Aneta Kołecka
Konsultacja: mgr Joanna Grzelewska
SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACUJNYCH
TEMAT: Wizerunek przedsiębiorstwa.
TYP SZKOŁY/KLASA: Klasa 3 Technikum
PRZEDMIOT/MODUŁ: Podstawy przedsiębiorczości
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45 minut
CEL OGÓLNY: Uczeń potrafi scharakteryzować czynniki wpływające na kształtowanie wizerunku firmy.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń potrafi:
wyjaśnić pojęcia: wizerunek przedsiębiorstwa, public relations,
wymienić czynniki wpływające na kształtowanie wizerunku firmy,
omówić czynniki wpływające na kształtowanie wizerunku firmy.
METODY KSZTAŁCENIA:
- pogadanka;
- diagram Ishikawy (rybi szkielet);
- burza mózgów.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kartki i długopisy, schemat.
PRZEBIEG ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH:
Wprowadzenie – nauczyciel w krótkim wykładzie informuje uczniów co będzie przedmiotem zajęć, po krótce wyjaśnia pojęcie wizerunku firmy.
Nauczyciel rysuje na tablicy schemat przypominający rybi szkielet (według załącznika nr 1). W głowie ryby nauczyciel umieszcza problem „co ma wpływ na kształtowanie wizerunku firmy?”.
Uczniowie metodą burzy mózgów wymieniają najważniejsze czynniki, które mają wpływ na kształtowanie wizerunku firmy, wybrani uczniowie wpisują je na „dużych ościach”.
Nauczyciel dzieli klasę na 5 grup. Każda z grup otrzymuje jeden duży czynnik (dużą ość) i stara się określić przyczyny, które na niego wpływają.
Przedstawiciele grup wypisują czynniki szczegółowe (małe ości) na schemacie, z którego pozostali uczniowie wybierają ich zdaniem najważniejsze.
Podsumowanie - uczniowie wyciągają wnioski na podstawie uzyskanego schematu.
Praca domowa. Wybierz 2 przedsiębiorstwa, jedno z nich powinno według Ciebie posiadać pozytywny wizerunek, drugie negatywny. Wskaż czynniki, które wpłynęły na Twój pogląd i decyzję.
Załącznik nr 1