35H8 f8

1.Podział na grupy selekcyjne:

Cel:

Zamienność selekcyjna polega na podziale części na grupy selekcyjne o węższych

tolerancjach i odpowiednim kojarzeniu tych grup. Dzięki temu tolerancja pasowania

połączonych grup jest odpowiednio mniejsza. Podział przed montażem na n grup selekcyjnych i montaż w grupach zapewnia n-krotne zmniejszenie tolerancji pasowania według wzoru:

gdzie: n- liczba grup selekcyjnych.

Pasowanie Ø35H8/f8

Wymiar nominalny otworu: ∅ 35mm

Odchyłka dolna otworu: EI =

Odchyłka górna otworu: ES = +0,039 mm

Wymiar nominalny wałka: ∅ 35mm

Odchyłka dolna wałka: ei = -0,025mm

Odchyłka górna otworu: es = -0,064 mm

Wzory do obliczeń tolerancji pasowań oraz pasowań maksymalnych i minimalnych:

Pma x = Bo - Aw = ES – ei wskaźnik pasowania maksymalny

Pmin = Ao – Bw = EI – es wskaźnik pasowania minimalny

Tw = Bo – Ao = ES – EI tolerancja wałka

To = Bw – Bo = es – ei tolerancja otworu

Tp = Pmax – Pmin = To + Tw tolerancja pasowania

Obliczenia do pasowania przed selekcją:

Pma x= 0,039-(-0,064)= 0,103

Pmin = 0-(-0,025)= 0,025

Tp= 0,103-0,025= 0,078

Tw= -0,025-(-0,064)= 0,039

To= 0,039-0= 0,039

Pma x > Pmin > 0 Pasowanie luźne

Obliczenia dotyczące podziału na grupy selekcyjne:

Celem obliczeń podziału na grupy selekcyjne jest wyrównanie prawdopodobieństwa wystąpienia wałka i otworu w określonej grupie. Należy również tak dopasować rozkład, aby tolerancje pasowań w poszczególnych grupach były zbliżone.

Otwór- rozkład równomierny:

Zakładam empirycznie podział tolerancji na przedziały:

0,0105-0,018-0,0105

Otwór posiada rozkład równomierny, więc prawdopodobieństwo wystąpienia rozkłada się równomiernie w każdej części przedziału.

Prawdopodobieństwo wystąpienia w tych przedziałach otworów wynosi odpowiednio:

2 grupa selekcyjna:

0,039 - 1

0,018 – x


$$x = \frac{0,018*1}{0,039}$$

X=0,4615

1 i 3grupa selekcyjna:

Obydwie te grupy są takie same więc ich prawdopodobieństwo liczę następująco:

(1-0,4615)/2=0,26925

1: 26,925%

2: 46,15%

3: 26,925%

Wałek- rozkład normalny:

бw=Tw/6

бw= 0,039/6= 0,0065mm

w obszarze 6б prawdopodobieństwo otrzymania dobrego wyniku wynosi 0,9974

By zachować jednakowe wartości tolerancji dla poszczególnych przedziałów przyjmuję więc podział na grypy:

0,0155-0,008-0,0155

Obliczenie jaką część przedziału stanowi 2 grupa selekcyjna:

0,008 – x

0,039 - 6б


$$x = \frac{0,008*6b}{0,039}$$

X=1,23 б

Przedział jest symetryczny więc:

1.23 б/2=0,615 б

Przedziały б będą następujące:

1: -3б ; -0,61б

2: -0,61б ; 0,61б

3: 0,61б ; 3б

Prawdopodobieństwa dla tych przedziałów będą wynosić:

Odczytane z tablic funkcji Laplace’a

2grupa selekcyjna:

dla 0,61б prawdopodobieństwo wynosi 0,2291

Przedział symetryczny więc:

0,2291*2=0,4582

1 i 3 grupa selekcyjna:

Podobnie jak dla otworu:

(0,9974-0,4582)/2=0,2696

1: 26,96%

2: 45,82%

3: 26,96%

Ilustracja graficzna pokazująca rozkład prawdopodobieństwa po selekcji w poszczególnych grupach.

