Konspekt z zajęć
W grupie dzieci 5-6 letnich „Maki”
Temat: „Gra ściganka” zabawa dydaktyczna
Dział programowy: wychowanie umysłowe
Cele: - poznanie zasad gry
-zachęcanie dzieci do przestrzegania zasad zabawy
-zwrócenie uwagi na nową formę zajęć
-nauka działania w zespole
-kształcenie logicznego myślenia
-Doskonalenie analizy i syntezy logatomowej wyrazów
-liczenie elementów w zbiorze
-utrwalenie obrazu graficznego znanych liter i liczb
-ćwiczenia w czytaniu
-doskonalenie techniki czytania
-ćwiczenia w czytaniu za zrozumieniem
-ćwiczenia spostrzegawczości
-rozwiązywanie prostych działań matematycznych z użyciem znaków +,-,=,>,<
Metoda: słowna, czynna, oglądowa
Forma pracy: indywidualna, zespołowa, z grupą
Literatura: „Dziecięca matematyka dla rodziców i nauczycieli” E. Gruszczyk- Kolczyńskiej
„Zabawy i gry dydakcyjne dla przedszkoli” E. Gruszczyk- Kolczyńska
„Nauka czytania i pisania” B. Rocławski
„ABC sześciolatka”
-propozycje internetowe
Pomoce: napisy: „start”, „meta”, krążki do utworzenia planszy gry, dwa kręgle, szarfy, zestaw zabaw i zadań do wykonania (tj.: puzzle zdaniowe, napisy, karty pracy, zagadki, tekst do czytania, zadania matematyczne itp.) 2 kostki do gry, znaczki dla każdego dziecka – Brawo, kredki, ołówki.
Przebieg zajęcia:
Zapoznanie dzieci z nową formą zajęć- gry wyjaśnienie zasad zabawy. Podział dzieci na 2 zespoły. Wybranie kapitanów drużyny.
Omówienie sposobu postępowania przypadku postoju na kolorowym polu – czyli wykonanie przez daną grupę określonego zadania umysłowego lub fizycznego.
Zadania umysłowe do wykonania:
Ułóż zdanie z puzzli i przeczytaj je.
Policz ile kłów mają morsy na obrazku i zapisz działanie.
W każdym wyrazie otocz pętelką tę literę, którą wskazuje liczba znajdująca się po drugiej stronie szuflady. Zaznaczone litery czytane od dołu utworzą hasło.
Dorysuj tyle kropek na kokardzie , aby po obu stronach było tyle samo kropek.
Znajdź jak najwięcej wyrazów KOT i otocz je w kółeczko. Pokoloruj kwadracik z liczbą znalezionych wyrazów.
Połącz napisy z odpowiednimi obrazkami .
Zaznacz kółeczkami, które liczby są fałszywe.
Utwórz 3 wyrazy z podobnych sylab.
Przyporządkuj liczby do ilości kwiatów.
Policz i wstaw odpowiedni znak >,<,=.
Ułóż prostokąty od najmniejszego do największego i odczytaj odkryty wyraz.
Odgadnij co to za wyrazy.
Rozwiąż działania matematyczne.
Pierwsze głoski z nazw obrazków czytane od lewej do prawej utworzą rozwiązanie. Podaj treść rozwiązania.
Przeczytaj tekst i odpowiedz na pytania.
Rozwiąż zagadki.
Zadania z figurami geometrycznymi.
4. Zadania fizyczne:
10 pajacyków
10 przysiadów
10 pompek
10 podskoków na prawej nodze
10 podskoków na lewej nodze
Uwaga:
-Zwycięzcami są wszystkie dzieci.
-w razie nie wykonania zadania cofamy się 2 pola do tyłu
-uwzględnienie ilości zadań przygotowanych do zrealizowania od ilości pól trafionych przez dzieci na planszy.
-uwzględnienie różnego stopnia trudności zadań ze względu na wiek i umiejętności dzieci.