KONSPEKT metodyka głębiej upośledzonych

KONSPEKT

DZIENNEGO OŚRODKA PRACY

Charakterystyka ogólna

I etap edukacyjny, kl. I, oddział integracyjny dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim

Prowadzący: nauczyciel z przygotowaniem ogólnym, nauczyciel z przygotowaniem specjalnym

Czas trwania: 4 godziny lekcyjne

Krąg tematyczny: Wiosna na działce.

Temat dnia: Kwiaty na działce.

Cele edukacyjne

Procedury osiągania celów

Środki dydaktyczne:

  1. Środki proste słowne: zagadki, tekst czytanki, wiersz „Pierwiosnek”, etykiety z nazwami kwiatów wiosennych,

  2. Środki proste wzrokowe: w postaci bezpośredniej naturalne okazy w klasie czyli w środowisku sztucznym)- pierwsze kwiaty wiosenne zebrane na działce; w postaci pośredniej- obrazki i zdjęcia kwiatów, ilustracje do zadań tekstowych, obrazki do kolorowania i wyklejania papierem kolorowym.

Forma organizacji nauczania: dzienny ośrodek pracy.

Metody pracy:

TOK ZAJĘĆ

OGNIWA

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIÓW

1.

Zajęcia wstępne

1. Przywitanie z dziećmi.

2. Ustalenia daty.

3. Ustalenie pory roku.

4. Sprawdzenie listy obecności.

5. Przypomnienie wiadomości
z poprzedniego dnia:

- Gdzie byliśmy wczoraj?

- Co tam widzieliśmy?

- Jakie kwiaty poznaliśmy?

6. Wprowadzenie do tematu.

Odczytanie plątaninki.

Wybrany uczeń puszcza iskierkę.

„Iskierkę radości puszczam w krąg, niech dotrze do każdego i wróci do mych rąk”

Uczniowie podają, jaki dzień jest dzisiaj, jaki był wczoraj, jaki będzie jutro.

Uczniowie śpiewają piosenkę

„ Wkrótce wiosna”, zabawa rytmiczna przy piosence.

Dzieci zaznaczają swoja obecność na planszy- przyklejają swój znaczek obok swojego nazwiska.

W ogródku szkolnym, na działce.

Pierwsze kwiaty wiosenne.

Pierwiosnek, krokus, przebiśnieg, zawilec, sasanka.

Uczniowie odczytują hasło:

Wybrany uczeń odczytuje hasło

„KWIATY WIOSENNE”

2. Obserwacja

1. Obserwacja spontaniczna- dowolna.

2. Obserwacja kierowana.

- Zwróćcie uwagę na kolor i kształt płatków kwiatów wiosennych.

- Jakiego koloru jest ten kwiatek?

- Jak się nazywa?

- A ten kwiatek?

- Zwróćcie uwagę na kształt płatków

Uczniowie oglądają naturalne okazy kwiatów przyniesionych z działki oraz zdjęcia i ilustracje.

Żółty

- Uczniowie przypominają sobie nazwę kwiatka: pierwiosnek.

- Uczniowie porównują kształt zawilca i krokusa.

3. Opracowanie zebranego materiału- kojarzenie w czasie i przestrzeni

1. Nauczyciel przypina w różnych częściach sali napisy z nazwami kwiatów- krokus, zawilec, przebiśnieg.

2. Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku etykietkę z narysowanym kwiatkiem.

3. Zabawa ruchowa „Znajdź swoje miejsce”.

-Na sygnał biegacie po sali

-Na drugi sygnał każdy z was ustawia się w miejscu, gdzie przypięta jest nazwa waszego kwiatka.(po dwóch trzech rundach nauczyciel przenosi nazwy w inne miejsce).

- Uczniowie odczytują poszczególne nazwy najpierw indywidualnie, później zbiorowo.

- Uczniowie przyglądają się otrzymanym etykietkom i odgadują nazwę kwiatka.

- Dzieci biegają po sali, na sygnał ustawiają się pod napisem oznaczającym nazwę ich kwiatków.

- Uczniowie na nowo odszukują nazwę swojego kwiatka.

4.

Ekspresja

1. Przypomnienie piosenki „ Wkrótce przyjdzie wiosna”

2. Działanie praktyczne.

A teraz będziemy robić wydzierankę kolorowego papieru.

Wiecie już, jak to się robi takie prace. Wybierzcie sobie kwiatek, który chcecie wykonać.

Pamiętajcie, jakiego koloru są płatki tego kwiatka.

3. Rozmowa na temat wiersza.

- Teraz usiądźcie na dywanie i posłuchajcie.(Nauczyciel czyta wiersz „Pierwiosnek”).

- O jakim kwiatku jest mowa
w wierszu?

- Jaki był pierwiosnek?

- A kto z was wyklejał pierwiosnka?

4. Rozwiązanie zadania z treścią.

Nauczyciel rozdaje kartki z treścią zadania.

Teraz przyklejacie kartkę z zadaniem w zeszycie.

- Dzieci śpiewają piosenkę

- Uczniowie wybierają sobie kartkę
z narysowanym kwiatkiem wiosennym, odszukują właściwy kolor papieru i zaczynają pracę. Zwracają uwagę na dokładność i estetykę pracy. Po zakończonym zadaniu porządkują swoje stanowisko pracy.

- Uczniowie siadają w kręgu i słuchają wiersza.

- O pierwiosnku

- Pierwiosnek był miły i uśmiechnięty

- Uczniowie podchodzą do swoich prac i pokazują pierwiosnki, po czym wracają do swoich ławek.

- Dzieci odczytują treść zadania:

„ Na działce zakwitło najpierw 15 pierwiosnków, a potem jeszcze 3 pierwiosnki. Ile pierwiosnków kwitnie teraz na działce?”

- Wybrani uczniowie powtarzają treść zadania.

- Rozwiązanie zadania przy użyciu konkretów.

- Ułożenie i zapisanie działania do zadania, obliczenie, sformułowanie odpowiedzi.

- Uczniowie wklejają kartkę, zapisują rozwiązanie i odpowiedź.

5.

Zajęcia końcowe

1. Przypomnienie wiadomości
z całego dnia.

-Jakie kwiaty wiosenne poznaliśmy?

-Które z tych kwiatów można zrywać w naturze?

-Kto z was odgadnie, o jakich kwiatach jest mowa w tych zagadkach?

- Pierwiosnek, krokus, przebiśnieg, sasanka

- Żadne, gdyż są one pod ochroną. Można zrywać hodowane w ogródku lub na działce.

- Uczniowie rozwiązują zagadki

- niezapominajka

- kaczeńce.

