Projekt wzmocnienia SEM3 MGR

Opis architektoniczno budowlany wraz z opisem modernizacji i wykonywanych zmian

Stan obecny

Obiekt stanowi rama żelbetowa przykryta stropodachem wentylowanym podpartym na ściankach ażurowych.

Wymiary (w osiach ramy) wynoszą;

długość L = 54,0[m],

szerokość B = 15,5[m]

wysokość H = 7,0[m].

Pochylenie połaci dachowej wynosi 5%.

Obiekt posadowiony jest w miejscowości Lublin, zatem leży w III strefie obciążenia śniegiem i I strefie obciążenia wiatrem. Dodatkowo obiekt zakwalifikowano do terenu typu A. Obciążenia są przekazywane poprzez stopy żelbetowe na grunt, którym jest mało wilgotny piasek gruby o stopniu zagęszczenia ID=0,6. Słupy rozstawione są w odległości 6,0[m]. Przerwa dylatacyjna przebiega w połowie hali (27m).

Konstrukcja stropu oparta jest na płytach filigran. Poszczególne warstwy stropu zostały zestawione poniżej i na rys 1.

Płytki granitogres na kleju

Gładź cementowa 4 cm

Styropian 4 cm

Izolacja

Płyta filigran + warstwa betonu

Konstrukcja stropodachu oparta jest na płytach kanałowych. Sam dach wykonstruowany jest jako stropodach wentylowany. Spadek połaci dachowej wynosi 5%. Poszczególne warstwy stropodachu zostały zestawione poniżej i na rys 1.

Papa nawierzchniowa termozgrzewalna (5,2mm)

Gładź cementowa 4 cm

Płyta korytkowa

Ścianka ażurowa z cegły kratówki

Wełna mineralna 15 cm

Płyta kanałowa

Konstrukcja ścian osłonowych została wykonana z lekkich bloczków betonowych Ytong

o grubości 0,24[m]. Całość hali ocieplono dodatkowo styropianem 12 cm i pokryto tynkiem cementowo-wapiennym

Projekt modernizacji

  1. Wzmocnienie płyt stropowych

Modernizację płyt stropowych należy zacząć od usunięcia wszelkich obciążeń. Wykonawca winien w pierszej kolejności zdjąć warstwy pokrycia dachowego, zlikwidować ściani ażurowe oraz warstwy posadzki. Następnie przystąpić do dokładnego oczyszczenia powierzchni stropu. Usunąć skorodowane lub osuwące się otuliny zbrojenia. Odkuć skarbonatyzowane warstwy betonu. Następnie skuć warstwy betonu w miejscach kratowniczek zbrojenia płyty. Odsłonić górne pręty, oczyścić. Powierzchnię betonu odpylić, dokładnie nawilżyć. Dowiązać nowe pręty zbrojenia minimalnego wg załączonego rysunku. Następnie wykonać zabetonowanie oraz nadlewkę betonową grubości 20 cm na całej powierzchni stropu.

Po wykonaniu modernizacji płyt stropowych wykonać należy wykonać wiązary dachowe drewniane następnie pokrycie dachu płytą trapezową. W przypadku płyt stropowych niższych kondygnacji położyć wierzchnie warstwy posadzki.

  1. Wzmocnienie rygli

    1. Rygle dachowe

Wzmocenie rygli dachowe należy rozpocząć od usunięcia starego betonu wypełniającego obszar nad belką dachową, a płytą panwiową. Następnie wywiercić otwory o średnicy Φ10 na głębokość 25 cm. Odpylić otwory sprężonym powietrzem. Umieścić w otworach żywicę epoksydową np HIT HY 150 firmy Hilti. Przeprowadzić umieszczenie strzemion Φ8 o kształcie U wewnątrz otworów. Umieszczenie dodatkowego zbrojenia głównego nad podporą oraz w przęśle wg rysunku. Następnie oczyścić starą powierzchnię betonu sprężonym powietrzem. Nawilżenie starej powierzchni betonu, wykonać deskowanie nowego przekroju rygla a następnie zalać betonem B15. Po zdjęciu deskowań pielęgnować beton.

  1. Rygle stropowe

Zdjęcie wszelkich obciążeń użytkowych z pomieszczeń na stropie

Podstemplowanie stropu. Zdjęcie posadzki 1 piętra. Rozkucie powierzchni stropu typu filigran. Rozkucie otuliny w ryglu. Badanie wytrzymałości na odrywanie (jeśli większa niż 1m5 MPa to wykonujemy dalsze prace). Rozwiercenie otworów o średnicy Φ12mm w stropie o rozstawie wg rysunku wzmocnienia Rozwiercenia otworów średnicy Φ20mm w słupie nad oraz pod stropem (geometria wg rys wzmocnienia) Rozwiercenie otworów Φ15 cm co 60 cm dla betonowania. Oczyszczenie, odpylenie powierzchni rygla oraz stropu przy pomocy sprężonego powietrza. Nawilżanie przy pomocy wężów nawadniających przybitych gwoździami do rygla oraz polewanie stropu. Pokrycie starego zbrojenia preparatem zabezpieczającym zbrojenie i wytwarzającym warstwę zczepną. Wypełnienie otworów żywica np HIT HY 150 firmy Hilti. Umieszczenie zbrojenia głównego w prześle oraz przy podporze kotwione w wcześniej nawierconych otworach. Umieszczeni strzemion Φ8mm przeprowadzonych przez strop w otworach wcześniej nawierconych oraz skręconych z zbrojeniem głównym Deskowanie nowego przekroju belki razem z deskowaniem słupa Betonowanie betonem B15 poprzez otwory w stropie następnie betonowanie dodatkowych 20 cm stropu.

  1. Wzmocnienie słupów

Wykonanie wzmocnienia słupów rozpocząć od zdjęcia wszelkich obciążeń użytkowych z pomieszczeń na stropie. Wykonać podstemplowanie stropu. Następnie rozkuć otulinę betonową. Rozkuć narża słupów tak, by odsłonić zbrojenie główne. Oczyścić, odpylić powierzchnie przy pomocy sprężonego powietrza. Wykonać badanie wytrzymałości na odrywanie ( jeśli wieksza niż 1 m5MPa to wykonujemy dalsze prace). Dokładnie nawilżyć beton dzięki wężom nawadniającym. Wykonać i rozmieścić zbrojenie główne oraz strzemiona wg rysunku wzmocnienia. Zespawać nowe strzemiona w narożnikach z starym zbrojeniem głównym. Następie pokryć stare zbrojenie preparatem zabezpieczającym i wytwarzającym warstwę zastępczą.

Wymonać deskowanie nowego przekroju słupa razem z deskowaniem rygla. Zabetonować betonem B15. Dopilnować standardowej pielęgnacji betonu.

Obliczenia statyczno-wytrzymałościowe wzmacnianego układu ramowego

Poz 1. Wzmacnianie stropodachu

Konstrukcja stropodachu została zmieniona na nową.

Pokrycie dachu zaprojektowane z blachy trapezowej na wiązarach kratowych drewnianych.

Zebranie obciążeń przypadających na stropodach

Rodzaj obciążenia Obciążenie charakterystyczne
[kN/m2]

Współczynnik obciążenia

γf

Obciążenie obliczeniowe

[kN/m2]

Obciążenia stałe:

Blacha trapezowa

Wiązar kratowy.

Wełna mineralna 15 cm

Płyta kanałowa

0,15·1,2

0,24·25,0

0,15

0,14

0,18

6,00

1,1

1,2

1,2

1,1

Razem gk = 6,47 1,107 g =7,16

Poz 2. Wymacnianie stropu

Obciążenia działające na płytę filigran zmieniły się.

Rodzaj obciążenia Obciążenie charakterystyczne
[kN/m2]

Współczynnik obciążenia

γf

Obciążenie obliczeniowe

[kN/m2]

Obciążenia stałe:

Płytki granitogres na kleju

Gładź cementowa 4 cm

Styropian 4 cm

Izolacja

0,20

0,04·21,0

0,04·0,45

0,02

0,20

0,84

0,02

0,02

1,3

1,3

1,2

1,2

Obciążenie użytkowe gk = 15,0 1,2 g = 18,0

Obciążenie konstrukcyjną nadlewką

25,0*0,20

5,00 1,1 5,5
Razem gk = 21,08 g = 24,9

Przed modernizacją zamówiono płytę filigran u producenta o zbrojeniu zdolnym przenieść 13,00 $\frac{\text{kN}}{m^{2}}$

Należy wzmocnić płytę

Oszacowanie zbrojenia zastosowanego przez produenta w płycie filigran.


$$M_{\text{sd}} = \frac{13,0 \bullet 6^{2}}{8} = 59\ kNm$$


$$\mu_{\text{eff}} = \frac{M_{\text{Sd}}}{f_{\text{cd}}b_{\text{eff}}d^{2}} = \frac{59}{16700 \bullet 1,00 \bullet {(0,9 \bullet 0,25)}^{2}} = 0,0698$$


$$\xi_{\text{eff}} = 1 - \sqrt{1 - 2\mu_{\text{eff}}} = 1 - \sqrt{1 - 2 \bullet 0,0698} = 0,0724$$


ζeff = 1 − 0, 5ξeff = 1 − 0, 5 • 0, 0724 = 0, 964


$$A_{S1} = \frac{M_{\text{Sd}}}{f_{\text{yd}} \bullet d{\bullet \zeta}_{\text{eff}}} = \frac{59,0}{350000 \bullet 0,9 \bullet 0,25 \bullet 0,964} = 0,777 \bullet 10^{- 3}\ m^{2} = \mathbf{7,77\ c}\mathbf{m}^{\mathbf{2}}$$

Przyjmujemy iż producent zastosowal zbrojenie o A=7,77 cm2

Sprawdzenie nośności płyty po przeprojektowaniu i uwzględnieniu zwiększonych obciążeń.

Zwiększono grubość płyty przez nadlewkę betonową grubości 20cm.


$$M_{\text{sd}} = \frac{24,9 \bullet 6^{2}}{8} = 112,05\text{\ kNm}$$


$$\mu_{\text{eff}} = \frac{M_{\text{Sd}}}{f_{\text{cd}}b_{\text{eff}}d^{2}} = \frac{112,05}{16700 \bullet 1,00 \bullet {(0,9 \bullet (0,25 + 0,20))}^{2}} = 0,041$$


$$\xi_{\text{eff}} = 1 - \sqrt{1 - 2\mu_{\text{eff}}} = 1 - \sqrt{1 - 2 \bullet 0,041} = 0,0419$$


ζeff = 1 − 0, 5ξeff = 1 − 0, 5 • 0, 0419 = 0, 979


$$A_{S1} = \frac{M_{\text{Sd}}}{f_{\text{yd}} \bullet d{\bullet \zeta}_{\text{eff}}} = \frac{112,05}{350000 \bullet 0,9 \bullet (0,25 + 0,20) \bullet 0,979} = 0,775 \bullet 10^{- 3}\ m^{2} = \mathbf{7,75\ c}\mathbf{m}^{\mathbf{2}}$$

Zwiększona wysokośc użyteczna przekroju poprzez zastosowanie 20cm nadlewki betonowej pozwoli na przeniesienie zwiąkszonych obciążeń przypadających na płytę.

Poz 3. Ściany osłonowe

Ścianka osłonowa z bloczków Ytong na zaprawie marki ”3”

Ścianka niesie jedynie ciężar własny

Warunek nośności spełniony
(ustalono na podstawie doświadczenia inżynierskiego)

Poz 4. Belka stężająca

Belki stężające wyliczono programem komputerowym

Wydruki załączono w załącznikach

Poz 5. Rama żelbetowa

5.1.1 Rygiel stropodachu

Nr pręta Graficzne przedstawienie pręta
14

Zbrojenie dołem

Cechy przekroju:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 14, przekrój: xa=2,68 m, xb=2,82 m

Wymiary przekroju [cm]:

h=74,0, bw=22,0, beff=30,0, hf=50,0,

Cechy materiałowe dla sytuacji stałej lub przejściowej

BETON: B15

fck12,0 MPa, fcd=α·fckc=1,00×12,0/1,50=8,0 MPa

Cechy geometryczne przekroju betonowego:

Ac=2028 cm2, Jcx=872483 cm4, Jcy=133796 cm4

STAL: A-I (St3SX-b)

fyk=240 MPa, γs=1,15, fyd=210 MPa

ξlim=0,0035/(0,0035+fyd/Es)=0,0035/(0,0035+210/200000)=0,769

Zbrojenie główne:

As1+As2=15,27 cm2, ρ=100 (As1+As2)/Ac =100×15,27/2028=0,75 %,

Jsx=17618 cm4, Jsy=931 cm4,

Siły przekrojowe:

zadanie: RAMA-ZEL, pręt nr 14, przekrój: xa=2,68 m, xb=2,82 m

Obciążenia działające w płaszczyźnie układu: ABDFS

Momenty zginające: M= -81,2 kNm, M= 0,0 kNm,

Siły poprzeczne: V= 1,5 kN, V= 0,0 kN,

Siła osiowa: N = -59,0 kN = NSd, .

Zbrojenie wymagane:

(zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 14, przekrój: xa=2,68 m, xb=2,82 m)

Wielkości obliczeniowe:

NSd=-59,0 kN,

MSd=√(MSdx2+ MSdy2) = √(-82,72+0,02) =82,7 kNm

fcd=8,0 MPa, fyd=190 MPa (ftd=226 MPa - uwzgl. wzmocnienia) ,

Zbrojenie rozciągane (εs1=10,00 ‰):

As1=4,81 cm2 < min As1=5,78 cm2, przyjęto As1=5,78 cm2, ⇒ (318 = 7,63 cm2),

Dodatkowe zbrojenie ściskane(*As2=0 nie jest obliczeniowo wymagane.*|* (εc=-2,17 ‰,):

As2=0,00 cm2 ⇒ (018 = 0,00 cm2) *)

As=As1+As2=4,81 cm2, ρ=100×As/Ac= 100×4,81/2028=0,24 %

Wielkości geometryczne [cm]:

h=74,0, d=70,6, x=12,6 (ξ=0,178),

a1=3,4, ac=4,8, zc=65,8, Acc=277 cm2,

εc=-2,17 ‰, εs1=10,00 ‰,

Wielkości statyczne [kN, kNm]:

Fc= -153,6, Fs1 = 94,6,

Mc= 53,1, Ms1 = 29,5,

Warunki równowagi wewnętrznej:

Fc+Fs1=-153,6+(94,6)=-59,0 kN (NSd=-59,0 kN)

Mc+Ms1=53,1+(29,5)=82,7 kNm (MSd=82,7 kNm)

Zbrojenie górą

Cechy przekroju:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 14, przekrój: xa=5,50 m, xb=0,00 m

Wymiary przekroju [cm]:

h=74,0, bw=22,0, beff=30,0, hf=50,0,

Cechy materiałowe dla sytuacji stałej lub przejściowej

BETON: B15

fck12,0 MPa, fcd=α·fckc=1,00×12,0/1,50=8,0 MPa

Cechy geometryczne przekroju betonowego:

Ac=2028 cm2, Jcx=872483 cm4, Jcy=133796 cm4

STAL: A-III (25G2S)

fyk=395 MPa, γs=1,15, fyd=350 MPa

ξlim=0,0035/(0,0035+fyd/Es)=0,0035/(0,0035+350/200000)=0,667,

Zbrojenie główne:

As1+As2=15,27 cm2, ρ=100 (As1+As2)/Ac =100×15,27/2028=0,75 %,

Jsx=17618 cm4, Jsy=931 cm4,

Siły przekrojowe:

zadanie: RAMA-ZEL, pręt nr 14, przekrój: xa=5,50 m, xb=0,00 m

Obciążenia działające w płaszczyźnie układu: ABDFS

Momenty zginające: M= 126,9 kNm, M= 0,0 kNm,

Siły poprzeczne: V= -149,4 kN, V= 0,0 kN,

Siła osiowa: N = -59,0 kN = NSd, .

Zbrojenie wymagane:

(zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 14, przekrój: xa=5,50 m, xb=0,00 m)

Obliczenia wykonano:

- dla kombinacji [ABDFS] grup obciążeń, dla której suma zbrojenia wymaganego jest największa

Wielkości obliczeniowe:

NSd=-59,0 kN,

MSd=√(MSdx2+ MSdy2) = √(128,42+0,02) =128,4 kNm

fcd=8,0 MPa, fyd=350 MPa (ftd=435 MPa - uwzgl. wzmocnienia) ,

Zbrojenie rozciągane (εs1=10,00 ‰):

As1=4,62 cm2 ⇒ (218 = 5,09 cm2),

Dodatkowe zbrojenie ściskane(*As2=0 nie jest obliczeniowo wymagane.*|* (εc=-2,31 ‰,):

As2=0,00 cm2 ⇒ (018 = 0,00 cm2) *)

As=As1+As2=4,62 cm2, ρ=100×As/Ac= 100×4,62/2028=0,23 %

Wielkości geometryczne [cm]:

h=74,0, d=71,1, x=13,3 (ξ=0,187),

a1=2,9, ac=5,1, zc=66,0, Acc=400 cm2,

εc=-2,31 ‰, εs1=10,00 ‰,

Wielkości statyczne [kN, kNm]:

Fc= -227,2, Fs1 = 168,2,

Mc= 67,0, Ms1 = 61,4,

Warunki równowagi wewnętrznej:

Fc+Fs1=-227,2+(168,2)=-59,0 kN (NSd=-59,0 kN)

Mc+Ms1=67,0+(61,4)=128,4 kNm (MSd=128,4 kNm)

Nośność ze względu na ścinanie

Zbrojenie poprzeczne (strzemiona)

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 14

Na całej długości pręta przyjęto strzemiona o średnicy φ=8 mm ze stali A-0, dla której f ywd = 190 MPa.

Minimalny stopień zbrojenia na ścinanie:

ρw,min = 0,08 / fyk = 0,08× / 395 = 0,00070

Rozstaw strzemion:

Strefa nr 1

Początek i koniec strefy: xa = 0,0 xb = 171,9 cm

Maksymalny rozstawy strzemion:

smax = 0,75 d = 0,75×707 = 530 smax ≤ 400 mm

przyjęto smax = 400 mm.

Ze względu na pręty ściskane smax = 15 φ = 15×18,0 = 270,0 mm.

Przyjęto strzemiona 2-cięte, prostopadłe do osi pręta o rozstawie 11,0 cm, dla których stopień zbrojenia na ścinanie wynosi:

ρw = Asw /(s bw sin α) = 1,01 / (11,0×22,0×1,000) = 0,00415

ρw = 0,00415 > 0,00070 = ρw min

Strefa nr 2

Początek i koniec strefy: xa = 171,9 xb = 275,0 cm

Maksymalny rozstawy strzemion:

smax = 0,75 d = 0,75×711 = 533 smax ≤ 400 mm

przyjęto smax = 400 mm.

Ze względu na pręty ściskane smax = 15 φ = 15×18,0 = 270,0 mm.

Przyjęto strzemiona 2-cięte, prostopadłe do osi pręta o rozstawie 27,0 cm, dla których stopień zbrojenia na ścinanie wynosi:

ρw = Asw /(s bw sin α) = 1,01 / (27,0×22,0×1,000) = 0,00169

ρw = 0,00169 > 0,00070 = ρw min

Strefa nr 3

Początek i koniec strefy: xa = 275,0 xb = 378,1 cm

Maksymalny rozstawy strzemion:

smax = 0,75 d = 0,75×711 = 533 smax ≤ 400 mm

przyjęto smax = 400 mm.

Ze względu na pręty ściskane smax = 15 φ = 15×18,0 = 270,0 mm.

Przyjęto strzemiona 2-cięte, prostopadłe do osi pręta o rozstawie 27,0 cm, dla których stopień zbrojenia na ścinanie wynosi:

ρw = Asw /(s bw sin α) = 1,01 / (27,0×22,0×1,000) = 0,00169

ρw = 0,00169 > 0,00070 = ρw min

Strefa nr 4

Początek i koniec strefy: xa = 378,1 xb = 550,0 cm

Maksymalny rozstawy strzemion:

smax = 0,75 d = 0,75×707 = 530 smax ≤ 400 mm

przyjęto smax = 400 mm.

Ze względu na pręty ściskane smax = 15 φ = 15×18,0 = 270,0 mm.

Przyjęto strzemiona 2-cięte, prostopadłe do osi pręta o rozstawie 11,0 cm, dla których stopień zbrojenia na ścinanie wynosi:

ρw = Asw /(s bw sin α) = 1,01 / (11,0×22,0×1,000) = 0,00415

ρw = 0,00415 > 0,00070 = ρw min

Ścinanie

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 14.

Przyjęto podparcie i obciążenie bezpośrednie.

Odcinek nr 4

Początek i koniec odcinka: xa = 378,1 xb = 550,0 cm

Siły przekrojowe: NSd = -71,2;

VSd max = -123,5 kN

Siła poprzeczna w odległości d od podpory wynosi: VSd = -91,9 kN

Rodzaj odcinka:

ρL = = = 0,00491; ρL ≤ 0,01

Przyjęto ρL = 0,00491.

σcp = NSd / AC = 71,2 / 2028,00 ×10 = 0,4 MPa σcp ≤ 0,2 fcd

Przyjęto σcp = 0,4 MPa.

VRd1 = [0,35 k fctd (1,2 + 40 ρL) + 0,15 σcp] bw d =

= [0,35×1,00×0,70×(1,2+40×0,00491) + 0,15×0,4]×22,0×70,7×10-1 = 61,4 kN

VSd = 91,9 > 61,4 = VRd1

Nośność odcinka II-go rodzaju:

Przyjęto kąt θ = 39,3°

ν = 0,6 (1 - fck / 250) = 0,6×(1 - 12 / 250) = 0,571

ΔVRd = ×10-1 = 0 kN

ΔVRd ×10-1 = 0 kN

Przyjęto ΔVRd = 0,0 kN.

