Konspekt z lekcji języka polskiego
Aneta Baranowska 16. 12. 2011 r.
Klasa IV a
Temat: Wyrazy naśladujące dźwięki – J. Ficowski „Jak budzik nocą chodził”.
Czas realizacji: 45 minut
I Cele:
Ogólne
kształcenie umiejętności nazywania środków artystycznych
Szczegółowe
Uczeń potrafi:
wyrażać opinie na dany temat
rozróżniać elementy dźwiękowe
odkrywać dosłowny i przenośny sens słów
słuchać uważnie
II Metody:
podająca: pogadanka
praktyczna: praca z tekstem
eksponująca: wysłuchanie wiersza
III Formy pracy:
jednostkowa
zbiorowa
IV Środki dydaktyczne:
podręcznik, „Język polski. Między nami. Podręcznik dla klasy czwartej szkoły podstawowej”, A. Łuczak, A. Murdzek.
V Przebieg lekcji:
Wprowadzenie
Powitanie uczniów.
Sprawdzenie obecności.
Sprawdzenie pracy domowej.
Uczniowie wysłuchują nagranych dźwięków (kapania wody, otwierania drzwi, szum wiatru, spadanie kamieni, odgłosy z ulicy, warkot silnika), które notują na kartkach
Dzieci odczytują swoje propozycje, które komentuje nauczyciel.
Nauczyciel tłumaczy uczniom, że zapisane słowa nazywamy wyrazami dźwiękonaśladowczymi.
Następnie dzieci wykonują polecenie A i B z zadań wstępnych ze strony 64 podręcznika.
(Treść polecenia A: Wypisz jak najwięcej czynności, które może wykonywać twój zegarek; Treść polecenia B: Zapisz, jakie dźwięki może wydawać zegar).
Zapisanie tematu lekcji: Wyrazy naśladujące dźwięki – J. Ficowski „Jak budzik nocą chodził”.
Wysłuchanie utworu Jerzego Ficowskiego „ Jak budzik nocą chodził”.
Wykonanie zadania 1 ze strony 64 podręcznika.
(Treść polecenia: Powiedz, jaka sytuacja została przedstawiona w utworze).
Dzieci podkreślają w tekście J. Ficowskiego wyrazy, które naśladują brzmienia różnych zjawisk.
Ponowne odsłuchanie utworu. Porównanie podkreślonych wyrazów z tymi, które zostały zapisane przez uczniów.
Nauczyciel tłumaczy, iż wyrazy dźwiękonaśladowcze nazywamy onomatopejami.
Zapisanie na zielono notatki: Wyrazami dźwiękonaśladowczymi (onomatopejami) nazywamy wyrazy, które naśladują brzmienie różnych zjawisk dźwiękowych.
Wspólne wykonanie ćwiczenia 4 na stronie 65 podręcznika.
(Treść polecenia: Wskaż w podanych fragmentach wyrazy dźwiękonaśladowcze).
Nauczyciel w ramach podsumowania prosi, aby uczniowie wymienili dźwięki, które lubią słuchać i odgłosy, które są dla nich drażniące.