Scenariusz zajęć dla klasy III
Data: 09.10.2008
Prowadzący: Liszka Katarzyna
KRĄG TEMATYCZNY:
Najlepiej razem.
TEMAT DNIA:
Ręce mogą mówić
CEL OGÓLNY:
Uwrażliwienie na inność ludzi.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń zna:
Wybrane znaki języka migowego.
Uczeń potrafi:
Właściwie zachowywać się wobec osób niedosłyszących i niesłyszących,
Czytać cicho ze zrozumieniem tekst,
Wyszukiwać fragmenty tekstu na określony temat,
Wymyślić tytuł opowiadania,
Rozpoznać czasowniki w zdaniach,
Poprawnie pisać wyrazy z ó.
METODY:
słowna: pogadanka, dialog,
praktyczno-ćwiczeniowa.
FORMY ORGANIZACYJNE:
grupowa.
zbiorowa,
indywidualna-jednolita.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
karty pracy,
karty techniczne,
kartki z zapisanymi wyrazami,
słownik ortograficzny.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Zilustrowanie ruchem, gestem, mimiką (bez słów) historyjki z życia dzieci w domu i poza domem wymyślonych w zespołach kilkuosobowych.
Odgadywanie treści przedstawionych wydarzeń oraz ustalanie środków, jakimi to osiągnięto.
Wypowiedzi uczniów dotyczące różnych sposobów zdobywania wiedzy, przekazywania informacji, wyrażania uczuć.
- Nawiązywanie do doświadczeń i przeżyć dzieci związanych z życiem ludzi niepełnosprawnych, np. niewidomych.
- Rola znaków graficznych i dźwiękowych (język pisany i mówiony).
- Znaczenie umiejętności posługiwania się językami obcymi.
- Rola internetu.
Ciche czytanie tekstu ze zwróceniem uwagi na imiona bohaterów opowiadania.
Sprawdzian cichego czytania ze zrozumieniem.
Dzieci (po wykonaniu sprawdzianu) wychodzą na środek klasy i wyrażają gestem, ruchem, mimiką swoje odczucia. Koledzy próbują odgadnąć rodzaj przeżyć i dodają otuchy, pocieszają bądź składają gratulacje.
Wypowiedzi uczniów dotyczące bohaterów opowiadania połączone z wyszukiwaniem odpowiednich fragmentów tekstu.
Ocena postępowania Krzysia.
Wymyślanie i zapisywanie tytułu opowiadania.
- Rozważania przedstawionych propozycji.
- Argumentowanie wyboru najlepszych i najciekawszych tytułów.
Podkreślanie w tekście czasowników w liczbie pojedynczej.
Język migowy
- Jakimi zmysłami poznają świat ludzie niesłyszący?
Przedstawienie zdania: To jest mój kolega za pomocą języka migowego.
Przedstawienie za pomocą języka migowego zdań zapisanych na kartkach.
- Dzieci losują kartki i opracowują zdania w zespołach. Pozostali uczniowie próbują odgadnąć treść prezentowanych zdań, korzystając z podręcznika oraz kart technicznych.
- Ja idę do domu.
- Ja mam duży parasol.
- Proszę jeść!
- To jest mój kolega,
- To jest mój dom.
Wyjaśnianie pisowni wyrazów z ó wyszukanych w tekście opowiadania.
Pisanie z pamięci wyrazów z ó niewymiennym i sprawdzanie ich pisowni w słowniczku ortograficznym.
Nauczyciel poleca napisanie jak największej liczby wyrazów z ó niewymiennym. Dzieci czytają zapisane wyrazy, porównują - kto zapisał poprawnie najwięcej wyrazów.
Ja idę do domu.
Ja mam duży parasol.
To jest mój dom.
To jest mój kolega.
Proszę jeść!