26 09 2013

Joanna Reczka 26.09.2013

Scenariusz zajęć zintegrowanych w przedszkolu.

Blok tematyczny: Jesień daje nam owoce.

Temat dnia: Czy gruszki miały magiczną moc – zapoznanie z historią królewny Anny w

oparciu o opowiadanie pt. „Magiczne złote gruszki”

Grupa: 4-latki

Cele ogólne:
- przypomnienie podstawowych nazw owoców rosnących jesienią w sadzie,
- wdrażanie do prawidłowego wypowiadania się.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- słucha z uwagą opowiadania,
- wypowiada się na określony temat,
- potrafi odgadywać zagadki,
- reaguje na sygnały dawane przez nauczyciela,
- potrafi interpretować treść wiersza za pomocą ruchu,
- wykonuje polecenia nauczyciela,
- potrafi wykleić prace plastyczną.

Metody:
-oglądowa,
- słowna,
- czynna.

Formy:
- zbiorowa,
- indywidualna.

Środki dydaktyczne:
- treść opowiadania pt. „Magiczne, złote gruszki”. Załącznik nr 1
- sylwety owoców,
- tamburyn,
- treści zagadek. Załącznik nr 2,
- tekst wiersza pt. „Wpadła gruszka do fartuszka”. Załącznik nr 3
- tekst wiersza pt. „jabłko i gruszka” B. Formy. Załącznik nr 4
- praca plastyczna „Gruszka”.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie.
Dzieci siedzą w kręgu, nauczyciel mówi:
Witam wszystkie dzieci które lubią bawić się:
-zabawkami pluszowymi,
-lalkami szmacianymi,
-wózkiem z kącika lalek,
-itp.

2. Zaproszenie dzieci do wysłuchania opowiadania pt. „Magiczne, złote gruszki”

Załącznik nr 1.

3. Rozmowa na temat opowiadania kierowana pytaniami:
- O czym było opowiadanie?
- Dlaczego królewna nie mogła wyjść z zamku?
- Co dostała królewna?
- Co wyrosło z ziarenka?
- Co się stało gdy królewna ugryzła jabłko?
- O co poprosiła królewna?
- Ile życzeń spełniła wróżka?
- Kto przybył do zamku królewny?
- Czy elf pomógł królewnie?
- Jak się skończyło opowiadanie?

4. Zagadki o owocach.
Nauczyciel czyta zagadki:

Jesienią na drzewie błyszczy się rumiane.
Soczyste, okrągłe, przez dzieci lubiane. (jabłko)

Ma kształt żarówki,
lecz wcale nie świeci,
gdy jest dojrzała zjadają ją dzieci. (gruszka)

Wisi fioletowa na pobliskim drzewie.
Jesienią cierpliwie tu czeka na ciebie. (śliwka)

5. Zabawa orientacyjno-porządkowa Wiatr i liście.
Nauczyciel jest wiatrem. Gra na tamburynie, a wtedy dzieci – liście – poruszają się według
własnych pomysłów po sali. Gdy tamburyn milknie, liście opadają na dywan i leżą
w bezruchu do chwili, gdy znów zacznie grać instrument.

6. Spadła gruszka-zabawa ruchowa w formie opowieści.

Zabawowy pokaz jak spadając gruszki. Dzieci stojąc na paluszkach powoli przechodzą do kucania

 Nauczyciel recytuje dzieciom wierszyk:

Wpadła gruszka do fartuszka

I co jeszcze – dwa jabłuszka.

A śliweczka wpaść nie chciała,

Była jeszcze niedojrzała.

Następnie zadaje pytania:
-Jakie owoce występują w wierszu?
-Ile jest tych owoców?

Nauczyciel rozkłada ilustracje z owocami z wiersza i razem z dziećmi go recytuje wskazując na ilustracje.

