Obliczenia
Obliczenia hydrauliczne wodociągu
MIESZKALNICTWO
$$q_{j} = 120\frac{l}{d*M}$$
110/3,5=31,4 = 32 os
125/3,5=35,7 = 36 os
Qsrd(M110) = qj * LM0 = 120 * 110 = 13200 dm3/d
Qsrd(M125) = qj * LM0 = 120 * 125 = 15000 dm3/d
Nd = 1, 3
Qmaxd(M110) = Qsrd * Nd = 13200 * 1, 3 = 17160 dm3/d
Qmaxd(M125) = Qsrd * Nd = 15000 * 1, 3 = 19500 dm3/d
$$Q_{srh(M110)} = \frac{Q_{\text{maxd}}}{24} = \frac{17160}{24} = 715\ \text{dm}^{3}/h$$
$$Q_{srh(M125)} = \frac{Q_{\text{maxd}}}{24} = \frac{19500}{24} = 812,5\ \text{dm}^{3}/h$$
Nh = 2
Qmaxh(M110) = Qsrh * Nh = 715 * 2 = 1430 dm3/h
Qmaxh(m125) = Qsrh * Nh = 812, 5 * 2 = 1625 dm3/h
USŁUGI
Nh = 1, 2
$$Q_{srh(U1)} = 1,2\frac{l}{s} = 4320\text{\ dm}^{3}/h\ $$
$$Q_{srh(U2)} = 1,8\frac{l}{s} = 6480\text{\ dm}^{3}/h\ $$
$$Q_{srh(U3)} = 2,1\frac{l}{s} = 7560\text{\ dm}^{3}/h\ $$
Qmaxh(U1) = Qsrh * Nh = 4320 * 1, 2 = 5184 dm3/h
Qmaxh(U2) = Qsrh * Nh = 6480 * 1, 2 = 7776 dm3/h
Qmaxh(U3) = Qsrh * Nh = 7560 * 1, 2 = 9072 dm3/h
$$Q_{\text{maxh}} = 3*1430 + 6*1625 + 5184 + 7776 + 9072 = 36072\frac{\text{dm}^{3}}{h}$$
CELE P.POŻ.
$$Q_{0} = Q_{\text{maxh}} + Q_{poz} = 10,02 + 10 = 20,02\frac{\text{dm}^{3}}{s}\ $$
Dobór średnic
- Dla głównego wodociągu dobrano rury z PE 100 SDR 26 firmy KWH
DN [mm] | v [m/s] | i [‰] | k [mm] | |
---|---|---|---|---|
Q0 = 20,02 dm3/s | 140 | 1,5 | 15 | 0,01 |
Q max h= 10,02 dm3/s | 140 | 0,75 | 4,5 | 0,01 |
- Przyłącza wodociągowe
Z powodu braku danych, założono ilość mieszkań (na 3,5 mieszkańca):
- Budynek 110 os. mający 4 piętra mieści 32 mieszkania,
- Budynek 125 os. mający 5 pięter mieści 36 mieszkań,
- Usługi założono uwzględniając Qh max,
Dla 110 os.
RODZAJ | SZTUKI | qN ZIMNA[dm3/s] | qN CIEPŁA[dm3/s] |
---|---|---|---|
Miska ustępowa | 32 | 4,16 | |
Natrysk | 32 | 4,8 | 4,8 |
Umywalka | 32 | 2,24 | 2,24 |
Wanna | 32 | 4,8 | 4,8 |
Zlew | 32 | 2,24 | 2,24 |
Pralka | 32 | 8 | |
Zmywarka | 32 | 4,8 | |
SUMA | 31,04 | 14,08 |
$$\sum_{}^{}q_{N} = \sum_{}^{}q_{N\ ciepla} + \sum_{}^{}q_{\text{N\ zimna}} = 31,04 + 14,08 = 45,12\ \frac{\text{dm}^{3}}{s}$$
$$q = 1,7*({\sum_{}^{}q_{N})}^{0,21} - 0,7 = 3,08\frac{\text{dm}^{3}}{s}$$
Dobrano przyłącze z rury PE 100 SDR 17 firmy KWH Pipe.
DN [mm] | v [m/s] | i [‰] | k [mm] | |
---|---|---|---|---|
Q = 3,08 dm3/s | 75 | 0,90 | 13 | 0,01 |
Dla 125 os.
RODZAJ | SZTUKI | qN ZIMNA[dm3/s] | qN CIEPŁA[dm3/s] |
---|---|---|---|
Miska ustępowa | 36 | 4,68 | |
Natrysk | 36 | 5,4 | 5,4 |
Umywalka | 36 | 2,52 | 2,52 |
Wanna | 36 | 5,4 | 5,4 |
Zlew | 36 | 2,52 | 2,52 |
Pralka | 36 | 9 | |
Zmywarka | 36 | 5,4 | |
SUMA | 34,92 | 15,84 |
$$\sum_{}^{}q_{N} = \sum_{}^{}q_{N\ ciepla} + \sum_{}^{}q_{\text{N\ zimna}} = 34,92 + 15,84 = 50,76\ \frac{\text{dm}^{3}}{s}$$
$$q = 1,7*({\sum_{}^{}q_{N})}^{0,21} - 0,7 = 3,18\frac{\text{dm}^{3}}{s}$$
Dobrano przyłącze z rury PE 100 SDR 17 firmy KWH Pipe.
DN [mm] | v [m/s] | i [‰] | k [mm] | |
---|---|---|---|---|
Q = 3,18 dm3/s | 75 | 0,95 | 15 | 0,01 |
Dla usług dobrano przyłącze z rury PE 100 SDR 11 firmy KWH Pipe.
DN [mm] | v [m/s] | i [‰] | k [mm] | |
---|---|---|---|---|
Q U1 = 1,44 dm3/s | 50 | 0,9 | 25 | 0,01 |
Q U2 = 2,16 dm3/s | 75 | 0,75 | 10 | 0,01 |
Q U3 = 2,52 dm3/s | 75 | 0,8 | 12 | 0,01 |
Obliczenia hydrauliczne kanalizacji sanitarnej
$$Q_{s(M110)} = 1,2*0,3972 = 0,477\frac{\text{dm}^{3}}{s}\text{\ \ }$$
$$Q_{s(M125)} = 1,2*0,4514 = 0,542\frac{\text{dm}^{3}}{s}\text{\ \ }$$
$$Q_{s(U1)} = 1,2*1,2 = 1,44\frac{\text{dm}^{3}}{s}\text{\ \ }$$
$$Q_{s(U2)} = 1,2*1,8 = 2,16\frac{\text{dm}^{3}}{s}$$
$$Q_{s(U3)} = 1,2*2,1 = 2,52\frac{\text{dm}^{3}}{s}$$
Na terenie całego osiedla zaprojektowano kanalizację sanitarną grawitacyjną z rur PVC-U o średnicy 160 mm dla przykanalików, oraz 200 mm dla sieci. Dobrano minimalny spadek, co spowodowało, że nie osiągnięto we wszystkich punktach prędkości samooczyszczania. Aby zapewnić sprawną pracę sieci zaleca się okresowe przepłukiwanie kanalizacji.
Obliczenia hydrauliczne kanalizacji deszczowej
Q = q * F * ψ * φ