Bitwa o Anglię i o przewagę na Atlantyku III LB

Konspekt dla III „LB

Temat: Bitwa o Anglię i przewaga na Atlantyku

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z przebiegiem Bitwy o Anglię i przewagą na Atlantyku

Cele:

I. Wiadomości

A. Zapamiętanie wiadomości

Uczeń pamięta:

daty: 10 lipca 1940, 31 października 1940, 1941,1942

pojęcia: bitwa, dywizjon, okręt wojenny, korpus, szlak bojowy

najważniejsze rzeczy z bitwy o Anglię

B. Rozumienie wiadomości

Uczeń rozumie:

pojęcia: bitwa, dywizjon, okręt wojenny, korpus, szlak bojowy

jaką rolę w bitwie o Anglię odegrali polscy piloci

II. Umiejętności

C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych

Uczeń potrafi:

umiejscowić wydarzenia w czasie i przestrzeni

wskazać na mapie państwa biorące udział w bitwie o Anglię

analizować i interpretować fakty historyczne

wykazać różnice pomiędzy innymi kampaniami II wojny światowej

D Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych

Uczeń potrafi:

analizować wpływ tych wydarzeń na współczesność

przedstawić pozytywne aspekty bitwy o Anglię

oceniać dalekosiężne następstwa polityczne bitwy o Anglię

III. Postawy i Przekonania

E. Stosunek do przeszłości i teraźniejszości

Przekonanie o bohaterstwie żołnierzy walczących w bitwie

Ukazanie złych skutków wojny

Pokazanie innej możliwości rozwiązywania konfliktów

F. Potrzeby i aspiracje

Zainteresowanie ucznia tematem lekcji a w konsekwencji samą historią.

Aktywizowanie uczniów podczas omawiania tematu.

Przekonanie uczniów do zgłębiania wiedzy historycznej na omawiany temat.

Zainteresowanie lotnictwem i samolotami

Metody Pracy: rozmowa nauczająca, wykład, praca z mapą pod kierunkiem nauczyciela

Środki dydaktyczne: Mapa ścienna Europa podczas II wojny światowej, karty pracy, podręcznik Historia. Poznajemy przeszłość od 1939 roku do współczesności. Z. rozszerzony Z. Kozłowska, I. Unger, P.Unger, film Bitwa o Anglię.

Tok lekcji:

Czynności nauczyciela Czynności ucznia

I. Czynności organizacyjno – porządkowe:

sprawdzenie listy obecności

I. Przygotowanie podręczników, zeszytów przedmiotowych

II. Rekapitulacja wtórna: zadanie uczniom pytań, sprawdzających ich wiedzę z poprzedniego tematu lekcyjnego:

1.Pomiędzy jakimi państwami toczyła się wojna zimowa

2. Jak zakończyła się wojna zimowa dla Finlandii

3.Ile procent terytorium utraciła Finlandia

II. Uczniowie odpowiadają na pytania:

Odp. Finlandią i ZSRR

Odp. Obroną niepodległości

Odp. 10%

III. Wprowadzenie do tematu Bitwa o Anglię i przewaga na Atlantyku

Omówienie bitwy o Anglię

Podanie istotnych rzeczy do zanotowania:

Bitwa o Anglię kampania powietrzna nad południową i centralną Anglią, toczona między niemieckim lotnictwem Luftwaffe a brytyjskim RAF, w czasie drugiej wojny światowej, w okresie od 10 lipca do 31 października 1940 roku. Określana jest też jako bitwa o Wielką Brytanię, zwłaszcza w historiografii brytyjskiej (Battle of Britain). Była to pierwsza kampania toczona wyłącznie za pomocą lotnictwa.

Omówienie przewagi na Atlantyku

Podanie istotnych rzeczy do zanotowania:

Bitwa o Atlantyk – najdłuższa kampania II wojny światowej: trwała od trwała od roku 1939 do kapitulacji Niemiec w 1945. Jej momentem kulminacyjnym był okres od połowy 1940 roku do końca 1943. Niemcy od początku wojny na Zachodzie próbowali przerwać dostawy morskie do Wielkiej Brytanii. W pierwszym okresie skierowali główny atak na wody okalające Wyspy Brytyjskie. Pierwszą stratą sprzymierzonych było zatopienie przez niemiecki okręt podwodny U-30 statku pasażerskiego SS Athenia. W wyniku tego ataku, niezgodnego z prawem międzynarodowym śmierć poniosło 112 osób. W obawie przed protestami państw neutralnych Niemcy wydały komunikat w myśl którego Kriegsmarine nie ma nic wspólnego z zatonięciem statku. Jednocześnie propaganda niemiecka próbowała sugerować że to Winston Churchill celowo zatopił Athenię by sprowokować Stany Zjednoczone do przystąpienia do wojny

Ukazanie uczniom nowych technologii zastosowanych na Atlantyku

Wyjaśnienie pojęcia wilczych stad

III. Uczniowie zapisują temat lekcji

Uczniowie słuchają

Uczniowie zapisują notatkę

Uczniowie słuchają

Uczniowie zapisują notatkę

Uczniowie słuchają

IV. Rekapitulacja pierwotna:

Prezentacja fragmentu filmu Bitwa o Anglię

Podaj daty graniczne bitwy o Anglię

Pytania do dyskusji:

Jaki przełom polityczny nastąpił dla Europy ?

Jaki sutek wywołała bitwa o Anglię dla całego przebiegu II wojny świtowej?

IV. Uczniowie odpowiadają na pytania

Uczniowie oglądają film

Odp. 10 lipca 1940 - 31 października 1940

Uczniowie dyskutują na podane pytania

V. Podanie pracy domowej:

Jakie znaczenie dla polaków miał udział w Bitwie o Anglię ?

V. Uczniowie zapisują prace domową do zeszytu