VRd2 = =

= ×10-1 + 0,0 = 213,8 kN

αc = 1 + σcp/fcd = 1 + 0,4/8,0 = 1,044

VRd2,red = αc VRd2 =1,044×213,8 = 223,2 kN

Przyjęto VRd2,red = 213,8 kN

VSd = 123,5 < 213,8 = VRd2,red

VRd3 = VRd31 + VRd32 = =

= ×10-1 = 91,9 kN

VSd = 91,9 < 91,9 = VRd3

Stan graniczny użytkowania

Zarysowanie

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 14,

Położenie przekroju: x = 5,500 m

Siły przekrojowe: MSd = -136,5 kNm

NSd = -59,5 kN e = 231,9 cm

VSd = -151,9 kN

Wymiary przekroju: bw = 22,0 cm

d = h - a1 = 74,0 - 3,3 = 70,7 cm

Ac = 2028 cm2

Wc = 22163 cm3

Minimalne zbrojenie:

Wymagane pole zbrojenia rozciąganego dla zginania, przy naprężeniach wywołanych przyczynami zewnętrznymi, wynosi:

As = kc k fct,eff Act / σs,lim =

= 0,4×1,0×1,6×1237 / 220 = 3,60 cm2

As1 = 7,63 > 3,60 = As

Zarysowanie:

Mcr = fctm Wc = 1,6×22163 ×10-3 = 35,5 kNm

Ncr = = ×10-1 = -16,0 kN

NSd = 59,5 > 16,0 = Ncr

Przekrój zarysowany.

Szerokość rozwarcia rysy prostopadłej do osi pręta:

Przyjęto k2 = 0,5.

ρr = As / Act,eff = 7,63 / 181 = 0,04206

srm = 50 + 0,25 k1 k2 φ / ρr = 50 + 0,25×1,6×0,50×18/0,04206 = 135,59

εsm = σs / Es [1 - β1β2 (σsr / σs)2] =

= 245,2/200000 ×[1 - 0,5×0,5×(-16,0/59,5)2] = 0,00120

wk = β srm εsm = 1,7×135,59×0,00120 = 0,28 mm

wk = 0,28 < 0,3 = wlim

Szerokość rozwarcia rysy ukośnej:

ρw1 = = = 0,00415

ρw2 = = 0,00000

ρw = ρw1 + ρw2 = 0,00415 + 0,00000 = 0,00415

λ = = = 641,92

τ = = = 0,977 MPa

wk = = = 0,25 mm

wk = 0,25 < 0,3 = wlim

Ugięcia

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 14

Ugięcia wyznaczono dla charakterystycznych obciążeń długotrwałych.

Współczynniki pełzania dla obciążeń długotrwałych przyjęto równy φ(t,to) = 2,00.

Ec,eff = = = 9000 MPa

Moment rysujący:

Mcr = fctm Wc = 1,6×22163 ×10-3 = 35,5 kNm

Całkowity moment zginający MSd = -136,5 kN powoduje zarysowanie przekroju.

Sztywność dla długotrwałego działania obciążeń długotrwałych:

Sztywność na zginanie wyznaczona dla momentu MSd = -136,5 kNm.

Wielkości geometryczne przekroju: xI = 34,9 cm II = 1263766 cm4

xII = 19,7 cm III = 565583 cm4

B = =

= ×10-5 = 51381 kNm2

Wykres sztywności i momentów dla obciążeń długotrwałych.

Ugięcia.

Ugięcie w punkcie o współrzędnej x = 2,750 cm, wyznaczone poprzez całkowanie funkcji krzywizny osi pręta (1/ρ) z uwzględnieniem zmiany sztywności wzdłuż osi elementu, wynosi:

a = a∞,d = 3,1 mm

a = 3,1 < 27,5 = alim

5.1.2 Rygiel stropodachu

Nr pręta Graficzne przedstawienie pręta
11

Zbrojenie dołem

Cechy przekroju:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 11, przekrój: xa=2,50 m, xb=2,50 m

Wymiary przekroju [cm]:

h=74,0, bw=22,0, beff=30,0, hf=50,0,

Cechy materiałowe dla sytuacji stałej lub przejściowej

BETON: B15

fck12,0 MPa, fcd=α·fckc=1,00×12,0/1,50=8,0 MPa

Cechy geometryczne przekroju betonowego:

Ac=2028 cm2, Jcx=872483 cm4, Jcy=133796 cm4

STAL: A-I (St3SX-b)

fyk=240 MPa, γs=1,15, fyd=210 MPa

ξlim=0,0035/(0,0035+fyd/Es)=0,0035/(0,0035+210/200000)=0,769,

Zbrojenie główne:

As1+As2=15,27 cm2, ρ=100 (As1+As2)/Ac =100×15,27/2028=0,75 %,

Jsx=17323 cm4, Jsy=856 cm4,

Siły przekrojowe:

zadanie: RAMA-ZEL, pręt nr 11, przekrój: xa=2,50 m, xb=2,50 m

Obciążenia działające w płaszczyźnie układu: ABCFS

Momenty zginające: M= -56,1 kNm, M= 0,0 kNm,

Siły poprzeczne: V= -2,1 kN, V= 0,0 kN,

Siła osiowa: N = -50,5 kN = NSd, .

Zbrojenie wymagane:

(zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 11, przekrój: xa=2,50 m, xb=2,50 m)

Wielkości obliczeniowe:

NSd=-50,5 kN,

MSd=√(MSdx2+ MSdy2) = √(-57,32+0,02) =57,3 kNm

fcd=8,0 MPa, fyd=190 MPa (ftd=226 MPa - uwzgl. wzmocnienia) ,

Zbrojenie rozciągane (εs1=10,00 ‰):

As1=2,99 cm2 < min As1=5,78 cm2, przyjęto As1=5,78 cm2, ⇒ (318 = 7,63 cm2),

Dodatkowe zbrojenie ściskane(*As2=0 nie jest obliczeniowo wymagane.*|* (εc=-1,69 ‰,):

As2=0,00 cm2 ⇒ (018 = 0,00 cm2) *)

As=As1+As2=2,99 cm2, ρ=100×As/Ac= 100×2,99/2028=0,15 %

Wielkości geometryczne [cm]:

h=74,0, d=70,6, x=10,2 (ξ=0,145),

a1=3,4, ac=3,7, zc=66,9, Acc=225 cm2,

εc=-1,69 ‰, εs1=10,00 ‰,

Wielkości statyczne [kN, kNm]:

Fc= -109,4, Fs1 = 58,9,

Mc= 39,0, Ms1 = 18,4,

Warunki równowagi wewnętrznej:

Fc+Fs1=-109,4+(58,9)=-50,5 kN (NSd=-50,5 kN)

Mc+Ms1=39,0+(18,4)=57,3 kNm (MSd=57,3 kNm)

Zbrojenie górą

Cechy przekroju:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 11, przekrój: xa=2,50 m, xb=2,50 m

Wymiary przekroju [cm]:

h=74,0, bw=22,0, beff=30,0, hf=50,0,

Cechy materiałowe dla sytuacji stałej lub przejściowej

BETON: B15

fck12,0 MPa, fcd=α·fckc=1,00×12,0/1,50=8,0 MPa

Cechy geometryczne przekroju betonowego:

Ac=2028 cm2, Jcx=872483 cm4, Jcy=133796 cm4

STAL: A-III (25G2S)

fyk=395 MPa, γs=1,15, fyd=350 MPa

ξlim=0,0035/(0,0035+fyd/Es)=0,0035/(0,0035+350/200000)=0,667,

Zbrojenie główne:

As1+As2=15,27 cm2, ρ=100 (As1+As2)/Ac =100×15,27/2028=0,75 %,

Jsx=17323 cm4, Jsy=856 cm4,

Siły przekrojowe:

zadanie: RAMA-ZEL, pręt nr 11, przekrój: xa=5,00 m, xb=0,00 m

Obciążenia działające w płaszczyźnie układu: ABCFS

Momenty zginające: M= 116,7 kNm, M= 0,0 kNm,

Siły poprzeczne: V= -136,1 kN, V= 0,0 kN,

Siła osiowa: N = -50,5 kN = NSd, .

Zbrojenie wymagane:

(zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 11, przekrój: xa=5,00 m, xb=0,00 m)

Wielkości obliczeniowe:

NSd=-50,5 kN,

MSd=√(MSdx2+ MSdy2) = √(117,92+0,02) =117,9 kNm

fcd=8,0 MPa, fyd=350 MPa (ftd=435 MPa - uwzgl. wzmocnienia) ,

Zbrojenie rozciągane (εs1=10,00 ‰):

As1=4,28 cm2 ⇒ (218 = 5,09 cm2),

Dodatkowe zbrojenie ściskane(*As2=0 nie jest obliczeniowo wymagane.*|* (εc=-2,15 ‰,):

As2=0,00 cm2 ⇒ (018 = 0,00 cm2) *)

As=As1+As2=4,28 cm2, ρ=100×As/Ac= 100×4,28/2028=0,21 %

Wielkości geometryczne [cm]:

h=74,0, d=70,6, x=12,5 (ξ=0,177),

a1=3,4, ac=4,7, zc=65,9, Acc=375 cm2,

εc=-2,15 ‰, εs1=10,00 ‰,

Wielkości statyczne [kN, kNm]:

Fc= -206,6, Fs1 = 156,1,

Mc= 61,8, Ms1 = 56,2,

Warunki równowagi wewnętrznej:

Fc+Fs1=-206,6+(156,1)=-50,5 kN (NSd=-50,5 kN)

Mc+Ms1=61,8+(56,2)=117,9 kNm (MSd=117,9 kNm)

Nośność ze względu na ścinanie

Zbrojenie poprzeczne (strzemiona)

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 11

Na całej długości pręta przyjęto strzemiona o średnicy φ=8 mm ze stali A-0, dla której f ywd = 190 MPa.

Minimalny stopień zbrojenia na ścinanie:

ρw,min = 0,08 / fyk = 0,08× / 220 = 0,00126

Rozstaw strzemion:

Strefa nr 1

Początek i koniec strefy: xa = 0,0 xb = 140,6 cm

Maksymalny rozstawy strzemion:

smax = 0,75 d = 0,75×706 = 530 smax ≤ 400 mm

przyjęto smax = 400 mm.

Ze względu na pręty ściskane smax = 15 φ = 15×18,0 = 270,0 mm.

Przyjęto strzemiona 2-cięte, prostopadłe do osi pręta o rozstawie 11,0 cm, dla których stopień zbrojenia na ścinanie wynosi:

ρw = Asw /(s bw sin α) = 1,01 / (11,0×22,0×1,000) = 0,00415

ρw = 0,00415 > 0,00126 = ρw min

Strefa nr 2

Początek i koniec strefy: xa = 140,6 xb = 259,4 cm

Maksymalny rozstawy strzemion:

smax = 0,75 d = 0,75×706 = 530 smax ≤ 400 mm

przyjęto smax = 400 mm.

Ze względu na pręty ściskane smax = 15 φ = 15×18,0 = 270,0 mm.

Przyjęto strzemiona 2-cięte, prostopadłe do osi pręta o rozstawie 27,0 cm, dla których stopień zbrojenia na ścinanie wynosi:

ρw = Asw /(s bw sin α) = 1,01 / (27,0×22,0×1,000) = 0,00169

ρw = 0,00169 > 0,00126 = ρw min

Strefa nr 3

Początek i koniec strefy: xa = 259,4 xb = 345,3 cm

Maksymalny rozstawy strzemion:

smax = 0,75 d = 0,75×706 = 530 smax ≤ 400 mm

przyjęto smax = 400 mm.

Ze względu na pręty ściskane smax = 15 φ = 15×18,0 = 270,0 mm.

Przyjęto strzemiona 2-cięte, prostopadłe do osi pręta o rozstawie 27,0 cm, dla których stopień zbrojenia na ścinanie wynosi:

ρw = Asw /(s bw sin α) = 1,01 / (27,0×22,0×1,000) = 0,00169

ρw = 0,00169 > 0,00126 = ρw min

Strefa nr 4

Początek i koniec strefy: xa = 345,3 xb = 500,0 cm

Maksymalny rozstawy strzemion:

smax = 0,75 d = 0,75×706 = 530 smax ≤ 400 mm

przyjęto smax = 400 mm.

Ze względu na pręty ściskane smax = 15 φ = 15×18,0 = 270,0 mm.

Przyjęto strzemiona 2-cięte, prostopadłe do osi pręta o rozstawie 11,0 cm, dla których stopień zbrojenia na ścinanie wynosi:

ρw = Asw /(s bw sin α) = 1,01 / (11,0×22,0×1,000) = 0,00415

ρw = 0,00415 > 0,00126 = ρw min

Ścinanie

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 11.

Przyjęto podparcie i obciążenie bezpośrednie.

Odcinek nr 1

Początek i koniec odcinka: xa = 0,0 xb = 140,6 cm

Siły przekrojowe: NSd = -50,5;

VSd max = 131,8 kN

Siła poprzeczna w odległości d od podpory wynosi: VSd = 94,0 kN

Rodzaj odcinka:

ρL = = = 0,00492; ρL ≤ 0,01

Przyjęto ρL = 0,00492.

σcp = NSd / AC = 50,5 / 2028,00 ×10 = 0,2 MPa σcp ≤ 0,2 fcd

Przyjęto σcp = 0,2 MPa.

VRd1 = [0,35 k fctd (1,2 + 40 ρL) + 0,15 σcp] bw d =

= [0,35×1,00×0,70×(1,2+40×0,00492) + 0,15×0,2]×22,0×70,6×10-1 = 58,9 kN

VSd = 94,0 > 58,9 = VRd1

Nośność odcinka II-go rodzaju:

Przyjęto kąt θ = 37,6°

ν = 0,6 (1 - fck / 250) = 0,6×(1 - 12 / 250) = 0,571

ΔVRd = ×10-1 = 0 kN

ΔVRd ×10-1 = 0 kN

Przyjęto ΔVRd = 0,0 kN.

VRd2 = =

= ×10-1 + 0,0 = 202,5 kN

αc = 1 + σcp/fcd = 1 + 0,2/8,0 = 1,031

VRd2,red = αc VRd2 =1,031×202,5 = 208,8 kN

Przyjęto VRd2,red = 202,5 kN

VSd = 131,8 < 202,5 = VRd2,red

VRd3 = VRd31 + VRd32 = =

= ×10-1 = 94,0 kN

VSd = 94,0 < 94,0 = VRd3

Stan graniczny użytkowania

Zarysowanie

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 11,

Położenie przekroju: x = 0,431 m

Siły przekrojowe: MSd = -54,2 kNm

NSd = -50,5 kN e = 109,8 cm

VSd = 108,7 kN

Wymiary przekroju: bw = 22,0 cm

d = h - a1 = 74,0 - 3,4 = 70,6 cm

Ac = 2028 cm2

Wc = 22163 cm3

Minimalne zbrojenie:

Wymagane pole zbrojenia rozciąganego dla zginania, przy naprężeniach wywołanych przyczynami zewnętrznymi, wynosi:

As = kc k fct,eff Act / σs,lim =

= 0,4×1,0×1,6×1301 / 220 = 3,79 cm2

As1 = 7,63 > 3,79 = As

Zarysowanie:

Mcr = fctm Wc = 1,6×22163 ×10-3 = 35,5 kNm

Ncr = = ×10-1 = -35,9 kN

NSd = 50,5 > 35,9 = Ncr

Przekrój zarysowany.

Szerokość rozwarcia rysy prostopadłej do osi pręta:

Przyjęto k2 = 0,5.

ρr = As / Act,eff = 7,63 / 187 = 0,04082

srm = 50 + 0,25 k1 k2 φ / ρr = 50 + 0,25×1,6×0,50×18/0,04082 = 138,18

εsm = σs / Es [1 - β1β2 (σsr / σs)2] =

= 85,6/200000 ×[1 - 0,5×0,5×(-35,9/50,5)2] = 0,00037

wk = β srm εsm = 1,7×138,18×0,00037 = 0,09 mm

wk = 0,09 < 0,3 = wlim

Szerokość rozwarcia rysy ukośnej:

ρw1 = = = 0,00415

ρw2 = = 0,00000

ρw = ρw1 + ρw2 = 0,00415 + 0,00000 = 0,00415

λ = = = 641,92

τ = = = 0,700 MPa

wk = = = 0,13 mm

wk = 0,13 < 0,3 = wlim

Ugięcia

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 11

Ugięcia wyznaczono dla charakterystycznych obciążeń długotrwałych.

Współczynniki pełzania dla obciążeń długotrwałych przyjęto równy φ(t,to) = 2,00.

Ec,eff = = = 9000 MPa

Moment rysujący:

Mcr = fctm Wc = 1,6×22163 ×10-3 = 35,5 kNm

Całkowity moment zginający MSd = -116,7 kN powoduje zarysowanie przekroju.

Sztywność dla długotrwałego działania obciążeń długotrwałych:

Sztywność na zginanie wyznaczona dla momentu MSd = -116,7 kNm.

Wielkości geometryczne przekroju: xI = 35,0 cm II = 1257158 cm4

xII = 19,8 cm III = 561045 cm4

B = =

= ×10-5 = 51148 kNm2

Wykres sztywności i momentów dla obciążeń długotrwałych.

Ugięcia.

Ugięcie w punkcie o współrzędnej x = 2,500 cm, wyznaczone poprzez całkowanie funkcji krzywizny osi pręta (1/ρ) z uwzględnieniem zmiany sztywności wzdłuż osi elementu, wynosi:

a = a∞,d = 2,1 mm

a = 2,1 < 25,0 = alim

5.1.3 Rygiel stropodachu

Nr pręta Graficzne przedstawienie pręta
9

Zbrojenie dołem

Cechy przekroju:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 9, przekrój: xa=2,44 m, xb=2,56 m

Wymiary przekroju [cm]:

h=74,0, bw=22,0, beff=30,0, hf=50,0,

Cechy materiałowe dla sytuacji stałej lub przejściowej

BETON: B15

fck12,0 MPa, fcd=α·fckc=1,00×12,0/1,50=8,0 MPa

Cechy geometryczne przekroju betonowego:

Ac=2028 cm2, Jcx=872483 cm4, Jcy=133796 cm4

STAL: A-I (St3SX-b)

fyk=240 MPa, γs=1,15, fyd=210 MPa

ξlim=0,0035/(0,0035+fyd/Es)=0,0035/(0,0035+210/200000)=0,769,

Zbrojenie główne:

As1+As2=15,27 cm2, ρ=100 (As1+As2)/Ac =100×15,27/2028=0,75 %,

Jsx=17323 cm4, Jsy=856 cm4,

Siły przekrojowe:

zadanie: RAMA-ZEL, pręt nr 9, przekrój: xa=2,44 m, xb=2,56 m

Obciążenia działające w płaszczyźnie układu: ABDFS

Momenty zginające: M= -66,8 kNm, M= 0,0 kNm,

Siły poprzeczne: V= 4,2 kN, V= 0,0 kN,

Siła osiowa: N = -49,5 kN = NSd, .

Zbrojenie wymagane:

(zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 9, przekrój: xa=2,44 m, xb=2,56 m)

Wielkości obliczeniowe:

NSd=-49,5 kN,

MSd=√(MSdx2+ MSdy2) = √(-68,02+0,02) =68,0 kNm

fcd=8,0 MPa, fyd=190 MPa (ftd=226 MPa - uwzgl. wzmocnienia) ,

Zbrojenie rozciągane (εs1=10,00 ‰):

As1=3,87 cm2 < min As1=5,78 cm2, przyjęto As1=5,78 cm2, ⇒ (318 = 7,63 cm2),

Dodatkowe zbrojenie ściskane(*As2=0 nie jest obliczeniowo wymagane.*|* (εc=-1,87 ‰,):

As2=0,00 cm2 ⇒ (018 = 0,00 cm2) *)

As=As1+As2=3,87 cm2, ρ=100×As/Ac= 100×3,87/2028=0,19 %

Wielkości geometryczne [cm]:

h=74,0, d=70,6, x=11,1 (ξ=0,157),

a1=3,4, ac=4,1, zc=66,5, Acc=244 cm2,

εc=-1,87 ‰, εs1=10,00 ‰,

Wielkości statyczne [kN, kNm]:

Fc= -125,6, Fs1 = 76,1,

Mc= 44,3, Ms1 = 23,8,

Warunki równowagi wewnętrznej:

Fc+Fs1=-125,6+(76,1)=-49,5 kN (NSd=-49,5 kN)

Mc+Ms1=44,3+(23,8)=68,0 kNm (MSd=68,0 kNm)

Zbrojenie górą

Cechy przekroju:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 9, przekrój: xa=0,00 m, xb=5,00 m

Wymiary przekroju [cm]:

h=74,0, bw=22,0, beff=30,0, hf=50,0,

Cechy materiałowe dla sytuacji stałej lub przejściowej

BETON: B15

fck12,0 MPa, fcd=α·fckc=1,00×12,0/1,50=8,0 MPa

Cechy geometryczne przekroju betonowego:

Ac=2028 cm2, Jcx=872483 cm4, Jcy=133796 cm4

STAL: A-III (25G2S)

fyk=395 MPa, γs=1,15, fyd=350 MPa

ξlim=0,0035/(0,0035+fyd/Es)=0,0035/(0,0035+350/200000)=0,667,

Zbrojenie główne:

As1+As2=15,27 cm2, ρ=100 (As1+As2)/Ac =100×15,27/2028=0,75 %,

Jsx=17323 cm4, Jsy=856 cm4,

Siły przekrojowe:

zadanie: RAMA-ZEL, pręt nr 9, przekrój: xa=0,00 m, xb=5,00 m

Obciążenia działające w płaszczyźnie układu: ABDFS

Momenty zginające: M= 103,0 kNm, M= 0,0 kNm,

Siły poprzeczne: V= 134,9 kN, V= 0,0 kN,

Siła osiowa: N = -49,5 kN = NSd, .

