Scenariusz zajęć zintegrowanych w grupie dzieci 3, 4 i 5-letnich
Temat: Francja
Grupa: 3, 4, 5- latki
Data: 24.06.2013r.
Cele główne zajęcia:
- zapoznanie z zabytkami, tradycjami i kulturą Francji
- zapoznanie z charakterystycznymi potrawami kuchni francuskiej
- poznanie najbardziej popularnych bajek francuskich
Cele szczegółowe – uczeń:
- zna barwy narodowe Francji
- potrafi wskazać na mapie Europy położenie Francji
- zna nazwę stolicy
- wymienia środki lokomocji
- rozpoznaje wieżę Eiffla, Luwr, Katedrę Notre Dame, Wersal
- aktywnie uczestniczy we wspólnych zabawach
- potrafi zaśpiewać piosenkę ,,Panie Janie” w języku francuskim.
- tańczy Kankana;
- mówi w języku francuskim dzień dobry i do widzenia
- wymienia znane potrawy kuchni francuskiej
- zna bajkę francuską
Środki dydaktyczne:
Zagadki, mapa Europy, flaga Francji, kontur Francji na szarym papierze, kredki, komputer ze slajdami (wieża Eiffla, Luvr, katedra Notre Dame, Wersal, sery, pieczone kasztany, żabie udka, ślimaki, trufle), kartony (15sztuk), chusty, szale, bransoletki, korale, kapelusze, płyta cd z nagraniem Kankan i popularnymi przebojami francuskimi, kilka rodzajów serów (żółtych i pleśniowych), bajka do czytania (Czerwony kapturek, Kot w butach, Kopciuszek, Śpiąca królewna, Dzwonnik z Notre Dame).
Przebieg zajęć:
1. Czym do Francji? N mówi, że chciałaby zabrać dzieci w podróż do następnego kraju. Nie wie tylko jakim środkiem lokomocji. Odczytanie zagadek. Po każdym odgadnięciu przez dziecko zagadki, wszyscy prezentują ruchem dany środek lokomocji.
a) Pod dowództwem kapitana
pływa po morzach i oceanach . (statek)
b) Nie jest ptakiem, a ma skrzydła.
Możesz się nim w podróż wybrać. (samolot)
c)Choć nóg nie posiada,
szybko pędzi szosą,
bo nie nogi, ale koła po szosie go niosą. (samochód)
d) Można wtedy jechać na nim
kiedy kręci się nogami.
Kierownica, dzwonek, koła z oponami.
Jedzie na nim człowiek i rusza nogami. (rower)
e) Żelazną szosą koła go niosą.
Czerwone światło zatrzyma go łatwo. (pociąg)
2.Francja- N pokazuje na mapie Europy położenie Francji oraz jej stolice Paryż. Poinformowanie dzieci, że Francja jest największym państwem Unii Europejskiej.
3.Flaga- Pokaz flagi francuskiej. Następnie dzieci kolorują kontury Francji na szarym papierze w kolorach francuskiej flagi- praca zespołowa.
4. Bonjour - Poinformowanie dzieci, że we Francji dzień dobry mówi się bonjour. Dzieci starają się powtórzyć kilka razy prawidłowo wyraz. Swobodny spacer po sali, wzajemne witanie się ukłonem i słowami bonjour.
5. Zabytki-Oglądanie na slajdach najważniejszych zabytków francuskich- wieża Eiffla, Luvr, katedra Notre Dame, Wersal.
6. Budujemy wieżę -Wspólna budowa wieży Eifla z kartonów.
7. Zabawa pantomimiczna - Wchodzimy na wieżę
Dzieci stoją w rozsypce, N informuje, iż udajemy się teraz na wieżę “ Ajfla” po schodkach na górę. Po wejściu na szczyt, dzieci oglądają widoki Paryża, imitując trzymanie lornetki w rękach. Rozglądają się dookoła, w dół i w górę. Zejście z powrotem schodkami.
8. Panie Janie- Nauka piosenki Frère Jacques (Panie Janie)
Fonetycznie: Frere żake/2x
Do ne wu/2x
Sone le matine/2x
Din Dan don /2x
9. Pokaz mody -N informuje, że Paryż jest stolicą mody i odbywa się tam wiele pokazów mody. Dzieci z przygotowanych wcześniej rekwizytów- chusty, szale, kapelusze, długie korale, bransoletki, przebierają się według własnego uznania i kolejno prezentują swoje stroje. W tle muzyka z przebojami francuskimi.
10. Kankan- nauka tańca.
11. Kuchnia- prezentacja na slajdach charakterystycznych potraw- trufle – (aromatyczne grzyby, które zbiera się głównie zimą – bo pachną wtedy najmocniej – w wyszukiwaniu trufli pomagają tresowane świnie), ślimaki, żabie udka, sery, pieczone kasztany.
12.Degustacja serów: żółte, pleśniowe.
13.Bajki-Wyjaśnienie, że wszystkie z wymienionych bajek pochodzą z Francji. Swobodna rozmowa na temat bajek. Czytanie wybranej bajki- Czerwony kapturek, Kot w butach, Kopciuszek, Śpiąca królewna, Dzwonnik z Notre Dame.
14. Pożegnanie- Na zakończenie- żegnamy się słowami- cześć – Salut.