Scenariusz/konspekt zajęć
Data:
Prowadzący: Agata Bator
Grupa:
Rodzaj zajęć: zajęcia socjoterapeutyczne
Czas trwania: 2 x 45 min
Temat zajęć: Jestem ważny!
Cele ogólne: - wzmacnianie poczucia własnej wartości,
- budowanie pozytywnej samooceny,
- postrzeganie siebie jako ludzi wartościowych;
Cele szczegółowe w zakresie:
- wiedzy: - uczniowie posiadają informację na temat odbioru ich osoby przez innych,
- wiedzą, że są ważni dla innych;
- umiejętności: - współpracy w grupie
- opanowania zawstydzenia i onieśmielenia
- wyszczególnienia pozytywnych cech swojej osobowości;
- pozytywnej oceny siebie na tle pozostałych członków grupy
- postawy: - akceptowanie siebie
-dostrzeganie w innych pozytywnych cech
Metody: aktywizujące, wpływu osobistego, poszukująca, ekspresyjna, praktyczna
Formy pracy: praca grupowa, zbiorowa
Literatura: Fuchs B. Gry i zabawy na dobry klimat w grupie Jedność Kielce 1999
Gajewska G., Szczęsna A. Doliński A. 2002 Teoretyczno-metodyczne aspekty wychowania młodzieży a warsztat pedagoga Zielona Góra
Griesbeck J. 2003 Zabawy dla grup Kielce Jedność
Gruszka M, Janiek I, Prarat J. 2003 Scenariusze godzin wychowawczych dla szkoły podstawowej Gdańsk Wydawnictwo HARMONIA
Jachimska M. 1994 Grupa bawi się i pracuje Wrocław Drukarnia Naukowa PAN
Kaduson H. Schaefer Ch. 2003 Zabawa w psychoterapii Gdańsk Wydawnictwo Psychologiczne
Sawicka K. 1999 Socjoterapia Warszawa Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej MEN
Środki dydaktyczne: materiały papiernicze: papier arkusze duże i małe, długopisy, pisaki,
kreda, kredki; kubki, piasek lub ryż, krzesła, kostka do gry, cukierki, karty do gry.
Przebieg zajęć Uwagi
„Autoprezentacja” - uczestnicy samodzielnie wykonują losy,
w które wpisują swoje imię i nazwisko. Losy wrzucamy do jednego
pojemnika. Przy wrzucaniu kolejne osoby przedstawiają się w
wybrany przez siebie sposób. Następnie dokonujemy losowania.
Kolejno wylosowanych wypisujemy na dużym arkuszu papieru.
Te osoby będą mogły na kolejnych zajęciach (jeżeli zajęcia te są
prowadzone w ramach jakiegoś cykl zajęć) lub po przerwie wybrać
jedną grę lub zabawę, która im się najlepiej podoba i która zostanie
dla nich przeprowadzona.
„Jestem człowiekiem, który...” - uczestnicy siedzą na krzesłach
ustawionych w kształcie koła. Dla jednego z uczestników brak
krzesła. Ten uczestnik stoi w środku i mówi zdanie: „Jestem człowiekiem, który...”
wszyscy, którzy spełniają warunki wyrażone w zdaniu muszą wstać
i zmienić miejsce. Wówczas uczestnik któremu brakło miejsca powinien
usiąść na zwolnionym krześle. Kto zostanie bez krzesła mówi zdanie:
„Jestem człowiekiem...” i zabawa rozpoczyna się od początku.
„Tworzymy grę” - przygotowujemy planszę do gry: na dużej
planszy rysujemy kwadrat dzielimy go na mniejsze kwadraty (im
więcej tym lepiej). W pierwszym małym kwadracie wpisujemy
START. Na starcie ustawiamy cukierki, które będą pionkami
każdego gracza. Gracze rzucają kostką. Rozpoczyna ten, który Uwagi
wyrzucił najmniejszą liczbę oczek. Rzuca jeszcze raz i przesuwa się
do przodu o tyle miejsc ile wyrzucił oczek. Na polu, na którym się
zatrzymał wpisuje wymyślone przez siebie zadanie. Pozostali gracze
wpisują zadanie wówczas, gdy trafią na puste pole. Jeżeli na polu, na
którym się zatrzymają zadanie jest już wpisane, muszą je zrealizować.