Zbrojenie wymagane:

(zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 9, przekrój: xa=0,00 m, xb=5,00 m)

Wielkości obliczeniowe:

NSd=-49,5 kN,

MSd=√(MSdx2+ MSdy2) = √(104,22+0,02) =104,2 kNm

fcd=8,0 MPa, fyd=350 MPa (ftd=435 MPa - uwzgl. wzmocnienia) ,

Zbrojenie rozciągane (εs1=10,00 ‰):

As1=3,69 cm2 ⇒ (218 = 5,09 cm2),

Dodatkowe zbrojenie ściskane(*As2=0 nie jest obliczeniowo wymagane.*|* (εc=-1,97 ‰,):

As2=0,00 cm2 ⇒ (018 = 0,00 cm2) *)

As=As1+As2=3,69 cm2, ρ=100×As/Ac= 100×3,69/2028=0,18 %

Wielkości geometryczne [cm]:

h=74,0, d=70,6, x=11,6 (ξ=0,164),

a1=3,4, ac=4,3, zc=66,3, Acc=348 cm2,

εc=-1,97 ‰, εs1=10,00 ‰,

Wielkości statyczne [kN, kNm]:

Fc= -184,1, Fs1 = 134,6,

Mc= 55,8, Ms1 = 48,4,

Warunki równowagi wewnętrznej:

Fc+Fs1=-184,1+(134,6)=-49,5 kN (NSd=-49,5 kN)

Mc+Ms1=55,8+(48,4)=104,2 kNm (MSd=104,2 kNm)

Nośność ze względu na ścinanie

Zbrojenie poprzeczne (strzemiona)

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 9

Na całej długości pręta przyjęto strzemiona o średnicy φ=8 mm ze stali A-0, dla której f ywd = 190 MPa.

Minimalny stopień zbrojenia na ścinanie:

ρw,min = 0,08 / fyk = 0,08× / 220 = 0,00126

Rozstaw strzemion:

Strefa nr 1

Początek i koniec strefy: xa = 0,0 xb = 156,3 cm

Maksymalny rozstawy strzemion:

smax = 0,75 d = 0,75×706 = 530 smax ≤ 400 mm

przyjęto smax = 400 mm.

Ze względu na pręty ściskane smax = 15 φ = 15×18,0 = 270,0 mm.

Przyjęto strzemiona 2-cięte, prostopadłe do osi pręta o rozstawie 11,0 cm, dla których stopień zbrojenia na ścinanie wynosi:

ρw = Asw /(s bw sin α) = 1,01 / (11,0×22,0×1,000) = 0,00415

ρw = 0,00415 > 0,00126 = ρw min

Strefa nr 2

Początek i koniec strefy: xa = 156,3 xb = 265,6 cm

Maksymalny rozstawy strzemion:

smax = 0,75 d = 0,75×706 = 530 smax ≤ 400 mm

przyjęto smax = 400 mm.

Ze względu na pręty ściskane smax = 15 φ = 15×18,0 = 270,0 mm.

Przyjęto strzemiona 2-cięte, prostopadłe do osi pręta o rozstawie 27,0 cm, dla których stopień zbrojenia na ścinanie wynosi:

ρw = Asw /(s bw sin α) = 1,01 / (27,0×22,0×1,000) = 0,00169

ρw = 0,00169 > 0,00126 = ρw min

Strefa nr 3

Początek i koniec strefy: xa = 265,6 xb = 359,4 cm

Maksymalny rozstawy strzemion:

smax = 0,75 d = 0,75×706 = 530 smax ≤ 400 mm

przyjęto smax = 400 mm.

Ze względu na pręty ściskane smax = 15 φ = 15×18,0 = 270,0 mm.

Przyjęto strzemiona 2-cięte, prostopadłe do osi pręta o rozstawie 27,0 cm, dla których stopień zbrojenia na ścinanie wynosi:

ρw = Asw /(s bw sin α) = 1,01 / (27,0×22,0×1,000) = 0,00169

ρw = 0,00169 > 0,00126 = ρw min

Strefa nr 4

Początek i koniec strefy: xa = 359,4 xb = 500,0 cm

Maksymalny rozstawy strzemion:

smax = 0,75 d = 0,75×706 = 530 smax ≤ 400 mm

przyjęto smax = 400 mm.

Ze względu na pręty ściskane smax = 15 φ = 15×18,0 = 270,0 mm.

Przyjęto strzemiona 2-cięte, prostopadłe do osi pręta o rozstawie 11,0 cm, dla których stopień zbrojenia na ścinanie wynosi:

ρw = Asw /(s bw sin α) = 1,01 / (11,0×22,0×1,000) = 0,00415

ρw = 0,00415 > 0,00126 = ρw min

Ścinanie

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 9.

Przyjęto podparcie i obciążenie bezpośrednie.

Odcinek nr 4

Początek i koniec odcinka: xa = 359,4 xb = 500,0 cm

Siły przekrojowe: NSd = -49,5;

VSd max = -133,0 kN

Siła poprzeczna w odległości d od podpory wynosi: VSd = -95,2 kN

Rodzaj odcinka:

ρL = = = 0,00492; ρL ≤ 0,01

Przyjęto ρL = 0,00492.

σcp = NSd / AC = 49,5 / 2028,00 ×10 = 0,2 MPa σcp ≤ 0,2 fcd

Przyjęto σcp = 0,2 MPa.

VRd1 = [0,35 k fctd (1,2 + 40 ρL) + 0,15 σcp] bw d =

= [0,35×1,00×0,70×(1,2+40×0,00492) + 0,15×0,2]×22,0×70,6×10-1 = 58,8 kN

VSd = 95,2 > 58,8 = VRd1

Nośność odcinka II-go rodzaju:

Przyjęto kąt θ = 44,1°

ν = 0,6 (1 - fck / 250) = 0,6×(1 - 12 / 250) = 0,571

ΔVRd = ×10-1 = 0 kN

ΔVRd ×10-1 = 0 kN

Przyjęto ΔVRd = 0,0 kN.

VRd2 = =

= ×10-1 + 0,0 = 266,4 kN

αc = 1 + σcp/fcd = 1 + 0,2/8,0 = 1,031

VRd2,red = αc VRd2 =1,031×266,4 = 274,5 kN

Przyjęto VRd2,red = 266,4 kN

VSd = 133,0 < 266,4 = VRd2,red

VRd3 = VRd31 + VRd32 = =

= ×10-1 = 95,2 kN

VSd = 95,2 < 95,2 = VRd3

Stan graniczny użytkowania

Zarysowanie

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 9,

Położenie przekroju: x = 4,000 m

Siły przekrojowe: MSd = 8,1 kNm

NSd = -49,5 kN e = 18,9 cm

VSd = -79,4 kN

Wymiary przekroju: bw = 22,0 cm

d = h - a1 = 74,0 - 3,4 = 70,6 cm

Ac = 2028 cm2

Wc = 25192 cm3

Minimalne zbrojenie:

Wymagane pole zbrojenia rozciąganego dla zginania, przy naprężeniach wywołanych przyczynami zewnętrznymi, wynosi:

As = kc k fct,eff Act / σs,lim =

= 0,4×1,0×1,6×253 / 220 = 0,74 cm2

As1 = 7,63 > 0,74 = As

Zarysowanie:

Mcr = fctm Wc = 1,6×25192 ×10-3 = 40,3 kNm

Ncr = = ×10-1 = -624,0 kN

NSd = 49,5 < 624,0 = Ncr

Przekrój niezarysowany.

Szerokość rozwarcia rysy ukośnej:

ρw1 = = = 0,00415

ρw2 = = 0,00000

ρw = ρw1 + ρw2 = 0,00415 + 0,00000 = 0,00415

λ = = = 641,92

τ = = = 0,511 MPa

wk = = = 0,07 mm

wk = 0,07 < 0,3 = wlim

Ugięcia

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 9

Ugięcia wyznaczono dla charakterystycznych obciążeń długotrwałych.

Współczynniki pełzania dla obciążeń długotrwałych przyjęto równy φ(t,to) = 2,00.

Ec,eff = = = 9000 MPa

Moment rysujący:

Mcr = fctm Wc = 1,6×22163 ×10-3 = 35,5 kNm

Całkowity moment zginający MSd = -103,0 kN powoduje zarysowanie przekroju.

Sztywność dla długotrwałego działania obciążeń długotrwałych:

Sztywność na zginanie wyznaczona dla momentu MSd = -103,0 kNm.

Wielkości geometryczne przekroju: xI = 35,0 cm II = 1257158 cm4

xII = 19,8 cm III = 561045 cm4

B = =

= ×10-5 = 51337 kNm2

Wykres sztywności i momentów dla obciążeń długotrwałych.

Ugięcia.

Ugięcie w punkcie o współrzędnej x = 2,500 cm, wyznaczone poprzez całkowanie funkcji krzywizny osi pręta (1/ρ) z uwzględnieniem zmiany sztywności wzdłuż osi elementu, wynosi:

a = a∞,d = 2,3 mm

a = 2,3 < 25,0 = alim

5.1.4 Rygiel stropu

Nr pręta Graficzne przedstawienie pręta
2

Zbrojenie istniejące o poli A1A − 0 stali A-0 zamieniono na odpowiadające mu pole A1AIII przy stali AIII tak by siła A1A − 0 ⋅ fydA − 0 = A1AIII ⋅ fydAIII


$$\frac{{d_{A - 0}\ }^{2}}{4} \cdot f_{yd_{A - 0}} = \frac{{d_{\text{AIII}}\ }^{2}}{4} \cdot f_{yd_{\text{AIII}}}$$


$$\frac{{18\ }^{2}}{4} \cdot 190 = \frac{{d_{\text{AIII}}\ }^{2}}{4} \cdot 350$$


dAIII = 13, 26 [mm]

Będąc po stronie bezpiecznej zamieniono pręty na ϕ12

Zbrojenie dołem

Zbrojenie na moment przęsłowy

Szerokosc płyty współpracującej

Przęsło pośrednie


$$b_{\text{eff}} = b_{w} + \frac{l_{0}}{5} \leq b_{w} + b_{1} + b_{2}$$


l0 = 0, 7leff = 0, 7 • 5, 0 = 3, 5 m


$$b_{\text{eff}} = 0,30 + \frac{3,5}{5} = 1,00\ m \leq 0,30 + 5,40 + 5,40 = 11,1\ m$$

W stanie granicznym nośności


beff = bw + beff1 + beff2


beff1 = beff2 = 6hf = 1, 5 m


beff = 0, 30 + 1, 5 + 1, 5 = 3, 3 m

Przyjęto do obliczeń mniejszą wartość szerokości płyty współpracującej beff = 1, 00 m

Cechy przekroju:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 2, przekrój: xa=2,68 m, xb=2,82 m

Wymiary przekroju [cm]:

h=90,0, bw=45,0, beff=100,0, hf=45,0,

Cechy materiałowe dla sytuacji stałej lub przejściowej

BETON: B15

fck12,0 MPa, fcd=α·fckc=1,00×12,0/1,50=8,0 MPa

Cechy geometryczne przekroju betonowego:

Ac=6525 cm2, Jcx=3929111 cm4, Jcy=4091719 cm4

STAL: A-III (25G2S)

fyk=395 MPa, γs=1,15, fyd=350 MPa

ξlim=0,0035/(0,0035+fyd/Es)=0,0035/(0,0035+350/200000)=0,667,

Zbrojenie główne:

As1+As2=34,21 cm2, ρ=100 (As1+As2)/Ac =100×34,21/6525=0,52 %,

Jsx=47320 cm4, Jsy=6521 cm4,

Siły przekrojowe:

zadanie: RAMA-ZEL, pręt nr 2, przekrój: xa=2,68 m, xb=2,82 m

Obciążenia działające w płaszczyźnie układu: ABCDFL

Momenty zginające: M= -251,5 kNm, M= 0,0 kNm,

Siły poprzeczne: V= -26,4 kN, V= 0,0 kN,

Siła osiowa: N = 13,6 kN = NSd, .

Zbrojenie wymagane:

(zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 2, przekrój: xa=2,68 m, xb=2,82 m)

Obliczenia wykonano:

- dla kombinacji [ABCDFL] grup obciążeń, dla której suma zbrojenia wymaganego jest największa

Wielkości obliczeniowe:

NSd=13,6 kN,

MSd=√(MSdx2+ MSdy2) = √(-251,52+0,02) =251,5 kNm

fcd=8,0 MPa, fyd=350 MPa (ftd=435 MPa - uwzgl. wzmocnienia) ,

Zbrojenie rozciągane (εs1=10,00 ‰):

As1=8,40 cm2 ⇒ (418 = 10,18 cm2),

Dodatkowe zbrojenie ściskane(*As2=0 nie jest obliczeniowo wymagane.*|* (εc=-1,07 ‰,):

As2=0,00 cm2 ⇒ (018 = 0,00 cm2) *)

As=As1+As2=8,40 cm2, ρ=100×As/Ac= 100×8,40/6525=0,13 %

Wielkości geometryczne [cm]:

h=90,0, d=86,6, x=8,3 (ξ=0,096),

a1=3,4, ac=2,9, zc=83,7, Acc=834 cm2,

εc=-1,07 ‰, εs1=10,00 ‰,

Wielkości statyczne [kN, kNm]:

Fc= -292,5, Fs1 = 306,1,

Mc= 98,1, Ms1 = 153,4,

Warunki równowagi wewnętrznej:

Fc+Fs1=-292,5+(306,1)=13,6 kN (NSd=13,6 kN)

Mc+Ms1=98,1+(153,4)=251,5 kNm (MSd=251,5 kNm)

Nośność przekroju prostopadłego:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 2, przekrój: xa=2,53 m, xb=2,97 m

Obliczenia wykonano dla kombinacji [ABCFL] grup obciążeń, dla której warunek stanu granicznego nośności przekroju jest najniekorzystniejszy

Wielkości obliczeniowe:

NSd=10,0 kN,

MSd=√(MSdx2+ MSdy2) = √(-279,22+0,02) =279,2 kNm

fcd=8,0 MPa, fyd=350 MPa (ftd=435 MPa - uwzgl. wzmocnienia) ,

Zbrojenie rozciągane: As1=21,49 cm2,

Zbrojenie ściskane: As2=12,72 cm2,

As=As1+As2=34,21 cm2, ρ=100×As/Ac= 100×34,21/6525=0,52 %

Wielkości geometryczne [cm]:

h=90,0, d=81,4, x=18,6 (ξ=0,229),

a1=8,6, a2=3,4, ac=6,7, zc=74,7, Acc=1981 cm2,

εc=-0,38 ‰, εs2=-0,32 ‰, εs1=1,29 ‰,

Wielkości statyczne [kN, kNm]:

Fc= -283,5, Fs1 = 374,0, Fs2 = -80,6,

Mc= 84,3, Ms1 = 168,2, Ms2 = 26,6,

Warunek stanu granicznego nośności:

MRd = 470,3 kNm > MSd =Mc+Ms1+Ms2=84,3+(168,2)+(26,6)=279,2 kNm

Zbrojenie górą

Cechy przekroju:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 2, przekrój: xa=5,50 m, xb=0,00 m

Wymiary przekroju [cm]:

h=90,0, bw=45,0, beff=100,0, hf=45,0,

Cechy materiałowe dla sytuacji stałej lub przejściowej

BETON: B15

fck12,0 MPa, fcd=α·fckc=1,00×12,0/1,50=8,0 MPa

Cechy geometryczne przekroju betonowego:

Ac=6525 cm2, Jcx=3929111 cm4, Jcy=4091719 cm4

STAL: A-III (25G2S)

fyk=395 MPa, γs=1,15, fyd=350 MPa

ξlim=0,0035/(0,0035+fyd/Es)=0,0035/(0,0035+350/200000)=0,667,

Zbrojenie główne:

As1+As2=34,21 cm2, ρ=100 (As1+As2)/Ac =100×34,21/6525=0,52 %,

Jsx=47320 cm4, Jsy=6521 cm4,

Siły przekrojowe:

zadanie: RAMA-ZEL, pręt nr 2, przekrój: xa=5,50 m, xb=0,00 m

Obciążenia działające w płaszczyźnie układu: ABCDFL

Momenty zginające: M= 453,9 kNm, M= 0,0 kNm,

Siły poprzeczne: V= -474,7 kN, V= 0,0 kN,

Siła osiowa: N = 13,6 kN = NSd, .

Zbrojenie wymagane:

(zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 2, przekrój: xa=5,50 m, xb=0,00 m)

Obliczenia wykonano:

- dla kombinacji [ABCDFL] grup obciążeń, dla której suma zbrojenia wymaganego jest największa

Wielkości obliczeniowe:

NSd=13,6 kN,

MSd=√(MSdx2+ MSdy2) = √(453,92+0,02) =453,9 kNm

fcd=8,0 MPa, fyd=350 MPa (ftd=435 MPa - uwzgl. wzmocnienia) ,

Zbrojenie rozciągane (εs1=10,00 ‰):

As1=16,12 cm2 ⇒ (718 = 17,81 cm2),

Dodatkowe zbrojenie ściskane(*As2=0 nie jest obliczeniowo wymagane.*|* (εc=-3,07 ‰,):

As2=0,00 cm2 ⇒ (018 = 0,00 cm2) *)

As=As1+As2=16,12 cm2, ρ=100×As/Ac= 100×16,12/6525=0,25 %

Wielkości geometryczne [cm]:

h=90,0, d=86,6, x=20,4 (ξ=0,235),

a1=3,4, ac=8,3, zc=78,3, Acc=916 cm2,

εc=-3,07 ‰, εs1=10,00 ‰,

Wielkości statyczne [kN, kNm]:

Fc= -573,8, Fs1 = 587,4,

Mc= 259,7, Ms1 = 194,2,

Warunki równowagi wewnętrznej:

Fc+Fs1=-573,8+(587,4)=13,6 kN (NSd=13,6 kN)

Mc+Ms1=259,7+(194,2)=453,9 kNm (MSd=453,9 kNm)

Nośność przekroju prostopadłego:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 2, przekrój: xa=5,50 m, xb=0,00 m

Obliczenia wykonano dla kombinacji [ABCDFL] grup obciążeń, dla której warunek stanu granicznego nośności przekroju jest najniekorzystniejszy

Wielkości obliczeniowe:

NSd=13,6 kN,

MSd=√(MSdx2+ MSdy2) = √(453,92+0,02) =453,9 kNm

fcd=8,0 MPa, fyd=350 MPa (ftd=435 MPa - uwzgl. wzmocnienia) ,

Zbrojenie rozciągane: As1=19,51 cm2,

Zbrojenie ściskane: As2=14,70 cm2,

As=As1+As2=34,21 cm2, ρ=100×As/Ac= 100×34,21/6525=0,52 %

Wielkości geometryczne [cm]:

h=90,0, d=80,0, x=24,8 (ξ=0,310),

a1=10,0, a2=5,5, ac=9,4, zc=70,6, Acc=1209 cm2,

εc=-1,00 ‰, εs2=-0,88 ‰, εs1=2,23 ‰,

Wielkości statyczne [kN, kNm]:

Fc= -404,3, Fs1 = 638,9, Fs2 = -221,1,

Mc= 178,4, Ms1 = 169,3, Ms2 = 106,2,

Warunek stanu granicznego nośności:

MRd = 519,1 kNm > MSd =Mc+Ms1+Ms2=178,4+(169,3)+(106,2)=453,9 kNm

Nośność ze względu na ścinanie

Zbrojenie poprzeczne (strzemiona)

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 2

Na całej długości pręta przyjęto strzemiona o średnicy φ=10 mm ze stali A-0, dla której f ywd = 190 MPa.

Minimalny stopień zbrojenia na ścinanie:

ρw,min = 0,08 / fyk = 0,08× / 395 = 0,00070

Rozstaw strzemion:

Strefa nr 1

Początek i koniec strefy: xa = 0,0 xb = 189,1 cm

Maksymalny rozstawy strzemion:

smax = 0,75 d = 0,75×790 = 593 smax ≤ 400 mm

przyjęto smax = 400 mm.

Ze względu na pręty ściskane smax = 15 φ = 15×12,0 = 180,0 mm.

Przyjęto strzemiona 4-cięte, prostopadłe do osi pręta o rozstawie 12,0 cm, dla których stopień zbrojenia na ścinanie wynosi:

ρw = Asw /(s bw sin α) = 3,14 / (12,0×45,0×1,000) = 0,00582

ρw = 0,00582 > 0,00070 = ρw min

Strefa nr 2

Początek i koniec strefy: xa = 189,1 xb = 326,6 cm

Maksymalny rozstawy strzemion:

smax = 0,75 d = 0,75×832 = 624 smax ≤ 400 mm

przyjęto smax = 400 mm.

Ze względu na pręty ściskane smax = 15 φ = 15×12,0 = 180,0 mm.

Przyjęto strzemiona 4-cięte, prostopadłe do osi pręta o rozstawie 18,0 cm, dla których stopień zbrojenia na ścinanie wynosi:

ρw = Asw /(s bw sin α) = 3,14 / (18,0×45,0×1,000) = 0,00388

ρw = 0,00388 > 0,00070 = ρw min

Strefa nr 3

Początek i koniec strefy: xa = 326,6 xb = 550,0 cm

Maksymalny rozstawy strzemion:

smax = 0,75 d = 0,75×790 = 593 smax ≤ 400 mm

przyjęto smax = 400 mm.

