KONSPEKT ZAJĘĆ HOSPITOWANYCH PRZEZ OPIEKUNA STAŻU
W GRUPIE „Maluchy” (18.04.2011r.)
Temat zajęcia : „Bawimy się razem”– zestaw zabaw ruchowych prowadzonych Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne .
Cele operacyjne :
Dziecko potrafi :
— nawiązać kontakt z drugim dzieckiem,
— współpracować z partnerem,
— prawidłowo wykonuje czynności ruchowe,
Dziecko zna :
— zasady partnerskiej zabawy podczas ćwiczeń metodą Ruchu Rozwijającego
Dziecko rozumie:
— potrzebę przestrzegania zasad i reguł
Przebieg sytuacji edukacyjnej:
Dzieci zdejmują kapcie
I.Wstęp :
1. Ustawienie w kręgu, powitanie piosenką :
Wszyscy są, witam Was
zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś ty-
raz, dwa, trzy.
II.Część główna :
1.Ćwiczenie świadomości własnego ciała i przestrzeni .
POWITANIE PALUSZKAMI — Usadzenie w kole, nogi wyprostowane, pochylamy się do środka koła i witamy się ze sobą paluszkami rąk i całymi dłońmi.
POWITANIE W PARACH — Ustawienie w parach. Witamy się różnymi częściami ciała:
„Witają się nasze ręce, uszy, policzki, nosy, kolana, brzuchy, plecy , łokcie”.
KONCERT– GRA NA PLECACH– jedno z dzieci kładzie się na brzuchu, ręce pod brodą. Drugie klęczy obok i „gra” palcami na plecach kolegi („grają” palcami, kantami dłoni, całymi dłońmi ). Po chwili zmiana ról.
BĄCZEK - wszyscy siedzą na podłodze z nogami ugiętymi w kolanach i lekko je unoszą. Odpychając się rękoma każdy próbuje samodzielnie obracać się dookoła.
MOST– jedno dziecko w klęku podpartym, drugie próbuje na czworakach przejść pod nim. Po chwili zmiana ról.
2.Ćwiczenie oparte na relacji „z” ( relacja opiekuńcza )
MAŁY TUNEL - dzieci ustawiają się w dwa pociągi ( grupy); pierwsza grupa wykonuje obok siebie klęk podparty „tunel”, pozostałe, pojedynczo przechodzą tunelem na drugą stronę. Po chwili zmiana ról.
3. RELAKS PRZY MUZYCE – wszystkie dzieci leżą na dywanie na brzuchach. Podczas muzyki wymachują nogami ugiętymi w kolanach, kładą się na plecach, klaszczą stopami.
4. Ćwiczenia rozwijające relację „przeciwko” ( relację mocy i energii ).
SPYCHACZ– dzieci w parach siedzą na podłodze tyłem do siebie ( nogi w rozkroku). Najpierw pierwsze dziecko próbuje przesunąć kolegę odpychając się nogami i rękami. Po chwili zmiana.
5. Ćwiczenia oparte na relacji„razem” ( relacji partnerskiej).
PIŁOWANIE DREWNA– dzieci siedzą przodem do siebie w rozkroku, podaja sobie ręce i na przemian przechylaj się do tyłu jedno dziecko, potem drugie.
6. Ćwiczenia z rekwizytami ( z chustą animacyjną )
SZUKAJ KOLORU- podczas muzyki dzieci maszerują dookoła chusty leżącej na podłodze. Na przerwę w muzyce nauczyciel podaje nazwę koloru, na którym trzeba stanąć.
KOGO SCHOWAŁAM?– wszystkie dzieci stoją z zamkniętymi oczami trzymając chustę na wysokości pasa. Nauczycielka wybiera dziecko, które chowa się pod chustą .Następnie wszyscy otwierają oczy i próbują zgadnąć, kto schował się pod chustą.
III. Zakończenie :
Ustawienie dzieci w kręgu, pożegnanie piosenką :
Żegnam Was, żegnam Was
już kończymy, już czas.
Byłam ja, byłeś ty,
raz, dwa, trzy.
Opracowała:
Anna Filipiak