Scenariusz zajęć profilaktycznych prowadzony przez Klaudię Tokarz i Klaudię Maczugę w grupie rodziców uczniów klasy I gimnazjum.
Temat: „Cyberprzemoc w odniesieniu do młodzieży”
Czas trwania: 45 minut
Cele główne:
zaprezentowanie rodzicom zjawiska cyberprzemocy
uwrażliwienie ich na specyfikę problemu
Cele szczegółowe:
ustalenie katalogu form cyberprzemocy
zrozumienie konsekwencji cyberprzemocy dla jej ofiar
poznanie zasad postępowania w przypadkach cyberprzemocy
zaprezentowanie oferty pomocowej Helpline.org.pl
uświadomienie rodzicom roli świadków cyberprzemocy
zaprezentowanie konsekwencji grożących sprawcom cyberprzemocy
reagowanie w sytuacjach cyberprzemocy
Metody:
projekcja filmów
burza mózgów
praca w grupach
dyskusja
Środki dydaktyczne:
laptop
rzutnik
tablica
marker
Przebieg:
Wprowadzenie ( 7 min.)
Nauczyciel informuje rodziców, że zajęcia poświęcone są bezpieczeństwu w sieci. Tłumaczy, że mówiąc o sieci ma na myśli nie tylko internet, ale również telefony komórkowe
Prowadzący prosi rodziców o wypowiedzi na temat tego, do jakich celów używają internetu oraz telefonów komórkowych. Dorośli spontanicznie odpowiadają, a nauczyciel przyporządkowuje odpowiedzi do trzech podstawowych zastosowań internetu: komunikacji, zdobywania informacji, rozrywki
Nauczyciel zwraca uwagę na fakt, iż oprócz zalet korzystania z mediów elektronicznych wiążą się z nimi również zagrożenia. Zapowiada, że przedmiotem zajęć będzie temat przemocy rówieśniczej w sieci
Nauczyciel wprowadza definicję cyberprzemocy:
„przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych”
Prowadzący zwraca uwagę, że wraz z rozwojem mediów elektronicznych oraz wzrostem ich popularności obserwujemy wśród dzieci i młodzieży wzrastającą skalę przemocy z użyciem internetu oraz telefonów komórkowych.
Z badań przeprowadzonych w Polsce w 2007 roku wynika, że różnych form przemocy w sieci doświadcza ponad połowa młodych internautów.
Dzieci często podejmują działania określane mianem cyberprzemocy nie mając świadomości możliwych konsekwencji. Tymczasem specyfika mediów elektronicznych sprawia, że intensywność i zasięg doznawanej przez ofiary krzywdy przekracza czasami ich możliwości poradzenia sobie z taką nawet pozornie błahą sytuacją i może prowadzić to prawdziwej tragedii
Ofiary cyberprzemocy ( 32 minut)
Prezentacja filmu I ( 2 min.)
Nauczyciel prosi rodziców o uważne obejrzenie filmu. Zwraca uwagę, że zarówno ten film, jak i trzy kolejne powstały na podstawie prawdziwych historii, które zdarzają się w szkołach i mogą dotyczyć każdego dziecka. Mówi, że w filmie zobaczą wydarzenia oraz usłyszą wypowiedzi m.in. rówieśników swoich dzieci, do których będzie odnosić się dalsza część zajęć
Środki i formy cyberprzemocy ( 8 min.)
Nauczyciel zwraca się z prośbą do rodziców, aby w postaci burzy mózgów wypowiedzieli się o materiałach mogących służyć zjawisku cyberprzemocy oraz o jej formach
Prowadzący porównuje wypowiedzi rodziców z poniższymi faktami:
Do działań określanych mianem cyberprzemocy wykorzystywane są m.in.: poczta elektroniczna, czaty, komunikatory, strony internetowe, blogi, serwisy społecznościowe, grupy dyskusyjne, telefony komórkowe, serwisy SMS i MMS.