Ze względu na pręty ściskane smax = 15 φ = 15×12,0 = 180,0 mm.

Przyjęto strzemiona 4-cięte, prostopadłe do osi pręta o rozstawie 12,0 cm, dla których stopień zbrojenia na ścinanie wynosi:

ρw = Asw /(s bw sin α) = 3,14 / (12,0×45,0×1,000) = 0,00582

ρw = 0,00582 > 0,00070 = ρw min

Ścinanie

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 2.

Przyjęto podparcie i obciążenie bezpośrednie.

Odcinek nr 3

Początek i koniec odcinka: xa = 326,6 xb = 550,0 cm

Siły przekrojowe: NSd = 13,6;

VSd max = -474,7 kN

Siła poprzeczna w odległości d od podpory wynosi: VSd = -348,9 kN

Rodzaj odcinka:

ρL = = = 0,00413; ρL ≤ 0,01

Przyjęto ρL = 0,00413.

σcp = NSd / AC = -13,6 / 6525,00 ×10 = -0,0 MPa σcp ≤ 0,2 fcd

Przyjęto σcp = 0,0 MPa.

VRd1 = [0,35 k fctd (1,2 + 40 ρL) + 0,15 σcp] bw d =

= [0,35×1,00×0,70×(1,2+40×0,00413) + 0,15×0,0]×45,0×79,0×10-1 = 118,9 kN

VSd = 348,9 > 118,9 = VRd1

Nośność odcinka II-go rodzaju:

Przyjęto kąt θ = 45,0°

ν = 0,6 (1 - fck / 250) = 0,6×(1 - 12 / 250) = 0,571

ΔVRd = ×10-1 = 0 kN

ΔVRd ×10-1 = 0 kN

Przyjęto ΔVRd = 0,0 kN.

VRd2 = =

= ×10-1 + 0,0 = 731,2 kN

VSd = 474,7 < 731,2 = VRd2

VRd3 = VRd31 + VRd32 = =

= ×10-1 = 353,7 kN

VSd = 348,9 < 353,7 = VRd3

Stan graniczny użytkowania

Zarysowanie

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 2,

Położenie przekroju: x = 4,070 m

Siły przekrojowe: MSd = 62,1 kNm

NSd = 13,6 kN e = 457,3 cm

VSd = -247,0 kN

Wymiary przekroju: bw = 45,0 cm

d = h - a1 = 90,0 - 6,8 = 83,2 cm

Ac = 6525 cm2

Wc = 73394 cm3

Minimalne zbrojenie:

Wymagane pole zbrojenia rozciąganego dla zginania, przy naprężeniach wywołanych przyczynami zewnętrznymi, wynosi:

As = kc k fct,eff Act / σs,lim =

= 0,4×1,0×1,6×2148 / 220 = 6,25 cm2

As1 = 14,70 > 6,25 = As

Zarysowanie:

Mcr = fctm Wc = 1,6×73394 ×10-3 = 117,4 kNm

Ncr = = ×10-1 = 25,1 kN

NSd = 13,6 < 25,1 = Ncr

Przekrój niezarysowany.

Szerokość rozwarcia rysy ukośnej:

ρw1 = = = 0,00582

ρw2 = = 0,00000

ρw = ρw1 + ρw2 = 0,00582 + 0,00000 = 0,00582

λ = = = 572,96

τ = = = 0,659 MPa

wk = = = 0,07 mm

wk = 0,07 < 0,3 = wlim

Ugięcia

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 2

Ugięcia wyznaczono dla charakterystycznych obciążeń długotrwałych.

Współczynniki pełzania dla obciążeń długotrwałych przyjęto równy φ(t,to) = 2,00.

Ec,eff = = = 9000 MPa

Moment rysujący:

Mcr = fctm Wc = 1,6×107749 ×10-3 = 172,4 kNm

Całkowity moment zginający MSd = -453,9 kN powoduje zarysowanie przekroju.

Sztywność dla długotrwałego działania obciążeń długotrwałych:

Sztywność na zginanie wyznaczona dla momentu MSd = -453,9 kNm.

Wielkości geometryczne przekroju: xI = 53,0 cm II = 4978201 cm4

xII = 26,8 cm III = 1657145 cm4

B = =

= ×10-5 = 156681 kNm2

Wykres sztywności i momentów dla obciążeń długotrwałych.

Ugięcia.

Ugięcie w punkcie o współrzędnej x = 2,578 cm, wyznaczone poprzez całkowanie funkcji krzywizny osi pręta (1/ρ) z uwzględnieniem zmiany sztywności wzdłuż osi elementu, wynosi:

a = a∞,d = 3,1 mm

a = 3,1 < 27,5 = alim

5.1.5 Rygiel stropu

Nr pręta Graficzne przedstawienie pręta
4

Zbrojenie istniejące o poli A1A − 0 stali A-0 zamieniono na odpowiadające mu pole A1AIII przy stali AIII tak by siła A1A − 0 ⋅ fydA − 0 = A1AIII ⋅ fydAIII


$$\frac{{d_{A - 0}\ }^{2}}{4} \cdot f_{yd_{A - 0}} = \frac{{d_{\text{AIII}}\ }^{2}}{4} \cdot f_{yd_{\text{AIII}}}$$


$$\frac{{18\ }^{2}}{4} \cdot 190 = \frac{{d_{\text{AIII}}\ }^{2}}{4} \cdot 350$$


dAIII = 13, 26 [mm]

Będąc po stronie bezpiecznej zamieniono pręty na ϕ12

Zbrojenie dołem

Zbrojenie na moment przęsłowy

Szerokosc płyty współpracującej

Przęsło pośrednie


$$b_{\text{eff}} = b_{w} + \frac{l_{0}}{5} \leq b_{w} + b_{1} + b_{2}$$


l0 = 0, 7leff = 0, 7 • 5, 0 = 3, 5 m


$$b_{\text{eff}} = 0,30 + \frac{3,5}{5} = 1,00\ m \leq 0,30 + 5,40 + 5,40 = 11,1\ m$$

W stanie granicznym nośności


beff = bw + beff1 + beff2


beff1 = beff2 = 6hf = 1, 5 m


beff = 0, 30 + 1, 5 + 1, 5 = 3, 3 m

Przyjęto do obliczeń mniejszą wartość szerokości płyty współpracującej beff = 1, 00 m

Cechy przekroju:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 4, przekrój: xa=2,47 m, xb=2,53 m

Wymiary przekroju [cm]:

h=90,0, bw=45,0, beff=100,0, hf=45,0,

Cechy materiałowe dla sytuacji stałej lub przejściowej

BETON: B15

fck12,0 MPa, fcd=α·fckc=1,00×12,0/1,50=8,0 MPa

Cechy geometryczne przekroju betonowego:

Ac=6525 cm2, Jcx=3929111 cm4, Jcy=4091719 cm4

STAL: A-III (25G2S)

fyk=395 MPa, γs=1,15, fyd=350 MPa

ξlim=0,0035/(0,0035+fyd/Es)=0,0035/(0,0035+350/200000)=0,667,

Zbrojenie główne:

As1+As2=34,21 cm2, ρ=100 (As1+As2)/Ac =100×34,21/6525=0,52 %,

Jsx=47245 cm4, Jsy=6521 cm4,

Siły przekrojowe:

zadanie: RAMA-ZEL, pręt nr 4, przekrój: xa=2,47 m, xb=2,53 m

Obciążenia działające w płaszczyźnie układu: ABCDFL

Momenty zginające: M= -230,8 kNm, M= 0,0 kNm,

Siły poprzeczne: V= 20,0 kN, V= 0,0 kN,

Siła osiowa: N = 12,2 kN = NSd, .

Zbrojenie wymagane:

(zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 4, przekrój: xa=2,47 m, xb=2,53 m)

Obliczenia wykonano:

- dla kombinacji [ABCDFL] grup obciążeń, dla której suma zbrojenia wymaganego jest największa

Wielkości obliczeniowe:

NSd=12,2 kN,

MSd=√(MSdx2+ MSdy2) = √(-230,82+0,02) =230,8 kNm

fcd=8,0 MPa, fyd=350 MPa (ftd=435 MPa - uwzgl. wzmocnienia) ,

Zbrojenie rozciągane (εs1=10,00 ‰):

As1=7,69 cm2 ⇒ (418 = 10,18 cm2),

Dodatkowe zbrojenie ściskane(*As2=0 nie jest obliczeniowo wymagane.*|* (εc=-1,01 ‰,):

As2=0,00 cm2 ⇒ (018 = 0,00 cm2) *)

As=As1+As2=7,69 cm2, ρ=100×As/Ac= 100×7,69/6525=0,12 %

Wielkości geometryczne [cm]:

h=90,0, d=86,6, x=8,0 (ξ=0,092),

a1=3,4, ac=2,8, zc=83,8, Acc=796 cm2,

εc=-1,01 ‰, εs1=10,00 ‰,

Wielkości statyczne [kN, kNm]:

Fc= -268,0, Fs1 = 280,3,

Mc= 90,3, Ms1 = 140,5,

Warunki równowagi wewnętrznej:

Fc+Fs1=-268,0+(280,3)=12,2 kN (NSd=12,2 kN)

Mc+Ms1=90,3+(140,5)=230,8 kNm (MSd=230,8 kNm)

Nośność przekroju prostopadłego:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 4, przekrój: xa=2,47 m, xb=2,53 m

Obliczenia wykonano dla kombinacji [ABCDFL] grup obciążeń, dla której warunek stanu granicznego nośności przekroju jest najniekorzystniejszy

Wielkości obliczeniowe:

NSd=12,2 kN,

MSd=√(MSdx2+ MSdy2) = √(-230,82+0,02) =230,8 kNm

fcd=8,0 MPa, fyd=350 MPa (ftd=435 MPa - uwzgl. wzmocnienia) ,

Zbrojenie rozciągane: As1=21,49 cm2,

Zbrojenie ściskane: As2=12,72 cm2,

As=As1+As2=34,21 cm2, ρ=100×As/Ac= 100×34,21/6525=0,52 %

Wielkości geometryczne [cm]:

h=90,0, d=81,2, x=18,4 (ξ=0,227),

a1=8,8, a2=3,4, ac=6,6, zc=74,6, Acc=1964 cm2,

εc=-0,31 ‰, εs2=-0,26 ‰, εs1=1,07 ‰,

Wielkości statyczne [kN, kNm]:

Fc= -233,4, Fs1 = 311,5, Fs2 = -65,9,

Mc= 69,6, Ms1 = 139,4, Ms2 = 21,8,

Warunek stanu granicznego nośności:

MRd = 469,0 kNm > MSd =Mc+Ms1+Ms2=69,6+(139,4)+(21,8)=230,8 kNm

Zbrojenie górą

Cechy przekroju:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 4, przekrój: xa=0,00 m, xb=5,00 m

Wymiary przekroju [cm]:

h=90,0, bw=45,0, beff=100,0, hf=45,0,

Cechy materiałowe dla sytuacji stałej lub przejściowej

BETON: B15

fck12,0 MPa, fcd=α·fckc=1,00×12,0/1,50=8,0 MPa

Cechy geometryczne przekroju betonowego:

Ac=6525 cm2, Jcx=3929111 cm4, Jcy=4091719 cm4

STAL: A-III (25G2S)

fyk=395 MPa, γs=1,15, fyd=350 MPa

ξlim=0,0035/(0,0035+fyd/Es)=0,0035/(0,0035+350/200000)=0,667,

Zbrojenie główne:

As1+As2=34,21 cm2, ρ=100 (As1+As2)/Ac =100×34,21/6525=0,52 %,

Jsx=47245 cm4, Jsy=6521 cm4,

Siły przekrojowe:

zadanie: RAMA-ZEL, pręt nr 4, przekrój: xa=0,00 m, xb=5,00 m

Obciążenia działające w płaszczyźnie układu: ABCDFP

Momenty zginające: M= 434,6 kNm, M= 0,0 kNm,

Siły poprzeczne: V= 514,9 kN, V= 0,0 kN,

Siła osiowa: N = 12,2 kN = NSd, .

Zbrojenie wymagane:

(zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 4, przekrój: xa=0,00 m, xb=5,00 m)

Obliczenia wykonano:

- dla kombinacji [ABCDFP] grup obciążeń, dla której suma zbrojenia wymaganego jest największa

Wielkości obliczeniowe:

NSd=12,2 kN,

MSd=√(MSdx2+ MSdy2) = √(434,62+0,02) =434,6 kNm

fcd=8,0 MPa, fyd=350 MPa (ftd=435 MPa - uwzgl. wzmocnienia) ,

Zbrojenie rozciągane (εs1=10,00 ‰):

As1=15,35 cm2 ⇒ (718 = 17,81 cm2),

Dodatkowe zbrojenie ściskane(*As2=0 nie jest obliczeniowo wymagane.*|* (εc=-2,94 ‰,):

As2=0,00 cm2 ⇒ (018 = 0,00 cm2) *)

As=As1+As2=15,35 cm2, ρ=100×As/Ac= 100×15,35/6525=0,24 %

Wielkości geometryczne [cm]:

h=90,0, d=86,6, x=19,7 (ξ=0,227),

a1=3,4, ac=7,9, zc=78,7, Acc=885 cm2,

εc=-2,94 ‰, εs1=10,00 ‰,

Wielkości statyczne [kN, kNm]:

Fc= -547,4, Fs1 = 559,5,

Mc= 249,6, Ms1 = 185,0,

Warunki równowagi wewnętrznej:

Fc+Fs1=-547,4+(559,5)=12,2 kN (NSd=12,2 kN)

Mc+Ms1=249,6+(185,0)=434,6 kNm (MSd=434,6 kNm)

Nośność przekroju prostopadłego:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 4, przekrój: xa=0,00 m, xb=5,00 m

Obliczenia wykonano dla kombinacji [ABCDFP] grup obciążeń, dla której warunek stanu granicznego nośności przekroju jest najniekorzystniejszy

Wielkości obliczeniowe:

NSd=12,2 kN,

MSd=√(MSdx2+ MSdy2) = √(434,62+0,02) =434,6 kNm

fcd=8,0 MPa, fyd=350 MPa (ftd=435 MPa - uwzgl. wzmocnienia) ,

Zbrojenie rozciągane: As1=19,51 cm2,

Zbrojenie ściskane: As2=14,70 cm2,

As=As1+As2=34,21 cm2, ρ=100×As/Ac= 100×34,21/6525=0,52 %

Wielkości geometryczne [cm]:

h=90,0, d=80,6, x=26,0 (ξ=0,322),

a1=9,4, a2=5,6, ac=9,7, zc=70,9, Acc=1256 cm2,

εc=-0,92 ‰, εs2=-0,81 ‰, εs1=1,93 ‰,

Wielkości statyczne [kN, kNm]:

Fc= -391,3, Fs1 = 608,4, Fs2 = -205,0,

Mc= 171,4, Ms1 = 164,9, Ms2 = 98,3,

Warunek stanu granicznego nośności:

MRd = 518,3 kNm > MSd =Mc+Ms1+Ms2=171,4+(164,9)+(98,3)=434,6 kNm

Nośność ze względu na ścinanie

Zbrojenie poprzeczne (strzemiona)

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 4

Na całej długości pręta przyjęto strzemiona o średnicy φ=10 mm ze stali A-0, dla której f ywd = 190 MPa.

Minimalny stopień zbrojenia na ścinanie:

ρw,min = 0,08 / fyk = 0,08× / 395 = 0,00070

Rozstaw strzemion:

Strefa nr 1

Początek i koniec strefy: xa = 0,0 xb = 109,4 cm

Maksymalny rozstawy strzemion:

smax = 0,75 d = 0,75×788 = 591 smax ≤ 400 mm

przyjęto smax = 400 mm.

Ze względu na pręty ściskane smax = 15 φ = 15×12,0 = 180,0 mm.

Przyjęto strzemiona 4-cięte, prostopadłe do osi pręta o rozstawie 10,0 cm, dla których stopień zbrojenia na ścinanie wynosi:

ρw = Asw /(s bw sin α) = 3,14 / (10,0×45,0×1,000) = 0,00698

ρw = 0,00698 > 0,00070 = ρw min

Strefa nr 2

Początek i koniec strefy: xa = 109,4 xb = 296,9 cm

Maksymalny rozstawy strzemion:

smax = 0,75 d = 0,75×832 = 624 smax ≤ 400 mm

przyjęto smax = 400 mm.

Ze względu na pręty ściskane smax = 15 φ = 15×12,0 = 180,0 mm.

Przyjęto strzemiona 4-cięte, prostopadłe do osi pręta o rozstawie 14,0 cm, dla których stopień zbrojenia na ścinanie wynosi:

ρw = Asw /(s bw sin α) = 3,14 / (14,0×45,0×1,000) = 0,00499

ρw = 0,00499 > 0,00070 = ρw min

Strefa nr 3

Początek i koniec strefy: xa = 296,9 xb = 500,0 cm

Maksymalny rozstawy strzemion:

smax = 0,75 d = 0,75×788 = 591 smax ≤ 400 mm

przyjęto smax = 400 mm.

Ze względu na pręty ściskane smax = 15 φ = 15×12,0 = 180,0 mm.

Przyjęto strzemiona 4-cięte, prostopadłe do osi pręta o rozstawie 10,0 cm, dla których stopień zbrojenia na ścinanie wynosi:

ρw = Asw /(s bw sin α) = 3,14 / (10,0×45,0×1,000) = 0,00698

ρw = 0,00698 > 0,00070 = ρw min

Ścinanie

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 4.

Przyjęto podparcie i obciążenie bezpośrednie.

Odcinek nr 2

Początek i koniec odcinka: xa = 109,4 xb = 296,9 cm

Siły przekrojowe: NSd = 12,2;

VSd max = 297,4 kN

Rodzaj odcinka:

ρL = = = 0,00392; ρL ≤ 0,01

Przyjęto ρL = 0,00392.

σcp = NSd / AC = -12,2 / 6525,00 ×10 = -0,0 MPa σcp ≤ 0,2 fcd

Przyjęto σcp = 0,0 MPa.

VRd1 = [0,35 k fctd (1,2 + 40 ρL) + 0,15 σcp] bw d =

= [0,35×1,00×0,70×(1,2+40×0,00392) + 0,15×0,0]×45,0×83,2×10-1 = 124,5 kN

VSd = 297,4 > 124,5 = VRd1

Nośność odcinka II-go rodzaju:

Przyjęto kąt θ = 45,0°

ν = 0,6 (1 - fck / 250) = 0,6×(1 - 12 / 250) = 0,571

ΔVRd = ×10-1 = 0 kN

ΔVRd ×10-1 = 0 kN

Przyjęto ΔVRd = 0,0 kN.

VRd2 = =

= ×10-1 + 0,0 = 770,3 kN

VSd = 297,4 < 770,3 = VRd2

VRd3 = VRd31 + VRd32 = =

= ×10-1 = 319,4 kN

VSd = 297,4 < 319,4 = VRd3

Stan graniczny użytkowania

Zarysowanie

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 4,

Położenie przekroju: x = 1,844 m

Siły przekrojowe: MSd = 176,8 kNm

NSd = 12,2 kN e = 1454,7 cm

VSd = 148,1 kN

Wymiary przekroju: bw = 45,0 cm

d = h - a1 = 90,0 - 6,8 = 83,2 cm

Ac = 6525 cm2

Wc = 73394 cm3

Minimalne zbrojenie:

Wymagane pole zbrojenia rozciąganego dla zginania, przy naprężeniach wywołanych przyczynami zewnętrznymi, wynosi:

As = kc k fct,eff Act / σs,lim =

= 0,4×1,0×1,6×2064 / 220 = 6,00 cm2

As1 = 14,70 > 6,00 = As

Zarysowanie:

Mcr = fctm Wc = 1,6×73394 ×10-3 = 117,4 kNm

Ncr = = ×10-1 = 8,0 kN

NSd = 12,2 > 8,0 = Ncr

Przekrój zarysowany.

Szerokość rozwarcia rysy prostopadłej do osi pręta:

Przyjęto k2 = 0,5.

ρr = As / Act,eff = 14,70 / 760 = 0,01935

srm = 50 + 0,25 k1 k2 φ / ρr = 50 + 0,25×0,8×0,50×15/0,01935 = 127,52

εsm = σs / Es [1 - β1β2 (σsr / σs)2] =

= 163,3/200000 ×[1 - 1,0×0,5×(8,0/12,2)2] = 0,00064

wk = β srm εsm = 1,7×127,52×0,00064 = 0,14 mm

wk = 0,14 < 0,3 = wlim

Szerokość rozwarcia rysy ukośnej:

ρw1 = = = 0,00499

ρw2 = = 0,00000

ρw = ρw1 + ρw2 = 0,00499 + 0,00000 = 0,00499

λ = = = 668,45

τ = = = 0,395 MPa

wk = = = 0,03 mm

wk = 0,03 < 0,3 = wlim

Ugięcia

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 4

Ugięcia wyznaczono dla charakterystycznych obciążeń długotrwałych.

Współczynniki pełzania dla obciążeń długotrwałych przyjęto równy φ(t,to) = 2,00.

Ec,eff = = = 9000 MPa

Moment rysujący:

Mcr = fctm Wc = 1,6×107749 ×10-3 = 172,4 kNm

Całkowity moment zginający MSd = -434,6 kN powoduje zarysowanie przekroju.

Sztywność dla długotrwałego działania obciążeń długotrwałych:

Sztywność na zginanie wyznaczona dla momentu MSd = -434,6 kNm.