Każdy uczestnik, który dotrze do mety może zjeść cukierka. Jeżeli
pozostały pola puste, gdyż nie wpisano zadań, może kolejny raz
stanąć na starcie. Wówczas otrzymuje nowego cukierka.
„Historyjki z kart” - przygotowujemy talię kart. Tasujemy karty
i kładziemy jedna na drugiej na środku. Kolejni uczestnicy biorą kartę
z góry i opowiadają własną historyjkę. Wylosowana karta wskazuję
jaką osobę, czy liczbę muszą wymienić w swojej opowieści. Każdy
mówi jedno zdanie związane z kartą i wcześniejszymi wypowiedziami
tak, aby powstała jedna historyjka. Karty, które zostały odsłonięte
układamy wężykiem dookoła stosu tych kart, które nie zostały wylosowane.
„6” - uczestnicy wypisują:
sześć rzeczy, które wykonałem, sześć rzeczy, w których jestem dobry,
sześć rzeczy, które lubię,sześć rzeczy, z których jestem dumny.
Następnie omawiamy ćwiczenie.
Mruganie” - połowa uczestników siedzi w kręgu na podłodze,
za nimi na krześle siedzą ich pary, tworzą w ten sposób dwa kółka.
Osoba z pary siedząca na krześle za partnerem ma za zadanie
pilnować go. Jeden z uczestników siedzący na krześle nie ma pary.
Mruga do kogoś ze środkowego koła. Ta osoba ma za zadanie przejść
do mrugającego. Musi zrobić to niepostrzeżenie ponieważ pilnuje ją partner.
„Reklama” - uczestnicy piszą reklamę w której reklamują siebie
jako najlepszego przyjaciela.
„Serce” - każdemu uczestnikowi przygotowujemy duże serce z
kartonu. Uczestnicy otrzymują cukierki lub pionki, ustawiają się za
linią rzutu. Celem zabawy jest umieszczenie w „sercu Kowalskiego wielu
cukierków obrazujących przyjazne uczucia wobec osoby, do której należy serce.
„Dłonie” - uczestnicy siedzą w kręgu. Każdy otrzymuje kartkę
i przybory do pisania. Kartkę podpisujemy swoim imieniem
i odrysowujemy kontur dłoni. Następnie uczestnicy wymieniają
się kartkami i wpisują sobie wzajemnie mocne strony, cechy, za które
cenią i szanują siebie wzajemnie. Po zakończeniu każdy może przeczytać
tekst przeznaczony dla niego i przykleić swoją kartkę na wspólnej planszy.
„Komisja” - losowo wybieramy z grona uczestników 3 osobową
komisję. Każdy z uczestników (po wcześniejszym przygotowaniu) staje
przed komisją i ma przekonać członków komisji, że to właśnie on powinien
otrzymać nagrodę. Komisja przyznaje nagrodę wszystkim uczestnikom.
„Polonez” - uczestnicy ustawiają się parami tak jak do odtańczenia
poloneza. Podnoszą ręce do góry tworząc szerokie przejście między osobami
z pary. Jeden z uczestników, stojący na końcu nie ma pary. Wbiega
on do środka, chwyta za rękę któregoś z uczestników i biegnie na
początek, gdzie ustawia się tak jak inni. Ten, kto stracił parę biegnie
bokiem na koniec i wbiega do środka powtarzając wszystko do początku...itd.
„Filiżanki” - uczestnicy otrzymują kubek oraz coś czym można
kubek napełnić np. piasek, ryż itp. Prowadzący odczytuje tekst:
„Wyobraźmy sobie nasze poczucie własnej wartości jako kubek.
