SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Grupa: II
Opracowanie i prowadzenie: Maria Achmatowicz
Ośrodek tematyczny: W magicznej krainie emocji.
Temat dnia aktywności: Ja i emocje.
Data: 19.11.2013
OBSZAR I. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
OBSZAR XIV. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
Cele:
− utożsamia rozpoznaje i rozumie swoje emocje i uczucia,
– rozpoznaje emocje, takie jak: radość, smutek, strach, złość, i określa sytuacje będące ich źródłem,
− przedstawia emocje za pomocą mowy ciała, słów, a także symboli,
− rysuje po śladzie,
− prawidłowo trzyma kredkę w czasie rysowania.
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Metody pracy:
- słowna (rozmowa)
- dramowa
- zadań stawianych dziecku
Środki dydaktyczne:
- zdjęcia dzieci przedstawiające różne emocje, schematyczne obrazki buziek przedstawiające różne emocje, nagranie muzyki, wykropkowany obrys twarzy z naklejonymi oczami, kredki, kostka mimiczna.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
-„On jest smutny, on wesoły” - omówienie zdjęć dzieci przedstawiających różne emocje, rozmowa na temat przykładowych sytuacji, które wywołują dane emocje,
- zabawa ruchowo - dramowa „Twarze” - dzieci podczas muzyki poruszają się po sali, na przerwę w muzyce przedstawiają za pomocą mimiki i gestów emocje przedstawione za pomocą symboli na kartkach,
- zabawa z rymowanką - dzieci mówią prostą rymowankę wyrażając emocję przedstawioną na kostce mimicznej,
- zabawa ruchowa przy muzyce dziecięcej „Powitanie przyjaciół” – dzieci podczas muzyki spacerują po sali. Na przerwę w muzyce witają się z osobą stojącą najbliżej, okazują jej przyjazne gesty,
- „Smutne i wesołe twarze” - dziecko rysuje po wykropkowanym śladzie obrys twarzy i uzupełnia rysunek w taki sposób, by wyrażał jego emocję.