Wielkości geometryczne przekroju: xI = 52,9 cm II = 4976451 cm4

xII = 26,7 cm III = 1651444 cm4

B = =

= ×10-5 = 156875 kNm2

Wykres sztywności i momentów dla obciążeń długotrwałych.

Ugięcia.

Ugięcie w punkcie o współrzędnej x = 2,500 cm, wyznaczone poprzez całkowanie funkcji krzywizny osi pręta (1/ρ) z uwzględnieniem zmiany sztywności wzdłuż osi elementu, wynosi:

a = a∞,d = 2,5 mm

a = 2,5 < 25,0 = alim

5.1.6 Rygiel stropu

Nr pręta Graficzne przedstawienie pręta
6

Zbrojenie istniejące o poli A1A − 0 stali A-0 zamieniono na odpowiadające mu pole A1AIII przy stali AIII tak by siła A1A − 0 ⋅ fydA − 0 = A1AIII ⋅ fydAIII


$$\frac{{d_{A - 0}\ }^{2}}{4} \cdot f_{yd_{A - 0}} = \frac{{d_{\text{AIII}}\ }^{2}}{4} \cdot f_{yd_{\text{AIII}}}$$


$$\frac{{18\ }^{2}}{4} \cdot 190 = \frac{{d_{\text{AIII}}\ }^{2}}{4} \cdot 350$$


dAIII = 13, 26 [mm]

Będąc po stronie bezpiecznej zamieniono pręty na ϕ12

Zbrojenie dołem

Zbrojenie na moment przęsłowy

Szerokosc płyty współpracującej

Przęsło pośrednie


$$b_{\text{eff}} = b_{w} + \frac{l_{0}}{5} \leq b_{w} + b_{1} + b_{2}$$


l0 = 0, 7leff = 0, 7 • 5, 0 = 3, 5 m


$$b_{\text{eff}} = 0,30 + \frac{3,5}{5} = 1,00\ m \leq 0,30 + 5,40 + 5,40 = 11,1\ m$$

W stanie granicznym nośności


beff = bw + beff1 + beff2


beff1 = beff2 = 6hf = 1, 5 m


beff = 0, 30 + 1, 5 + 1, 5 = 3, 3 m

Przyjęto do obliczeń mniejszą wartość szerokości płyty współpracującej beff = 1, 00 m

Cechy przekroju:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 6, przekrój: xa=2,49 m, xb=2,51 m

Wymiary przekroju [cm]:

h=90,0, bw=45,0, beff=100,0, hf=45,0,

Cechy materiałowe dla sytuacji stałej lub przejściowej

BETON: B15

fck12,0 MPa, fcd=α·fckc=1,00×12,0/1,50=8,0 MPa

Cechy geometryczne przekroju betonowego:

Ac=6525 cm2, Jcx=3929111 cm4, Jcy=4091719 cm4

STAL: A-III (25G2S)

fyk=395 MPa, γs=1,15, fyd=350 MPa

ξlim=0,0035/(0,0035+fyd/Es)=0,0035/(0,0035+350/200000)=0,667,

Zbrojenie główne:

As1+As2=34,21 cm2, ρ=100 (As1+As2)/Ac =100×34,21/6525=0,52 %,

Jsx=46922 cm4, Jsy=6521 cm4,

Siły przekrojowe:

zadanie: RAMA-ZEL, pręt nr 6, przekrój: xa=2,49 m, xb=2,51 m

Obciążenia działające w płaszczyźnie układu: ABDEFP

Momenty zginające: M= -199,3 kNm, M= 0,0 kNm,

Siły poprzeczne: V= 38,6 kN, V= 0,0 kN,

Siła osiowa: N = 11,2 kN = NSd, .

Zbrojenie wymagane:

(zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 6, przekrój: xa=2,49 m, xb=2,51 m)

Obliczenia wykonano:

- dla kombinacji [ABDEFP] grup obciążeń, dla której suma zbrojenia wymaganego jest największa

Wielkości obliczeniowe:

NSd=11,2 kN,

MSd=√(MSdx2+ MSdy2) = √(-199,32+0,02) =199,3 kNm

fcd=8,0 MPa, fyd=350 MPa (ftd=435 MPa - uwzgl. wzmocnienia) ,

Zbrojenie rozciągane (εs1=10,00 ‰):

As1=6,63 cm2 ⇒ (318 = 7,63 cm2),

Dodatkowe zbrojenie ściskane(*As2=0 nie jest obliczeniowo wymagane.*|* (εc=-0,93 ‰,):

As2=0,00 cm2 ⇒ (018 = 0,00 cm2) *)

As=As1+As2=6,63 cm2, ρ=100×As/Ac= 100×6,63/6525=0,10 %

Wielkości geometryczne [cm]:

h=90,0, d=86,6, x=7,3 (ξ=0,085),

a1=3,4, ac=2,6, zc=84,0, Acc=735 cm2,

εc=-0,93 ‰, εs1=10,00 ‰,

Wielkości statyczne [kN, kNm]:

Fc= -230,5, Fs1 = 241,7,

Mc= 78,1, Ms1 = 121,2,

Warunki równowagi wewnętrznej:

Fc+Fs1=-230,5+(241,7)=11,2 kN (NSd=11,2 kN)

Mc+Ms1=78,1+(121,2)=199,3 kNm (MSd=199,3 kNm)

Nośność przekroju prostopadłego:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 6, przekrój: xa=2,49 m, xb=2,51 m

Obliczenia wykonano dla kombinacji [ABDEFP] grup obciążeń, dla której warunek stanu granicznego nośności przekroju jest najniekorzystniejszy

Wielkości obliczeniowe:

NSd=11,2 kN,

MSd=√(MSdx2+ MSdy2) = √(-199,32+0,02) =199,3 kNm

fcd=8,0 MPa, fyd=350 MPa (ftd=435 MPa - uwzgl. wzmocnienia) ,

Zbrojenie rozciągane: As1=21,49 cm2,

Zbrojenie ściskane: As2=12,72 cm2,

As=As1+As2=34,21 cm2, ρ=100×As/Ac= 100×34,21/6525=0,52 %

Wielkości geometryczne [cm]:

h=90,0, d=80,4, x=18,3 (ξ=0,228),

a1=9,6, a2=3,4, ac=6,7, zc=73,8, Acc=1972 cm2,

εc=-0,27 ‰, εs2=-0,22 ‰, εs1=0,92 ‰,

Wielkości statyczne [kN, kNm]:

Fc= -203,9, Fs1 = 272,2, Fs2 = -57,0,

Mc= 60,8, Ms1 = 119,7, Ms2 = 18,9,

Warunek stanu granicznego nośności:

MRd = 474,5 kNm > MSd =Mc+Ms1+Ms2=60,8+(119,7)+(18,9)=199,3 kNm

Zbrojenie górą

Cechy przekroju:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 6, przekrój: xa=0,00 m, xb=5,00 m

Wymiary przekroju [cm]:

h=90,0, bw=45,0, beff=100,0, hf=45,0,

Cechy materiałowe dla sytuacji stałej lub przejściowej

BETON: B15

fck12,0 MPa, fcd=α·fckc=1,00×12,0/1,50=8,0 MPa

Cechy geometryczne przekroju betonowego:

Ac=6525 cm2, Jcx=3929111 cm4, Jcy=4091719 cm4

STAL: A-III (25G2S)

fyk=395 MPa, γs=1,15, fyd=350 MPa

ξlim=0,0035/(0,0035+fyd/Es)=0,0035/(0,0035+350/200000)=0,667,

Zbrojenie główne:

As1+As2=34,21 cm2, ρ=100 (As1+As2)/Ac =100×34,21/6525=0,52 %,

Jsx=46922 cm4, Jsy=6521 cm4,

Siły przekrojowe:

zadanie: RAMA-ZEL, pręt nr 6, przekrój: xa=0,00 m, xb=5,00 m

Obciążenia działające w płaszczyźnie układu: ABDEFP

Momenty zginające: M= 391,2 kNm, M= 0,0 kNm,

Siły poprzeczne: V= 435,4 kN, V= 0,0 kN,

Siła osiowa: N = 11,2 kN = NSd, .

Zbrojenie wymagane:

(zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 6, przekrój: xa=0,00 m, xb=5,00 m)

Obliczenia wykonano:

- dla kombinacji [ABDEFP] grup obciążeń, dla której suma zbrojenia wymaganego jest największa

Wielkości obliczeniowe:

NSd=11,2 kN,

MSd=√(MSdx2+ MSdy2) = √(391,22+0,02) =391,2 kNm

fcd=8,0 MPa, fyd=350 MPa (ftd=435 MPa - uwzgl. wzmocnienia) ,

Zbrojenie rozciągane (εs1=10,00 ‰):

As1=13,69 cm2 ⇒ (618 = 15,27 cm2),

Dodatkowe zbrojenie ściskane(*As2=0 nie jest obliczeniowo wymagane.*|* (εc=-2,64 ‰,):

As2=0,00 cm2 ⇒ (018 = 0,00 cm2) *)

As=As1+As2=13,69 cm2, ρ=100×As/Ac= 100×13,69/6525=0,21 %

Wielkości geometryczne [cm]:

h=90,0, d=86,6, x=18,1 (ξ=0,209),

a1=3,4, ac=7,2, zc=79,4, Acc=815 cm2,

εc=-2,64 ‰, εs1=10,00 ‰,

Wielkości statyczne [kN, kNm]:

Fc= -487,7, Fs1 = 498,9,

Mc= 226,2, Ms1 = 165,0,

Warunki równowagi wewnętrznej:

Fc+Fs1=-487,7+(498,9)=11,2 kN (NSd=11,2 kN)

Mc+Ms1=226,2+(165,0)=391,2 kNm (MSd=391,2 kNm)

Nośność przekroju prostopadłego:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 6, przekrój: xa=0,00 m, xb=5,00 m

Obliczenia wykonano dla kombinacji [ABDEFP] grup obciążeń, dla której warunek stanu granicznego nośności przekroju jest najniekorzystniejszy

Wielkości obliczeniowe:

NSd=11,2 kN,

MSd=√(MSdx2+ MSdy2) = √(391,22+0,02) =391,2 kNm

fcd=8,0 MPa, fyd=350 MPa (ftd=435 MPa - uwzgl. wzmocnienia) ,

Zbrojenie rozciągane: As1=19,51 cm2,

Zbrojenie ściskane: As2=14,70 cm2,

As=As1+As2=34,21 cm2, ρ=100×As/Ac= 100×34,21/6525=0,52 %

Wielkości geometryczne [cm]:

h=90,0, d=80,8, x=26,5 (ξ=0,328),

a1=9,2, a2=5,6, ac=9,8, zc=71,0, Acc=1278 cm2,

εc=-0,80 ‰, εs2=-0,71 ‰, εs1=1,65 ‰,

Wielkości statyczne [kN, kNm]:

Fc= -356,0, Fs1 = 547,4, Fs2 = -180,2,

Mc= 155,6, Ms1 = 149,2, Ms2 = 86,4,

Warunek stanu granicznego nośności:

MRd = 511,9 kNm > MSd =Mc+Ms1+Ms2=155,6+(149,2)+(86,4)=391,2 kNm

Nośność ze względu na ścinanie

Zbrojenie poprzeczne (strzemiona)

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 6

Na całej długości pręta przyjęto strzemiona o średnicy φ=10 mm ze stali A-0, dla której f ywd = 190 MPa.

Minimalny stopień zbrojenia na ścinanie:

ρw,min = 0,08 / fyk = 0,08× / 395 = 0,00070

Rozstaw strzemion:

Strefa nr 1

Początek i koniec strefy: xa = 0,0 xb = 203,1 cm

Maksymalny rozstawy strzemion:

smax = 0,75 d = 0,75×780 = 585 smax ≤ 400 mm

przyjęto smax = 400 mm.

Ze względu na pręty ściskane smax = 15 φ = 15×12,0 = 180,0 mm.

Przyjęto strzemiona 4-cięte, prostopadłe do osi pręta o rozstawie 12,0 cm, dla których stopień zbrojenia na ścinanie wynosi:

ρw = Asw /(s bw sin α) = 3,14 / (12,0×45,0×1,000) = 0,00582

ρw = 0,00582 > 0,00070 = ρw min

Strefa nr 2

Początek i koniec strefy: xa = 203,1 xb = 328,1 cm

Maksymalny rozstawy strzemion:

smax = 0,75 d = 0,75×832 = 624 smax ≤ 400 mm

przyjęto smax = 400 mm.

Ze względu na pręty ściskane smax = 15 φ = 15×12,0 = 180,0 mm.

Przyjęto strzemiona 4-cięte, prostopadłe do osi pręta o rozstawie 18,0 cm, dla których stopień zbrojenia na ścinanie wynosi:

ρw = Asw /(s bw sin α) = 3,14 / (18,0×45,0×1,000) = 0,00388

ρw = 0,00388 > 0,00070 = ρw min

Strefa nr 3

Początek i koniec strefy: xa = 328,1 xb = 500,0 cm

Maksymalny rozstawy strzemion:

smax = 0,75 d = 0,75×780 = 585 smax ≤ 400 mm

przyjęto smax = 400 mm.

Ze względu na pręty ściskane smax = 15 φ = 15×12,0 = 180,0 mm.

Przyjęto strzemiona 4-cięte, prostopadłe do osi pręta o rozstawie 12,0 cm, dla których stopień zbrojenia na ścinanie wynosi:

ρw = Asw /(s bw sin α) = 3,14 / (12,0×45,0×1,000) = 0,00582

ρw = 0,00582 > 0,00070 = ρw min

Ścinanie

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 6.

Przyjęto podparcie i obciążenie bezpośrednie.

Odcinek nr 2

Początek i koniec odcinka: xa = 203,1 xb = 328,1 cm

Siły przekrojowe: NSd = 14,3;

VSd max = -117,0 kN

Rodzaj odcinka:

ρL = = = 0,00392; ρL ≤ 0,01

Przyjęto ρL = 0,00392.

σcp = NSd / AC = -14,3 / 6525,00 ×10 = -0,0 MPa σcp ≤ 0,2 fcd

Przyjęto σcp = 0,0 MPa.

VRd1 = [0,35 k fctd (1,2 + 40 ρL) + 0,15 σcp] bw d =

= [0,35×1,00×0,70×(1,2+40×0,00392) + 0,15×0,0]×45,0×83,2×10-1 = 124,5 kN

VSd = 117,0 < 124,5 = VRd1

Nośność odcinka I-go rodzaju:

VSd = 117,0 < 124,5 = VRd1

ν = 0,6 (1 - fck / 250) = 0,6×(1 - 12 / 250) = 0,571

VRd2 = 0,5 ν fcd bw z = 0,5×0,571×8,0×45,0×74,9×10-1 = 770,3 kN

VSd = 117,0 < 770,3 = VRd2

Stan graniczny użytkowania

Zarysowanie

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 6,

Położenie przekroju: x = 2,500 m

Siły przekrojowe: MSd = 199,6 kNm

NSd = 11,2 kN e = 1782,5 cm

VSd = 37,3 kN

Wymiary przekroju: bw = 45,0 cm

d = h - a1 = 90,0 - 6,8 = 83,2 cm

Ac = 6525 cm2

Wc = 73394 cm3

Minimalne zbrojenie:

Wymagane pole zbrojenia rozciąganego dla zginania, przy naprężeniach wywołanych przyczynami zewnętrznymi, wynosi:

As = kc k fct,eff Act / σs,lim =

= 0,4×1,0×1,6×2057 / 220 = 5,98 cm2

As1 = 14,70 > 5,98 = As

Zarysowanie:

Mcr = fctm Wc = 1,6×73394 ×10-3 = 117,4 kNm

Ncr = = ×10-1 = 6,5 kN

NSd = 11,2 > 6,5 = Ncr

Przekrój zarysowany.

Szerokość rozwarcia rysy prostopadłej do osi pręta:

Przyjęto k2 = 0,5.

ρr = As / Act,eff = 14,70 / 760 = 0,01935

srm = 50 + 0,25 k1 k2 φ / ρr = 50 + 0,25×0,8×0,50×15/0,01935 = 127,52

εsm = σs / Es [1 - β1β2 (σsr / σs)2] =

= 182,7/200000 ×[1 - 1,0×0,5×(6,5/11,2)2] = 0,00076

wk = β srm εsm = 1,7×127,52×0,00076 = 0,16 mm

wk = 0,16 < 0,3 = wlim

Szerokość rozwarcia rysy ukośnej:

Rysy ukośne nie występują.

Ugięcia

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 6

Ugięcia wyznaczono dla charakterystycznych obciążeń długotrwałych.

Współczynniki pełzania dla obciążeń długotrwałych przyjęto równy φ(t,to) = 2,00.

Ec,eff = = = 9000 MPa

Moment rysujący:

Mcr = fctm Wc = 1,6×107749 ×10-3 = 172,4 kNm

Całkowity moment zginający MSd = -391,2 kN powoduje zarysowanie przekroju.

Sztywność dla długotrwałego działania obciążeń długotrwałych:

Sztywność na zginanie wyznaczona dla momentu MSd = -391,2 kNm.

Wielkości geometryczne przekroju: xI = 52,9 cm II = 4968811 cm4

xII = 26,5 cm III = 1623983 cm4

B = =

= ×10-5 = 156383 kNm2

Wykres sztywności i momentów dla obciążeń długotrwałych.

Ugięcia.

Ugięcie w punkcie o współrzędnej x = 2,578 cm, wyznaczone poprzez całkowanie funkcji krzywizny osi pręta (1/ρ) z uwzględnieniem zmiany sztywności wzdłuż osi elementu, wynosi:

a = a∞,d = 2,1 mm

a = 2,1 < 25,0 = alim

5.2.1 Słup

Nr pręta Graficzne przedstawienie pręta
8 i 13

Cechy przekroju:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 13, przekrój: xa=3,50 m, xb=0,00 m

Wymiary przekroju [cm]:

h=70,0, b=50,0,

Cechy materiałowe dla sytuacji stałej lub przejściowej

BETON: B15

fck12,0 MPa, fcd=α·fckc=1,00×12,0/1,50=8,0 MPa

Cechy geometryczne przekroju betonowego:

Ac=3500 cm2, Jcx=1429167 cm4, Jcy=729167 cm4

STAL: A-III (25G2S)

fyk=395 MPa, γs=1,15, fyd=350 MPa

ξlim=0,0035/(0,0035+fyd/Es)=0,0035/(0,0035+350/200000)=0,667,

Zbrojenie główne:

As1+As2=15,27 cm2, ρ=100 (As1+As2)/Ac =100×15,27/3500=0,44 %,

Jsx=15246 cm4, Jsy=4749 cm4,

Siły przekrojowe:

zadanie: RAMA-ZEL, pręt nr 13, przekrój: xa=3,50 m, xb=0,00 m

Obciążenia działające w płaszczyźnie układu: ABCEFPS

Momenty zginające: M= 148,1 kNm, M= 0,0 kNm,

Siły poprzeczne: V= -77,8 kN, V= 0,0 kN,

Siła osiowa: N = -182,3 kN = NSd, .