Podstawowe formy cyberprzemocy:
rejestrowanie niechcianych zdjęć lub filmów telefonem komórkowym
publikowanie ośmieszających zdjęć i filmów w internecie
rozsyłanie ośmieszających materiałów przy użyciu telefonu (SMS, MMS)
wysyłanie wulgarnych SMSów
wyzywane, straszenie, obrażanie i grożenie w sieci i przez telefon komórkowy
włamania na blog lub różnego rodzaju konta
podszywanie się w sieci pod inną osobę i działanie na jej niekorzyść
Nauczyciel pyta rodziców czy doświadczyli, byli świadkami lub słyszeli o podobnych historiach. Ewentualne wypowiedzi wykorzystuje w rozmowie o sytuacji ofiar cyberprzemocy
Nauczyciel wygłasza następujący komentarz:
Świadomość, że ktoś dysponuje ośmieszającym filmem lub zdjęciem bywa bardzo krzywdząca i trudna do zniesienia. W przypadku osób dorosłych środki takie używane są zazwyczaj do szantażu, a ci aby tylko utrzymać coś w tajemnicy, często ulegają im. W przypadku natomiast dzieci chodzi zazwyczaj o ośmieszenie, ale te nie mają raczej wpływu na zapobiedzenie temu
Sytuacje takie bardzo krzywdzą, zwłaszcza jeżeli są otrzymywane od osób z najbliższego otoczenia (szkoła, klasa, znajomi)
Ofiary przemocy rówieśniczej często nie potrafią sobie same poradzić z taką sytuacją
Wbrew pozorom, przemoc w sieci potrafi być bardziej dotkliwa niż przemoc w realnym świecie
Prezentacja filmu II i III ( 5 min.)
Nauczyciel wykazuje różnice pomiędzy przemocą fizyczną, a cyberprzemocą:
Cyberprzemoc, w odróżnieniu od „tradycyjnej” przemocy charakteryzuje wysoki poziom anonimowości sprawcy
Ponadto na znaczeniu traci klasycznie rozumiana „siła”, mierzona cechami fizycznymi, czy społecznymi
Atutem sprawcy staje się umiejętność wykorzystywania możliwości, jakie dają nowe technologie informacyjne i komunikacyjne
Nauczyciel zwraca uwagę na to, że:
Charakterystyczna dla cyberbullingu szybkość rozpowszechniania materiałów kierowanych przeciwko ofierze oraz ich powszechna dostępność w sieci sprawiają, że jest to zjawisko szczególnie niebezpieczne
Kompromitujące zdjęcia, filmy czy informacje potrafią zrobić w internecie bardzo szybką „karierę” a ich usunięcie jest często praktycznie niemożliwe
Ponadto zjawisko to jest mniej kontrolowane przez rodziców, czy nauczycieli niż „klasyczna” przemoc, gdyż działania sprawcy są trudniejsze do zaobserwowania
Przeszkodą w przeciwdziałaniu cyberprzemocy przez dorosłych jest słaba znajomość specyfiki mediów elektronicznych oraz bagatelizowanie problemu
Często zdarza się, że internet czy komórka rekompensują dziecku nieobecność rodziców w jego życiu emocjonalnym
Skala problemu cyberprzemocy ( 2 min.):
Nauczyciel prezentuje skalę problemu w postaci wyników badań:
W styczniu 2007 roku w ramach kampanii „Dziecko w Sieci” przeprowadzone zostały pierwsze w Polsce badania poświęcone problemowi cyberbullingu. Przebadanych zostało 891 internautów w wieku 12 – 17 lat:
57% internautów była przynajmniej raz obiektem zdjęć lub filmów wykonanych wbrew ich woli
52% młodzieży miał do czynienia z przemocą werbalną w internecie lub poprzez telefon komórkowy
47% dzieci doświadczyło wulgarnego wyzywania
29% zgłasza, że ktoś w sieci podawał się za nie wbrew ich woli
21%, poniżania, ośmieszania i upokarzania
16% straszenia i szantażowana
14% dzieci zgłasza przypadki rozpowszechniania za pośrednictwem internetu lub GSM kompromitujących je materiałów
Skutki cyberprzemocy ( 10 min.):
Nauczyciel prosi rodziców o pracę w 8-osobowych grupach. Mówi, że chciałby poznać ich zdanie na temat skutków jakie niesie za sobą cyberprzemoc. Informuje, że czas na zastanowienie wynosi 5 minut, a po tym czasie poprosi jedną osobę z grupy o przedstawienie wypracowanych propozycji
Nauczyciel porównuje wypowiedzi rodziców z przygotowanym przez siebie materiałem:
poczucie osaczenia
wstyd
smutek, rozpacz
zaniechanie zajęć, które dotychczas sprawiały uczniowi przyjemność
przejawianie dużych zmian charakteru, nastroju, występowanie nietypowych zachowań
kłopoty ze snem, bezsenność
brak apetytu
strach
spadek poczucia własnej wartości
kumulacja silnych emocji i uczuć
chęć zerwania wszelkich kontaktów społecznych
izolacja od rodziny
unikanie szkoły
ucieczki z domu
osamotnienie
bezsilność
agresja
chęć odwzajemnienia się oprawcy
popadanie w używki (alkohol, papierosy, narkotyki)
nerwice
choroby psychiczne
myśli i próby samobójcze, samobójstwa
Nauczyciel dodaje, że skutki cyberprzemocy są tak poważne, gdyż młodzież zwraca bardzo dużą uwagę na swoich rówieśników i ich zdanie o sobie. To oni stają się chwilowo punktem odniesienia w ich życiu
Rola świadków, postępowanie i pomoc w przypadku cyberprzemocy ( 5 min.):
Rola świadków cyberprzemocy:
Nauczyciel podkreśla, że nie można pozostawać obojętnym wobec krzywdy znajomych, kolegów. Akcentuje, że reakcja jest obowiązkiem, a zaniechanie działania stawia świadka po stronie sprawców, gdyż niewinna dla kogoś zabawa może doprowadzić nawet do tragedii
Postępowanie w przypadkach cyberprzemocy:
Najważniejsze zasady postępowania w przypadkach cyberprzemocy to m.in.:
Szukać pomocy u zaufanej osoby
Nie odpowiadać na zaczepki w sieci
Blokować w komunikatorach i poczcie elektronicznej kontakt z niepożądanymi osobami
Wymagać natychmiastowego skasowania filmu lub zdjęcia zarejestrowanego wbrew woli ofiary
Prosić administratora serwisu o usunięcie kompromitujących materiałów z sieci
Zachowywać dowody przemocy (zachowywanie SMS-ów, historii GG, itp.)
