KONSPEKT PROWADZONYCH ZAJĘĆ
Data: 10.04.2013
Rodzaj zajęć: zintegrowane
Grupa: 4 latki
Temat: wiejski koncert
Cele ogólne:
rozwijanie mowy
rozwijanie wrażliwości muzycznej
poznanie zwierząt mieszkających na wsi
Cele operacyjne:
Dziecko:
nazywa podstawowe uczucia i emocje,
śpiewa na zgłoskach melodie piosenki
klasyfikuje zwierzęta według gatunków
potrafi wymienić zwierzęta mieszkające na wsi
potrafi naśladować i wie jakie odgłosy wydają zwierzęta
Metody:
Praktyczna
Słowna
Oglądowa
Formy: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: : prezentacja multimedialna, opowiadanie wizualizacyjne „Na wsi”, piosenka „opera w kurniku”, zdjęcia zwierząt, szablon owcy do wykonania, klej, bibuła, kredki.
Literatura: przewodnik tematyczny ‘’bawie sie i ucze’’
Przebieg zajęć
I
Zabawa „Kurczątka” (autor słow nieznany, melodia ludowa ze świętokrzyskiego). Dzieci ustawiają się w kole. Do środka wchodzi kilkoro dzieci – kurczątek. Jedno dziecko jest wyznaczone na gospodarza
Kurczatka, kurczątka Dzieci idą w prawo, kurczątka biegają
W stodole były. w środku koła
Malutką dziureczką powychodziły. Unoszą ręce, kurczątka wydostaja sie na zewnatrz koła
Widziałaś dziewczynko? Spiewa gospodarz
Widziałam Panie śpiewa reszta dzieci a gospodarz łąpie kurczątka które uciekły
Malutką dziureczką
Patrzyłam na nie.
Opowiadanie wizualizacyjne „ na wsi”. Dzieci leża na dywanie z zamknietymi oczami i słuchają historyjki.
Wyobraźcie sobie, że mieszkacie na wsi. Pobielony dom, dach pokryty słoma. Na progu domu wygrzewa się w słońu kot. Obok domu siedzi brodaty dziadek. Uśmiecha się. Może przypomniało mu się coś przyjemnego. Wy też się usmiechanie do niego. Obracacie głowę w prawo i widzicie pięknego koguta, który przechadza się środkiem podwórka tak, jakby był najważniejszy w gospodarstwie. A przy furtce do ogródka złoci się stadko kazek, jeszcze bardzo małych. Kwa kwa- rozlega sie co chwila radośnie. To wiejska zagroda, wyobraźcie ją sobie jeszcze przez chwilę.
II
Zabawa przy piosence „opera w kurniku”. Dzieci podzielone są na zespoły na zwierzęta w kole. Nauczycielka stoi w środku koła i odgrywa rolę koguta. Najpier spiewa nauczycielka. Później każde zwierzę śpiewa swoją wersją. Gdy dzieci opanują melodie, wszyscy śpiewaja wybrany tekst, a kogut przejmuje role dyrygenta, wskazując dowolony chór, który nuci swoją faze.
Zrobię w kurniku opere.
Taki był pomysł koguta,
Który lubiał popiać na płocie
Przy wtórze jaskółek na drutach.
Zwrotka kwa kwa kwa kwa x9
Zwrotka ko, ko ko ko, x9
Zwrotka ge gę gę gę x9
Zwrotka pi pi pi pi x9
Zwrotka : kwa kwa kwa
Ko ko ko ko
Gę gę gę gę
Pi pi pi pi
Dzieci oglądają prezentacje multimedialna podczas której mają za zadanie odgadywac odgłosy zwierząt. I rozmawiają na temat zwierząt widzianych na prezentacji
Praca plastyczna. Wycinanie 2 grubszych pasków z zielonej bibuły, nacinanie ich nożyczkami z jednej strony i naklejanie jako trawe, formowanie kulek z białej bibiuły i naklejanie ich jako futerko dla owieczki, malowanie kredka pyszczka owieczki.