Zbrojenie wymagane:

(zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 13, przekrój: xa=3,50 m, xb=0,00 m)

Obliczenia wykonano:

- dla kombinacji [ABCEFPS] grup obciążeń, dla której suma zbrojenia wymaganego jest największa

Wielkości obliczeniowe:

NSd=-182,3 kN,

MSd=√(MSdx2+ MSdy2) = √(152,42+0,02) =152,4 kNm

fcd=8,0 MPa, fyd=350 MPa (ftd=435 MPa - uwzgl. wzmocnienia) ,

Zbrojenie rozciągane (εs1=9,98 ‰):

As1=4,30 cm2 < min As1=5,06 cm2, przyjęto As1=5,06 cm2, ⇒ (218 = 5,09 cm2),

Dodatkowe zbrojenie ściskane(*As2=0 nie jest obliczeniowo wymagane.*|* (εc=-2,22 ‰,):

As2=0,00 cm2 ⇒ (018 = 0,00 cm2) *)

As=As1+As2=4,30 cm2, ρ=100×As/Ac= 100×4,30/3500=0,12 %

Wielkości geometryczne [cm]:

h=70,0, d=66,6, x=12,1 (ξ=0,182),

a1=3,4, ac=4,6, zc=62,0, Acc=606 cm2,

εc=-2,22 ‰, εs1=9,98 ‰,

Wielkości statyczne [kN, kNm]:

Fc= -338,9, Fs1 = 156,6,

Mc= 102,9, Ms1 = 49,5,

Warunki równowagi wewnętrznej:

Fc+Fs1=-338,9+(156,6)=-182,3 kN (NSd=-182,3 kN)

Mc+Ms1=102,9+(49,5)=152,4 kNm (MSd=152,4 kNm)

Długości wyboczeniowe pręta:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 13

przy wyboczeniu w płaszczyźnie układu:

podatności węzłów ustalone według załącznika C normy, współczynnik β obliczono jak dla pręta dwustronnie zamocowanego w układzie nieprzesuwnym

ze wzoru (C.1) lo = β lcol, lcol=3,500 m,

podatności węzłów: κa =0,720 ⇒ kA =(1/κa-1)=0,388, êb =0,572 ⇒ kB =(1/κb-1)=0,748,

β = 0,5 + 0,25/(kA+1) + 0,25/(kB+1) = 0,5 + 0,25/(0,388+1) + 0,25/(0,748+1) = 0,823 ⇒ lo= 0,823×3,500 = 2,881 m

przy wyboczeniu w płaszczyźnie prostopadłej do płaszczyzny układu:

podatności węzłów ustalone według załącznika C normy, współczynnik β obliczono jak dla pręta swobodnego:

ze wzoru (C.1) lo = β lcol, lcol=3,500 m,

podatności węzłów: κa =1,000 ⇒ kA =(1/κa -1)=0,000, êb =1,000 ⇒ kB =(1/κb-1)=0,000,

β=1,000 ⇒ lo = 1,000×3,500 = 3,500 m

Uwzględnienie wpływu smukłości pręta:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 13

- w płaszczyźnie ustroju:

mimośród niezamierzony: (lcol=3,500 m, h=0,700 m) ea = max= max〈0,006, 0,023, 0,010〉 =0,023 m, przyjęto: ea=0,023 m,

uwzględnienie wpływu smukłości nie jest wymagane,

- w płaszczyźnie prostopadłej do ustroju:

uwzględnienie wpływu smukłości zaniechano

Nośność przekroju prostopadłego:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 13, przekrój: xa=3,50 m, xb=0,00 m

Obliczenia wykonano dla kombinacji [ABCEFPS] grup obciążeń, dla której warunek stanu granicznego nośności przekroju jest najniekorzystniejszy

Wielkości obliczeniowe:

NSd=-182,3 kN,

MSd=√(MSdx2+ MSdy2) = √(152,42+0,02) =152,4 kNm

fcd=8,0 MPa, fyd=350 MPa (ftd=435 MPa - uwzgl. wzmocnienia) ,

Zbrojenie rozciągane: As1=7,63 cm2,

Zbrojenie ściskane: As2=7,63 cm2,

As=As1+As2=15,27 cm2, ρ=100×As/Ac= 100×15,27/3500=0,44 %

Wielkości geometryczne [cm]:

h=70,0, d=66,6, x=24,0 (ξ=0,360),

a1=3,4, a2=3,4, ac=8,2, zc=58,4, Acc=1200 cm2,

εc=-0,63 ‰, εs2=-0,54 ‰, εs1=1,12 ‰,

Wielkości statyczne [kN, kNm]:

Fc= -270,4, Fs1 = 170,7, Fs2 = -82,5,

Mc= 72,4, Ms1 = 53,9, Ms2 = 26,1,

Warunek stanu granicznego nośności:

MRd = 274,9 kNm > MSd =Mc+Ms1+Ms2=72,4+(53,9)+(26,1)=152,4 kNm

5.2.2 Słup

Nr pręta Graficzne przedstawienie pręta
10 i 12

Cechy przekroju:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 12, przekrój: xa=1,75 m, xb=1,75 m

Wymiary przekroju [cm]:

h=60,0, b=50,0,

Cechy materiałowe dla sytuacji stałej lub przejściowej

BETON: B15

fck12,0 MPa, fcd=α·fckc=1,00×12,0/1,50=8,0 MPa

Cechy geometryczne przekroju betonowego:

Ac=3000 cm2, Jcx=900000 cm4, Jcy=625000 cm4

STAL: A-III (25G2S)

fyk=395 MPa, γs=1,15, fyd=350 MPa

ξlim=0,0035/(0,0035+fyd/Es)=0,0035/(0,0035+350/200000)=0,667,

Zbrojenie główne:

As1+As2=15,27 cm2, ρ=100 (As1+As2)/Ac =100×15,27/3000=0,51 %,

Jsx=10803 cm4, Jsy=4749 cm4,

Siły przekrojowe:

zadanie: RAMA-ZEL, pręt nr 12, przekrój: xa=0,00 m, xb=3,50 m

Obciążenia działające w płaszczyźnie układu: ABCEFPS

Momenty zginające: M= 24,2 kNm, M= 0,0 kNm,

Siły poprzeczne: V= 20,2 kN, V= 0,0 kN,

Siła osiowa: N = -289,6 kN = NSd, .

Zbrojenie wymagane:

(zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 12, przekrój: xa=0,00 m, xb=3,50 m)

Obliczenia wykonano:

- dla kombinacji [ABCEFPS] grup obciążeń, dla której suma zbrojenia wymaganego jest największa

Wielkości obliczeniowe:

NSd=-289,6 kN,

MSd=√(MSdx2+ MSdy2) = √(30,02+0,02) =30,0 kNm

fcd=8,0 MPa, fyd=350 MPa (ftd=435 MPa - uwzgl. wzmocnienia) ,

Dodatkowe zbrojenie mniej ściskane nie jest obliczeniowo wymagane.

Dodatkowe zbrojenie ściskane(*As2=0 nie jest obliczeniowo wymagane.*|* (εc=-0,26 ‰, εco=-0,15 ‰):

As2=0,00 cm2 < min As2=4,50 cm2, przyjęto As2=4,50 cm2 ⇒ (218 = 5,09 cm2) *)

Wielkości geometryczne [cm]:

h=60,0, d=60,0, x=61,8 (ξ=1,030), ac=19,7, Acc=2915 cm2,

εc=-0,26 ‰,

Wielkości statyczne [kN, kNm]:

Fc= -289,6,

Mc= 30,0,

Warunki równowagi wewnętrznej:

Fc=-289,6=-289,6 kN (NSd=-289,6 kN)

Mc=30,0=30,0 kNm (MSd=30,0 kNm)

Długości wyboczeniowe pręta:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 12

przy wyboczeniu w płaszczyźnie układu:

podatności węzłów ustalone według załącznika C normy, współczynnik β obliczono jak dla pręta dwustronnie zamocowanego w układzie nieprzesuwnym

ze wzoru (C.1) lo = β lcol, lcol=3,500 m,

podatności węzłów: κa =0,436 ⇒ kA =(1/κa-1)=1,296, êb =0,286 ⇒ kB =(1/κb-1)=2,496,

β = 0,5 + 0,25/(kA+1) + 0,25/(kB+1) = 0,5 + 0,25/(1,296+1) + 0,25/(2,496+1) = 0,680 ⇒ lo= 0,680×3,500 = 2,381 m

przy wyboczeniu w płaszczyźnie prostopadłej do płaszczyzny układu:

podatności węzłów ustalone według załącznika C normy, współczynnik β obliczono jak dla pręta swobodnego:

ze wzoru (C.1) lo = β lcol, lcol=3,500 m,

podatności węzłów: κa =1,000 ⇒ kA =(1/κa -1)=0,000, êb =1,000 ⇒ kB =(1/κb-1)=0,000,

β=1,000 ⇒ lo = 1,000×3,500 = 3,500 m

Uwzględnienie wpływu smukłości pręta:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 12

- w płaszczyźnie ustroju:

mimośród niezamierzony: (lcol=3,500 m, h=0,600 m) ea = max= max〈0,006, 0,020, 0,010〉 =0,020 m, przyjęto: ea=0,020 m,

uwzględnienie wpływu smukłości nie jest wymagane,

- w płaszczyźnie prostopadłej do ustroju:

uwzględnienie wpływu smukłości zaniechano

Nośność przekroju prostopadłego:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 12, przekrój: xa=0,00 m, xb=3,50 m

Obliczenia wykonano dla kombinacji [ABCEFPS] grup obciążeń, dla której warunek stanu granicznego nośności przekroju jest najniekorzystniejszy

Wielkości obliczeniowe:

NSd=-289,6 kN,

MSd=√(MSdx2+ MSdy2) = √(30,02+0,02) =30,0 kNm

fcd=8,0 MPa, fyd=350 MPa (ftd=435 MPa - uwzgl. wzmocnienia) ,

Zbrojenie mniej ściskane: As1=7,63 cm2,

Zbrojenie ściskane: As2=7,63 cm2,

As=As1+As2=15,27 cm2, ρ=100×As/Ac= 100×15,27/3000=0,51 %

Wielkości geometryczne [cm]:

h=60,0, d=56,6, x=63,1 (ξ=1,114),

a1=3,4, a2=3,4, ac=21,1, zc=35,5, Acc=3000 cm2,

εc=-0,21 ‰, εs2=-0,20 ‰, εs1=-0,02 ‰,

Wielkości statyczne [kN, kNm]:

Fc= -255,8, Fs1 = -3,3, Fs2 = -30,4,

Mc= 22,7, Ms1 = -0,9, Ms2 = 8,1,

Warunek stanu granicznego nośności:

NRd = -2006,9 kN > NSd =Fc+Fs1+Fs2=-255,8+(-3,3)+(-30,4)=-289,6 kN

5.2.3 Słup

Nr pręta Graficzne przedstawienie pręta
10 i 12

Cechy przekroju:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 3, przekrój: xa=1,75 m, xb=1,75 m

Wymiary przekroju [cm]:

h=60,0, b=50,0,

Cechy materiałowe dla sytuacji stałej lub przejściowej

BETON: B15

fck12,0 MPa, fcd=α·fckc=1,00×12,0/1,50=8,0 MPa

Cechy geometryczne przekroju betonowego:

Ac=3000 cm2, Jcx=900000 cm4, Jcy=625000 cm4

STAL: A-III (25G2S)

fyk=395 MPa, γs=1,15, fyd=350 MPa

ξlim=0,0035/(0,0035+fyd/Es)=0,0035/(0,0035+350/200000)=0,667,

Zbrojenie główne:

As1+As2=15,27 cm2, ρ=100 (As1+As2)/Ac =100×15,27/3000=0,51 %,

Jsx=10803 cm4, Jsy=4749 cm4,

Cechy przekroju:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 3, przekrój: xa=0,00 m, xb=3,50 m

Wymiary przekroju [cm]:

h=60,0, b=50,0,

Cechy materiałowe dla sytuacji stałej lub przejściowej

BETON: B15

fck12,0 MPa, fcd=α·fckc=1,00×12,0/1,50=8,0 MPa

Cechy geometryczne przekroju betonowego:

Ac=3000 cm2, Jcx=900000 cm4, Jcy=625000 cm4

STAL: A-III (25G2S)

fyk=395 MPa, γs=1,15, fyd=350 MPa

ξlim=0,0035/(0,0035+fyd/Es)=0,0035/(0,0035+350/200000)=0,667,

Zbrojenie główne:

As1+As2=15,27 cm2, ρ=100 (As1+As2)/Ac =100×15,27/3000=0,51 %,

Jsx=10803 cm4, Jsy=4749 cm4,

Siły przekrojowe:

zadanie: RAMA-ZEL, pręt nr 3, przekrój: xa=0,00 m, xb=3,50 m

Obciążenia działające w płaszczyźnie układu: ABCEFPS

Momenty zginające: M= 38,3 kNm, M= 0,0 kNm,

Siły poprzeczne: V= 15,5 kN, V= 0,0 kN,

Siła osiowa: N = -1029,1 kN = NSd, .

Zbrojenie wymagane:

(zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 3, przekrój: xa=0,00 m, xb=3,50 m)

Obliczenia wykonano:

- dla kombinacji [ABCEFPS] grup obciążeń, dla której suma zbrojenia wymaganego jest największa

Wielkości obliczeniowe:

NSd=-1029,1 kN,

MSd=√(MSdx2+ MSdy2) = √(58,92+0,02) =58,9 kNm

fcd=8,0 MPa, fyd=350 MPa (ftd=435 MPa - uwzgl. wzmocnienia) ,

Dodatkowe zbrojenie mniej ściskane nie jest obliczeniowo wymagane.

Dodatkowe zbrojenie ściskane(*As2=0 nie jest obliczeniowo wymagane.*|* (εc=-0,83 ‰, εco=-0,55 ‰):

As2=0,00 cm2 < min As2=4,50 cm2, przyjęto As2=4,50 cm2 ⇒ (218 = 5,09 cm2) *)

Wielkości geometryczne [cm]:

h=60,0, d=60,0, x=80,5 (ξ=1,341), ac=24,3, Acc=3000 cm2,

εc=-0,83 ‰,

Wielkości statyczne [kN, kNm]:

Fc= -1029,0,

Mc= 58,9,

Warunki równowagi wewnętrznej:

Fc=-1029,0=-1029,0 kN (NSd=-1029,1 kN)

Mc=58,9=58,9 kNm (MSd=58,9 kNm)

Długości wyboczeniowe pręta:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 3

przy wyboczeniu w płaszczyźnie układu:

podatności węzłów ustalone według załącznika C normy, współczynnik β obliczono jak dla pręta dwustronnie zamocowanego w układzie nieprzesuwnym

ze wzoru (C.1) lo = β lcol, lcol=3,500 m,

podatności węzłów: κa =0,286 ⇒ kA =(1/κa-1)=2,496, êb =0,000 ⇒ kB =(1/κb-1)=∞,

β = 0,5 + 0,25/(kA+1) + 0,25/(kB+1) = 0,5 + 0,25/(2,496+1) + 0,25/(∞+1) = 0,572 ⇒ lo= 0,572×3,500 = 2,000 m

przy wyboczeniu w płaszczyźnie prostopadłej do płaszczyzny układu:

podatności węzłów ustalone według załącznika C normy, współczynnik β obliczono jak dla pręta swobodnego:

ze wzoru (C.1) lo = β lcol, lcol=3,500 m,

podatności węzłów: κa =1,000 ⇒ kA =(1/κa -1)=0,000, êb =1,000 ⇒ kB =(1/κb-1)=0,000,

β=1,000 ⇒ lo = 1,000×3,500 = 3,500 m

Uwzględnienie wpływu smukłości pręta:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 3

- w płaszczyźnie ustroju:

mimośród niezamierzony: (lcol=3,500 m, h=0,600 m) ea = max= max〈0,006, 0,020, 0,010〉 =0,020 m, przyjęto: ea=0,020 m,

uwzględnienie wpływu smukłości nie jest wymagane,

- w płaszczyźnie prostopadłej do ustroju:

uwzględnienie wpływu smukłości zaniechano

Nośność przekroju prostopadłego:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 3, przekrój: xa=0,00 m, xb=3,50 m

Obliczenia wykonano dla kombinacji [ABCEFPS] grup obciążeń, dla której warunek stanu granicznego nośności przekroju jest najniekorzystniejszy

Wielkości obliczeniowe:

NSd=-1029,1 kN,

MSd=√(MSdx2+ MSdy2) = √(58,92+0,02) =58,9 kNm

fcd=8,0 MPa, fyd=350 MPa (ftd=435 MPa - uwzgl. wzmocnienia) ,

Zbrojenie mniej ściskane: As1=7,63 cm2,

Zbrojenie ściskane: As2=7,63 cm2,

As=As1+As2=15,27 cm2, ρ=100×As/Ac= 100×15,27/3000=0,51 %

Wielkości geometryczne [cm]:

h=60,0, d=56,6, x=86,4 (ξ=1,527),

a1=3,4, a2=3,4, ac=25,3, zc=31,3, Acc=3000 cm2,

εc=-0,65 ‰, εs2=-0,62 ‰, εs1=-0,22 ‰,

Wielkości statyczne [kN, kNm]:

Fc= -899,6, Fs1 = -34,2, Fs2 = -95,3,

Mc= 42,6, Ms1 = -9,1, Ms2 = 25,3,

Warunek stanu granicznego nośności:

NRd = -2359,3 kN > NSd =Fc+Fs1+Fs2=-899,6+(-34,2)+(-95,3)=-1029,1 kN

5.2.4 Słup

Nr pręta Graficzne przedstawienie pręta
1 i 7

Cechy przekroju:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 1, przekrój: xa=3,50 m, xb=0,00 m

Wymiary przekroju [cm]:

h=70,0, b=50,0,

Cechy materiałowe dla sytuacji stałej lub przejściowej

BETON: B15

fck12,0 MPa, fcd=α·fckc=1,00×12,0/1,50=8,0 MPa

Cechy geometryczne przekroju betonowego:

Ac=3500 cm2, Jcx=1429167 cm4, Jcy=729167 cm4

STAL: A-III (25G2S)

fyk=395 MPa, γs=1,15, fyd=350 MPa

ξlim=0,0035/(0,0035+fyd/Es)=0,0035/(0,0035+350/200000)=0,667,

Zbrojenie główne:

As1+As2=15,27 cm2, ρ=100 (As1+As2)/Ac =100×15,27/3500=0,44 %,

Jsx=15246 cm4, Jsy=4749 cm4,

Siły przekrojowe:

zadanie: RAMA-ZEL, pręt nr 1, przekrój: xa=3,50 m, xb=0,00 m

Obciążenia działające w płaszczyźnie układu: ABCEFPS

Momenty zginające: M= 139,4 kNm, M= 0,0 kNm,

Siły poprzeczne: V= -59,5 kN, V= 0,0 kN,

Siła osiowa: N = -675,8 kN = NSd, .

Zbrojenie wymagane:

(zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 1, przekrój: xa=3,50 m, xb=0,00 m)

Obliczenia wykonano:

- dla kombinacji [ABCEFPS] grup obciążeń, dla której suma zbrojenia wymaganego jest największa

Wielkości obliczeniowe:

NSd=-675,8 kN,

MSd=√(MSdx2+ MSdy2) = √(155,12+0,02) =155,1 kNm

fcd=8,0 MPa, fyd=350 MPa (ftd=435 MPa - uwzgl. wzmocnienia) ,

Dodatkowe zbrojenie mniej ściskane nie jest obliczeniowo wymagane.

Dodatkowe zbrojenie ściskane(*As2=0 nie jest obliczeniowo wymagane.*|* (εc=-1,26 ‰, εco=-0,14 ‰):

As2=0,00 cm2 < min As2=5,25 cm2, przyjęto As2=5,25 cm2 ⇒ (318 = 7,63 cm2) *)

Wielkości geometryczne [cm]:

h=70,0, d=70,0, x=35,6 (ξ=0,509), ac=12,0, Acc=1694 cm2,

εc=-1,26 ‰,

Wielkości statyczne [kN, kNm]:

Fc= -675,8,

Mc= 155,1,

Warunki równowagi wewnętrznej:

Fc=-675,8=-675,8 kN (NSd=-675,8 kN)

Mc=155,1=155,1 kNm (MSd=155,1 kNm)

Długości wyboczeniowe pręta:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 1

przy wyboczeniu w płaszczyźnie układu:

podatności węzłów ustalone według załącznika C normy, współczynnik β obliczono jak dla pręta dwustronnie zamocowanego w układzie nieprzesuwnym

ze wzoru (C.1) lo = β lcol, lcol=3,500 m,

podatności węzłów: κa =0,000 ⇒ kA =(1/κa-1)=∞, κb =0,572 ⇒ kB =(1/κb-1)=0,748,

β = 0,5 + 0,25/(kA+1) + 0,25/(kB+1) = 0,5 + 0,25/(∞+1) + 0,25/(0,748+1) = 0,643 ⇒ lo= 0,643×3,500 = 2,250 m

przy wyboczeniu w płaszczyźnie prostopadłej do płaszczyzny układu:

podatności węzłów ustalone według załącznika C normy, współczynnik β obliczono jak dla pręta swobodnego:

ze wzoru (C.1) lo = β lcol, lcol=3,500 m,

podatności węzłów: κa =1,000 ⇒ kA =(1/κa -1)=0,000, êb =1,000 ⇒ kB =(1/κb-1)=0,000,

β=1,000 ⇒ lo = 1,000×3,500 = 3,500 m

Uwzględnienie wpływu smukłości pręta:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 1

- w płaszczyźnie ustroju:

mimośród niezamierzony: (lcol=3,500 m, h=0,700 m) ea = max= max〈0,006, 0,023, 0,010〉 =0,023 m, przyjęto: ea=0,023 m,

uwzględnienie wpływu smukłości nie jest wymagane,

- w płaszczyźnie prostopadłej do ustroju:

uwzględnienie wpływu smukłości zaniechano

Nośność przekroju prostopadłego:

zadanie RAMA-ZEL, pręt nr 1, przekrój: xa=3,50 m, xb=0,00 m

Obliczenia wykonano dla kombinacji [ABCEFPS] grup obciążeń, dla której warunek stanu granicznego nośności przekroju jest najniekorzystniejszy

Wielkości obliczeniowe:

NSd=-675,8 kN,

MSd=√(MSdx2+ MSdy2) = √(155,12+0,02) =155,1 kNm

fcd=8,0 MPa, fyd=350 MPa (ftd=435 MPa - uwzgl. wzmocnienia) ,

Zbrojenie rozciągane: As1=7,63 cm2,

Zbrojenie ściskane: As2=7,63 cm2,

As=As1+As2=15,27 cm2, ρ=100×As/Ac= 100×15,27/3500=0,44 %

Wielkości geometryczne [cm]:

h=70,0, d=66,6, x=49,1 (ξ=0,737),

a1=3,4, a2=3,4, ac=16,9, zc=49,7, Acc=2453 cm2,

εc=-0,71 ‰, εs2=-0,66 ‰, εs1=0,25 ‰,

Wielkości statyczne [kN, kNm]:

Fc= -613,8, Fs1 = 38,7, Fs2 = -100,8,

Mc= 111,1, Ms1 = 12,2, Ms2 = 31,8,

Warunek stanu granicznego nośności:

NRd = -1652,3 kN > NSd =Fc+Fs1+Fs2=-613,8+(38,7)+(-100,8)=-675,8 kN

Poz 6. Fundamenty

1. Metryka projektu

Projekt: ,

Pozycja:

Projektant: ,

Komentarz:

Data ostatniej aktualizacji danych: 2009-11-22

Poziom odniesienia: 0,00 m.

2. Fundamenty

Liczba fundamentów: 4

2.1. Fundament nr 1

Klasa fundamentu: stopa prostokątna,

Typ konstrukcji: słup prostokątny,

Położenie fundamentu względem układy globalnego:

Wymiary podstawy fundamentu: Bx = 1,80 m, By = 1,60 m,

Współrzędne środka fundamentu:

x0f = 0,00 m, y0f = 0,00 m,

Kąt obrotu układu lokalnego względem globalnego: φ = 0,00.

