1 scenariusz-Francja, ortofrajda


Opracowała :

mgr Grażyna Młynarska

nauczyciel nauczania zintegrowanego

SP NR 15 w Gdańsku

Scenariusz zajęć z edukacji europejskiej dla klas II-III

Temat : Podróż z Ortofrajdkiem do Francji.

Czas - 100 min.

Treści kształcenia oraz działania uczniów.

Cele operacyjne.

Uczeń :

Przewidywane osiągnięcia ucznia:

min.

  1. Zabawa integracyjna - Powitanie .

  1. Posługiwanie się mapą polityczną Europy.

  2. Wyszukiwanie w różnych źródłach informacji na temat Francji.

  1. Przerwa .

  1. Utrwalenie pisowni wyrazów z trudnościami ortograficznymi.

  1. Kolorowe dyktando .

  1. Podsumowanie zajęć - zabawa ,,Pojechałem do Paryża''.

  2. Ewaluacja zajęć - ,,Kosz i walizka''

- współpracuje w grupie

- wskazuje Francję i jej sąsiadów

- w zespole przygotowuje najważniejsze wiadomości o Francji

- spożywa posiłek

- dobiera odpowiedni ortogram do pustego okienka w wyrazach powieszonych na tablicy, zapisuje nowe wyrazy w zeszycie

- uczeń czyta tekst i koloruje puste okienka w wyrazach , sprawdza porównując z planszą zawieszoną na tablicy

- współpracuje w grupie

- podejmuje decyzje

- umie zaśpiewać piosenkę na powitanie

- potrafi określić położenie Francji

- potrafi przygotować notatkę na określony temat i zaprezentować ją

- zna zasady zachowania się przy jedzeniu

- umie stosować poz-nany kod ortograficzny

- potrafi kojarzyć kolor z brakującą literą

- umie dokonać korekty wykonanego zadania

- potrafi wymienić 5 wyrazów na daną głoskę

- potrafi ocenić innych

5

5

35

10

15

10

5

10

5

Metody pracy:

Forma organizacyjna: indywidualna, zespołowa i grupowa.

Środki dydaktyczne: mapa, książki, albumy, ilustracje, zdjęcia, przewodniki, kolorowe lizaki, kartoniki z wyrazami, kolorowe dyktando, plansza z uzupełnionym dyktandem, żetony w czterech kolorach, kredki, piłka.

PRZEBIEG ZAJĘĆ :

  1. Powitanie - dzieci śpiewają piosenkę ,,Podajmy sobie ręce''.

  2. Zapoznanie z planem dnia - dzieci siadają w kręgu na dywanie, przed mapą polityczną Europy.

  3. Uczniowie wskazują na mapie Francję i określają jej położenie.

  4. Nauczyciel wyjmuje płócienny woreczek z żetonami w czterech kolorach. Dzieci losują żetony. Zespół stanowią uczniowie, którzy posiadają żeton tego samego koloru.

  5. Prowadzący zajęcia odczytuje cztery zadania, nad którymi będą pracować uczniowie w poszczególnych zespołach:

  1. Ogólne informacje o Francji, ukształtowanie powierzchni, warunki klimatyczne, roślinność, zwierzęta i najważniejsze instytucje.

  2. Zabytki Paryża.

  3. Sławne postacie.

  4. Kuchnia francuska i ludowe zwyczaje.

  1. Zespół wybiera swojego lidera, który losuje zadanie dla grupy.

  2. Dzieci oglądają i czytają wiadomości na temat Francji i jej stolicy zawarte w albumach, przewodnikach, książkach oraz wydrukowane z Internetu. Materiały uczniowie przygotowali w domu, pracowni komputerowej i wypożyczyli z biblioteki.

  3. Na podstawie wyszukanych informacji wspólnie w zespole opracowują krótką notatkę i przygotowują jej prezentację .

  4. Zespoły kolejno dzielą się zdobytymi wiadomościami i przygotowane materiały zamieszczają na gazetce ściennej (uszeregowanie promyczkowe).

  5. Nauczyciel rozkłada na podłodze kartki z wyrazami. Okienka w wyrazach sygnalizują trudność ortograficzną. Dzieci wybierają wyrazy, które kojarzą im się z Francją (σygacz, cesaσ, σołnieσ, rσσnorodne, Eσropa, wieσa, Paryσ, Wenσs, σeka, kσtałt, gargσlec, papieσ, mσzeσm, Wenσs, potęσna, σymn, stσelista, Lσwr, wydaσenie, francski).

  6. Uczniowie zajmują miejsca w ławkach. Prze każdym z nich leży komplet kolorowych lizaków. Nauczyciel wiesza kolejno wyrazy, a dzieci podnoszą prawidłowy kolor lizaka. Wybrany uczeń podchodzi i uzupełnia okienko prostokątem o odpowiednim kolorze oraz wyjaśnia pisownię. Dzieci przepisują wyrazy do zeszytu.

  7. Utrwalenie wiadomości - wykonanie kolorowego dyktanda.

  8. Nauczyciel zawiesza na tablicy planszę z pokolorowanym dyktandem wg ustalonego kodu. Uczniowie porównują i sprawdzają poprawność wykonanego zadania. Przydzielają sobie znaczek, w zależności od ilości zdobytych punktów. ( 0 błędów - złoty, 2 błędy- srebrny, 4 błędy- brązowy).

  9. Uczniowie siadają w kole i rozpoczynają zabawę. Jedno dziecko siada w środku i mówi ,,Pojechałem do Paryża i kupiłem pięć rzeczy, które rozpoczynają się na głoskę ,,m''. Jak myślisz, co kupiłem? Rzuca piłkę do wybranego dziecka . Uczeń, który złapał piłkę, przekazuje ją koledze po prawej stronie. Nim piłka obiegnie koło, uczeń musi zdążyć wypowiedzieć pięć rzeczy rozpoczynających się na głoskę ,,m'' (uczniowie zmieniają się i podają różne głoski).

  10. Nauczyciel przygotowuje na tablicy dwa plakaty z narysowanym koszem i walizką. Rozdaje uczniom karteczki w dwóch kolorach(żółte i niebieskie). Dzieci na kartkach żółtych wpisują to, co im się szczególnie podobało na zajęciach i wrzucają je do walizki. Na niebieskich to, co im się nie podobało i te kartki wrzucają do kosza. W ten sposób dzieci dokonują oceny swoich zajęć.


