Konspekt lekcji języka polskiego – klasa II gimnazjum
Temat: „Czy można kogoś uszczęśliwić na siłę?”
Cel główny: Refleksja na temat wolności w jej odmian we współczesnym świecie.
Cele lekcji:
Doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem;
Rozwijanie umiejętności myślenia przyczynowo-skutowego;
Kształtowanie umiejętności wypowiadania się i obrony własnych sądów.
Wykorzystane elementy metody: analizy wykonawczej, praca pod kierunkiem.
Środki dydaktyczne: podręcznik Słowa na czasie dla klasy 2, tekst „Czy można kogoś uszczęśliwić na siłę?”
Przebieg zajęć:
Czynności organizacyjno – porządkowe.
Prowadząca zapisuje na tablicy wyraz SZCZĘŚCIE. Uczniowie podają luźne skojarzenia związane z tym słowem np.: rodzina, miłość, pieniądze, dobra praca, przyjaźń, wolność itp.
Prowadząca wśród podanych wyrazów podkreśla słowo WOLNOŚĆ i pyta uczniów czym jest i co daje poczucie wolności?
Prowadząca odczytuje z podręcznika tekst „Czy można kogoś uszczęśliwić na siłę?”.
Uczniowie pod kierunkiem prowadzącej wspólnie analizują tekst odpowiadając na pytania:
Kim jest bohater tekstu?
Jest to 12/13 letni chłopiec.
Na jaki pomysł wpadł chłopiec?
Bohater zapragnął zbudować idealny dom dla mrówek, ponieważ uważał je za najbardziej podobne do ludzi pod względem hierarchii społecznych.
W jaki sposób przygotowywał się do budowy formikarium? Jak ono wyglądało i jaką rolę dogrywały poszczególne elementy?
Płaska, porcelanowa miska jako jezioro została obsypana pisakiem i włożona w ziemię oraz ozdobiona kępkami trawy w doniczce;
Kawałek gałęzi jako konar wielkiego drzewa;
Śmietnisko, by nie wszystko było doskonałe i idealne;
Drogi, by mrówki chodząc odpowiednimi szlakami szybko docierały do celu.
Co chciał osiągnąć bohater? Jaki cel miała budowa sztucznego mrowiska?
Jedynym celem było uszczęśliwienie mrówek i poprawa ich życia
W jaki sposób bohater złapał mrówki do swojego formikarium?
Pojechał do lasu, zabrał ze sobą słoik napełniony miodem i poczekał, aż mrówki same wejdą do środka, później zabrał je do domu.
Jak zachowywały się mrówki w swoim naturalnym środowisku, a jak w formikarium?
Prowadząca zapisuje na tablicy temat lekcji: „Czy można kogoś uszczęśliwić na siłę?”
Uczniowie podejmują dyskusję na temat pytania zawartego w temacie lekcji oraz zastanawiają się nad zachowaniem chłopca, prowadząca zadaje uczniom pytania pomocnicze np. :
Dlaczego mimo doskonałych warunków stworzonych przez chłopca większość mrówek nie przetrwała w formikarium?
Jaki wpływ na zachowanie i sposób myślenia chłopca miała rozmowa z tatą? Co i w jaki sposób ojciec próbował mu przekazać?
Do jakich skutków doprowadziła chęć pomagania innym na siłę? Jak opowieść chłopca przekłada się na życie codzienne każdego z nas?