Scenariusz andrzejek
Temat: „Andrzejkowe wróżby” - zabawy z wykorzystaniem muzyki i różnych rekwizytów
Data: 28.11.2013r.
Nauczyciel prowadzący: mgr Dorota Zielińska
Wiek dzieci: 3,4,5,6-letnie
Cele ogólne:
- poznanie ludowych zwyczajów i obrzędów związanych ze świętem andrzejkowym;
- uwrażliwienie na piękno tradycji i jej podtrzymywanie;
- pogłębianie wartości społecznych i pielęgnowanie uczuć intelektualnych, estetycznych, społecznych w kontaktach z rówieśnikami
Cele szczegółowe (dziecko):
- zna zwyczaje i tradycje andrzejkowe;
- umie wyrażać uczucia i przeżywać radość zabawy z kolegami i koleżankami
- potrafi współpracować w grupie;
- umie odczuwać radość z własnej twórczości
Metody:
- czynne - zadań stawianych do wykonania,
- ekspresji ruchowej
- percepcyjne - obserwacji i pokazu,
Formy pracy:
- grupowa
- zespołowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
Świece, stary klucz, miska z wodą, wosk, 1 kolorowe pudełko, serduszka dla każdego dziecka, kapelusze, karteczki z zawodami, płyta Cd z utworami muzycznymi, szkatułka z obrazkami (miś, lis, żółw papuga, lew, kotek, sowa, ryba, myszka), rysunki kwiatów, listy od czarodziejki, przebranie czarodziejki, plansza do odczytywania cieni, elementy dekoracyjne sali (nietoperze, czarownice, duchy, zamek itp.).
Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie się piosenką „Wszyscy są, witam was”
2. Opowiadanie nauczycielki:
„Zapewne zastanawiacie się kim jestem i jaki jest powód naszego spotkania. Jestem Czarodziejką z Czarnej Góry i chciałabym opowiedzieć Wam o zwyczajach w dniu Świętego Andrzeja. Posłuchajcie a wszystkiego się dowiecie. Są różne sposoby, żeby przewidzieć, co nas czeka w przyszłości. Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można zapytać Cyganki, która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w czasie niezwykłym.
Do dzisiaj przetrwała jedynie tradycja andrzejkowa, będąca zabawą połączoną ze wspólnymi wróżbami dziewcząt i chłopców. Obecnie andrzejki są wesołym spotkaniem towarzyskim dostarczającym wielu przeżyć i emocji. Zapraszam więc i Was na wspólną zabawę andrzejkową. Teraz muszę już przenieść się w nowe miejsce, w którym czekają na mnie inne dzieci. Dla Was zostawiam listy przyniesione przez moich przyjaciół – nietoperzy. Proszę odczytujcie je w odpowiedniej kolejności, jakie wskazują cyfry”. Listy wprowadza Was w zaczarowany świat wróżb. Do zobaczenia ”
Jednak, aby sprawdzić czy wróżby się spełniają, musimy trochę sami poczarować. Na środku sali stoi kolorowe pudełko. Każde dziecko otrzymuje serduszko i powtarzając zaklęcie po nauczycielce zbliża się do środka koła i wrzuca je do środka.
Hokus – Pokus, mary – dary,
Niech się spełnią andrzejkowe czary.
Czary – mary, czary – mary,
Aby wróżby się spełniły złóżmy dary.
3. Pierwszy list od czarodziejki.
N. zwraca uwagę dzieci na listy przyniesione przez nietoperze, których adresatem są dzieci. N. zdejmuje pierwszy list od czarodziejki i odczytuje go dzieciom.
Kochane Dzieci!!!
Mam nadzieję, że spodoba się Wam pierwsza wróżba, która znajduje się w kopercie numer 1, która powie Wam co spotka Was w niedalekiej przyszłości. Powodzenia
Pozdrawiam i pilnie Was obserwuję.
Czarodziejka z Łysej Góry
4. „Kwiat prawdę ci powie”
W różnych widocznych miejscach w sali rozwieszone są ilustracje kwiatów. Gdy muzyka gra dzieci improwizują ruchem rytm melodii. Kiedy muzyka cichnie każde dziecko staje przy wybranym przez siebie kwiatku.
RÓŻA – szczęście w życiu NARCYZ – zakochasz się
ASTER – uważaj czekają cię kłopoty BEZ – miłe towarzystwo
LILIA- będziesz tęsknić za kimś bliskim
5. Drugi list od czarodziejki.
Witam Was po raz drugi!!