Wałek Otwór

Δo=0,0025

To=Tw=0,039

Po selekcji dla grupy 1:

Pma x= 0,0105-(-0,064)= 0,0745

Pmin = 0-(-0,0485)= 0,0485

Tp= 0,0745-0,0485= 0,026

Tw= -0,0485-(-0,064)= 0,0155

To= 0,0105-0= 0,0105

Pma x > Pmin > 0 Pasowanie luźne

Po selekcji dla grupy 2:

Pma x= 0,0285-(-0,0485)= 0,077

Pmin = 0,0105-(-0,0405)= 0,051

Tp= 0,077-0,051 = 0,026

Tw= -0,0405-(-0,0485)= 0,008

To= 0,0285-0,0105= 0,018

Pma x > Pmin > 0 Pasowanie luźne

Po selekcji dla grupy 3:

Pma x= 0,039-(-0,0405)= 0,0795

Pmin = 0,0285-(-0,025)= 0,0535

Tp= 0,0795-0,0535= 0,026

Tw= -0,025-(-0,0405)= 0,0155

To= 0,039-0,285= 0,0105

Pma x > Pmin > 0 Pasowanie luźne

Ilustracja pokazująca jak połączone ze sobą po selekcji są odpowiednie grupy

Zestawienie wyników:

Pasowanie Ø35H8/f8

Przed selekcją

I grupa selekcyjna

II grupa selekcyjna

III grupa selekcyjna

Wymiar nominalny

i odchyłki graniczne otworu

35

+0,039

35 +0,0105 35

+0,0

+0,0

Wymiar nominalny

i odchyłki graniczne wałka

35

–0,025

35 -0,0485 35

–0,064

-0,064

Pmax

0,103 0,0745 0,077 0,0795

Pmin

0,025 0,0485 0,051 0,0535

Charakter pasowania

luźne luźne luźne luźne

Tolerancja pasowania Tp

0,078 0,026 0,026 0,026

Prawdopodobieństwo wystą- pienia otworu w grupie

1 0,26925 0,4615 0,26925

Prawdopodobieństwo wystą- pienia wałka w grupie

0,9974 0,2696 0,4582 0,2696

Po selekcji charakter pasowania nie uległ zmianie, pasowanie pozostało luźne. Jednakże trzykrotnie obniżyło ono tolerancje pasowań w poszczególnych grupach co znacznie poprawi jakość gotowego wyrobu. Producent na maszynach wytwarzających przedmioty z większą tolerancją poprzez selekcję w dużym stopniu poprawi jakość wykonania gotowego wyrobu.

Uzyskujemy efekt pasowań jak gdyby poszczególne elementy zostały wykonane znacznie dokładniej. Dzięki przyjętemu podziałowi udało się uzyskać podobną wartość prawdopodobieństwa wystąpienia otworu jak i wałka w danej grupie dzięki czemu każdemu wałkowi powinien być przyporządkowany otwór, nie powinny zostać niespasowane części po montażu.

Ograniczenia w stosowaniu selekcji:

Zmniejszenia tolerancji przedziałów nie można stosować w nieskończoność, tolerancja przedziałów byłaby mikroskopijnie mała co w rzeczywistości jest niemożliwe. Ważniejszym ograniczeniem jest jednak fakt, że tolerowany przedmiot ma nie tylko tolerancje wymiaru ale, także odchyłki kształtu. Przy dużym tolerowaniu odchyłka kształtu będzie odgrywała główną rolę, co jest niepożądane.


2. Projekt sprawdzianów:

Obliczenia sprawdzianów:

Obliczenie wymiarów i tolerancji sprawdzianu do otworu Ø35H8

Wymiar nominalny otworu: D = 35mm

Odchyłka górna otworu: ES=0,039 mm

Odchyłka dolna otworu EI=0 mm

Wymiar dolny otworu: Ao = D+EI=35 mm

Wymiar górny otworu: Bo = D+ES=35+0,039=35,039 mm

Wymiary sprawdzianu ustalam na podstawie normy PN-72/M-02140. zgodnie z zaleceniami tej normy dla danego otworu przyjmuję następujące rodzaje sprawdzianów;

Smin – sprawdzian minimalny- tłoczkowy walcowy (powierzchnia pomiarowa walcowa)

Smax – sprawdzian maksymalny nieprzechodni- łopatkowy kulisty (powierzchnia pomiarowa kulista)

Oznaczenia z norm:

Gz – wymiar granicy zużycia sprawdzianu przechodniego Smin do otworu

H – tolerancja sprawdzianu do otworów o powierzchni pomiarowej walcowej

Hs - tolerancja sprawdzianu do otworów o powierzchni pomiarowej kulistej

Tk – tolerancja kształtu sprawdzianu

Z – odległość pomiędzy osia symetrii pola tolerancji sprawdzianu przechodniego Smin do otworów i linią odpowiadająca wymiarowi dolnemu Ao

Y – różnica pomiędzy wymiarem dolnym Ao i wymiarem granicy zużycia Gz sprawdzianu przechodniego Smin do otworu

Z normy odczytuję następujące wartość dla otworu 35H8 o klasie tolerancji IT8.

