Scenariusz zajęcia
„Drużynowe zawody” – zestaw ćwiczeń gimnastycznych w formie wyścigu rzędów
Prowadząca:
Grupa wiekowa: 5 – latki
Cele ogólne:
Troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną; zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych
Cele szczegółowe:
Cele kształcące:
uważnie słucha 3/3
aktywnie uczestniczy w organizowanych zabawach ruchowych w sali 5/4
Cele poznawcze:
nabywa świadomość, że systematyczne ćwiczenia mogą wpływać na zdobywanie nowych umiejętności i poprawę sprawności ruchowej 5/3
Cele wychowawcze:
obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby zrozumieć to, co mówią i czego oczekują 1/1
przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych) 1/2
przestrzega zasady zachowania zapewniające porządek i bezpieczeństwo podczas zabaw ruchowych 5/4
Formy:
zbiorowa
grupowa
Metody:
słowne: objaśnienia i instrukcje do zadań i zabaw;
oglądowe: obserwacja i pokaz, przykład osobisty nauczyciela;
czynne: zadań stawianych dziecku, kierowania własną aktywnością dziecka.
Środki dydaktyczne: płyta z nagraniem piosenki, odtwarzacz, szarfa, pachołki, piłki, woreczki, pojemniki do rzutów do celu
Przebieg:
I część wstępna
Zbiórka w szeregu, odliczanie.
„Piosenka gimnastyczna” – rozgrzewka połączona ze śpiewem piosenki
Najpierw w górę trzy podskoki - hop, sa, sa
Potem dwa skłony na boki - raz i dwa
W górę ręce, prosto nogi – stój jak my,
I opuszczaj do podłogi – raz, dwa, trzy.
„Berek” – zabawa ożywiająca orientacyjno-porządkowa Wybrana osoba – Berek - zakłada szarfę. Na sygnał dzieci biegają po wyznaczonym terenie (dywanie). Zadaniem Berka jest dotknięcie jak największej liczby dzieci, pozostałe dzieci uciekają, w taki sposób, żeby nie zostać złapanymi. Osoba złapana zatrzymuje się i ustawia w wyznaczonym miejscu. Zabawę powtarzamy kilka razy zmieniając Berka.
Podział dzieci na drużyny.
II część główna – wyścig rzędów
Bieg po prostej do pachołka, obiegnięcie pachołka, powrót do drużyny biegiem, zmiana zawodnika przez dotkniecie dłonią
Bieg z piłką po prostej do pachołka, obiegnięcie pachołka, powrót do drużyny biegiem, zmiana zawodnika przez podanie piłki
Bieg w podporze tyłem z woreczkiem umieszczonym na brzuchu do pachołka, za pachołkiem wzięcie woreczka do rąk i powrót biegiem, zmiana zawodnika przez podanie woreczka
Podskoki obunóż z woreczkiem umieszczonym między kolanami do pachołka, za pachołkiem wzięcie woreczka do rąk i powrót biegiem, zmiana zawodnika przez podanie woreczka
Podskoki obunóż do oznaczonego miejsca, wzięcie woreczka i rzut do celu (skrzyni), obiegniecie skrzyni i powrót do drużyny biegiem, zmiana zawodnika przez podanie ręki
Bieg z woreczkiem umieszczonym na głowie do pachołka, za pachołkiem wzięcie woreczka do rąk i powrót biegiem, zmiana zawodnika przez podanie woreczka
* po ukończeniu każdego biegu zawodnicy każdej z drużyn siadają w siadzie skrzyżnym; drużyna która ukończy zadanie jako pierwsza otrzymuje 2 punkty, za drugie miejsce 1 punkt ** w konkurencji z rzutem, za każdy trafiony drużyna otrzymuje dodatkowy punkt
Podliczenie punktów i przyznanie miejsc
III część kończąca
„Defilada sportowców” – ćwiczenie uspakajające z el. marszu Rytmiczny marsz po obwodzie koła ze zwróceniem uwagi na prawidłową postawę ciała (plecy proste, łopatki ściągnięte)
„Uspokój oddech” – ćwiczenie oddechowe W siadzie skrzyżnym wdech z uniesieniem rąk do góry, wydech z opuszczeniem. Zwrócenie uwagi na prawidłowy tor oddychania – wdech nosem, wydech ustami.
Podsumowanie zajęć, przypomnienie, że systematyczne ćwiczenia pomagają w nabywaniu nowych umiejętności i rozwijają już nabyte, podkreślenie roli współpracy podczas zawodów drużynowych.