Aneta Kołecka
Konsultacja: mgr Joanna Grzelewska
SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
TEMAT: Polityka kadrowa przedsiębiorstw.
TYP SZKOŁY/KLASA: Klasa 3 Technikum
PRZEDMIOT/MODUŁ: Podstawy przedsiębiorczości
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45 minut
CEL OGÓLNY: Uczeń potrafi omówić zasady polityki kadrowej przedsiębiorstwa.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń potrafi:
wyjaśnić pojęcia: polityka kadrowa, fluktuacja, pracownik, pracodawca, rekrutacja, selekcja pozytywna i negatywna,
wymienić elementy polityki kadrowej,
omówić poszczególne etapy procesu związanego z zatrudnianiem pracowników,
omówić wady i zalety niskiej i wysokiej fluktuacji z punktu widzenia pracodawcy i pracownika.
METODY KSZTAŁCENIA:
- pogadanka;
- burza mózgów,
- wykład.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kartki i długopisy, karty pracy, materiały przygotowane przez nauczyciela.
PRZEBIEG ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH:
Wprowadzenie – nauczyciel w formie pogadanki pyta uczniów co rozumieją pod pojęciem polityka kadrowa przedsiębiorstwa. Nauczyciel omawia podstawowe pojęcia dotyczące polityki kadrowej przedsiębiorstw.
Nauczyciel dzieli klasę na 4 grupy. Każdej z nich rozdaje jedno zadanie z załącznika
nr 1. Przedstawiciel grupy prezentuje wyniki na forum klasy.
Po każdej z wypowiedzi uczniów, nauczyciel wyjaśnia co było poprawne, a co nieco mijało się z rzeczywistością. Podaje uczniom poprawne rozwiązania zadań, a także rozwija każde z nich o dodatkowe informacje.
Nauczyciel w postaci wykładu omawia zjawisko fluktuacji w przedsiębiorstwie.
Uczniowie otrzymują od nauczyciela karty pracy (załącznik nr 2). Uczniowie w parach wypisują wady i zalety niskiej i wysokiej fluktuacji w przedsiębiorstwie.
Podsumowanie – nauczyciel zadając wybranym uczniom krótkie pytania, sprawdza co zapamiętali z lekcji.
Praca domowa – nauczyciel zgodnie z załącznikiem nr 3 zadaje uczniom pracę domową.
Załącznik nr 1
Zadanie 1
Spróbuj wymienić i nazwać poszczególne etapy rekrutacji pracowników z punktu widzenia pracodawcy. Wymień wszystkie możliwe rozwiązania w kolejności ich wykonywania przez potencjalnego pracodawcę.
Zadanie 2
Spróbuj wymienić w jaki sposób pracodawca może prowadzić szkolenia pracowników. Staraj się opisać każdy z przykładów jednym zdaniem.
Zadanie 3
Wymień sposoby, które może wykorzystać pracodawca w celu motywowania pracowników. Pamiętaj, że dzielą się one na płacowe i pozapłacowe.
Zadanie 4
Spróbuj wymienić sposoby oceniania pracowników. Napisz jak często Twoim zdaniem powinno odbywać się ocenianie i co daje ono każdej ze stron.
Załącznik nr 2
Karta pracy
NISKA FLUKTUACJA | WYSOKA FLUKTUACJA | |
---|---|---|
PRACODAWCA | ZALETY | |
WADY | ||
PRACOWIK | ZALETY | |
WADY |
Złącznik 3
Na podstawie przedstawionego poniżej opisu stanowiska pracy i profilu idealnego kandydata, przygotuj treść ogłoszenia prasowego dotyczącego oferty pracy dla tego stanowiska.
OPIS STANOWISKA – Specjalista ds. transportu.
ULOKOWANIE W STRUKTURZE ORGANIZACYJNEJ – Dział Transportu w pionie Dyrektora Handlowego.
CEL STANOWISKA – Administrowanie systemem planowania i kontroli środków transportu dla pełnego wykonania zleconych zadań transportowych; optymalne wykorzystanie taboru.
PODSTAWOWE ZADANIA:
– wystawianie dziennych zleceń wyjazdów dla kierowców w oparciu o program komputerowy nadzorujący stany magazynowe oraz pozwalający na koordynację przewozów,
– rozliczanie kart drogowych, w tym paliwa i godzin pracy kierowców,
– zgłaszanie rezerw w wykorzystaniu taboru, w tym pustych przelotów,
– planowanie napraw okresowych i doraźnych taboru.
ZAKRES ODPOWIEDZIALNOŚCI/UPRAWNIENIA:
– koordynacja pracy kierowców i samochodów,
– utrzymywanie współczynnika gotowości taboru na poziomie powyżej 0,9,
– dotrzymywanie terminów przeglądów i remontów okresowych,
– dysponowanie premią w wysokości 10% płacy zasadniczej w odniesieniu do kierowców za nie przekroczenie limitów zużycia paliwa.
Sposób wykonania ćwiczenia
Aby wykonać ćwiczenie, powinieneś:
1) wyszukać w literaturze przedmiotu informacje o sposobie przygotowania ogłoszenia prasowego dotyczącego oferty pracy (możesz także samodzielnie zapoznać się z podobnymi ogłoszeniami o pracę),
2) zredagować treść ogłoszenia,
3) zaprezentować rezultaty w postaci przygotowanego dokumentu – może być napisany odręcznie.