Scenariusz spotkania andrzejkowego w Przedszkolu Miejskim nr 4 w Gorzowie Wlkp.
Temat: Andrzejkowe wróżby
Grupa: Dzieci 3, 4, 5, 6- letnie
Organizatorzy: Ewelina Muszytowska, Mariola Byczek
Obszary z podstawy programowej: Obszar I Poznanie i rozumienie siebie i świata- poz. 11.2 wykorzystanie i tworzenie okazji do poznania rzeczywistości społeczno-kulturowej Obszar III odnajdywanie swojego miejsca w grupie rówieśniczej, wspólnocie- poz. 1. uczenie nawiązania bliskiego ,serdecznego kontaktu z innymi osobami
Cele:
-
budzenie i rozwijanie zainteresowań tradycjami, obrzędowością i
zwyczajami ludowymi,
- wzbogacenie wiadomości na temat
tradycyjnych wróżb i zabaw andrzejkowych,
- wzmacnianie więzi
emocjonalnej,
- integracja wszystkich grup przedszkolnych
poprzez wspólną zabawę,
- wytworzenie miłej i radosnej
atmosfery.
Cele Szczegółowe:
-
dziecko potrafi współdziałać w grupie,
- zna tradycje,
obrzędowość i zwyczaje ludowe,
- wie jak wyglądają
tradycyjne wróżby i zabawy andrzejkowe,
- potrafi się
wspólnie bawić z wszystkimi dziećmi w przedszkolu,
- okazuje
zaangażowanie podczas wykonywanych wróżb andrzejkowych.
Metody: poglądowa, słowna, działań praktycznych, ekspresyjna, aktywizacyjna- inscenizacja
Formy: zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: miska z wodą, monety jednogroszowe, tekturowe serca, z imionami chłopców i dziewczynek, kapelusz, losy z nazwami zawodów, dwie księgi, skrzynia, płyta z piosenką Abrakadabra, dekoracje andrzejkowe- klucze, karty, wróżka, szklana kula, różdżka, strój kota, strój wróżki, roztopiony wosk, klucz, miska z wodą
Przebieg uroczystości:
Powitanie wszystkich dzieci przez wróżkę Wróżelindę i kota-(w tej roli występują nauczycielki)
Rozmowa z dziećmi na temat andrzejek, przybliżenie dzieciom celu andrzejkowych wróżb
Wróżka: Dawno, dawno temu w przedostatni dzień listopada, w przeddzień św. Andrzeja wszystkie panny wróżyły sobie, aby dowiedzieć się, co czeka je w przyszłości. „Andrzejki” to tradycja ludowa wieczoru wróżb, pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Wróżb było dużo, ale my przedstawimy te najciekawsze. Posłuchajcie, poczekajcie…
3.Teatrzyk wystawiony przez nauczycielki pt. „Andrzejkowa przygoda Wróżelindy i kota”.
Kot:
Och wróżko w końcu dotarliśmy do przedszkola. Ze zmęczenia nogi
mnie bolą.
Wróżka:
Nie gadaj tyle kocie, tylko wyciągaj klucze do drzwi naszego
przedszkola.
Dziś
w przedszkolu święto mamy...
Kot: Jakie święto, szepnij wróżko
Głos: Kot nastawia swoje uszko
Wróżka: Dobrze, powiem, dziś w przedszkolu święto mamy z wosku wróżby ulewamy. Z dziwnych rzeczy dziś wróżymy, wkrótce przyszłość zobaczymy!
Czary mary, abra-kadabra, wosku lanie, co ma się stać niechaj się stanie
Kot: Zobaczymy, zobaczymy, co tu dzieciom wywróżymy!
Wróżka:
Już od rana księga zaklęć jest przygotowana, i nie jedna tylko
dwie, każde dziecko już to wie, Pierwsza księga- Podstawy magii-
Abry Kadabry druga-Czarodziejska Hokusa- Pokusa obie czekają w
czarodziejskiej skrzyni, wielkie czary chcą dzisiaj uczynić
Kot: no dobrze to kto ma ten klucz do skrzyni? (wróżka i kot szukają w swoich ubrankach)
Głos: Wróżko, kocie zgubiliście magiczny klucz Aby się odnalazł musicie użyć magicznego zaklęcia
Kot: I co my teraz zrobimy?
