Scenariusz lekcji w klasie drugiej gimnazjum
Czas: 45 min.
Temat : Wznieśmy toast! - przymiarki do roli mówcy.
Cel główny:
uczeń poznaje podstawowe retoryczne figury stylistyczne
uczeń redaguje krótki tekst retoryczny (toast weselny)
uczeń wygłasza przemówienie - wznosi toast
Cele operacyjne:
Uczeń:
Zna cechy dobrego mówcy.
Poznaje znanych mówców.
Wie, czym charakteryzuje się toast, tworzy tekst i go wygłasza z użyciem rekwizytu
Buduje retoryczne figury językowe.
Tworzy trafne porównania, epitety, przeciwstawienia.
Metoda: norm, czyli zasad konstrukcji wypowiedzi, zadań redakcyjnych
Środki dydaktyczne:
H. Mrazek, M. Potaś, Podręcznik do języka polskiego „To lubię!”. Ćwiczenia językowe. Zeszyt ucznia kl. 2 gimnazjum, Kraków 2000
kieliszki, puchary (ewentualnie plastikowe kubeczki) do wznoszenia toastów.
Fazy lekcji |
Tok lekcji |
Uwagi
|
I. WPROWADZENIE
|
|
Wzbogacenie słownictwa uczniów |
II. OPRACOWANIE LEKCJI
|
( próby, ćwiczenia przygotowawcze, wprawki, wstęp do…)
|
(notatka na tablicy - cechy mówcy) wzbogacanie słownictwa
nauczyciel poszerza wiedzę uczniów
wyciąganie wniosków z podanych w ćwiczeniach przykładów toastów (notatka na tablicy)
charakterystyczne wyrażenia, zwroty w toaście
przypomnienie wiadomości z lat poprzednich
umiejętność trafnego opisywania osób, zjawisk i sytuacji
uczeń podaje przykłady gradacji (wykonuje ćwiczenie dotyczące stopniowania)
każdy uczeń indywidualnie redaguje toast na cześć Młodej Pary (wpisuje się w zaproponowany szablon) |
III. PODSUMOWANIE
|
|
Utrwalenie wiadomości
Nauczyciel rozdaje uczniom kserokopie schematu (zał. 1) |
Pan Tadeusz - księga XII - Kochajmy się! (wersy 609-616)
Zaledwie usłyszeli nowinę poddani,
Skoczyli do panicza, padli do nóg pani,
"Zdrowie Państwu naszemu!" ze łzami krzyknęli;
Tadeusz krzyknął: "Zdrowie Spółobywateli,
Wolnych, równych, Polaków!" - "Wnoszę Ludu zdrowie!"
Rzekł Dąbrowski, lud krzyknął: "Niech żyją Wodzowie,
Wiwat Wojsko, wiwat Lud, wiwat wszystkie Stany!"
Tysiącem głosów zdrowia grzmiały na przemiany.
Zał.1
/Bocheńska Katarzyna (www.womkat.edu.pl/files/kwartalnik/16/Bochenska.doc)/