SCENARIUSZ ZAJĘĆ 10.04.2013r.
Przedszkole nr 172 im. Danuty Wawiłow
Czas trwanie: 3 zajęcia
Temat: Dbamy o swoje zdrowie.
CELE DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZE:
1. Wyrabianie nawyków dbania o zdrowie i higienę.
2. Kształtowanie umiejętności słuchania i rozumienia tekstów
3. Wdrażanie do uważnego słuchania tekstu
4. Utrwalanie zasad zdrowego stylu życia.
Doskonalenie pamięci.
CELE OPERACYJNE:
1. Dziecko wie, że trzeba dbać o higienę osobistą.
2. Słucha uważnie tekstu czytanego przez nauczyciela.
3. Potrafi odpowiedzieć na pytania nauczyciela dotyczące poznanego tekstu.
4. Zna zasady zdrowego stylu życia i stosuje je w praktyce.
5. Wie jakie znaczenie dla zdrowia ma aktywność fizyczna.
6. Zna zawód fryzjera i potrafi wyjaśnić na czym polega jego praca.
7. Aktywnie uczestniczy w zabawach poleconych przez nauczyciela.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
emblematy z owocami, szablon z ręcznikiem do pokolorowania, zdjęcie ręcznika, nożyczek i grzebienia, szarfy (lub kijki)
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Zajęcia 1:
1.Zabawa integracyjna „Powitanie”
Zapraszamy wszystkich do kręgu. Dzieci rozsuwają się tworząc jak największe koło. Siadamy na dywanie lub na podłodze. Nauczycielka prosi, aby na jej znak, dzieci dotarły do środka koła ( na siedząco). Kiedy wszyscy znajdą się blisko siebie nauczycielka prosi, by przywitały się ręce (każdy stara się dotknąć jak największej pary rąk). Znów wszyscy rozsuwają się daleko od siebie. Po kolejnym sygnale nauczycielki i dotarciu dzieci do środka koła, mogą witać się np. stopy, łokcie, głowy, czoła, a po odwróceniu się w kole również plecy.
2.Nauczycielka czyta dzieciom wiersz pt. „Przed lustrem”.
Przed lustrem
Od rana robi
przed lustrem miny.
Stroi się chya
Ze dwie godziny!
Czy się uczesać
Na bok, czy w loczek?
A może lepiej
Zapleść warkoczyk?
Czy wziąć korale,
Czy może broszkę?
Wstążkę czerwoną,
czy może w groszki?
Czy wziąć sweterek
z wyszytym pieskiem?
Czy może bluzkę
w kratki niebieskie?
A od tygodnia
Zębów nie myje.
I (daję słowo) –
Brudną ma szyję!
Omówienie treści wiersza:
- Co robiła dziewczynka cały dzień przed lustrem?
- O czym zapomniała?
- Dlaczego powinniśmy się myć?
Zajęcie 2:
3.Zabawa ruchowa „Lustro”
Dzieci dobierają się w pary. Jedno z nich wykonuje dowolny ruch, minę, a drugie stara się naśladować kolegę. Następnie zmiana ról.
4.Zabawa ruchowa „Grzebień”
Na podłodze układamy płasko szarfy (kijki) na kształt grzebienia. Dzieci stają gęsiego i kolejno pokonują przeszkody przeskakując je obunóż.
5. Ćwiczenie wyciszające:
Dzieci nabierają powietrze nosem, wspinają się na palce, ręce unoszą wysoko.
Wypuszczają powietrze ustami, skłon do podłogi. (3 powtórzenia)
Zajęcie 3:
6.Rozmowa na temat zawodu fryzjera.
-Kim jest fryzjer?
-Po co do niego chodzimy?
-Czy chodzicie do fryzjera?
-Czym się posługuje fryzjer?
6.Pokolorowanie ręcznika, nożyczek i grzebienia – przedmiotów charakterystycznych dla zawodu fryzjera.