scenarius LISTONOS I INNEze, przedszkole, zawody


Scenariusz zajęcia opracowanego przez dla dzieci uczęszczających do grupy zintegrowanej (4, 5, 6 - latki)

Podstawa programowa „ABC XXI wieku”

- str. 146, 143, 139, 130, 122, 97, 90.

Temat:

„List do Świętego Mikołaja” - zabawy z wykorzystaniem metod stymulacyjno - terapeutycznych.

Cel ogólny: Stwarzanie sytuacji do utrwalenia przez dzieci wiadomości o pracy listonosza

Postawa:

Wiedza:

Umiejętność:

Cele operacyjne:

Dziecko potrafi:

Metody:

Pomoce dydaktyczne:

zagadka, płyta CD z nagranymi utworami muzycznymi, kredki, kartony, karty ze znaczkami, klej, pędzle do kleju, karty z cyframi i różną liczbą kropek, koperty wykonane wcześniej przez dzieci, skrzynka pocztowa, woreczki z maskotkami, paczka z lizakami.

Przebieg:

  1. Zagadka - „Roznosi przekazy, listy, telegramy,

Wszyscy go lubimy i chętnie witamy”. (listonosz)

  1. Powitanie gościa - listonosza.

  2. Wspólna zabawa na powitanie „Gość”.

  3. Słuchanie piosenki „Chodzi listonosz”.

  4. Rozmowa z listonoszem o jego pracy:

  1. Piszemy list do Świętego Mikołaja - kreślenie oburącz w rytm muzyki „Wig Walic” linie pionowe, poziome, koła poruszając się wokół stołu.

  2. Po napisaniu listu dzieci składają go i wkładają do wcześniej wykonanych kopert z narysowanym Mikołajem.

  3. Pytanie listonosza - czy już możecie wysłać list? Czy czegoś nie brakuje?

  1. Zabawa - wybieramy znaczki które mogą tworzyć serię (o podobnej tematyce), następnie przeliczamy je, układamy przy nich karty z odpowiednią cyfrą lub liczbą kropek.

  2. Dzieci składają znaczek z 2, 3, 4, 5 - części i naklejają go na list i wrzucamy go do skrzynki pocztowej.

  3. W jaki sposób list może dotrzeć do adresata - dzieci wymyślają sposoby dostarczenia listu przez listonosza ( pieszo, na rowerze, motocyklem, samochodem, pociągiem, samolotem), w trakcie zabawy naśladują dźwięki wydawane przez pojazdy.

  4. Zabawa ruchowa przy muzyce „Samolot”.

  5. Czy listy dotarły? TAK! Mam nawet dla was przesyłki!

  6. Dzieci siedzą w kole, każde dostaje woreczek z drobną zabawką w środku. Musi rozpoznać dotykiem ukryty przedmiot.

  7. Dziękujemy listonoszowi za wspólną zabawę tańcem „Anen Polka”.

  8. Przed wyjściem listonosz wręcza dzieciom jeszcze jedną paczkę a dzieci listonoszowi:

Po wyjściu listonosza dzieci rozpakowują paczkę z lizakami.

PORANNY KRĄG CZYLI STYMULACJA POLISENSORYCZNA WEDŁUG PÓR ROKU

WIOSNA

KOLOR - zielony

SMAK - cytryna z cukrem

ŻYWIOŁ - ziemia lub glina

INSTRUMENT - bębenek

ZAPACH - cytrynowy

TEMAT: Wiosenne zabawy w ogrodzie

CELE GŁÓWNE:

CELE OPERACYJNE - dziecko potrafi:

FORMY ORGANIZACYJNE:

METODY I FORMY:

POMOCE:

PRZYGOTOWANIE SALI:

Lp.

Przebieg

Realizacja

Powitanie

  • Przekazywanie w kręgu doniczki z kwiatkiem ze słowami „mam na imię ... witam Cię”

  • Wybór emblematów i zapalenie lampki zapachowej

  • Zabawa przy piosence powitalnej „Jeśli nie znasz mnie

  • Po wejściu do sali każde dziecko wybiera sobie emblemat i siada w kręgu, prowadząca zapala lampkę zapachową, podchodzi do każdego i witając się daje do ją powąchania

  • Wszyscy stoją w kręgu, prowadząca przekazując kwiatek następnej osobie mówią: mam na imię ... , witam Cię

  • Chodzimy w rozsypce śpiewając piosenkę. Następnie przedstawiamy się najbliższej osobie i prezentujemy wymyślony ukłon. Zabawę powtarzamy kilka razy

Wybieranie atrybutów wiosny w oparciu o ilustrację wiosenną

  • Dzieci oglądają wiosenną ilustrację, omawiając ja wymieniają atrybuty wiosny używając przymiotników. Nauczyciel zapisuje wypowiedzi dzieci a następnie głośno je odczytuje

  • Dobieranie obrazków kojarzących się z wiosną np. kwiatek, gałązka z zielonymi listkami, konewka grabki itp.