2.2. Fundament nr 2

Klasa fundamentu: stopa prostokątna,

Typ konstrukcji: słup prostokątny,

Położenie fundamentu względem układy globalnego:

Wymiary podstawy fundamentu: Bx = 1,80 m, By = 1,60 m,

Współrzędne środka fundamentu:

x0f = 0,00 m, y0f = 0,00 m,

Kąt obrotu układu lokalnego względem globalnego: φ = 0,00.

2.3. Fundament nr 3

Klasa fundamentu: stopa prostokątna,

Typ konstrukcji: słup prostokątny,

Położenie fundamentu względem układy globalnego:

Wymiary podstawy fundamentu: Bx = 1,80 m, By = 1,60 m,

Współrzędne środka fundamentu:

x0f = 0,00 m, y0f = 0,00 m,

Kąt obrotu układu lokalnego względem globalnego: φ = 0,00.

2.4. Fundament nr 4

Klasa fundamentu: stopa prostokątna,

Typ konstrukcji: słup prostokątny,

Położenie fundamentu względem układy globalnego:

Wymiary podstawy fundamentu: Bx = 1,80 m, By = 1,60 m,

Współrzędne środka fundamentu:

x0f = 0,00 m, y0f = 0,00 m,

Kąt obrotu układu lokalnego względem globalnego: φ = 0,00.

3. Wykopy

Liczba wykopów: 0

FUNDAMENT 1. STOPA PROSTOKĄTNA

Nazwa fundamentu: stopa prostokątna

1. Podłoże gruntowe

1.1. Teren

Poziom terenu: istniejący zt = 0,00 m, projektowany ztp = 0,00 m.

1.2. Warstwy gruntu

Lp. Poziom Grubość Nazwa gruntu Poz. wody ID/IL Stopień
stropu [m] warstwy [m] gruntowej [m] wilgotn.
1 0,00 nieokreśl. Piasek gruby brak wody 0,50 m.wilg.

2. Konstrukcja na fundamencie

Typ konstrukcji: słup prostokątny

Wymiary słupa: b = 0,70 m, l = 0,45 m,

Współrzędne osi słupa: x0 = 0,00 m, y0 = 0,00 m,

Kąt obrotu układu lokalnego względem globalnego: φ = 0,000.

3. Obciążenie od konstrukcji

Poziom przyłożenia obciążenia: zobc = 0,80 m.

Lista obciążeń:

Lp Rodzaj N Hx Hy Mx My γ
obciążenia [kN] [kN] [kNm] [kNm] [kNm] [−]
1 D 689,6 -64,7 0,0 0,00 -77,70 1,20
2 D 512,8 -17,8 0,0 0,00 -18,60 1,20
3 D 705,6 -56,4 0,0 0,00 -64,90 1,20
4 D 497,1 -18,2 0,0 0,00 -18,80 1,20
5 D 705,2 -64,4 0,0 0,00 -77,40 1,20

4. Materiał

Rodzaj materiału: żelbet

Klasa betonu: B15, nazwa stali: St3SX-b,

Średnica prętów zbrojeniowych: dx = 16,0 mm, dy = 16,0 mm,

Kierunek zbrojenia głównego: x, grubość otuliny: 10,0 cm.

5. Wymiary fundamentu

Poziom posadowienia: zf = 1,00 m

Kształt fundamentu: prosty

Wymiary podstawy: Bx = 1,80 m, By = 1,60 m,

Wysokość: H = 0,80 m,

Mimośrody: Ex = 0,00 m, Ey = 0,00 m.

6. Stan graniczny I

6.1. Zestawienie wyników analizy nośności i mimośrodów

Nr obc. Rodzaj obciążenia Poziom [m] Wsp. nośności Wsp. mimośr.
1 D 1,00 0,57 0,40
2 D 1,00 0,36 0,13
3 D 1,00 0,55 0,33
4 D 1,00 0,35 0,13
* 5 D 1,00 0,58 0,39

6.2. Analiza stanu granicznego I dla obciążenia nr 5

Wymiary podstawy fundamentu rzeczywistego: Bx = 1,80 m, By = 1,60 m.

Poziom posadowienia: H = 1,00 m.

Zestawienie obciążeń:

Obciążenia zewnętrzne od konstrukcji:

siła pionowa: N = 705,20 kN, mimośrody wzgl. podst. fund. Ex = 0,00 m, Ey = 0,00 m,

siła pozioma: Hx = -64,40 kN, mimośród względem podstawy fund. Ez = 0,20 m,

siła pozioma: Hy = 0,00 kN, mimośród względem podstawy fund. Ez = 0,20 m,

momenty: Mx = 0,00 kNm, My = -77,40 kNm.

Ciężar własny fundamentu, gruntu, posadzek, obciążenia posadzek:

siła pionowa: G = 72,42 kN/m, momenty: MGx = 0,00 kNm/m, MGy = 0,00 kNm/m.

Sprawdzenie położenia wypadkowej obciążenia względem podstawy fundamentu

Obciążenie pionowe:

Nr = N + G = 705,20 + 72,42 = 777,62 kN.

Momenty względem środka podstawy:

Mrx = N·Ey − Hy·Ez + Mx + MGx = 705,20·0,00 + 0,00 = 0,00 kNm.

Mry = −N·Ex + Hx·Ez + My + MGy = -705,20·0,00 + (-64,40)·0,20 + (-77,40) + 0,00 = -90,28 kNm.

Mimośrody sił względem środka podstawy:

erx = |Mry/Nr| = 90,28/777,62 = 0,12 m,

ery = |Mrx/Nr| = 0,00/777,62 = 0,00 m.

erx/Bx + ery/By = 0,064 + 0,000 = 0,064 m < 0,167.

Wniosek: Warunek położenia wypadkowej jest spełniony.

Sprawdzenie warunku granicznej nośności fundamentu rzeczywistego

Zredukowane wymiary podstawy fundamentu:

Bx′ = Bx − 2·erx = 1,80 - 2·0,12 = 1,57 m, By′ = By − 2·ery = 1,60 - 2·0,00 = 1,60 m.

Obciążenie podłoża obok ławy (min. średnia gęstość dla pola 1):

średnia gęstość obl.: ρD(r) = 1,53 t/m3, min. wysokość: Dmin = 1,00 m,

obciążenie: ρD(r)·g·Dmin = 1,53·9,81·1,00 = 15,01 kPa.

Współczynniki nośności podłoża:

kąt tarcia wewn.: Φu(r) = Φu(n)·γm = 33,00·0,90 = 29,700, spójność: cu(r) = cu(n)·γm = 0,00 kPa,

NB = 7,18 NC = 29,43, ND = 17,79.

Wpływ odchylenia wypadkowej obciążenia od pionu:

tg δx = |Hx|/Nr = 64,40/777,62 = 0,08, tg δx/tg Φu(r) = 0,0828/0,5704 = 0,145,

iBx = 0,75, iCx = 0,85, iDx = 0,86.

tg δy = |Hy|/Nr = 0,00/777,62 = 0,00, tg δy/tg Φu(r) = 0,0000/0,5704 = 0,000,

iBy = 1,00, iCy = 1,00, iDy = 1,00.

Ciężar objętościowy gruntu pod ławą fundamentową:

ρB(n)·γm·g = 1,70·0,90·9,81 = 15,01 kN/m3.

Współczynniki kształtu:

mB = 1 − 0,25·By′/Bx′ = 0,76, mC = 1 + 0,3·By′/Bx′ = 1,29, mD = 1 + 1,5·By′/Bx′ = 2,47

Odpór graniczny podłoża:

QfNBx = Bx′By′(mC·NC·cu(r)·iCx + mD·ND·ρD(r)·g·Dmin·iDx + mB·NB·ρB(r)·g·Bx′·iBx) = 1656,49 kN.

QfNBy = Bx′By′(mC·NC·cu(r)·iCy + mD·ND·ρD(r)·g·Dmin·iDy + mB·NB·ρB(r)·g·By′·iBy) = 1980,66 kN.

Sprawdzenie warunku obliczeniowego:

Nr = 777,62 kN < m·min(QfNBx,QfNBy) = 0,81·1656,49 = 1341,76 kN.

Wniosek: warunek nośności jest spełniony.

7. Stan graniczny II

7.1. Osiadanie fundamentu

Osiadanie pierwotne: s′ = 0,42 cm, osiadanie wtórne: s′′ = 0,00 cm.

Współczynnik stopnia odprężenia podłoża: λ = 0.

Osiadanie całkowite: s = s′ + λ·s′′ = 0,42 + 0·0,00 = 0,42 cm,

Sprawdzenie warunku osiadania:

Warunek nie jest określony.

8. Wymiarowanie fundamentu

8.1. Zestawienie wyników sprawdzenia stopy na przebicie

Nr obc. Przekrój Siła tnąca Nośność betonu Nośność strzemion
V [kN] Vr [kN] Vs [kN]
* 1 1 0 577 -
2 1 0 577 -
3 1 0 577 -
4 1 0 577 -
5 1 0 577 -

8.2. Sprawdzenie stopy na przebicie dla obciążenia nr 1

Zestawienie obciążeń:

Obciążenia zewnętrzne od konstrukcji zredukowane do środka podstawy stopy:

siła pionowa: Nr = 690 kN,

momenty: Mxr = 0,00 kNm, Myr = -90,64 kNm.

Mimośrody siły względem środka podstawy:

exr = |Myr/Nr| = 0,13 m, eyr = |Mxr/Nr| = 0,00 m.

Przebicie stopy w przekroju 1:

Siła ścinająca: VSd = ∫Ac q·dA = 0 kN.

Nośność betonu na ścinanie: VRd = (b+d)·d·fctd = (0,45+0,69)·0,69·730 = 577 kN.

VSd = 0 kN < VRd = 577 kN.

Wniosek: warunek na przebicie jest spełniony.

8.3. Zestawienie wyników sprawdzenia stopy na zginanie

Nr obc. Kierunek Przekrój Moment zginający Nośność betonu
M [kNm] Mr [kNm]
1 x 1 60 -
y 1 57 -
2 x 1 37 -
y 1 42 -
* 3 x 1 59 -
y 1 58 -
4 x 1 36 -
y 1 41 -
* 5 x 1 61 -
y 1 58 -

8.4. Sprawdzenie stopy na zginanie dla obciążenia nr 3 na kierunku y

Zestawienie obciążeń:

Obciążenia zewnętrzne od konstrukcji zredukowane do środka podstawy stopy:

siła pionowa: Nr = 706 kN,

momenty: Mxr = 0,00 kNm, Myr = -76,18 kNm.

Mimośrody siły względem środka podstawy:

exr = |Myr/Nr| = 0,11 m, eyr = |Mxr/Nr| = 0,00 m.

Zginanie stopy w przekroju 1:

Moment zginający:

MSd = [(b+3·B)·q1 + (b+B)·qs]·s2/12 = [(0,70+3·1,80)·245+(0,70+1,80)·245]·0,33/12 = 58 kNm.

Konieczna powierzchnia przekroju zbrojenia: As = 4,6 cm2.

Wniosek: warunek na zginanie jest spełniony.

8.5. Sprawdzenie stopy na zginanie dla obciążenia nr 5 na kierunku x

Zestawienie obciążeń:

Obciążenia zewnętrzne od konstrukcji zredukowane do środka podstawy stopy:

siła pionowa: Nr = 705 kN,

momenty: Mxr = 0,00 kNm, Myr = -90,28 kNm.

Mimośrody siły względem środka podstawy:

exr = |Myr/Nr| = 0,13 m, eyr = |Mxr/Nr| = 0,00 m.

Zginanie stopy w przekroju 1:

Moment zginający:

MSd = [(b+3·B)·q2 + (b+B)·qs]·s2/12 = [(0,45+3·1,60)·349+(0,45+1,60)·285]·0,30/12 = 61 kNm.

Konieczna powierzchnia przekroju zbrojenia: As = 4,7 cm2.

Wniosek: warunek na zginanie jest spełniony.

9. Zbrojenie stopy

Zbrojenie główne na kierunku x:

Obliczona powierzchnia przekroju poprzecznego Axs = 4,7 cm2.

Średnica prętów: φ = 16 mm, rozstaw prętów: s = 28 cm.

Zbrojenie główne na kierunku y:

Obliczona powierzchnia przekroju poprzecznego Ays = 7,1 cm2.

Średnica prętów: φ = 16 mm, rozstaw prętów: s = 27 cm.

Ilość stali: 30 kg.

FUNDAMENT 2. STOPA PROSTOKĄTNA

Nazwa fundamentu: stopa prostokątna

1. Podłoże gruntowe

1.1. Teren

Poziom terenu: istniejący zt = 0,00 m, projektowany ztp = 0,00 m.

1.2. Warstwy gruntu

Lp. Poziom Grubość Nazwa gruntu Poz. wody ID/IL Stopień
stropu [m] warstwy [m] gruntowej [m] wilgotn.
1 0,00 nieokreśl. Piasek gruby brak wody 0,50 m.wilg.

2. Konstrukcja na fundamencie

Typ konstrukcji: słup prostokątny

Wymiary słupa: b = 0,60 m, l = 0,45 m,

Współrzędne osi słupa: x0 = 5,50 m, y0 = 0,00 m,

Kąt obrotu układu lokalnego względem globalnego: φ = 0,000.

3. Obciążenie od konstrukcji

Poziom przyłożenia obciążenia: zobc = 0,80 m.

Lista obciążeń:

Lp Rodzaj N Hx Hy Mx My γ
obciążenia [kN] [kN] [kNm] [kNm] [kNm] [−]
1 D 1137,1 -19,4 0,0 0,00 -26,60 1,20
2 D 1029,7 26,0 0,0 0,00 35,60 1,20
3 D 1339,9 2,6 0,0 0,00 5,40 1,20
4 D 836,6 8,4 0,0 0,00 11,70 1,20

4. Materiał

Rodzaj materiału: żelbet

Klasa betonu: B15, nazwa stali: St3SX-b,

Średnica prętów zbrojeniowych: dx = 16,0 mm, dy = 16,0 mm,

Kierunek zbrojenia głównego: x, grubość otuliny: 10,0 cm.

5. Wymiary fundamentu

Poziom posadowienia: zf = 1,00 m

Kształt fundamentu: prosty

Wymiary podstawy: Bx = 1,80 m, By = 1,60 m,

Wysokość: H = 0,90 m,

Mimośrody: Ex = 0,00 m, Ey = 0,00 m.

6. Stan graniczny I

6.1. Zestawienie wyników analizy nośności i mimośrodów

Nr obc. Rodzaj obciążenia Poziom [m] Wsp. nośności Wsp. mimośr.
1 D 1,00 0,71 0,08
2 D 1,00 0,66 0,12
* 3 D 1,00 0,80 0,01
4 D 1,00 0,52 0,05

6.2. Analiza stanu granicznego I dla obciążenia nr 3

Wymiary podstawy fundamentu rzeczywistego: Bx = 1,80 m, By = 1,60 m.

Poziom posadowienia: H = 1,00 m.

Zestawienie obciążeń:

Obciążenia zewnętrzne od konstrukcji:

siła pionowa: N = 1339,90 kN, mimośrody wzgl. podst. fund. Ex = 0,00 m, Ey = 0,00 m,

siła pozioma: Hx = 2,60 kN, mimośród względem podstawy fund. Ez = 0,20 m,

siła pozioma: Hy = 0,00 kN, mimośród względem podstawy fund. Ez = 0,20 m,

momenty: Mx = 0,00 kNm, My = 5,40 kNm.

Ciężar własny fundamentu, gruntu, posadzek, obciążenia posadzek:

siła pionowa: G = 75,15 kN/m, momenty: MGx = 0,00 kNm/m, MGy = 0,00 kNm/m.

Sprawdzenie położenia wypadkowej obciążenia względem podstawy fundamentu

Obciążenie pionowe:

Nr = N + G = 1339,90 + 75,15 = 1415,05 kN.

Momenty względem środka podstawy:

Mrx = N·Ey − Hy·Ez + Mx + MGx = 1339,90·0,00 + (0,00) = 0,00 kNm.

Mry = −N·Ex + Hx·Ez + My + MGy = -1339,90·0,00 + 2,60·0,20 + 5,40 + (0,00) = 5,92 kNm.

Mimośrody sił względem środka podstawy:

erx = |Mry/Nr| = 5,92/1415,05 = 0,00 m,

ery = |Mrx/Nr| = 0,00/1415,05 = 0,00 m.

erx/Bx + ery/By = 0,002 + 0,000 = 0,002 m < 0,167.

Wniosek: Warunek położenia wypadkowej jest spełniony.

Sprawdzenie warunku granicznej nośności fundamentu rzeczywistego

Zredukowane wymiary podstawy fundamentu:

Bx′ = Bx − 2·erx = 1,80 - 2·0,00 = 1,79 m, By′ = By − 2·ery = 1,60 - 2·0,00 = 1,60 m.

Obciążenie podłoża obok ławy (min. średnia gęstość dla pola 1):

średnia gęstość obl.: ρD(r) = 1,53 t/m3, min. wysokość: Dmin = 1,00 m,

obciążenie: ρD(r)·g·Dmin = 1,53·9,81·1,00 = 15,01 kPa.

Współczynniki nośności podłoża:

kąt tarcia wewn.: Φu(r) = Φu(n)·γm = 33,00·0,90 = 29,700, spójność: cu(r) = cu(n)·γm = 0,00 kPa,

NB = 7,18 NC = 29,43, ND = 17,79.

Wpływ odchylenia wypadkowej obciążenia od pionu:

tg δx = |Hx|/Nr = 2,60/1415,05 = 0,00, tg δx/tg Φu(r) = 0,0018/0,5704 = 0,003,

iBx = 0,99, iCx = 1,00, iDx = 1,00.

tg δy = |Hy|/Nr = 0,00/1415,05 = 0,00, tg δy/tg Φu(r) = 0,0000/0,5704 = 0,000,

iBy = 1,00, iCy = 1,00, iDy = 1,00.

Ciężar objętościowy gruntu pod ławą fundamentową:

ρB(n)·γm·g = 1,70·0,90·9,81 = 15,01 kN/m3.

Współczynniki kształtu:

mB = 1 − 0,25·By′/Bx′ = 0,78, mC = 1 + 0,3·By′/Bx′ = 1,27, mD = 1 + 1,5·By′/Bx′ = 2,34

Odpór graniczny podłoża:

QfNBx = Bx′By′(mC·NC·cu(r)·iCx + mD·ND·ρD(r)·g·Dmin·iDx + mB·NB·ρB(r)·g·Bx′·iBx) = 2212,11 kN.

QfNBy = Bx′By′(mC·NC·cu(r)·iCy + mD·ND·ρD(r)·g·Dmin·iDy + mB·NB·ρB(r)·g·By′·iBy) = 2174,47 kN.

Sprawdzenie warunku obliczeniowego:

Nr = 1415,05 kN < m·min(QfNBx,QfNBy) = 0,81·2174,47 = 1761,32 kN.

Wniosek: warunek nośności jest spełniony.

7. Stan graniczny II

7.1. Osiadanie fundamentu

Osiadanie pierwotne: s′ = 0,83 cm, osiadanie wtórne: s′′ = 0,00 cm.

Współczynnik stopnia odprężenia podłoża: λ = 0.

Osiadanie całkowite: s = s′ + λ·s′′ = 0,83 + 0·0,00 = 0,83 cm,

Sprawdzenie warunku osiadania:

Warunek nie jest określony.

8. Wymiarowanie fundamentu

8.1. Zestawienie wyników sprawdzenia stopy na przebicie

Nr obc. Przekrój Siła tnąca Nośność betonu Nośność strzemion
V [kN] Vr [kN] Vs [kN]
* 1 1 0 718 -
2 1 0 718 -
3 1 0 718 -
4 1 0 718 -

8.2. Sprawdzenie stopy na przebicie dla obciążenia nr 1

Zestawienie obciążeń:

Obciążenia zewnętrzne od konstrukcji zredukowane do środka podstawy stopy:

siła pionowa: Nr = 1137 kN,

momenty: Mxr = 0,00 kNm, Myr = -30,48 kNm.

Mimośrody siły względem środka podstawy:

exr = |Myr/Nr| = 0,03 m, eyr = |Mxr/Nr| = 0,00 m.

Przebicie stopy w przekroju 1:

Siła ścinająca: VSd = ∫Ac q·dA = 0 kN.

Nośność betonu na ścinanie: VRd = (b+d)·d·fctd = (0,45+0,79)·0,79·730 = 718 kN.

VSd = 0 kN < VRd = 718 kN.

Wniosek: warunek na przebicie jest spełniony.

8.3. Zestawienie wyników sprawdzenia stopy na zginanie

Nr obc. Kierunek Przekrój Moment zginający Nośność betonu
M [kNm] Mr [kNm]
1 x 1 93 -
y 1 91 -
2 x 1 87 -
y 1 83 -
* 3 x 1 103 -
y 1 108 -
4 x 1 66 -
y 1 67 -

8.4. Sprawdzenie stopy na zginanie dla obciążenia nr 3 na kierunku x

Zestawienie obciążeń:

Obciążenia zewnętrzne od konstrukcji zredukowane do środka podstawy stopy:

siła pionowa: Nr = 1340 kN,

momenty: Mxr = 0,00 kNm, Myr = 5,92 kNm.

Mimośrody siły względem środka podstawy:

exr = |Myr/Nr| = 0,00 m, eyr = |Mxr/Nr| = 0,00 m.

Zginanie stopy w przekroju 1:

Moment zginający:

MSd = [(b+3·B)·q1 + (b+B)·qs]·s2/12 = [(0,45+3·1,60)·472+(0,45+1,60)·468]·0,36/12 = 103 kNm.

Konieczna powierzchnia przekroju zbrojenia: As = 7,0 cm2.

Wniosek: warunek na zginanie jest spełniony.

