Scenariusz spotkania andrzejkowego z udziałem rodziców
w grupie sześciolatków
Temat: Andrzejkowe wróżby w przedszkolu.
Cel główny:
Zapoznanie ze starymi ludowymi zwyczajami andrzejkowymi.
Integracja dzieci i rodziców.
Cele szczegółowe:
Dzieci i rodzice:
- Zapoznają się z różnymi wróżbami i zabawami andrzejkowymi.
- Kultywują tradycje i zwyczaje ludowe.
- Uczestniczą w zabawach integrujących, wspólnie bawią się i współpracują.
- Tworzą miłą i radosną atmosferę.
Metody pracy:
Słowna ( instrukcja nauczyciela), praktycznego działania ( zadania stawiane dzieciom i rodzicom do wykonania).
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: wystrój sali (klucze, szklane kule, symbole wiedzy magicznej, świeczniki, karty przyczepione do mebli, balony), monety, miska z wodą, klucz, roztopiony wosk, buty dzieci, kolorowe bibułki, butelka, promienie z dobrymi wróżbami, zaczarowane kulki, literki z wróżbami, kostka do gry , serca z imionami, losy z nazwami zawodów, gazety.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie gości w kręgu – zabawy integracyjne.
Zabawa „Hej” – słowo to wędruje w kole wolno, szybko i bardzo szybko.
Zabawa „ Przedstawiamy się” – Wszyscy jednocześnie wymawiamy swoje imiona szeptem, ze smutkiem, wesoło i z wielką energią.
2. Wyjaśnienie zebranym, że aby zabawy i wróżby udały się musi być stworzony odpowiedni nastrój w sali – nastrój tajemniczości i magii. Wspólne dekorowanie sali szklanymi kulami, symbolami wiedzy magicznej, balonami, kartami, witrażami – kluczami. Przygotowanie kilku stanowisk z wróżbami przy współudziale rodziców. Zgaszenie światła i zapalenie świeczników.
3. Nauczycielka recytuje wiersz D Kelner pt. „ Wieczór Andrzejkowy” i zamienia się we wróżkę.
„Świeca marszczy złoty nos
Z każdej strony kapie wosk.
Cienie tłoczą się co krok,
Już w pokoju straszny tłok!
Cienie tu i cienie tam -
Pewnie przyszły wróżyć nam.
Już się pchają na firanki
Cienie – czarne wycinanki.
Już rozsiadły się na ścianach:
Czarny zamek, czarna brama.
I już skrzą się na tapecie
Czarne koła przy karecie.
Czarny paź przed bramą staje,
Czarną różę nam podaje.
Kto ją weźmie – ja? Czy ty?
Komu z nas się spełnią sny?
4. Wróżka zapala magiczną świecę i opowiada historię andrzejkowych wróżb.
Dawno, dawno temu w przedostatni dzień listopada, w przeddzień św. Andrzeja wszystkie panny wróżyły sobie, aby dowiedzieć się, co czeka je w przyszłości. „Andrzejki” to tradycja ludowa wieczoru wróżb, pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Wróżb było dużo, ale ja opowiem Wam o tych najweselszych. I tak, dziewczęta wkładały sobie pod poduszkę kartki z napisanymi imionami chłopców. Rano wkładały rękę pod poduszkę i wyciągały kartkę. To imię, które było na kartce, to imię przyszłego męża. Wróżyły także ze sztachet w płocie. Szły koło płotu, dotykały sztachet i powtarzały na przemian: kawaler, wdowiec. Ważne było, co wypadało na ostatniej sztachecie, bo to przyszły mąż. Zdarzało się, że chłopcy dla kawału malowali płot smołą.
Bardzo często dziewczyny zaglądały do studni, aby tam ujrzeć twarz ukochanego.
My także przeniesiemy się w świat wróżb, marzeń i fantazji, lecz by wróżby i życzenia spełniły się musimy wypowiedzieć zaklęcie i wrzucić 1 grosz do studni z wodą.
5. Wróżby:
I Wróżba - „ Moneta w studni”.
Na środku sali stoi studnia z wodą. Każde dziecko otrzymuje 1 grosz i wypowiadając zaklęcie:
„ Hokus – pokus, czary – mary,
Aby wróżby się spełniły, złóżmy dary.”
wrzuca monetę do studni. Rzut odbywa się przez lewe ramię, a czyja moneta wpadnie do wody, ten ma szansę na spełnienie życzenia.
II Wróżba – „ Kolorowe bibułki”
Dzieci i rodzice bawią się w rytm muzyki. Wróżka rozrzuca kolorowe bibułki. Zadaniem dzieci jest podniesienie wybranego koloru bibułki.
Oznaczenia:
Niebieski – Pilnuj swoich rzeczy, możesz coś zgubić.
Biały – Pijesz zbyt mało mleka, bez niego Twoje zęby są słabe.
Zielony – Bądź ostrożny w drodze do szkoły.
Czarny - Za dużo się kłócisz, możesz stracić przyjaciół.
Żółty – Słabo dbasz o swoje zdrowie, nie zapominaj o czapce, szaliku i rękawiczkach.
Czerwony – Jesz za dużo słodyczy, uważaj na zęby.