Oto druga wróżba. Rozejrzyjcie się dookoła, na pewno zauważycie 2 kapelusze ale nie dotykajcie ich, bo wróżba się nie uda. Mogą ich dotknąć tylko wybrane osoby. Wybierzcie teraz wspólnie właśnie te osoby. Jeśli już wybraliście, to niech te osoby podejdą do kapeluszy i je weźmie. Dzięki tej wróżbie dowiecie się kim zostaniecie w przyszłości.
W środku znajdują się karteczki na których są narysowane są przedmioty, czynności, które służą ludziom w wykonywaniu określonych zawodów. Dzięki temu od razu odgadniecie kim w przyszłości będziecie
Powodzenia Czarodziejka z Łysej Góry
Każde dziecko kolejno losuje obrazek, nauczycielka pomaga w rozpoznaniu zawodu wtedy gdy powstaje problem.
Dziewczynki
|
Chłopcy
|
---|
6. Zabawa „Ojciec Wirgiliusz”
Wszystkie dzieci maszerują rytmicznie po obwodzie koła, powtarzają słowa piosenki po wykonawcy. Podczas refrenu jedno dziecko wybrane przez nauczyciela wchodzi do środka i pokazuje dowolny ruch, który inne dzieci powtarzają. Na zakończenie wszyscy łapią się za ręce i zbliżają się do wnętrza koła.
7. Trzeci list od czarodziejki
Kochane dzieci!
Jestem pewna, że humory Wam dopisują a zabawa jest wspaniała. Teraz – WRÓŻBA ZE SZKATUŁKĄ. Każdy wylosuje jeden obrazek z postacią zwierzątka, który powie mu jakie cechy charakteru nabędzie będąc już dorosłym mężczyzną czy tez kobietą.
Czarodziejka z Łysej Góry.
Dzieci tańczą w kole przy muzyce podając sobie kolejno szkatułkę, każdy losuje jeden z obrazków przedstawiających (lisa, kotka, misia, sowy, żółwia, papugi, ryby, lwa, myszki)
LIS – samolub KOTEK – miły
MIŚ – ospały SOWA – mądry
ŻÓŁW – wolny PAPUGA – gaduła
RYBA – zdrowy LEW – dzielny, odważny
MYSZKA – sprytny
8. Zabawa muzyczno – ruchowa „Woogi – boogi””.
9. Czwarty list od czarodziejki.
Przedszkolaki!
A teraz wesoła wróżba z bucikami. Każdy z was musi zdjąć swój lewy but. Będziecie ustawiać buty jeden za drugim w kierunku drzwi waszej sali. Czyj pierwszy but wyjdzie za próg, ta osoba pierwsza się zakocha i może pierwsza wyjdzie za mąż? Albo się ożeni? Powodzenia!
Czarodziejka z Łysej Góry.
Dzieci dzielą się na dwie grupy: chłopców i dziewczynki i układają kolejno swoje buty.
10. Zabawa przy piosence „Labada”.
11. Odczytanie ostatniego listu od czarodziejki
Chłopcy i dziewczynki z Przedszkola w Braszowicach!
To już ostatnia wróżba, którą dla Was przygotowałam - LANIE WOSKU PRZEZ DZIURKĘ OD KLUCZA. Dziękuję za wspaniałą zabawę i do zobaczenia w przyszłym roku.
Czarodziejka z Czarnej Góry
Klucz to symbol – otwierania wszystkich tajemnic.
Aby otworzyła się przed nami tajemnica co nas w przyszłości czeka wypowiedzmy ,,zaklęcie” :
,,CZARY – MARY WOSKU LANIE,
CO MA SIĘ STAĆ, NIECH SIĘ STANIE”.
Przy blasku świecy z cienia zastygłego wosku odczytujemy znaczenie symboli:
(odczytują nauczyciele wraz z dziećmi z planszy zawieszonej na ścianie)
Znaczenie symboli:
Ptak – osiągniesz wszystkie zamierzone cele
Książka – czekają Cię sukcesy w szkole
Serce – czeka Cię miłość i szczęście
Korona – czeka Cię władza i pochwała
Samochód – czeka Cię podróż,
Dom – czeka Cię udane życie rodzinne
Róg – będziesz najlepszy w jakiejś dziedzinie
Drzwi – czeka Cię duża zmiana, bogactwo
Gwiazda – spełnienie marzeń
Jabłko – pokłócisz się z kimś bliskim
Pieniądz – wygrasz na loterii
Anioł – szczęście
Kwiat – czeka Cię smutek, przykrości
12. Poczęstunek.
13. Wspólne tańce przy muzyce.
14. Iskierka przyjaźni – to już koniec naszych dzisiejszych wróżb i zabaw, za rok znowu się spotkamy dziś musimy się pożegnać. Jesteśmy przyjaciółmi więc puszczam w krąg iskierkę przyjaźni, wiem, że do mnie wróci. Do zobaczenia.