Scenariusz lekcji w klasie drugiej gimnazjum
Czas: 45 min.
Temat: Labirynt - jeden z najstarszych symboli w dziejach ludzkości.
CELE GŁÓWNE
Próba przyswojenia i transformacji pojęcia ,,labirynt”.
Odbiór tekstów kultury i umiejętność wyszukiwanie wiadomości w tekście.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
czyta ze zrozumieniem teksty kultury
potrafi posługiwać się pojęciem ,,labiryntu” w sensie dosłownym i przenośnym.
analizuje tekst werbalny i niewerbalny
wykonuje zadania
współpracuje w grupie
analizuje i wnioskuje
rozpoznaje i formułuje problem nadrzędny
zabiera głos w dyskusji
poszerza słownictwo mitologiczne
wyszukuje odpowiednie fragmenty w tekście i formułuje krótkie wypowiedzi pisemne
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
1. M. Jędrychowska, Z. Kłakówna, „To lubię!”, Teksty i zadania, klasa II, s. 77, 82-84
2. karta pracy (kserokopie schematu labiryntu)
3. Słownik W. Kopalińskiego, Słownik mitów i tradycji kultury.
4. D. W. Masłowski, Wielka księga myśli polskiej, Warszawa 2005.
METODY:
- analizy i interpretacji tekstów kultury;
- metoda zajęć praktycznych,
- metoda problemowa,
- pogadanka
- burza mózgów
4. Formy organizacyjne:
a) zbiorowa
b) grupowa
8. Przebieg lekcji:
Tok lekcji: |
Przebieg lekcji: |
Uwagi: |
WSTĘP |
1. Czynności organizacyjno - porządkowe.
3. Rozdanie uczniom planszy z labiryntem (kserokopie labiryntów; zabawa - uczniowie szukają drogi do centrum).
2. Wprowadzenie tematu zajęć: Labirynt - jeden z najstarszych symboli w dziejach ludzkości. |
|
ROZWINIĘCIE
|
1. Podział uczniów na dwie grupy. 2. Każdej z grup zostaje przydzielony odpowiedni fragment tekstu z podręcznika ze s. 84
3. Grupy dostają problem do rozwiązania: ,,Wynotuj z tekstu najważniejsze informacje”.
4. Po prezentacji poszczególnych grup, całą klasą zastanawiamy się nad elementami wspólnymi pomiędzy tymi dwoma fragmentami tekstu.
5. Wniosek: w obu tekstach mowa o labiryncie. Pałac króla Minosa to najprawdopodobniej legendarny labirynt ponieważ, w obydwu tekstach mowa o budowli, która znajduj się nad powierzchnią, ma zawiłe korytarze, zbudowane jest na nieregularnym kształcie. 6. Formujemy pojęcie labiryntu w sensie dosłownym: LABIRYNT - plątanina korytarzy, ślepych krzyżujących się dróg utrudniających wyjście na zewnątrz. 7. Przejście do planszy zamieszczonej w podręczniku na s. 77 8. Uczniowie mają kilka chwil na zastanowienie się, co prezentuje dana plansza bez nazywania tego, co ona prezentuje.
9. Uczniowie powinni wskazać takie elementy jak: - zawiłość korytarzy, - okręgi, - środek.
10. Próba konfrontacji wiadomości zdobytych z poprzednich tekstów z planszą, wskazujemy cechy wspólne, które pozwolą nam nazwać zaprezentowany obraz ,,labiryntem”.
11. Zastanawiamy się nad tym, z czego jest zrobiony labirynt ukazany na plakacie. Pomocą ma być notatka, która znajduje się w lewym dolnym rogu strony. 12. Wnioski z notatki konfrontujemy z nagłówkiem planszy.
13. Klasa zastanawia się nad słowem z nagłówka - ,,życie”. Jak oni rozumieją to pojęcie. Dlaczego znalazło się w nagłówku?
14. Próba znalezienia cech wspólnych pomiędzy wiadomościami, które zdobyliśmy do tej pory a problemem ,,labiryntu życia”.
15.Szukamy odpowiedzi na pytanie: Dlaczego życie jest labiryntem?
16. Odpowiedzi na to pytanie uczniowie szukają na planszy. Starają się znaleźć elementy łączące te dwa zagadnienia. 17. Przechodzimy do planszy z podręcznika ze s. 82 - 83.
18. Uczniowie mają chwilę zastanowienia nad tym, co dane zdjęcia prezentują. 19. Wniosek: W naszym świecie istnieją labirynty, które tworzy sama rzeczywistość.
20. Klasa daje własne propozycje skojarzeń miejsc, obrazów, zjawisk związanych z labiryntem.
21. Gromadzimy słownictwo, zwroty frazy, które w swoim znaczeniu przenośnym odnoszą się w pewnym stopniu do labiryntu. - zabrnąć w ślepą uliczkę/ślepy zaułek - wejść/zejść na złą drogę; zejść na manowce -chodzić krętymi drogami/ ścieżkami, - znaleźć się w labiryncie. - Jakie kto drogi obiera, takie i cele osiąga. |
Czytanie tekstów
Notowa-ie
Uczniowie piszą w zeszy- tach.
|
ZAKOŃCZENIE |
|
|
1