Szukać pomocy u konsultantów Helpline.org.pl
Pomoc dla ofiar cyberprzemocy:
W lutym 2007 roku w ramach programu „Safer Internet” w Polsce uruchomiony został projekt Helpline.org.pl, którego celem jest pomoc dzieciom w sytuacjach zagrożenia w internecie oraz podczas korzystania z telefonów komórkowych.
Konsultanci Helpline.org.pl dostępni są poprzez:
– komunikator na stronie www.helpline.org.pl
– telefon pod bezpłatnym numerem 0800-100-100
– pocztę e-mail: helpline@helpline.org.pl
W zależności od specyfiki zgłaszanego przypadku, konsultanci Helpline.org.pl podejmują odpowiednie działania:
– porada dla ofiary
– kontakt ze szkołą ofiary i/lub sprawcy
– kontakt z rodzicami ofiary i/lub sprawcy
– kontakt z dostawcami usług i treści internetowych
– kontakt z policją, prokuraturą oraz innymi instytucjami
Konsultanci udzielają porad również profesjonalistom pracującym z dziećmi
dostępne są dwie drogi ochrony prawnej: karna i cywilna
w cięższych przypadkach ofiary cyberprzemocy powinny zostać oddane pod opiekę psychologa, bądź terapeuty zależnie od poniesionych szkód psychicznych
Sprawcy cyberprzemocy ( 4 min.):
prezentacja filmu IV ( 2 min.)
Sprawcy ( 1 min.):
Nauczyciel informuje rodziców, że coraz liczniej przeprowadzane badania oraz dane policji wskazują, iż sprawca cyberprzemocy adresowanej do młodych ludzi pochodzi zazwyczaj ze środowiska szkolnego ofiary i jest jej rówieśnikiem.
Bywa, że ten rodzaj przemocy adresowany jest też do nauczycieli, co świadczy o tym, że zjawisko mocno dotyka gruntu szkolnego.
Prowadzący zwraca uwagę na to, że przyczyny cyberprzemocy są bardzo różne, ale też bardzo zbliżone do przyczyn innych jej rodzajów. Może to być więc np.: brak akceptacji danego dziecka, chęć zrobienia mu za złość, ośmieszenie go przed grupą, chęć zaimponowania kolegom, itd.
Poważne zagrożenia dla młodych internautów zazwyczaj kojarzone są także z problemem pedofilii lub innymi formami działań dorosłych przeciwko dzieciom
Konsekwencje ( 1 min.)
Nauczyciel wymienia następujące konsekwencje ponoszone przez uczniów-sprawców:
wezwanie do szkoły rodziców
obniżenie oceny zachowania
możliwość przeniesienie do innej szkoły
odpowiedzialność karna (w sytuacjach łamania prawa, np.: groźby karalne, publikowanie nielegalnych treści, zniesławienie)
od osoby takiej bardzo często po fakcie odwracają się jej znajomi, więc koniec końców z osoby popularnej, staje się odrzuconą
W takich sytuacjach ważne jest, aby sprawca przeprosił i oczyścił ofiarę z zarzutów, najlepiej w szerokim gronie świadków. W szkole jest to najczęściej klasa, do której uczęszcza poszkodowany.
Najlepiej byłoby jednak, gdyby oprawca zamieścił wyraźne sprostowanie także w internecie.