KONSPEKT ZAJ臉膯 PRZEDSZKOLNYCH
Imi臋 i nazwisko prowadz膮cego zaj臋cia: Beata Chromik
Temat kompleksowy: Bezpieczna ulica
Temat dnia: Pies z ulicy Ba艂amut贸w.
Cele og贸lne:
- wdra偶anie do zachowania bezpiecze艅stwa na drodze
- utrwalenie wiadomo艣ci o znakach drogowych i sygnalizatorze 艣wietlnym.
Cele operacyjne:
- Dziecko rozpoznaje niekt贸re znaki drogowe i okre艣la ich zastosowanie
- Dziecko wymienia zasady bezpiecznego zachowania si臋 na drodze
- Dziecko potrafi przewidzie膰 skutki nieprawid艂owego zachowanie si臋 na drodze
- Dziecko potrafi okre艣li膰 kszta艂t ko艂a
Metody:
czynna 鈥 zabawa,
s艂owna 鈥 wiersz
praca plastyczna
Formy: grupowa
艢rodki dydaktyczne: kredki, kolorowanka
Przebieg zaj臋膰:
Powitanie dzieci.
Zabawa ruchowa w 鈥瀞amochody鈥.
S艂uchanie wiersza Wandy Chotomskiej 鈥濸ies z ulicy Ba艂amut贸w鈥
Pies z ulicy Ba艂amut贸w
W pi臋knym mie艣cie Pieskowicach
przy ulicy Ba艂amut贸w
mieszka艂 sobie czarny jamnik,
kt贸ry mia艂 dwie pary but贸w.
Do po艂udnia czy艣ci艂 buty
luksusow膮 bia艂膮 past膮
a gdy tylko sko艅czy艂 prac臋
chy艂kiem wymkn膮艂 si臋 na miasto.
Zamiast chodzi膰 po chodniku
on po jezdni szed艂 piechot膮.
Wi臋c powiedzia艂 mu policjant,
偶e z艂y przyk艂ad daje kotom!
- 殴le, jamniku, ucz si臋 tego
co ju偶 ma艂e wiedz膮 smyki.
JEZDNIA S艁U呕Y DO JE呕D呕ENIA
DO CHODZENIA S膭 CHODNIKI!
Pies na chodnik wskoczy艂 godnie
z min膮 wiece obra偶on膮,
przewracaj膮 si臋 przechodnie:
Kt贸偶 to chodzi lew膮 stron膮?
Patrz jamniku rzek艂 policjant -
jakie z tob膮 s膮 k艂opoty
CHOD殴 CHODNIKIEM PRAW膭 STRON膭
I PAMI臉TAJ ZAWSZE O TYM!
Na ulicy pol臋dwicy
jamnik jezdni膮 si臋 przemyka,
przebiec chcia艂 na drug膮 stron臋,
by ko艣膰 kupi膰 u rze藕nika
- Piesku! Krzykn膮艂 pan policjant -
nie my艣l tylko o obiedzie!
ZANIM ZROBISZ KROK NA JEZDNI臉
POPATRZ, CZY NI膭 CO艢 NIE JEDZIE!
Jamnik warkn膮艂 ura偶ony:
- Przechodzenie nie jest sztuk膮!
艁ypn膮艂 okiem, zszed艂 z chodnika
i chcia艂 jezdni臋 przej艣膰 na ukos.
Pan kierowca zahamowa艂
i zawo艂a艂 wielkim g艂osem:
JE艢LI 呕YCIE JEST CI MI艁E
NIE PRZEBIEGAJ JEZDNI SKOSEM!
Pies chcia艂 uciec, lecz niestety,
cho膰 podskoczy艂 do艣膰 wysoko
zn贸w si臋 spotka艂 na ulicy
z policjantem oko w oko.
Pan policjant mu wyja艣ni艂:
- Tutaj przej艣cia si臋 zabrania
KTO CHCE PRZEJ艢CIE PRZEJ艢膯 BEZPIECZNIE
MUSI DOJ艢膯 DO SKRZY呕OWANIA!
Pies na jezdnie wkroczy艂 偶wawo 鈥
ledwie z 偶yciem uszed艂 ca艂o.
A dlaczego? A dlaczego,
偶e nie przyjrza艂 si臋 sygna艂om.
- Sp贸jrz na sygna艂 鈥 rzek艂 policjant -
nim na drug膮 przejdziesz stron臋.
ST脫J GDY, JEST CZERWONE 艢WIAT艁O
PRZECHOD殴, KIEDY JEST ZIELONE!
.............................................................
Zm臋czy艂 si臋 nasz pies spacerem
a偶 go rozbola艂y nogi,
wi臋c po偶egna艂 policjanta,
podzi臋kowa艂 za przestrogi.
.............................................................
Wanda Chtomska
Rozmowa z dzie膰mi na temat wys艂uchanego utworu, omawianie b艂臋d贸w, kt贸re pope艂ni艂 piesek, przypomnienie zasad ruchu drogowego. Nadawanie pieskowi imienia, przewidywanie skutk贸w jego zachowania.
Zabawa ruchowa 鈥濨y膰 kierowc膮鈥.
Nauczycielka m贸wi dzieciom nazwy niekt贸rych pojazd贸w, a dzieci na艣laduj膮 je ruchem i g艂osem np. rower, samoch贸d, traktor motor.
Praca plastyczna 鈥 dzieci koloruj膮 pieska.
Zako艅czenie zaj臋膰.