konspekt html

Bielsko-Biała, 5.12.2014r.

K O N S P E K T L E K C J I

do przedmiotu INFORMATYKA

Temat: Język HTML – podstawowe polecenia służące do tworzenia stron WWW

Liczba godzin na realizację tematu: 45 minut

Klasa: 3

1. Cele zajęć:

Cele dydaktyczne:

Cele wychowawcze:

2. Metody nauczania: pogadanka, dyskusja, ćwiczeniowa

3. Formy nauczania: indywidualna, grupowa

4. Pomoce dydaktyczne i środki techniczne:

5. Szczegółowy przebieg lekcji:

Tematy / podtematy Czynności nauczyciela Czynności uczniów czas Uwagi
Przywitanie Nauczyciel wita się z uczniami Uczniowie witają się z nauczycielem
Włączenie komputerów Nauczyciel prosi uczniów o włączenie komputerów i zalogowanie się. Uczniowie włączają komputery i logują się

cz. wstepna -sprawy organizacyjne

Sprawdzenie porządku w klasie Nauczyciel sprawdza porządek w klasie i, jeśli zauważa nieprawidłowości, prosi uczniów o wykonanie odpowiednich czynności Uczniowie wykonują polecenia Należy sprawdzić: czystość, czy tablica jest starta, itd.
Sprawdzenie obecności Nauczyciel sprawdza obecność

Część zasadnicza lekcji

Cel lekcji Nauczyciel mówi, że na dzisiejszej lekcji dowiecie się podstawowe pojęcia związane z językiem html. Słuchają
  • Zasadniczy temat lekcji

(prezentacja multimedialna)

Nauczyciel zadaje pytania:

-Czym jest Internet?

Prosi o otwarcie strony internetowej np. www.wp.pl

-Co zawiera strona internetowa?

Nauczyciel mówi to co widzi się w przeglądarce jako stronę internetową może być utworzone na wiele sposobów. Jeden z najstarszych i nadal używanych sposobów to tworzenie stron za pomocą języka HTML.

Nauczyciel prosi ucznia o przeczytanie z prezentacji co to jest HTML?

-Jakie edytory poznaliście do tej pory?

Nauczyciel pokazuje kolejny slajd i mówi, że edytory kodu HTML dzieli się podobnie na graficzny i tekstowy.

-Jak myślicie który edytor jest trudniejszy pod względem tworzenia go jako Html?

Nauczyciel mówi, że w pracowni komputerowej dostępne są następujące edytory (Notatnik i Microsoft Word). Pyta się uczniów czy nie znają innych. Nauczyciel pokazuje (kolejny slajd) uczniom inne edytory bezpłatne i komercyjne. Pokazuje kolejny slajd tłumaczy znaczenie znaczników w Html.

-Czy w razie nie zamknięcia znacznika lub popełnienia błędu będzie on działa.

Nauczyciel mówi, że za chwile to sprawdzimy.

Pokazuje strukturę HTML.

Nauczyciel rozdaje kartę pracy i prosi o otwarcie notatnika:

  1. Prosi o przepisanie schematu z strukturą HTML.

  2. Prosi o zapisanie jako index.htm w swoim folderze na dysku j

Tłumaczy, że nie musi ten dokument być zapisany jako index ale jest to umowa. Jak używa się innej nazwy to musi znacz ją użytkownicy.

  1. Prosi o otwarcie pliku.

Jak widzimy nazwa dokumentu jest u góry.

-Jaka jest treść dokumentu?

Nauczyciel mówi a więc aby edytować (nagłówek, akapit, załamanie akapitu, pogrubienie) należy wstawić odpowiedni znacznik schematu.

  1. Prosi o wejście w opcje widok i otworzenie źródła strony.

  2. Prosi o dopisanie po znaczniku <HTML><HEAD> tytułu strony. <title>Moja pierwsza strona</title></HEAD> i zapisanie

-Gdzie widnieje tytuł

  1. Prosi o otwarcie tego dokumentu jeszcze raz i skasowanie w tytule /. <title>Moja pierwsza strona<title></

-Co się stało z naszym dokumentem w oknie przeglądarki?

  1. Prosi o poprawienie błędu

Słuchają i odpowiadają na pytania:

- Internet to ogólnoświatowa sieć komputerowa (sieć komputerów powiązana ze sobą)

Otwierają

-Określony tekst i ilustracje.

Słuchają

Wybrany uczeń czyta definicje (HTML jest językiem opisującym dokumenty tekstowe na potrzeby Internetu. Dokument utworzony w tym języku zawiera wyłącznie tekst. Specjalnie zdefiniowane znaczniki tego języka wymuszają odpowiednie wyświetlanie przygotowanego tekstu w przeglądarce internetowej).

-Graficzny i tekstowy

-tekstowy (Wymaga doskonałej znajomości kodu. W większości jest to aplikacja działająca dość szybko).

-odpowiadają(nie, tak np. pajączek)

-Nie, Nie wiem, tak

Uczniowie otwierają notatnik.

-W linii, bez akapitów, bez edycji.

-odpowiadają u góry

-Nic nie widać. Pojawił się błąd

  • Podsumowanie (rekapitulacja)

Nauczyciel podsumowuje lekcję, zadaje pytania;

-Czy ważna w dzisiejszym świecie jest umiejętność tworzenia stron www?

-Czy ważne jest, aby nie popełniać błędów przy wpisywaniu znaczników?

-Jaka jest struktura HTML?

-Czy mając znacznik otwarty musimy wpisywać jego zamknięcie

Uczniowie odpowiadają;

-tak

-tak, bo nasza strona może nie być widoczna (może wyświetlić błąd)

-<HTML><head>

<title>Tytuł strony</title>

</head>

<body>

Tekst na stronę.

</body>

</HTML>

-tak

Podsumowanie pozwoli na utrwalenie wiedzy uczniów

Część końcowa lekcji

  • Ewaluacja umiejętności uczniów

Nauczyciel powinien zadać pytania typu:

Czy wszystko zrozumiałeś?

Które zagadnienia sprawiły ci najwięcej problemów?

Które zagadnienia chciałbyś dokładniej poznać?

Uczniowie odpowiadają na pytania ewaluacyjne Nauczyciel pozna opinię uczniów na temat zajęć
  • Wyłączanie komputerów

Nauczyciel prosi o wylogowanie się i wyłączenie komputerów Wyłączają komputery
  • Pożegnanie

Nauczyciel żegna się z uczniami Uczniowie żegnają się z nauczycielem
RAZEM [ minut] 45