Z=0,006mm

Y=0,005mm

Dla sprawdzianu o powierzchni pomiarowej walcowej:

0,5H=0,002mm

Tk=IT2=0,0025mm

Dla sprawdzianu o powierzchni pomiarowej kulistej:

0,5Hs=0,00125mm

Tk=IT1=0,0015mm

Wymiar nowego sprawdzianu przechodniego Smin o powierzchni pomiarowej walcowej:

Smin=(Ao+Z) ±0,5H

Smin=(35+0,006) ±0,002

Smin=35,006±0,002

Wymiar sprawdzianu nieprzechodniego Smax o powierzchni pomiarowej kulistej:

Smax=Bo±0,5Hs

Smax=35,039±0,00125

Wymiar granicy zużycia Gz:

Gz=Ao-Y

Gz=35-0,005

Gz=34,995

Tolerancja odbiorcza minimalna Tmin sprawdzianu przechodniego nowego Smin o powierzchni pomiarowej walcowej:

Tmin=(Smax-0,5 Hs)-(Smin+0,5H)

Tmin=(35,039-0,00125)-(35,006+0,002)

Tmin=0,02975

Tolerancja odbiorcza maksymalna Tmax sprawdzianu przechodniego nowego Smin o powierzchni pomiarowej walcowej:

Tmax=(Smax+0,5 Hs)-(Smin-0,5H)

Tmax=(35,039+0,00125)-(35,006-0,002)

Tmax=0,03625

Tolerancja odbiorcza minimalna T’min sprawdzianu przechodniego zużytego Smin o powierzchni pomiarowej walcowej:

T’min=(Smax-0,5 Hs)-Gz

T’min=(35,039-0,00125)-34,995

T’min=0,04275

Tolerancja odbiorcza maksymalna T’max sprawdzianu przechodniego zużytego Smin o powierzchni pomiarowej walcowej:

T’max=(Smax+0,5 Hs)-Gz

T’max=(35,039+0,00125)-34,995

T’max=0,04525


Relacje między tolerancjami odbiorczymi, a tolerancją otworu:

Relacja między tolerancja odbiorczą minimalną Tmin sprawdzianu przechodniego nowego, a tolerancją otworu:

Relacja między tolerancja odbiorczą maksymalna Tmax sprawdzianu przechodniego nowego, a tolerancją otworu:

Relacja między tolerancja odbiorczą minimalną T’min sprawdzianu przechodniego zużytego, a tolerancją otworu:

Relacja między tolerancja odbiorczą maksymalna T’max sprawdzianu przechodniego zużytego, a tolerancją otworu:

Obliczenie wymiarów i tolerancji sprawdzianu do wałka ∅35f8:

Wymiar nominalny wałka: D = 35mm

Odchyłka górna wałka: es= -0,025 mm

Odchyłka dolna wałka ei= -0,064 mm

Wymiar dolny wałka: Aw = D+ei=35-0,064=34,936 mm

Wymiar górny wałka: Bw = D+es=35-0,025=34,975 mm

Wymiary sprawdzianu ustalam na podstawie normy PN-72/M-02140. Zgodnie z zaleceniami tej normy dla danego wałka przyjmuję następujące rodzaje sprawdzianów;

Smin – sprawdzian minimalny nieprzechodni– sprawdzian szczękowy ( o powierzchni pomiarowej walcowej)

Smax – sprawdzian maksymalny przechodni– sprawdzian szczękowy ( o powierzchni pomiarowej kulistej)

Oznaczenia z norm:

Gz – wymiar granicy zużycia sprawdzianu przechodniego Smax do wałków

H1 – tolerancja sprawdzianu do wałków

Tk – tolerancja kształtu sprawdzianu

Z1 – odległość pomiędzy osia symetrii pola tolerancji sprawdzianu przechodniego Smax do wałków i linią odpowiadająca wymiarowi górnemu Bw

Y1 – różnica pomiędzy wymiarem górnym Bw i wymiarem granicy zużycia Gz sprawdzianu przechodniego Smax do wałka

Z normy odczytuję następujące wartość dla wałka Ø35f8 o klasie tolerancji IT8.

