Scenariusz zajęć
Data: 26.09.2013
Klasa: I G
Temat dnia: Kosz pełen owoców.
Cele:
Ćwiczenie swobodnych wypowiedzi
Ćwiczenie wypowiadanie się całymi zdaniami
Rozwijanie motoryki małej i dużej
Rozwijanie umiejętności globalnego czytania
Ćwiczenia analizy słuchowej – podział na sylaby
Porównywanie wielkości i liczebności
Ćwiczenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem
Środki dydaktyczne:
Podręcznik
Zeszyt ćwiczeń
Obrazki: malin, winogron, mandarynki, pomarańczy, śliwki, czereśni, arbuza, truskawki, banana, gruszki, jagód, brzoskwiń i jabłek
Owoce: banan, gruszka, jabłko, winogrona, morele, cytryna, pomarańcza, mandarynka
Szablony jabłka i gruszki
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie do zajęć.
Nauczyciel czyta wiersz Weroniki Kosteckiej Owocowa wyliczanka i demonstruje ilustracje. Uczniowie swobodnie wypowiadają się na temat wiersza. Podaja nazwy owoców wymienione w wierszu i inne. Dzielą nazwy na sylaby. Uczniowie oceniają, które owoce rosną w Polsce, a które są egzotyczne.
Słuchanie wiersza.
Uczniowie słuchają wiersza Marii Konopnickiej Jesienią i swobodnie wypowiadają się na temat ilustracji i wysłuchanego tekstu.
Wklejanie nalepek.
Uczniowie uzupełniają obrazek nalepkami i wypowiadają się na jego temat.
Globalne czytanie wyrazów
Uczniowie kolorują ramki z tymi samymi wyrazami.
Prezentacja „Kosz z owocami”.
Uczniowie rozpoznają i nazywają owoce, szukają cech wspólnych i różnych. Określają wielkość, porównują kształty, nazywają kolory.
Analiza słuchowa nazw owoców.
Uczniowie rozpoznają owoce i dokonują analizy słuchowej wyrazów – podział na sylaby.
Higiena spożywania owoców.
Rozmowa na temat przygotowania owoców do spożycia.
Słuchanie opowiadania i rozmowa o polskich jabłkach.
Ćwiczenia grafomotoryczne.
Rysowanie po śladzie.
Tworzenie zbiorów.
Uczniowie tworzą zbiory owoców według ich rodzaju, wielkości i kolorów – przeliczają elementy zbiorów i porównują.
Porównywanie wielkości i liczebności.
Praca w podręczniku.
Rysowanie po śladzie.
Owocowe zagadki.