SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Przysposobienie do pracy – pamiątkarstwo
Prowadzący:
Klasa: 3 ppa
Czas trwania: 4 jednostki lekcyjne
Data:………………………………..
Temat: Bibułkarstwo jako element sztuki ludowej- STOKROTKI z bibuły marszczonej.
BHP: Podawaj nożyczki w odpowiedni sposób.
Cele zajęć:
Po zajęciach uczeń powinien samodzielnie lub z pomocą nauczyciela wykonać kwiaty z bibuły marszczonej oraz:
WIE:
jakich materiałów i narzędzi potrzebuje do wykonania kwiatów z bibuły,
POTRAFI:
podawać nożyczki w odpowiedni sposób
samodzielnie przygotować i posprzątać własne stanowisko pracy
PAMIĘTA:
etapy pracy podczas wykonywania kwiatków z bibuły
zalecenie bhp na zajęcia
Metody pracy:
Słowna: pogadanka wstępna, instruktaż, ocena własnej pracy na zajęciach
Praktyczna: cięcie nożyczkami zwykłymi i ozdobnymi, rysowanie elementów od szablonu, wykonanie kwiatów, przygotowanie i porządkowanie stanowiska pracy
Oglądowa: pokaz kwiatów przygotowanych przez nauczyciela, oglądanie i nazywanie poszczególnych elementów rośliny (pręciki, płatki, łodygi, liście)
Formy pracy:
Indywidualna: wypełniane karty pracy, przygotowanie stanowiska pracy
Grupowa: udział w pogadance, pokazie, praca w grupach na zajęciach
Pomoce dydaktyczne: zeszyt, długopis, karta pracy, bibuła marszczona w kolorach: białym, ciemnofioletowym, jasnofioletowym, zielonym, drut do kwiatów cienki i gruby, nożyczki, nożyczki ząbkowane(ozdobne), szczypce do cięcia drutu, koszyczek lub doniczka, pianka do kwiatów(ewentualnie gąbka, styropian).
Przebieg zajęć:
Powitanie, pogadanka wstępna, nawiązanie pozytywnych relacji z grupą.
Wprowadzenie do tematyki zajęć, podanie tematu, zapisanie tematu na tablicy i w zeszytach.
Podanie i omówienie zalecenia bhp: Podawaj nożyczki w odpowiedni sposób.
Przypomnienie elementów, z jakich składa się kwiat (pręciki, płatki, liście, łodyga)
Narysowanie elementów kwiatu w zeszycie, podpisanie, kolorowanie kredkami.
Wypełnienie wspólne karty pracy. Nazywanie i zapisywanie materiałów i narzędzi potrzebnych do wykonania kwiatów z bibuły.
Przedstawienie etapów pracy
Wykonanie kwiatów i liści z kolorowej bibuły marszczonej, owijanie łodyżek zieloną bibułą, łączenie kwiatów w całość.
Tworzenie kompozycji kwiatowych w koszyczku lub doniczce.
Porządkowanie własnego stanowiska pracy i pracowni.
Prezentacja i ocena gotowych prac, słowna oraz wpisana w zeszycie.
Elementy samooceny własnej pracy:
Dzisiaj udało mi się……………………………………
Najtrudniejsze dla mnie było………………………….
Jestem zadowolona z………………………………….
Muszę poćwiczyć…………………………………….
Podziękowanie, zakończenie zajęć.