Z1=0,006mm

Y1=0,005mm

Dla sprawdzianu szczękowego

0,5H1=0,0035 mm

Tk=IT2= 0,0025mm

Wymiar nowego sprawdzianu przechodniego Smax szczękowego:

Smax = (Bw-z1) ±0,5H1

Smax =(34,975-0,006)±0,0035

Smax =34,969±0,0035

Wymiar sprawdzianu nieprzechodniego Smin szczękowego:

Smin = Aw±0,5H1

Smin =34,936±0,0035

Wymiar granicy zużycia Gz sprawdzianu przechodniego Smax szczękowego:

Gz = Bw+Y1

Gz=34,975+0,005

Gz=34,98

Tolerancja odbiorcza minimalna Tmin sprawdzianu przechodniego nowego Smax szczękowego:

Tmin=(Smax-0,5 H1)-(Smin+0,5H1)

Tmin=(34,969-0,0035)-(34,936+0,0035)

Tmin=0,026

Tolerancja odbiorcza maksymalna Tmax sprawdzianu przechodniego nowego Smax szczękowego:

Tmax=(Smax+0,5 H1)-(Smin-0,5H1)

Tmax=(34,969+0,0035)-(34,936-0,0035)

Tmax=0,04

Tolerancja odbiorcza minimalna T’min sprawdzianu przechodniego zużytego Smax szczękowego:

T’min=Gz-(Smin+0,5H1)

T’min=34,98-(34,936+0,0035)

T’min=0,0405

Tolerancja odbiorcza minimalna T’min sprawdzianu przechodniego zużytego Smax szczękowego:

T’max=Gz-(Smin-0,5H1)

T’max=34,98-(34,936-0,0035)

T’max=0,0475

Relacje między tolerancjami odbiorczymi, a tolerancją wałka:

Relacja między tolerancja odbiorczą minimalną Tmin sprawdzianu przechodniego nowego, a tolerancją wałka:

Relacja między tolerancja odbiorczą maksymalna Tmax sprawdzianu przechodniego nowego, a tolerancją wałka:

Relacja między tolerancja odbiorczą minimalną T’min sprawdzianu przechodniego zużytego, a tolerancją wałka:

Relacja między tolerancja odbiorczą maksymalna T’max sprawdzianu przechodniego zużytego, a tolerancją wałka:

Zestawienie wyników:

Wymiar

Tolerowanie symbolowo-liczbowe

Otwór 35H8 (0/0,039)

Wałek 35f8 (-0,025/-0,064)

Wymiar nowego sprawdzianu przechodniego

o powierzchni pomiarowej walcowej

Smin=

35,006±0,002

Wymiar granicy zużycia Gz

34,995 34,98

Wymiar sprawdzianu nieprzechodniego

o powierzchni pomiarowej

kulistej

Smax=

35,039±0,00125

Tolerancja odbiorcza sprawdzianu

Sprawdz. nowy

Sprawdz. zużyty

Tmin=0,02975

Tmax=0,03625

T’min=0,04275

T’max=0,04525

Tolerancja geometryczna powierz- chni roboczych sprawdzianu

Nazwa : tolerancja okrągłości

Wartość: Tk=IT1=0,0015

Nazwa: tolerancja walcowatości

Wartość: Tk=IT2= 0,0025mm

Nazwa: tolerancja równoległości Wartość: Tk=IT2= 0,0025

Nazwa: tolerancja płaskości

Wartość: Tk=IT2= 0,0025

Chropowatość pow. roboczych

Ra=0,04 Ra=0,04

W miarę zużywania się sprawdzianów przechodnich ich tolerancja odbiorcza rośnie, przez co wyrób może być akceptowany, nawet przy mniej dokładnym wykonaniu. W celu zminimalizowania zjawiska przewiduje się odpowiedni zapas na zużycie sprawdzianu.

W przypadku zużycia sprawdzianów maksymalnych (mniej narażonych) powiększa się nawet pewność kontroli, gdyż pomiar spowoduje ew. odrzucenie dobrych wyrobów, ale na pewno nie pozwoli dopuścić wadliwych.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
35H8 f8 ralf majorkiewicz
Drakula powstal z grobu F8 adu, Konspekty zajęć
F8 3
F8 Otyłość i nowe przeciwkrzepliwe
F8 1
F8, Terapia
35H8? ralf majorkiewicz przykladowy rozkład prawdopodobieństw
f8 pole grawitacyjne
F8 (6)
F8 2
Drakula powstal z grobu F8 adu, Konspekty zajęć
F8
F8

więcej podobnych podstron