7. Jabłko czy gruszka - zabawa orientacyjno - porządkowa.
Na dywanie w dużej obręczy ułożonej z szarf, znajdują się rozrzucone szablony jabłek i gruszek (każdy rodzaj szablonów równy ilości dzieci). Dzieci idą za prowadzącą w rytmie grzechotki. Słuchają krótkiego wiersza pt. „Jabłko i gruszka” B. Formy:

Zbiera słodkie jabłka

Ola do fartuszka

a w koszyku Ewy

leży miękka gruszka.

Na hasło "jabłka", dzieci zatrzymują się, podchodzą do obręczy i podnoszą w górę szablony jabłek. Kiedy usłyszą grzechotkę i słowa wierszyka odkładają szablony i ponownie maszerują. Na hasło "gruszka" unoszą w górę szablony gruszek.

8. Praca plastyczna „Gruszka”
Dzieci maja za zadanie wykleić rysunek gruszki za pomocą kawałków kolorowego papieru.

Załącznik nr 1.

Opowiadanie pt. „Magiczne, złote gruszki”

Dawno temu, w pięknym zamku żyła sobie królewna, której na imię było

Anna. Niestety nie mogła wyjść z zamku, ponieważ czarownica, która ma

magiczną moc, chce, aby królewna wyszła za jej syna. Pilnuje ona zamku dniem i nocą.

Pewnego poranka dziewczyna dostała małe ziarenko.

- Och! Ale ono jest cudne, całe złote!

Pojawił się pewien problem. Dziewczyna nie mogła go zasadzić, bo

przecież czarownica czekała, aż królewna wyjdzie z zamku. Księżniczka

rozkazała posadzić ziarnko pod jej balkonem. I tak się też stało. Po paru dniach

pod jej balkonem wyrosło złote drzewo z pięcioma złotymi gruszkami. Pewnego

poranka Anna wstała i była głodna. Weszła więc na balkon i zerwała jedną,

złotą gruszkę. Wzięła ją do buzi i ugryzła. Wtedy ukazała jej się wróżka, która

powiedziała tak:

- Spełnię twoje życzenie.

Królewna połknęła gruszkę i rzekła:

- Co? Nic nie rozumiem.

A na to dobra wróżka:

- Nic nie musisz rozumieć. Po prostu powiedz jakieś życzenie.

- Dobrze. Chciałabym, dobra wróżko móc wyjść na dwór.

- Oczywiście.

Wróżka zakręciła swoją różdżką i już życzenie dziewczynki się spełniło.

Na dworze bawiła się piłką. Tak było trzy razy, a za czwartym, chciała mieć

złotą i piękną suknię na bal. I tak też się stało. Niestety wykorzystała już

wszystkie możliwe życzenia.

Królewna siedziała ponad rok lub dwa w swojej wieży, aż pewnego ranka

przybył elf, który postanowił jej pomóc. Zabił czarownice, a jej syna uwięził.

Królewna postanowiła wziąć ślub z elfem. Mieli dzieci i żyli długo i

szczęśliwie. A dobra wróżka cały czas uśmiecha się do nich.

Załącznik nr 2.

Zagadki o owocach.

Jesienią na drzewie błyszczy się rumiane.
Soczyste, okrągłe, przez dzieci lubiane. (jabłko)

Ma kształt żarówki,
lecz wcale nie świeci,
gdy jest dojrzała zjadają ją dzieci. (gruszka)

Wisi fioletowa na pobliskim drzewie.
Jesienią cierpliwie tu czeka na ciebie. (śliwka)

Załącznik nr 3

Wiersz pt. „Wpadła gruszka do fartuszka”


Wpadła gruszka do fartuszka

I co jeszcze – dwa jabłuszka.

A śliweczka wpaść nie chciała,

Była jeszcze niedojrzała.

Załącznik nr 4.

Wiersz pt. „Jabłko i gruszka” B. Forma

Zbiera słodkie jabłka

Ola do fartuszka

a w koszyku Ewy

leży miękka gruszka.

