Afrykańskie rytmy - scenariusz zajęć otwartych dla dzieci i rodziców
TEMAT: AFRYKAŃSKIE RYTMY- piosenki i zabawy dla dzieci i rodziców.
CELE:
• wytworzenie poczucia zaufania
• ożywienie i integracja grupy
• wytworzenie miłej atmosfery poprzez wspólną zabawę
• rozwijanie pomysłowość, twórczość, wyobraźni poprzez projektowanie strojów
• poszerzanie wiedzę o afrykańskich plemionach
• ilustrowanie prostej piosenki ruchem
• wykonywanie prostych ćwiczeń rytmicznych
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I . Wstęp
1. Wizytówka – wykonanie wizytówki w kształcie egzotycznego owocu, napisanie „co lubię, a czego nie lubię”
2. Zabawa na powitanie – „A hej, a ho...” (CD)
3. Zabawa na zapoznanie imion – udzielenie odpowiedzi na pytanie: Jak się nazywam, co lubię, a czego nie lubię?
4. „Proszę podaj swoje dłonie”- zabawa na utrwalenie imion (CD)
5. Zaproszenie do podróży do Afryki
II. Część główna
1. Podróż samolotem do Afryki – opowieść ruchowa do muzyki (podklad muzyczny)
2. Jesteśmy na miejscu w Afryce, rozglądamy się, obserwujemy otoczenie, wyobrażamy, siadamy i opowiadamy jak minęła podróż samolotem.
3. Próbujemy opisać kogo i co widzieliśmy , gdy wysiedliśmy z samolotu.
4. Nauczyciel opowiada o zwyczajach afrykańskich plemion
(notatka własna)
5. „Simmama ka”- nauka afrykańskiego tańca i słów piosenki do tańca
6. Projektowanie strojów afrykańskich z gazet, bibułki, kolorowego papieru
7. „Carnevalito”- taniec do muzyki
8. Co jeszcze i gdzie oprócz ludzi, plemion można spotkać?
9. „Dżungla”- wspólne śpiewanie piosenki (tekst napisany na dużym formacie)
10. „Zabawa w ZOO” : Jakie zwierzęta można spotkać? Wybieramy do zabawy zwierzątka: słoń, żyrafa, goryl, lew.
11. „Nimfy i wojownicy”- po długim i pracowitym dniu afrykańskie plemiona odpoczywają bawiąc się. Dzielni wojownicy po polowaniach i ich kobiety nimfy tańczą rytualne tańce.
- wykonanie rekwizytów: dzidy dla chłopców i pióropusze dla dziewczyn
- taniec
12. "Czy podobała mi się rola, w której występowałam? - krótkie wypowiedzi
III. Zakończenie
1. „Masażyk” – zabawa relaksacyjna przy muzyce (CD muzyka relaksacyjna) rodzic masuje plecy dziecka, wykonuje polecenia nauczycielki np. idą słonie przez dżunglę, wieje wietrzyk, pada deszcz, świeci słoneczko itp.
2.Powrót samolotem do przedszkola -( podkład muzyczny jaw wcześniej)
3.„Termometr uczuć”- uzyskanie informacji zwrotnej
4.„Dyrdy myrdy”- Zabawa na zakończenie (CD)
Środki dydaktyczne: płyta CD, kaseta magnetofonowa, słowa piosenki „Dżungla”, gazety, kolorowy papier, bibułka, taśma, klej , nożyczki, zszywacz
AFRYKANIE
To zbiorowisko plemion, które bardzo często różnią się od siebie wyglądem. Mówią w swoim języku, całkowicie niezrozumiałym dla nas, który często nazywany jest „językiem mlaskających”- gdyż przy wymawianiu wielu słów mlaskają językiem.
Stroje ich, fryzury i ozdoby są różnorodne, np. trójkątne fartuszki u mężczyzn, opaski z liści na biodra dla kobiet, korale, naszyjniki, sznury paciorków, koralików, muszel itp. Na nogach i na rękach mnóstwo bransoletek, sznurów z koralikami. Chętnie też malują twarze i całe ciało. Używają szminki i innych malowideł, które często wyrabiają z krwi zwierząt.
Fryzury są bardzo wymyślne: czasami tworzy się taką fryzurę nawet przez kilka miesięcy. Włosy zlepia się gliną lub tłuszczem zwierzęcym. Gotową fryzurę ozdabia się koralikami, piórami, muszlami, guzikami. Jest ona dosyc ciężka.
Domy budowane są z liści bananowych i w nich spędza się tylko noc, pozostałą część doby przebywa się na powietrzu.
Afrykanie dużo polują, bardzo lubią jeść mięso słonia i strusia. Poza tym jedzą dużo bananów, które są „chlebem” Murzynów. Z bananów przyrządza się wiele posiłków, piecze się, gotuje zupy, robi sosy.
Afrykanie bardzo dbają o czystość, zwłaszcza niektóre plemiona o białe zęby. Myją je po kilka razy na dzień , po każdym posiłku, myją również język.
Bardzo ciekawe u niektórych plemion jest życie rodzinne. Rodzicom zabrania się rozmów oraz częstego widywania się z pierwszym i drugim dzieckiem. Dopiero trzecim i kolejnym rodzice mogą się zajmować. Tamtymi opiekują się dziadkowie lub krewni.
Agnieszka Karpienia
Białystok