SCENARIUSZ ZAJĘĆ
KLASA II
TEMAT KOMPLEKSOWY: Jesienne opowieści.
TEMAT DNIA: Chwile zadumy.
TEMATYKA ZAJĘĆ: Tradycje polskie – Święta Wszystkich Świętych.
CELE CAŁODZIENNYCH ZAJĘĆ: Czytanie ze zrozumieniem wiersza E. Sudeckiej „Listopadowe święto” i wyróżnianie w nim fragmentów na dany temat. Poznawanie polskich tradycji: Wszystkich Świętych, Zaduszki. Poszukiwanie sposobów na radzenia sobie ze stratą czasu. Rozwiązywanie zadań tekstowych. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 20.
CEL OGÓLNY: Poznawanie tradycji polskiej.
CELE OPERACYJNE:
I POZIOM: WIADOMOŚCI
- wie, jak się należy zachowywać podczas czytania wiersza przez nauczyciela,
- wie, kiedy i dlaczego obchodzimy Święto Zmarłych,
- rozumie, że trzeba dbać o groby,
- zna pojęcia związane z jesienią,
- wie, jak opisać polską jesień,
- wie, jakie święta obchodzimy w listopadzie i potrafi je opisać,
- rozumie zadania na dodawanie i odejmowanie w zakresie 20,
- zna kolejność liczb w zakresie 20.,
II POZIOM: UMIEJĘTNOŚCI
- potrafi opisać Święto Wszystkich Świętych i Zaduszki,
- potrafi wymienić sposoby na radzenie sobie ze stratą czasu,
- potrafi w kulturalny sposób zwracać się do rozmówcy, mówi na temat
- zadaje pytania i odpowiada na pytania innych osób,
- rozumie proste i krótkie teksty czytane,
- dba o estetykę i poprawność graficzną pisma,
- czyta treść zadania ze zrozumieniem,
- umie obliczyć działanie matematyczne na dodawanie i odejmowanie w zakresie 20,
METODY PRACY:
- słowna: pogadanka, objaśnianie, praca z tekstem,
- oglądowa: pokaz, obserwacja
- działań praktycznych,
FORMY PRACY:
- praca zbiorowa jednolita,
- indywidualna jednolita,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- wiersz E. Sudeckiej „Listopadowe święto”,
- obrazki przedstawiające Święto Wszystkich Świętych i Zaduszki,
- obrazki przedstawiające przykłady tracenia czasu,
- obrazki przedstawiające sposoby radzenia sobie ze stratą czasu,
- „Drzewo pomysłów” – rysunek drzewa na brystolu,
- klej,
- rysunek kartek z kalendarza z datami 1.11 i 2.11.
- karty pracy i zeszyty ćwiczeń z zadaniami tekstowymi,
TOK LEKCJI:
1. Czynności organizacyjno – porządkowe.
2. Czytanie wiersza E. Sudeckiej „Listopadowe święto”. Rozmowa na temat wiersza, pytania do tekstu.
- O czym był wiersz?
- Jaki nastrój panuje w wierszu?
3. Wyróżnianie określonych fragmentów w tekście – podkreślanie kolorem.
4. Poznajemy polskie tradycje : Święto Wszystkich Świętych i Zaduszki. Pogadanka.
5. Rozmowy w parach – jak spędzamy Święta Wszystkich Świętych w naszych domach?
6. Święto Wszystkich Świętych w innych krajach – Halloween w USA. Pogadanka i wypowiedzi uczniów.
7. Gimnastyka.
- rozgrzewka – marsz, trucht i bieg po kole,
- wymachy ramion,
- pajacyki,
- skłony.
- kozłowanie piłki prawą i lewą ręką w biegu po prostej i slalomem,
- tor przeszkód.
8. Burza mózgów – jak nie tracić wolnego czasu? Swobodne wypowiedzi.
9. Wybór spośród obrazków tych, które prezentują sposoby na radzenie sobie ze startą czasu. Przyklejenie ich do „Drzewa pomysłów”. Przywieszenie „Drzewa pomysłów” w klasie.
10. Rozwiązywanie zadań tekstowych – karty pracy.
11. Podsumowanie dnia.
- Podsumowanie wiadomości zdobytych w trakcie zajęć.
- Ocena aktywności uczniów.
- Zadanie pracy domowej.