SCENARIUSZ "CZYSTE RĘCE"
Imię i nazwisko prowadzącego zajęcia: Chromik Beata
Temat kompleksowy: Witamy w Przedszkolu
Temat zajęcia: Czyste ręce
Cele ogólne:
- wdrażanie do przestrzegania określonych zasad
- wyrabianie nawyku dbania o zdrowie
- nauka piosenki
Cele operacyjne:
- będzie potrafiło wykonywać podstawowe czynności higieniczne,
- zrozumie znaczenie czystości dla zdrowia,
- pozna zasady higieniczne w odniesieniu do swojego ciała
- śpiewa piosenkę
- porusz się w rytm muzyki
Metody: czynna – zabawa, śpiewanie piosenki
słowna- pogadanka
Formy: grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
- szczoteczka do zębów
- pasta do zębów
- ręcznik
- mydło
- szampon do włosów
- grzebień
- pilnik do paznokci
- nożyczki do paznokci
- znaczki z przyborami do utrzymywania czystości
Przebieg zajęć:
1. Zabawa "Czarodziejskie kroki"
Dzieci stoją w kręgu. Nauczycielka wydaje polecenia typu "Jeden krok do mnie zrobią dzieci, które: myją rączki przed jedzeniem, lubią się myć, myją ząbki po posiłkach", itd. Dzieci wykonują polecenia i zbliżają się do nauczycielki.
2. Zabawa dydaktyczna "Czarodziejski worek"
W pierwszej części zabawy dzieci siedzą w kole, w środku którego znajdują się przedmioty potrzebne do utrzymania czystości ząbków, rąk, włosów, paznokci. Nauczycielka podnosi po kolei poszczególne przedmioty, a dzieci je omawiają -co to jest i do czego służy. W drugiej części wrzuca wszystko do worka - chętne dzieci podchodzą wybierają jakiś przedmiot w worku, dotykają go, odgadują, co to jest i do czego służy.
3. Zabawa ilustrowana ruchem "Praczki"
Dzieci z pomocą magnetofonu śpiewają piosenkę.
"Tu jedną mam rączkę, a tu drugą mam, jak praczki pracują pokażę ja wam - tak piorą, tak piorą przez cały cały dzień, tak piorą, tak piorą przez cały cały dzień". W drugiej zwrotce powtarzamy wszystko do słów - tak piorą śpiewając "płuczą, płuczą przez cały cały dzień (2x)", w trzeciej "składają, składają przez cały cały dzień (2x)", w czwartej "wieszają, wieszają przez cały cały dzień", w piątej "prasują, prasują przez cały cały dzień (2x)", a w szóstej "jak praczki tańcują pokażę ja wam, Tak kręcą się w koło przez cały cały dzień (2x)".
Dzieci śpiewają i naśladują ruchem czynności praczek, o których jest mowa w poszczególnych zwrotkach.
4. Zajęcia w łazience
Mycie rąk z zachowaniem poszczególnych etapów, czesanie się, poprawianie swojego ubrania.