Zaproszenie do wróżenia na różnych stanowiskach po wspólnym wypowiedzeniu zaklęcia:
„ Święty Andrzeju daj nam znać,
co się będzie z nami,
w niedalekiej przyszłości dziać. “
III Wróżba – „ Wirująca butelka”
Na środku sali leży butelka, a wokół niej promienie – karteczki z dobrymi wróżbami. Każdy(dziecko i rodzic) kręci butelką i odczytuje wróżbę, którą wskazuje butelka.
Oznaczenia:
Wkrótce pojedziesz na wycieczkę.
Czeka Cię miłe spotkanie.
Dostaniesz piękny prezent.
Ktoś o Tobie marzy.
Spełnią się Twoje marzenia.
Czeka cię radość.
Czeka Cię niespodziewany wyjazd.
Czeka Cię miła niespodzianka.
Zaprzyjaźnisz się z nową osobą.
Wygrasz nagrodę pieniężną.
IV Wróżba – „ Zaczarowane kulki”
Losowanie kolorowych kulek. Oznaczenia:
Zielona – Sukcesy w przedszkolu.
Czerwona – Przed Tobą wielka miłość.
Niebieska – Szczęście sprzyja Ci we wszystkim.
Żółta – Pomyśl sobie życzenie, a na pewno się spełni.
V Wróżba – „ Literowa wróżba”
Dzieci bawią się w rytm muzyki, w czasie pauzy stają przy wybranej literce.
Oznaczenia literek:
A – Spełni się Twoje najskrytsze marzenie. Będziesz miał to, o czym od dawna marzysz.
B – Spotka Cię coś niezwykłego. Przeżyjesz fantastyczną przygodę., której nie zapomnisz do końca życia.
C – Pokłócisz się z przyjacielem. Po kilku dniach zrozumiesz, że nie miałeś racji i będziesz musiał go przeprosić.
D – Pomyślne dni w przedszkolu, sukcesy w nauce i zachowaniu.
E – Otrzymasz zwierzątko, o którym dawno marzysz.
F – Ominie Cię duży kłopot. W Twoim domu zapanuje radość i szczęście.
G – Mikołaj na pewno do Ciebie przyjdzie i przyniesie Ci ciekawe prezenty pod choinkę.
VI Wróżba – „ Rzut kostką”
Dzieci i rodzice rzucają kostką do gry. Liczba wyrzuconych oczek to ilość prezentów od Mikołaja.
Zabawa przy muzyce
„Taniec na gazecie”.
Dzieci i rodzice dobierają się parami. Każda para otrzymuje gazetę i rozkłada ja na dywanie. Pary tańczą na gazecie w rytm muzyki tak, aby nie spaść. Kiedy umilknie muzyka, gazetę składa się w pół i znów rozpoczyna się taniec. Dzieci, które spadną z gazety odpadają. Wygrywa ta para, która najdłużej tańczy na gazecie.
„Zabawa z krzesełkami”
Na środku sali stoją krzesełka ustawione w kole, oparciami o siebie ( o jedno mniej niż liczba uczestników). Wszyscy tańczą w koło w rytm muzyki. Gdy muzyka umilknie, dzieci i rodzice zajmują miejsce na krzesełku. Kto nie zdąży usiąść – odpada. Wygrywa jedna osoba.
Pomiędzy wróżbami – słodki poczęstunek .
Zaproszenie do dalszego wróżenia po wspólnym wypowiedzeniu zaklęcia:
„ Święty Andrzeju daj nam znać,
co się będzie z nami,
w dalekiej przyszłości dziać. “
VII Wróżba – „ Kim będę”
Losowanie z magicznej kuli karteczek z nazwami przyszłych zawodów.
VIII Wróżba - „ Buty”
Dzieci ustawione w dwóch rzędach chłopcy i dziewczynki. Po kolei ustawiają swoje buty jeden za drugim. Czyj but pierwszy przekroczy próg ten pierwszy ożeni się lub wyjdzie za mąz.
IX Wróżba – „Serca”
Wróżka podchodzi do dzieci z dwoma dużymi czerwonymi sercami, na których, na odwrocie, napisane są imiona chłopców i dziewczynek. Dzieci przekłuwają igłą serce, a nauczyciel odczytuje imię przyszłej żony lub męża.
X Wróżba – „ Jaki on będzie”
Dzieci rzucają kostką. Wyrzucona liczba oczek wskaże, jaki będzie przyszły mąż lub żona.
1 – Wpędzi w kłopoty.
2 – Dobry przyjaciel.
3 – Zmieni Ciebie.
4 – Zapowiada dobrą zabawę.
5 – Kto wie?
6 – Da Ci szczęście.
Wspólne zabawy i tańce przy muzyce.
Pożegnanie.
Wszyscy zebrani ustawieni są w kręgu i trzymają się za dłonie. Kończąc zabawę nauczycielka – wróżka wypowiada formułkę: “Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci znów do moich rąk”, delikatnie ściska dłoń osoby stojącej po swojej lewej stronie. Osoba ta podaje uścisk następnej, tak aż okrąży wszystkich i powróci do rozpoczynającej zabawę.
Przy pożegnaniu nauczycielka wręcza każdemu z uczestników gałązkę wiśni, którą po przyjściu do domu należy wstawić do wazonu. Jest ona również symbolem- jeżeli zakwitnie do Wigilii Bożego Narodzenia- wszystkie wróżby się spełnią.
Literatura:
W. Śliwerski – „ Andrzejki”, Kraków 1999r.
Opracowała:
Maria Kurant- Łukasik