Olga Werner
Karolina Wesołowska
Ilona Szkutnik
Beata Skwara
Monika Sobieraj
Scenariusz dla dzieci 5 – letnich
Temat: Zabawy z piosenką „Jadą, Jadą misie”
Cel ogólny: Przygotowanie do nauki czytania i pisania
Cele szczegółowe:
Zna schemat własnego ciała oraz schemat orientacji w przestrzeni
Potrafi śpiewać rytmicznie piosenkę i kreślić nowopoznany wzór
Aktywnie uczestniczy w zajęciach, właściwie i poprawnie współpracuje z rówieśnikiem w parze
Metody: czynna, słowna, oglądowa, Metoda dobrego startu
Formy: indywidualne, w parach, zbiorowe
Pomoce: woreczek z piaskiem, wzory na kartkach A4
Przebieg zajęć:
Zabawa ruchowa – piosenka „Uggie boggie”. Nauczyciel zaprasza dzieci na dywan i prosi Abu ustawiły się w kole. Zabawa polega na wykonaniu ćwiczeń które zawarte są w tekście piosenki. (np. „do przodu prawą rękę daj” – dzieci wyciągają prawą rękę do przodu itd.)
Ćwiczenia ruchowe oraz uczenie się piosenki „Jadą, jadą misie”. Dzieci uczą się piosenki (a dokładniej kilku wersów). Następnie śpiewają piosenkę wystukując sobie rytm:
Prawą ręką, lewą ręką, palcami, pięściami, otwartymi dłońmi
Uderzają o podłogę, o kolana, ręka o rękę
Ćwiczenia ruchowo-słuchowe. Nauczyciel prosi aby dzieci usiadły na dywanie w kole. Każdemu dziecku rozdaje woreczek z piaskiem. Dzieci śpiewają poznaną piosenkę oraz:
rytmicznie uderzając woreczkiem o podłogę,
przerzucają z ręki do ręki
uderzają pięścią o worek
Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe. Dzieci dostają od nauczyciela wzór na kartce A4. Uczy dzieci jak powinno kreślić się wzór, a następnie śpiewając dzieciom piosnkę jak w jej rytm kreślić wzór. Początkowo dzieci wodza palcem za wzorem znajdującym się na kartce, następnie kreślą wzór na plecach kolegi/kolegi a na końcu kreślą wzór w powietrzu
Ćwiczenia relaksacyjne. „Urodziny misia Zbysia”. Nauczyciel prosi aby dzieci dobrały się w par. jedno dziecko siada przed drugim, dzieci siadają tak aby widziały nauczyciela. Początkowo wszystkie dzieci uczą się wierszyka następnie na podstawie wierszyka wykonują masaż partnerowi (powtarzając gesty nauczyciela, potem następuje zmiana w parach)