  • Wyszukiwanie w klasie ukrytych zielonych ogórków (dotykanie, gładzenie, wałkowanie) - określanie cech ogórków

Słuchanie wiersza

D. Gellner „A tulipan śpi” w oparciu o ilustracje - nawiązanie do treści wiersza

  • poznanie etapów rozwoju tulipana

  • słuchanie wiersza w oparciu o ilustracje, określanie etapów rozwoju tulipana

  • ułożenie wg określonej kolejności obrazków przedstawiających etapy rozwoju tulipana i naklejenie ich na karton

Spotkanie z żywiołem

  • Zabawa badawcza „Co to jest?” - dotykanie z zawiązanymi oczami piasku, ziemi i gliny; określanie swoich odczuć

  • Dzieci siedzą w 3 kręgach (podział według emblematów), mają zawiązane oczy. Każda z grup dostaje pojemnik z inną zawartością (piasek, ziemia, glina), bada dotykiem i opowiada o swoich odczuciach - próba odgadnięcia co było w pojemnikach (każdy zespół bada zawartość wszystkich pojemników)

Podział na zespoły zgodnie z wcześniej wybranymi emblematami

  • Podejście zespołów do przygotowanych stanowisk:

  • I zespół - sadzenie w doniczkach w ziemi cebulek i sianie na tackach nasion np. rzeżuchy

  • II zespół - wykonuje babki z mokrego piasku i obrazek z suchego

  • III zespół - lepi figurkę z gliny

Oglądanie prac wykonywanych przez inne zespoły

Wejście wróżki z koszem tulipanów i wysłuchanie piosenki „Kwiatowa wróżka”

  • odczytywanie i pokazywanie kodu piosenki

  • zabawa w „Echo rytmiczne”

Do sali wchodzi „Kwiatowa Wróżka” (przebrana nauczycielka) z koszem tulipanów. Wszyscy słuchają piosenki, następnie rysują w powietrzu kod utworu

  • Prowadząca rozdaje dzieciom bębenki

  • Zabawa przy piosence - swobodny ruch przy muzyce, na przerwę zabawa w „Echo rytmiczne” - odgłosy deszczu - wróżka podaje rytm grając na bębenku a reszta uczestników zabawy powtarza (przy kolejnych powtórzeniach następuje zmiana prowadzącego)

Efekty smakowe

Próbowanie cytryny osolonej i słodkiej - cytrynę osolona i osłodzoną dostają wszyscy uczestnicy, po zjedzeniu określanie swoich odczuć smakowych

Dzieci siedzą w kręgu, otrzymują po 2 kartoniki - buzie uśmiechnięta i smutną

  • po spróbowaniu cytryny osolonej i osłodzonej określają jej smak unosząc do góry odpowiedni kartonik (cytryna osłodzona będzie kwaśna a osolona nie będzie kwaśna)

Zabawa przy piosence „W autobusie” - powrót do przedszkola

  • podczas przygrywki po każdej zwrotce dzieci idą w kole wiązanym.

I zwrotka - obie ręce kręcą młynek, na końcu 3x klasnąć w dłonie

II zwrotka - obie ręce pracują jak wycieraczki

III zwrotka - wciskamy klakson raz jedną raz drugą ręką itd.

Wykonanie pracy plastycznej - w zespołach „Kwiaty na łące”

  • Dzieci w zespołach podchodzą do stolików: w rytm muzyki kreślą oburącz linie zielonymi kredkami następnie wg własnego pomysłu ozdabiają „łąkę” naklejając kwiaty origami, gotowe elementy wycięte z gazet

Jedzenie cytrynowych Tic-Taców

  • po zakończeniu prac i zawieszeniu ich w klasowej galerii dzieci otrzymują cytrynowe Tic-Tac

Zakończenie

Ewaluacja - naklejanie na zielony karton - łąkę kwitnących kwiatów i złamanych

Zgaszenie lampki zapachowej

  • Na zakończenie każde dziecko wybiera kwitnący kwiat jeśli zabawy podobały się lub złamany jeśli nie jest zadowolony z zabaw i nakleja go na zielony karton

  • Zgaszenie lampki zapachowej, podziękowanie za udział w zabawie

Kwiatowa wróżka

  1. Co to za ogrodnik

Posiał kwiatów tyle Jeśli nie znasz mnie

Tulipany i kaczeńce Jeśli nie znasz mnie

Bratki i żonkile To przedstawię się

Ref. To wiosna, to wiosna Powiem imię swe

Zielona wiosna I ukłonię się

Razem z deszczem Powiem imię swe

Ciepłym deszczem I ukłonię się

Kwiaty nam przyniosła (przykleję się, dołączę się)

  1. Spytaj więc bociana

I spytaj skowronka

Kto te kwiaty kolorowe

Posadził na łąkach

  1. A może to wróżka

Co wszystko czaruje

Drzewa, łąki i ogrody

Kwiatami maluje

W autobusie

  1. Koła autobusu kręcą się, kręcą się, kręcą się,

Koła autobusu kręcą się cały czas

  1. Wycieraczki robią szur, szur, szur

Wycieraczki robią szur, szur, szur cały czas

  1. Klakson głośno trąbi tru tu tu, tru tu tu, tru tu tu,

Klakson głośno trąbi tru tu tu cały czas

  1. Pan konduktor prosi bilet dać, bilet dać, bilet dać,

Pan konduktor prosi bilet dać cały czas

  1. Ludzie ciągle mówią bla, bla, bla,

Ludzie ciągle mówią bla, bla, bla cały czas

  1. Dzieci w autobusie wiercą się, wiercą się, wiercą się,

Dzieci w autobusie wiercą się cały czas

  1. Malutkie dzidziusie smacznie śpią, smacznie śpią, smacznie śpią,

Malutkie dzidziusie smacznie śpią cały czas

A tulipan śpi

Dz: Idą, idą ciepłe dni, a tulipan śpi Dziadek: Tulipanie śpisz jeszce

Słonko siadło na parkanie Postawię na grządce budzik

Sł: Wstawaj, wstawaj tulipanie może wtedy się obudzi

Kończ zimowe sny Tulipan: Kto to dzwoni

Dz: A tulipan śpi Kto mnie woła?

Słuchać w koło deszczu granie O jak ciepło dookoła

Deszcz: Wstawaj, wstawaj tulipanie Patrzcie liście mam zielone

Dz: A tulipan śpi

Stanął dziadek na ścieżynie Wszyscy: I koronę masz na głowie

Tulipan: A tak mało brakowało

Żebym przespał zimę całą


