Świdnica dn. 25.09.2002 r.
KONSPEKT LEKCJI
WYCHOWAWCZEJ W KL I Z
Temat: Jak spędzimy „DZIEŃ CHŁOPCA”
CELE:
1.OGÓLNE:
Uczenie kultury współżycia z drugą płcią, uczenie tolerancji , szacunku i zdrowych relacji międzyludzkich.
2.SZCZEGÓŁOWE:
integracja grupy klasowej
porozumienie w grupie
aktywne słuchanie ,umiejętność definiowania własnych myśli
ujawnianie własnych myśli i sądów
uświadamianie emocji i wartości
Materiały pomocnicze:
Kolorowe karteczki przygotowane przez prowadzącą ze słowami: ból, obojętność, osamotnienie, radość, przyjemność, tradycja.
Metoda pracy:
Słowna, dyskusja.
Wcześniej ustalono z wychowawcą , że klasę podzieli się na dwie grupy. Chłopcy będą mieć lekcję biblioteczną , a dziewczęta w tym czasie przeprowadzą zajęcia na których ustala jak przygotują DZIEŃ CHŁOPCA.
PLAN LEKCJI
Faza wprowadzająca:
1. Powitanie
2. Czynności porządkowe
3. Stworzenie atmosfery relaksującej
a). polecenie by uczennice usiadły w kręgu i wymieniły swoje imiona
(czas realizacji 5 minut)
Faza realizacyjna:
Lekcję rozpoczynamy „ burzą mózgów ”
Prowadzący stawia zadanie, które polega na tym ,by wskazane uczennice losowo wyciągały karteczki i głośno odczytały napisane na nich słowo. Zadaniem wszystkich jest wyrazić poszczególne uczucia i emocje, jakie u nich ono wywołuje.
Uczniowie podają skojarzenia dotyczące danego słowa.
Prowadzący czuwa, żeby wszyscy słuchali i nie czynili żadnych komentarzy, niech każdy wyrazi jak odczuwa i rozumie poszczególne słowo. Gdy wszyscy skończą koncentrujemy się nad tym, co sprawia nam radość. Zapis na tablicy niektórych wypowiedzi:
Uśmiech kogoś bliskiego
Pamięć o moich imieninach, urodzinach
Dobra ocena
Życzliwość bliskich
Otrzymane upominku
Dobrze wykonana praca
Otrzymanie listu
Święta i uroczystości rodzinne
(czas realizacji 35 minut)
Prowadzący:
z tego co zapisałyście na tablicy można wysunąć wniosek, że miłymi rzeczami dla każdego z nas może być duża i ekscytująca sprawa, jak np. dobrze wykonana praca ,ale równie dobrze mała i przyjemna np. uśmiech drugiego człowieka.
Zadbajmy więc o to, żeby na co dzień sprawiać sobie drobne radości.
Nie bez powodu też dzisiejsze zajęcia odbywają się bez waszych kolegów. Już niedługo , bo 30 września jest Dzień Chłopca. Zastanówcie się czy nie warto by było wprowadzić takiej klasowej tradycji, aby sprawić radość waszym kolegom. Ma to być dla nich niespodzianka. Co o tym sądzicie?, jakie macie propozycje?
Dziewczęta chętnie zaakceptowały pomysł. Ustalono, że dobrze tworzyć tradycje i w toku dyskusji powstał scenariusz okolicznościowej imprezy .
Na ten dzień przyniosą upieczone przez siebie ciasto, wykonają z kolorowych papierów muszki i krawaty, które założą w tym dniu chłopcom. Przyniosą też aparat fotograficzny i założą kronikę klasową.
Faza podsumowująca:
Przydział czynności i zadań do realizacji. Zapis na tablicy:
ciasto upiecze- Ania i Monika
muszki i krawaty wykonają: Bożena , Marlena, Iwona, Aldona
aparat fotograficzny przyniesie - Marta
pozostałe uczennice przygotowują klasę , ustawiają stoliki, przyniosą naczynia, serwetki, tacki, cukier i herbatę.
(czas realizacji 5 minut)
Prowadząca:
Dziękuję za udział w zajęciach i w konstruktywnej dyskusji, Życzę udanej imprezy oraz drobnych i dużych radości na co dzień. Pamiętajmy że człowiek potrzebuje drugiego człowieka,