Scenariusz lekcji w klasie drugiej gimnazjum
Czas: 45 min.
Temat: W mitycznej krainie - „ Tajemnice labiryntu króla Minosa”
CELE GŁÓWNE
Odbiór tekstów kultury i umiejętność wyszukiwanie wiadomości w tekście.
Przypomnienie wiadomości o mitach i rozwinięcie wiedzy z tej dziedziny.
Poznanie mitu o labiryncie kreteńskim.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
przygotowuje głośne czytanie tekstu z podziałem na role, ćwiczy czytanie
analizuje tekst literacki i niewerbalny
wykonuje zadania
współpracuje w grupie
analizuje i wnioskuje
rozpoznaje i formułuje problem nadrzędny
zabiera głos w dyskusji
poszerza słownictwo mitologiczne
wyszukuje odpowiednie fragmenty w tekście i formułuje krótkie wypowiedzi pisemne
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
1. „To lubię!”, Teksty i zadania, klasa II, s. 92-95
2. Arkusz papieru dla każdej pary z pytaniami do tekstu.
3. Tekst scenki dramatycznej dla trzech osób.
4. Słownik W. Kopalińskiego, Słownik mitów i tradycji kultury.
METODY:
- analizy i interpretacji dzieła literackiego;
- przekład intersemiotyczny;
- dramy
Przebieg lekcji:
Fazy
Wprowadzenie |
TOK LEKCJI
Rozmowa z uczniami o poznanych przez nich mitach, np. przypomnienie mitów o: Syzyfie, Dedalu i Ikarze, Prometeuszu, Heraklesie, wojnie trojańskiej. Rozważania o naturze mitu, czym różni się od innych opowiadań? Zapisanie tematu lekcji. |
Uwagi
Upewnienie się, co uczniowie wiedzą już na ten temat. |
Rozwinięcie |
Uczniowie czytają tekst zamieszczony na s. 92, pozostali uważnie słuchają. Nauczyciel przechodzi do analizy tekstu, pytając o czas, miejsce akcji i bohaterów. Rozdaje kartki z pytaniami dla każdej uczniowskiej pary (trzy wersje pytań-możne wprowadzić podział klasy na trzy rzędy ławek). Uczniowie w ciągu pięciu minut szukają na nie odpowiedzi i zapisują je. Odczytujemy wypowiedzi. Proszę do siebie trzy osoby, którym wręczam tekst krótkiej scenki dramatycznej, instruując ich jak powinna zostać przedstawiona. Pozostali uczniowie w tym czasie zastanawiają się nad odpowiedzią na kolejne pytanie umieszczone na poprzednich kartach pracy. Prezentacja dramy. Redagowanie wniosków oraz zapisanie ich: czym jest nić Ariadny, heros, labirynt w oparciu o słownik. Analiza obrazów umieszczonych w podręczniku: pałac w Knossos oraz amfora attycka. Rozmowa - bóg Dionizos oraz inni bogowie, jaki był stosunek człowieka do boga i boga do człowieka w starożytności. |
To ćwiczenie ma przybliżyć uczniom znajomość tegoż mitu, jest zmieniona formą tworzenia tradycyjnego planu wydarzeń.
Drama została wprowadzona w celu urozmaicenia toku lekcji. Zbieżna tematycznie z tematem mitu.
Porównanie z tekstem literackim.
Łączenie dziedzin - język polski i historia. |
Zakończenie |
Podsumowanie zebranych wiadomości, czym jest mit, powtórzenie poznanego słownictwa, oraz opowiedzeniu mitu po raz kolejny. |
|
Karty pracy:
I. Odpowiedzcie na pytania szukając konkretnych informacji w tekście.
1.Kim był Minotaur ?
2.Kim była Ariadna?
3.O czym śnił Tezeusz?
Zastanówcie się i poszukajcie informacji w tekście czym jest:
- nić Ariadny;
- heros;
- labirynt.
Powodzenia
II. Odpowiedzcie na pytania szukając konkretnych informacji w tekście.
1.Jaki był cel wyprawy Tezeusza?
2.Jak wyglądał Minotaur?
3.O czym zapomniał Tezeusz i co to spowodowało?
Zastanówcie się i poszukajcie informacji w tekście czym jest:
- nić Ariadny;
- heros;
- labirynt.
Powodzenia
III. Odpowiedzcie na pytania szukając konkretnych informacji w tekście.
1. Co miały symbolizować białe, a co czarne żagle na statku Tezeusza?
2. W jaki sposób Tezeusz wydostał się z Labiryntu?
3. Skąd wzięła się nazwa Morze Egejskie?
Zastanówcie się i poszukajcie informacji w tekście czym jest :
- nić Ariadny;
- heros;
- labirynt.
Powodzenia
Scenariusz scenki dramatycznej:
Tezeusz śpi /na krześle/. Pojawia się nad nim Dionizos. Nachyla się i mówi:
Dionizos: Tezeuszu, Tezeuszu nie możesz zabrać ze sobą Ariadny. Przeznaczyłem ją bowiem dla siebie, nie wolno sprzeciwiać się woli bogów. Zostaw ją na wyspie.
Dionizos odchodzi. Tezeusz się budzi.
Tezeusz: Czy to mi się śniło? Nie, nie mogę tego uczynić. Kocham Ariadnę. O! bogowie! Lecz sprzeciw oznacza śmierć. Co począć?
Wchodzi Ariadna.
Ariadna: Kochany Tezeuszu widzę, że coś cię trapi? Skąd ta pochmurna mina?
Tezeusz milczy, zastanawia się.
Ariadna: Proszę, odezwij się do mnie!
Tezeusz: Moja Pani, życie skłania nas do podejmowania ciężkich decyzji. I właśnie taką podjąłem. Żegnaj na zawsze!
Wybiega, Ariadna zaś zrozpaczona szlocha.
Ariadna: O ja nieszczęśliwa!
Wchodzi Dionizos.
Dionizos: Nie płacz o piękna. Teraz ja się tobą zaopiekuję!
1