Zakończenie I wojny światowej i jej konsekwencje

Konspekt dla III „TI”

Temat: Zakończenie I wojny światowej i jej konsekwencje

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z procesami i sytuacją w Europie po I wojnie światowej

Cele:

I. Wiadomości

A. Zapamiętanie wiadomości

Uczeń pamięta:

Daty: 1917,1918,1919, 1922

Pojęcia: układ, liga, plan, blok militarny, konferencja, rewolucja

Postacie: D.L. George, T. Woodrow Wilson, G. Clemenceau, W. Lenin, L. Trocki, J. Stalin

B. Rozumienie wiadomości

Uczeń rozumie:

Pojęcia: układ, liga, plan, blok militarny, konferencja, rewolucja

Istotę i znaczenie Konferencji Paryskiej dla kształtu geopolitycznego międzywojennej Europy

II. Umiejętności

C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych

Uczeń potrafi:

Uzasadnić dlaczego doszło do Konferencji pokojowej

Analizować tekst źródłowy

Pracować z mapą i atlasem historycznym

D Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych

Uczeń potrafi:

Wymienić różnice między ustaleniami prawnymi a ich praktyczną realizacją w Statucie Ligi Narodów

Zinterpretować skutki traktatu wersalskiego dla Niemiec

Wskazać skutki geopolityczne Traktatu wersalskiego dla Europy

Ocenić sytuację wewnętrzną w Niemczech po Traktacie Wersalskim

Ocenić sytuację wewnętrzną w Rosji po I wojnie światowej

III. Postawy i Przekonania

E. Stosunek do przeszłości i teraźniejszości

Przekonanie o doniosłej roli konferencji paryskiej dla Europy

Przekonanie że ustalenia traktatu pozostaną na długo w świadomości europejczyków

Ukazanie błędnego rozumowania twórców traktatu że tylko Niemcy są winne wybuchu I wojny światowej

Ukazanie że imperializm nie prowadzi do pokoju

F. Potrzeby i aspiracje

Zainteresowanie ucznia tematem lekcji a w konsekwencji samą historią.

Aktywizowanie uczniów podczas omawiania tematu.

Przekonanie uczniów do zgłębiania wiedzy historycznej na omawiany temat.

Krzewienie szacunku dla minionych pokoleń

Metody Pracy: wykład, praca z mapą pod kierunkiem nauczyciela, dyskusja

Środki dydaktyczne: Mapa ścienna Europa po I wojnie światowej, Podręcznik D. Stola, J. Czubaty, Historia

Tok lekcji:

Czynności nauczyciela Czynności ucznia

I. Czynności organizacyjno – porządkowe:

sprawdzenie listy obecności

I. Przygotowanie podręczników, zeszytów przedmiotowych

II. Rekapitulacja wtórna: zadanie uczniom pytań, sprawdzających ich wiedzę z poprzedniego tematu lekcyjnego:

1.Wymień państwa należące do trójprzymierza?

2. Wymień państwa należące do trójporozumienia?

II. Uczniowie odpowiadają na pytania:

Odp. Niemcy, Włochy, Austro-Węgry

Odp. Wielka Brytania, Francja, Rosja

III. Wprowadzenie do tematu: Zakończenie I wojny światowej i jej konsekwencje

Omówienie Konferencji Paryskiej

Najważniejsze rzeczy do zanotowania:

Paryska konferencja pokojowa (1919-1920), obrady trwające od 18 I 1919 do 21 I 1920. Celem konferencji - wg zamierzeń państw Ententy - było zapewnienie wieczystego pokoju w Europie i na świecie poprzez rozwiązanie wszystkich problemów, które doprowadziły do wybuchu I wojny światowej. W obradach brało udział 27 państw koalicji antyniemieckiej, w tym 5 mocarstw: Anglia, Francja, USA, Włochy i Japonia. Państwa zwyciężone: Niemcy, Austrię, Węgry, Bułgarię i Turcję dopuszczono do udziału w obradach dopiero po przygotowaniu projektów traktatów. Interesy Polski reprezentowali: I.J. Paderewski, R. Dmowski, W. Grabski.

Omówienie Rewolucji październikowej

Notatka dla uczniów:

Rewolucja październikowa w Rosji 1917, zamach dokonany z inspiracji bolszewików 6-7 listopada (24-25 października starego stylu), w stanie narastającego kryzysu politycznego i wobec zbliżających się wyborów do Konstytuanty. Postanowiony na wniosek W.I. Lenina 29 (16) października na posiedzeniu Komitetu Centralnego Socjalistycznej Partii Robotniczej Rosji (bolszewików), został przygotowany przez Komitet Wojskowo-Rewolucyjny pod przewodnictwem L.D. Trockiego.

Omówienie Ligii Narodów

Notatka:

Liga Narodów - międzynarodowy związek niezależnych państw, powołany do życia po I wojnie światowej i działający faktycznie do końca 1939. Formalnie rozwiązany uchwałą Zgromadzenia Ligi Narodów 18 IV 1946. Majątek po Lidze Narodów przejęła Organizacja Narodów Zjednoczonych.

III. Uczniowie zapisują temat lekcji

Uczniowie słuchają

Uczniowie zapisują notatkę

Uczniowie słuchają

Uczniowie zapisują notatkę

Uczniowie słuchają

Uczniowie zapisują notatkę

IV. Rekapitulacja pierwotna:

1 Wymień skład Rady Trzech ?

2. Kto był przywódcą rewolucji w Rosji

IV. Uczniowie odpowiadają na pytania

Odp. Rada Trzech: T. Woodrow Wilson (USA), D.L. George ( W. Brytania), G. Clemenceau (Francja)

Odp. Włodzimierz Lenin

V. Podanie pracy domowej:

Wypisz państwa powstałe po I wojnie światowej i krótko je scharakteryzuj

V. Uczniowie zapisują prace domową do zeszytu
