SCENARIUSZ ZAJ臉膯跘MY O NASZE ZDROWIE 04

SCENARIUSZ ZAJ臉膯 12.04.2013r.

Przedszkole nr 172 im. Danuty Wawi艂ow

Czas trwanie: 3 zaj臋cia

Temat: Dbamy o swoje zdrowie.

  1. CELE DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZE:

1. Wyrabianie nawyk贸w dbania o zdrowie i higien臋.
2. Kszta艂towanie umiej臋tno艣ci s艂uchania i rozumienia tekst贸w
3. Wdra偶anie do uwa偶nego s艂uchania tekstu
4. Utrwalanie zasad zdrowego stylu 偶ycia.

  1. Doskonalenie pami臋ci.

  1. CELE OPERACYJNE:
    1. Dziecko wie, 偶e trzeba dba膰 o higien臋 osobist膮.
    2. S艂ucha uwa偶nie tekstu czytanego przez nauczyciela.

3. Potrafi odpowiedzie膰 na pytania nauczyciela dotycz膮ce poznanego tekstu.

4. Zna zasady zdrowego stylu 偶ycia i stosuje je w praktyce.

5. Wie jakie znaczenie dla zdrowia ma aktywno艣膰 fizyczna.

6. Aktywnie uczestniczy w zadaniach poleconych przez nauczyciela.

艢RODKI DYDAKTYCZNE:

Karty pracy, zdj臋cia r贸偶nych przedmiot贸w, produkt贸w

PRZEBIEG ZAJ臉膯:

Zaj臋cia 1:

1. Zabawa 鈥濸owitanie鈥

Dzieci chodz膮 po sali w okre艣lonym rytmie, przy wykorzystaniu tamburyna. Na przerw臋 w muzyce i has艂o 鈥渄zieci witaj膮 si臋 ze sob膮 np. r臋kami, nosami, czubkami but贸w, 艂okciami, kolanami itp.

2. 鈥濿 艂azience 鈥 - rozwi膮zywanie zagadek. Nauczyciel czyta zagadk臋, dziecko odpowiada.

1. S艂u偶y do picia, s艂u偶y do mycia.
Bez niej na ziemi nie by艂oby 偶ycia (woda)

2. Przyjemnie pachnie, 艂adnie si臋 pieni,
a brudne r膮czki w czyste zamieni (myd艂o)

3. Czasem jest bia艂a, siedzi w tubie,
z臋by ni膮 czy艣ci膰 lubi臋 (pasta do z臋b贸w)

4. Du偶y lub ma艂y jest w ka偶dej 艂azience.

Kiedy sko艅czysz mycie, wytrze ci r臋ce. (r臋cznik)

5. Bywa w ramach lub bez ramy,
cz臋sto w nim si臋 przegl膮damy.
Ono zawsze powie szczerze,
Czy wygl膮dasz jak nale偶y. (lustro)

Zaj臋cie 2:

3. 鈥濼ak czy nie 鈥- recytacja wiersza

Kiedy kto艣 ma brudne r臋ce
i r臋kami tymi je, czy powiecie, 偶e to zdrowo? Bo ja - nie.

Kiedy kto艣 nie myje z臋b贸w,
szczotki, pasty ani tknie. Potem z臋by go zabol膮.
Czy wam 偶al go? Bo mnie 鈥 nie.

Gdy kto艣 przed grzebieniem zmyka,
p艂acz膮c, ze mu w艂osy rwie.
czy go za to pochwalicie? Bo ja - nie.

Komu woda, myd艂o, szczotka
niepotrzebne i nie smak,
czy nazwiecie go brudasem? Bo ja - tak.

Rozmowa na temat wiersza: Czego nie powinno unika膰 偶adne dziecko, by zdrowo 偶y膰?

4.Wiemy ju偶, 偶e aby zdrowo 偶y膰 nale偶y: zdrowo si臋 od偶ywia膰, my膰 si臋, dba膰 o higien臋, czesa膰 si臋. A co z naszymi ubraniami? Czy powinni艣my co艣 z nimi robi膰? Czy przez ca艂y rok nosimy te same ubrania, czy mo偶e czasem nosimy ubrania innego rodzaju? Czy ruch, aktywno艣膰 fizyczna pomaga nam w utrzymaniu zdrowia?

5.Burza m贸zg贸w 鈥瀂drowy cz艂owiek to taki, kt贸ry鈥︹ 鈥 dzieci kolejno przedstawiaj膮 swoje pomys艂y.

Zaj臋cie 3:

6. Zdrowy z膮bek 鈥 ka偶de dziecko otrzymuje rysunek przedstawiaj膮cy produkt spo偶ywczy. Zadaniem ka偶dego dziecka jest zdecydowanie, czy jego produkt s艂u偶y prawid艂owemu rozwojowi uz臋bienia.

7. Otoczenie p臋tl膮 na rysunku przedmiot贸w kt贸re s艂u偶膮 utrzymywaniu higieny.

