Scenariusz lekcji- nr 1
Imię i nazwisko prowadzącego- Marta Antecka
Data i godzina- ………………………………..
Czas trwania zajęć- 1 godzina lekcyjna
Temat zajęć- Zagrożenia okresu dojrzewania- uzależnienia.
Uczestnicy zajęć- uczniowie klasy II gimnazjum
Metody i formy pracy- burza mózgów, praca grupowa.
Cele szczegółowe- uczeń:
powinien znać pojęcie „uzależnienie” oraz podstawowe informacji o skutkach zażywania alkoholu i brania narkotyków;
powinien znać przyczyny uzależnienie;
powinien mieć świadomość skali zagrożenie, jakim są uzależnienie;
powinien znać wpływ uzależnień na organizm człowieka oraz na jego relacje z innymi ludźmi;
powinien zrozumień znaczenie profilaktyku zależnień.
Przebieg lekcji- część wstępna:
powitanie uczniów;
czynności organizacyjne- sprawdzenie obecności oraz sprawdzenie zadań domowych;
przedstawienie tematu lekcji oraz uświadomienie celów lekcji – prowadzący poprzez zadawanie pytań ( „ Co to jest uzależnienie?” , „Czym się ono przejawia?”) wspólnie z uczniami określa istotę uzależnienia, przymus przyjmowania określonej substancji, którego się nie kontroluje, potrzebę, którą bardzo trudno jest stłumić.
prowadzący zadaje pytanie „Jakie znacie uzależnienie?”. Wybrana osoba zapisuje odpowiedzi uczniów na tablicy. Uczniowie starają się ustalić jakie uzależnienie jest najbardziej powszechne wśród młodzieży gimnazjalnej.
Część właściwa:
„Co daje młodemu człowiekowi zażywanie środków odurzających, a jakie są tego konsekwencje?”- prowadzący dzieli klasę na dwie grupy. Pierwszy zespół przygotowuje odpowiedzi na pytanie o pozytywne aspekty odurzenia się, co dają, w czym pomagają alkohol oraz narkotyki. Druga grupa odpowiada na pytanie „W czym przeszkadzają uzależnienia, jakie konsekwencje spotykają osoby zażywające”. Każda z grup czyta swoje argumenty i wspólnie formułują wnioski końcowe.
Część końcowa:
prowadzący podsumowuje zajęcia oraz podaje uczniom, gdzie można szukać pomocy oraz wsparcia dla osób uzależnionych lub rodzin osób uzależnionych.