Kiedy jesteśmy z siebie zadowoleni nasz kubek jest pełny. Kiedy
jesteśmy niezadowoleni jest pusty. Nasz kubek może być napełniony
przez innych ludzi, kiedy mówią o nas dobrze. Z kolei my możemy napełniać
ich kubki, mówiąc dobrze o nich. Kubki opróżniają się jeżeli mówimy o Uwagi
innych rzeczy złe lub bolesne. Jeśli ciągle będziemy opróżniać kubki innych,
nasze też nie będą napełnione. Kiedy mówimy komuś coś dobrego, ale sami
w to nie wierzymy, nie napełniamy jego kubka. Człowiek ten słucha nas,
ale do jego kubka nic nie wpada”. Przez chwilę rozmawiamy na temat tekstu.
Następnie uczestnicy rozchodzą się po sali i napełniają kubki innych osób,
wypowiadając o nich pozytywne stwierdzenia i przesypując część zawartości
swoich kubków. Dzielimy się refleksjami z udziału w tym ćwiczeniu.
„Szpaler gwiazd” - Każdy uczestnik przez chwilę będzie gwiazdą,
osobą bardzo znaną, uwielbianą. Wszyscy uczestnicy ustawiają się w dwóch
rzędach. Ostatnia osoba przechodzi przez środek szpaleru. Wszyscy witają
gwiazdę. Zachowują się jak jej fani.
„Najbardziej lubię osobę, która...” - uczestnicy siedzą w kręgu patrząc
na siebie. Kolejno mówią zdanie: „Najbardziej lubię osobę, która ...”
i tu podają jakąś cechę opisującą wybraną osobę. Pozostali odgadują o kogo chodzi.
„Lubię, gdy Ty...”- uczestnicy stoją w dwóch rzędach twarzą
do siebie tak, aby każdy miał parę w drugim rzędzie. Zadaniem
każdej osoby jest powiedzieć koledze (koleżance) z drugiego rzędu
zdanie: „Lubię, gdy Ty...” Po zakończeniu wypowiedzi każdy przesuwa
się o jedną osobę i mówi to zdanie kolejnej osobie .
„Rysunek” - uczestnicy otrzymują kartki papieru i pisaki
wypisują swoje imię, wykonują rysunek nt.: „Czułem się ważny gdy...”
po zakończeniu pracy omawiamy rysunki i przygotowujemy wystawę tych prac.
„Życzenia” - przypinamy uczestnikom na plecach kartki. Każdy,
kto chce podchodzi z tyłu i na kartce koleżanki, kolegi może napisać
życzenia dla tej osoby lub coś miłego na pamiątkę.
Zakończenie z zajęć:
Podsumowanie: uczestnicy otrzymują dwie kartki. Na jednej wpisują
to za co siebie lubią, na drugiej to za co siebie nie lubią. Jeżeli chcą
mogą powiedzieć coś na ten temat. Kartki wrzucają do dwóch pojemników.
Osobno negatywy, osobno pozytywy. Ten z pozytywnymi wypowiedziami
zostanie zachowany. Pojemnik z negatywnymi wypowiedziami spalimy.
Pożegnanie: Iskierka: uczestnicy ustawieni w kręgu, podają sobie ręce
i przesyłają uścisk ręki.
UWAGI: Każde ćwiczenie należy podsumować. Pilnować, aby wszyscy uczestnicy zostali zauważeni. Nie można nikogo pominąć.
Zatwierdzenie scenariusza / konspektu do realizacji .............................................................
EWALUACJA ZAJĘCIA
pozytywne aspekty ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
negatywne aspekty .............................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
wnioski ................................................................................................................................................................................... ...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
UWAGI OCENIAJĄCEGO ZAJĘCIE: ............................................................................................................................... ................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
OCENA ZA SCENARIUSZ / KONSPEKT .........................................................................................................................
OCENA ZA PRZYGOTOWANIE I PRZEPROWADZENIE .............................................................................................