Wróżka:
Spróbujmy przypomnieć sobie magiczne zaklęcie otwierające
skrzynie
Kot:
hokus piwniczny Chodź no tu mały, kluczyku magiczny
Wróżka: Abra Kadara, Czary mary wychodź kluczu magiczny ze szpary
Kot:
Nic nam się nie kleci- pomóżcie nam dzieci
Głos:
Klucz magiczny odnajdziecie, gdy zaklęcie wypowiecie
Gdy
dzieci głośno śpiewają wszystkie skrzynie się otwierają
Nauczyciel zaprasza wszystkie dzieci, aby czarowały swoimi magicznymi różdżkami zaśpiewały wspólnie piosenkę „Abra Kadara”
Kot: Dzieci pięknie zaśpiewały, zamki w skrzyni wyłamały oto księgi są magiczne a w nich skryte wróżby liczne
Wróżka: Dziś się razem pobawimy, wielkie czary odprawimy
Kot: Do zabawy zapraszamy, wszystkich chłopców, wszystkie damy
Wróżka: a więc dużej nie gadamy! Pierwsza wróżba!
Kot: (odczytuje z księgi pierwszą wróżbę) Z kapelusza obfitości, dowiesz się kim będziesz w przyszłości!
Kot zaprasza dzieci z gr. I aby podeszły do kapelusza i kolejno wylosowały karteczki z nazwami zawodów, wróżka odczytuje dzieciom ich przyszły zawód
Wróżka: W księdze jest i wróżba druga, każda panna oczkiem mruga, której but za drzwiami pierwszy stanie, panna żoną wnet zostanie. I ty również kawalerze, nie będziesz nim długo, kiedy twój but pierwszy stanie za drzwi framugą…
Wróżka zaprasza dziewczynki i chłopców z drugiej grupy, aby ściągnęły kapcia z lewej nogi i ustawia je jeden za drugim przekładając bucik z końca na początek w kierunku drzwi, czyj bucik pierwszy znajdzie się za drzwiami ten pierwszy wyjdzie za mąż lub się ożeni
Kot: trzecia wróżba: Aby ziściły się Wasze marzenia, dołóżcie grosik do ich spełnienia, trafcie monetą do miski, a dzień ich spełnienia będzie już bliski!
Nim jednak wróżbę tę wykonamy wszystkich do tańca wnet zapraszamy!!!
Dzieci tańczą karuzele ze zmiennymi słowami piosenki: chłopcy dziewczęta, dalej spieszmy się wróżba na nas czeka wzywa nas z daleka starsi już poszli a młodsi jeszcze nie hej hop sa, sa, ta wróżba fajna jest hej dalej dalej do wróżenia spieszmy się
Po skończonym tańcu kot zaprasza dzieci z gr. III , aby stojąc w pewnej odległości, trafiły monetą do miski wodą, kto trafi do miski, tego spełni się życzenie w najbliższym czasie
8.Wróżka: Wróżba czwarta- wiele warta, przekuj papierowe serce, a jeszcze tego ranka, dowiesz się jak będzie miał na imię twój wybranek lub wybranka
Wróżka zaprasza dzieci z najstarszej grupy do ostatniej wróżby. Dzieci przekuwają serca i poznają imię swojego przyszłego wybranka, wybranki
Zakończenie
Kot: To już koniec naszego wróżenia, teraz mówimy wam dowidzenia,
Wróżka: lecz na osłodę cukierki wam damy i do swych sal wszystkich zapraszamy
Kot i wróżka rozdają cukierki dla dzieci. Dzieci wraz ze swoimi paniami wracają do swoich sal
W jednej z sal po skończonym spotkaniu wszystkie grupy po kolei wykonują wróżbę lania wosku, oglądają cień na ścianie, odgadują co też może je czekać w przyszłości.