8.5. Sprawdzenie stopy na zginanie dla obciążenia nr 3 na kierunku y

Zestawienie obciążeń:

Obciążenia zewnętrzne od konstrukcji zredukowane do środka podstawy stopy:

siła pionowa: Nr = 1340 kN,

momenty: Mxr = 0,00 kNm, Myr = 5,92 kNm.

Mimośrody siły względem środka podstawy:

exr = |Myr/Nr| = 0,00 m, eyr = |Mxr/Nr| = 0,00 m.

Zginanie stopy w przekroju 1:

Moment zginający:

MSd = [(b+3·B)·q1 + (b+B)·qs]·s2/12 = [(0,60+3·1,80)·465+(0,60+1,80)·465]·0,33/12 = 108 kNm.

Konieczna powierzchnia przekroju zbrojenia: As = 7,4 cm2.

Wniosek: warunek na zginanie jest spełniony.

9. Zbrojenie stopy

Zbrojenie główne na kierunku x:

Obliczona powierzchnia przekroju poprzecznego Axs = 7,0 cm2.

Średnica prętów: φ = 16 mm, rozstaw prętów: s = 28 cm.

Zbrojenie główne na kierunku y:

Obliczona powierzchnia przekroju poprzecznego Ays = 7,4 cm2.

Średnica prętów: φ = 16 mm, rozstaw prętów: s = 27 cm.

Ilość stali: 30 kg.

FUNDAMENT 3. STOPA PROSTOKĄTNA

Nazwa fundamentu: stopa prostokątna

1. Podłoże gruntowe

1.1. Teren

Poziom terenu: istniejący zt = 0,00 m, projektowany ztp = 0,00 m.

1.2. Warstwy gruntu

Lp. Poziom Grubość Nazwa gruntu Poz. wody ID/IL Stopień
stropu [m] warstwy [m] gruntowej [m] wilgotn.
1 0,00 nieokreśl. Piasek gruby brak wody 0,50 m.wilg.

2. Konstrukcja na fundamencie

Typ konstrukcji: słup prostokątny

Wymiary słupa: b = 0,60 m, l = 0,45 m,

Współrzędne osi słupa: x0 = 10,50 m, y0 = 0,00 m,

Kąt obrotu układu lokalnego względem globalnego: φ = 0,000.

3. Obciążenie od konstrukcji

Poziom przyłożenia obciążenia: zobc = 0,80 m.

Lista obciążeń:

Lp Rodzaj N Hx Hy Mx My γ
obciążenia [kN] [kN] [kNm] [kNm] [kNm] [−]
1 D 965,3 -18,1 0,0 0,00 -24,90 1,20
2 D 1087,2 24,0 0,0 0,00 33,40 1,20
3 D 1275,0 4,9 0,0 0,00 4,90 1,20
4 D 786,8 -3,5 0,0 0,00 -4,40 1,20

4. Materiał

Rodzaj materiału: żelbet

Klasa betonu: B15, nazwa stali: St3SX-b,

Średnica prętów zbrojeniowych: dx = 16,0 mm, dy = 16,0 mm,

Kierunek zbrojenia głównego: x, grubość otuliny: 10,0 cm.

5. Wymiary fundamentu

Poziom posadowienia: zf = 1,00 m

Kształt fundamentu: prosty

Wymiary podstawy: Bx = 1,80 m, By = 1,60 m,

Wysokość: H = 0,90 m,

Mimośrody: Ex = 0,00 m, Ey = 0,00 m.

6. Stan graniczny I

6.1. Zestawienie wyników analizy nośności i mimośrodów

Nr obc. Rodzaj obciążenia Poziom [m] Wsp. nośności Wsp. mimośr.
1 D 1,00 0,61 0,09
2 D 1,00 0,69 0,11
* 3 D 1,00 0,77 0,01
4 D 1,00 0,49 0,02

6.2. Analiza stanu granicznego I dla obciążenia nr 3

Wymiary podstawy fundamentu rzeczywistego: Bx = 1,80 m, By = 1,60 m.

Poziom posadowienia: H = 1,00 m.

Zestawienie obciążeń:

Obciążenia zewnętrzne od konstrukcji:

siła pionowa: N = 1275,00 kN, mimośrody wzgl. podst. fund. Ex = 0,00 m, Ey = 0,00 m,

siła pozioma: Hx = 4,90 kN, mimośród względem podstawy fund. Ez = 0,20 m,

siła pozioma: Hy = 0,00 kN, mimośród względem podstawy fund. Ez = 0,20 m,

momenty: Mx = 0,00 kNm, My = 4,90 kNm.

Ciężar własny fundamentu, gruntu, posadzek, obciążenia posadzek:

siła pionowa: G = 75,15 kN/m, momenty: MGx = 0,00 kNm/m, MGy = 0,00 kNm/m.

Sprawdzenie położenia wypadkowej obciążenia względem podstawy fundamentu

Obciążenie pionowe:

Nr = N + G = 1275,00 + 75,15 = 1350,15 kN.

Momenty względem środka podstawy:

Mrx = N·Ey − Hy·Ez + Mx + MGx = 1275,00·0,00 + (0,00) = 0,00 kNm.

Mry = −N·Ex + Hx·Ez + My + MGy = -1275,00·0,00 + 4,90·0,20 + 4,90 + (0,00) = 5,88 kNm.

Mimośrody sił względem środka podstawy:

erx = |Mry/Nr| = 5,88/1350,15 = 0,00 m,

ery = |Mrx/Nr| = 0,00/1350,15 = 0,00 m.

erx/Bx + ery/By = 0,002 + 0,000 = 0,002 m < 0,167.

Wniosek: Warunek położenia wypadkowej jest spełniony.

Sprawdzenie warunku granicznej nośności fundamentu rzeczywistego

Zredukowane wymiary podstawy fundamentu:

Bx′ = Bx − 2·erx = 1,80 - 2·0,00 = 1,79 m, By′ = By − 2·ery = 1,60 - 2·0,00 = 1,60 m.

Obciążenie podłoża obok ławy (min. średnia gęstość dla pola 1):

średnia gęstość obl.: ρD(r) = 1,53 t/m3, min. wysokość: Dmin = 1,00 m,

obciążenie: ρD(r)·g·Dmin = 1,53·9,81·1,00 = 15,01 kPa.

Współczynniki nośności podłoża:

kąt tarcia wewn.: Φu(r) = Φu(n)·γm = 33,00·0,90 = 29,700, spójność: cu(r) = cu(n)·γm = 0,00 kPa,

NB = 7,18 NC = 29,43, ND = 17,79.

Wpływ odchylenia wypadkowej obciążenia od pionu:

tg δx = |Hx|/Nr = 4,90/1350,15 = 0,00, tg δx/tg Φu(r) = 0,0036/0,5704 = 0,006,

iBx = 0,99, iCx = 0,99, iDx = 0,99.

tg δy = |Hy|/Nr = 0,00/1350,15 = 0,00, tg δy/tg Φu(r) = 0,0000/0,5704 = 0,000,

iBy = 1,00, iCy = 1,00, iDy = 1,00.

Ciężar objętościowy gruntu pod ławą fundamentową:

ρB(n)·γm·g = 1,70·0,90·9,81 = 15,01 kN/m3.

Współczynniki kształtu:

mB = 1 − 0,25·By′/Bx′ = 0,78, mC = 1 + 0,3·By′/Bx′ = 1,27, mD = 1 + 1,5·By′/Bx′ = 2,34

Odpór graniczny podłoża:

QfNBx = Bx′By′(mC·NC·cu(r)·iCx + mD·ND·ρD(r)·g·Dmin·iDx + mB·NB·ρB(r)·g·Bx′·iBx) = 2203,63 kN.

QfNBy = Bx′By′(mC·NC·cu(r)·iCy + mD·ND·ρD(r)·g·Dmin·iDy + mB·NB·ρB(r)·g·By′·iBy) = 2174,23 kN.

Sprawdzenie warunku obliczeniowego:

Nr = 1350,15 kN < m·min(QfNBx,QfNBy) = 0,81·2174,23 = 1761,13 kN.

Wniosek: warunek nośności jest spełniony.

7. Stan graniczny II

7.1. Osiadanie fundamentu

Osiadanie pierwotne: s′ = 0,80 cm, osiadanie wtórne: s′′ = 0,00 cm.

Współczynnik stopnia odprężenia podłoża: λ = 0.

Osiadanie całkowite: s = s′ + λ·s′′ = 0,80 + 0·0,00 = 0,80 cm,

Sprawdzenie warunku osiadania:

Warunek nie jest określony.

8. Wymiarowanie fundamentu

8.1. Zestawienie wyników sprawdzenia stopy na przebicie

Nr obc. Przekrój Siła tnąca Nośność betonu Nośność strzemion
V [kN] Vr [kN] Vs [kN]
* 1 1 0 718 -
2 1 0 718 -
3 1 0 718 -
4 1 0 718 -

8.2. Sprawdzenie stopy na przebicie dla obciążenia nr 1

Zestawienie obciążeń:

Obciążenia zewnętrzne od konstrukcji zredukowane do środka podstawy stopy:

siła pionowa: Nr = 965 kN,

momenty: Mxr = 0,00 kNm, Myr = -28,52 kNm.

Mimośrody siły względem środka podstawy:

exr = |Myr/Nr| = 0,03 m, eyr = |Mxr/Nr| = 0,00 m.

Przebicie stopy w przekroju 1:

Siła ścinająca: VSd = ∫Ac q·dA = 0 kN.

Nośność betonu na ścinanie: VRd = (b+d)·d·fctd = (0,45+0,79)·0,79·730 = 718 kN.

VSd = 0 kN < VRd = 718 kN.

Wniosek: warunek na przebicie jest spełniony.

8.3. Zestawienie wyników sprawdzenia stopy na zginanie

Nr obc. Kierunek Przekrój Moment zginający Nośność betonu
M [kNm] Mr [kNm]
1 x 1 79 -
y 1 78 -
2 x 1 91 -
y 1 87 -
* 3 x 1 98 -
y 1 102 -
4 x 1 61 -
y 1 63 -

8.4. Sprawdzenie stopy na zginanie dla obciążenia nr 3 na kierunku x

Zestawienie obciążeń:

Obciążenia zewnętrzne od konstrukcji zredukowane do środka podstawy stopy:

siła pionowa: Nr = 1275 kN,

momenty: Mxr = 0,00 kNm, Myr = 5,88 kNm.

Mimośrody siły względem środka podstawy:

exr = |Myr/Nr| = 0,00 m, eyr = |Mxr/Nr| = 0,00 m.

Zginanie stopy w przekroju 1:

Moment zginający:

MSd = [(b+3·B)·q1 + (b+B)·qs]·s2/12 = [(0,45+3·1,60)·450+(0,45+1,60)·445]·0,36/12 = 98 kNm.

Konieczna powierzchnia przekroju zbrojenia: As = 6,6 cm2.

Wniosek: warunek na zginanie jest spełniony.

8.5. Sprawdzenie stopy na zginanie dla obciążenia nr 3 na kierunku y

Zestawienie obciążeń:

Obciążenia zewnętrzne od konstrukcji zredukowane do środka podstawy stopy:

siła pionowa: Nr = 1275 kN,

momenty: Mxr = 0,00 kNm, Myr = 5,88 kNm.

Mimośrody siły względem środka podstawy:

exr = |Myr/Nr| = 0,00 m, eyr = |Mxr/Nr| = 0,00 m.

Zginanie stopy w przekroju 1:

Moment zginający:

MSd = [(b+3·B)·q1 + (b+B)·qs]·s2/12 = [(0,60+3·1,80)·443+(0,60+1,80)·443]·0,33/12 = 102 kNm.

Konieczna powierzchnia przekroju zbrojenia: As = 7,1 cm2.

Wniosek: warunek na zginanie jest spełniony.

9. Zbrojenie stopy

Zbrojenie główne na kierunku x:

Obliczona powierzchnia przekroju poprzecznego Axs = 6,6 cm2.

Średnica prętów: φ = 16 mm, rozstaw prętów: s = 28 cm.

Zbrojenie główne na kierunku y:

Obliczona powierzchnia przekroju poprzecznego Ays = 7,1 cm2.

Średnica prętów: φ = 16 mm, rozstaw prętów: s = 27 cm.

Ilość stali: 30 kg.

FUNDAMENT 4. STOPA PROSTOKĄTNA

Nazwa fundamentu: stopa prostokątna

1. Podłoże gruntowe

1.1. Teren

Poziom terenu: istniejący zt = 0,00 m, projektowany ztp = 0,00 m.

1.2. Warstwy gruntu

Lp. Poziom Grubość Nazwa gruntu Poz. wody ID/IL Stopień
stropu [m] warstwy [m] gruntowej [m] wilgotn.
1 0,00 nieokreśl. Piasek gruby brak wody 0,50 m.wilg.

2. Konstrukcja na fundamencie

Typ konstrukcji: słup prostokątny

Wymiary słupa: b = 0,70 m, l = 0,45 m,

Współrzędne osi słupa: x0 = 15,50 m, y0 = 0,00 m,

Kąt obrotu układu lokalnego względem globalnego: φ = 0,000.

3. Obciążenie od konstrukcji

Poziom przyłożenia obciążenia: zobc = 0,80 m.

Lista obciążeń:

Lp Rodzaj N Hx Hy Mx My γ
obciążenia [kN] [kN] [kNm] [kNm] [kNm] [−]
1 D 475,7 13,4 0,0 0,00 14,90 1,20
2 D 642,6 56,8 0,0 0,00 71,20 1,20
3 D 656,9 56,5 0,0 0,00 71,00 1,20
4 D 461,3 13,6 0,0 0,00 15,20 1,20

4. Materiał

Rodzaj materiału: żelbet

Klasa betonu: B15, nazwa stali: St3SX-b,

Średnica prętów zbrojeniowych: dx = 16,0 mm, dy = 16,0 mm,

Kierunek zbrojenia głównego: x, grubość otuliny: 10,0 cm.

5. Wymiary fundamentu

Poziom posadowienia: zf = 1,00 m

Kształt fundamentu: prosty

Wymiary podstawy: Bx = 1,80 m, By = 1,60 m,

Wysokość: H = 0,80 m,

Mimośrody: Ex = 0,00 m, Ey = 0,00 m.

6. Stan graniczny I

6.1. Zestawienie wyników analizy nośności i mimośrodów

Nr obc. Rodzaj obciążenia Poziom [m] Wsp. nośności Wsp. mimośr.
1 D 1,00 0,33 0,11
2 D 1,00 0,53 0,38
* 3 D 1,00 0,53 0,38
4 D 1,00 0,32 0,11

6.2. Analiza stanu granicznego I dla obciążenia nr 3

Wymiary podstawy fundamentu rzeczywistego: Bx = 1,80 m, By = 1,60 m.

Poziom posadowienia: H = 1,00 m.

Zestawienie obciążeń:

Obciążenia zewnętrzne od konstrukcji:

siła pionowa: N = 656,90 kN, mimośrody wzgl. podst. fund. Ex = 0,00 m, Ey = 0,00 m,

siła pozioma: Hx = 56,50 kN, mimośród względem podstawy fund. Ez = 0,20 m,

siła pozioma: Hy = 0,00 kN, mimośród względem podstawy fund. Ez = 0,20 m,

momenty: Mx = 0,00 kNm, My = 71,00 kNm.

Ciężar własny fundamentu, gruntu, posadzek, obciążenia posadzek:

siła pionowa: G = 72,42 kN/m, momenty: MGx = 0,00 kNm/m, MGy = 0,00 kNm/m.

Sprawdzenie położenia wypadkowej obciążenia względem podstawy fundamentu

Obciążenie pionowe:

Nr = N + G = 656,90 + 72,42 = 729,32 kN.

Momenty względem środka podstawy:

Mrx = N·Ey − Hy·Ez + Mx + MGx = 656,90·0,00 + 0,00 = 0,00 kNm.

Mry = −N·Ex + Hx·Ez + My + MGy = -656,90·0,00 + 56,50·0,20 + 71,00 + 0,00 = 82,30 kNm.

Mimośrody sił względem środka podstawy:

erx = |Mry/Nr| = 82,30/729,32 = 0,11 m,

ery = |Mrx/Nr| = 0,00/729,32 = 0,00 m.

erx/Bx + ery/By = 0,063 + 0,000 = 0,063 m < 0,167.

Wniosek: Warunek położenia wypadkowej jest spełniony.

Sprawdzenie warunku granicznej nośności fundamentu rzeczywistego

Zredukowane wymiary podstawy fundamentu:

Bx′ = Bx − 2·erx = 1,80 - 2·0,11 = 1,57 m, By′ = By − 2·ery = 1,60 - 2·0,00 = 1,60 m.

Obciążenie podłoża obok ławy (min. średnia gęstość dla pola 1):

średnia gęstość obl.: ρD(r) = 1,53 t/m3, min. wysokość: Dmin = 1,00 m,

obciążenie: ρD(r)·g·Dmin = 1,53·9,81·1,00 = 15,01 kPa.

Współczynniki nośności podłoża:

kąt tarcia wewn.: Φu(r) = Φu(n)·γm = 33,00·0,90 = 29,700, spójność: cu(r) = cu(n)·γm = 0,00 kPa,

NB = 7,18 NC = 29,43, ND = 17,79.

Wpływ odchylenia wypadkowej obciążenia od pionu:

tg δx = |Hx|/Nr = 56,50/729,32 = 0,08, tg δx/tg Φu(r) = 0,0775/0,5704 = 0,136,

iBx = 0,76, iCx = 0,86, iDx = 0,87.

tg δy = |Hy|/Nr = 0,00/729,32 = 0,00, tg δy/tg Φu(r) = 0,0000/0,5704 = 0,000,

iBy = 1,00, iCy = 1,00, iDy = 1,00.

Ciężar objętościowy gruntu pod ławą fundamentową:

ρB(n)·γm·g = 1,70·0,90·9,81 = 15,01 kN/m3.

Współczynniki kształtu:

mB = 1 − 0,25·By′/Bx′ = 0,75, mC = 1 + 0,3·By′/Bx′ = 1,30, mD = 1 + 1,5·By′/Bx′ = 2,48

Odpór graniczny podłoża:

QfNBx = Bx′By′(mC·NC·cu(r)·iCx + mD·ND·ρD(r)·g·Dmin·iDx + mB·NB·ρB(r)·g·Bx′·iBx) = 1686,77 kN.

QfNBy = Bx′By′(mC·NC·cu(r)·iCy + mD·ND·ρD(r)·g·Dmin·iDy + mB·NB·ρB(r)·g·By′·iBy) = 1992,54 kN.

Sprawdzenie warunku obliczeniowego:

Nr = 729,32 kN < m·min(QfNBx,QfNBy) = 0,81·1686,77 = 1366,28 kN.

Wniosek: warunek nośności jest spełniony.

7. Stan graniczny II

7.1. Osiadanie fundamentu

Osiadanie pierwotne: s′ = 0,40 cm, osiadanie wtórne: s′′ = 0,00 cm.

Współczynnik stopnia odprężenia podłoża: λ = 0.

Osiadanie całkowite: s = s′ + λ·s′′ = 0,40 + 0·0,00 = 0,40 cm,

Sprawdzenie warunku osiadania:

Warunek nie jest określony.

8. Wymiarowanie fundamentu

8.1. Zestawienie wyników sprawdzenia stopy na przebicie

Nr obc. Przekrój Siła tnąca Nośność betonu Nośność strzemion
V [kN] Vr [kN] Vs [kN]
* 1 1 0 577 -
2 1 0 577 -
3 1 0 577 -
4 1 0 577 -

8.2. Sprawdzenie stopy na przebicie dla obciążenia nr 1

Zestawienie obciążeń:

Obciążenia zewnętrzne od konstrukcji zredukowane do środka podstawy stopy:

siła pionowa: Nr = 476 kN,

momenty: Mxr = 0,00 kNm, Myr = 17,58 kNm.

Mimośrody siły względem środka podstawy:

exr = |Myr/Nr| = 0,04 m, eyr = |Mxr/Nr| = 0,00 m.

Przebicie stopy w przekroju 1:

Siła ścinająca: VSd = ∫Ac q·dA = 0 kN.

Nośność betonu na ścinanie: VRd = (b+d)·d·fctd = (0,45+0,69)·0,69·730 = 577 kN.

VSd = 0 kN < VRd = 577 kN.

Wniosek: warunek na przebicie jest spełniony.

8.3. Zestawienie wyników sprawdzenia stopy na zginanie

Nr obc. Kierunek Przekrój Moment zginający Nośność betonu
M [kNm] Mr [kNm]
1 x 1 33 -
y 1 39 -
2 x 1 56 -
y 1 53 -
* 3 x 1 56 -
y 1 54 -
4 x 1 33 -
y 1 38 -

8.4. Sprawdzenie stopy na zginanie dla obciążenia nr 3 na kierunku x

Zestawienie obciążeń:

Obciążenia zewnętrzne od konstrukcji zredukowane do środka podstawy stopy:

siła pionowa: Nr = 657 kN,

momenty: Mxr = 0,00 kNm, Myr = 82,30 kNm.

Mimośrody siły względem środka podstawy:

exr = |Myr/Nr| = 0,13 m, eyr = |Mxr/Nr| = 0,00 m.

Zginanie stopy w przekroju 1:

Moment zginający:

MSd = [(b+3·B)·q1 + (b+B)·qs]·s2/12 = [(0,45+3·1,60)·323+(0,45+1,60)·265]·0,30/12 = 56 kNm.

Konieczna powierzchnia przekroju zbrojenia: As = 4,4 cm2.

Wniosek: warunek na zginanie jest spełniony.

8.5. Sprawdzenie stopy na zginanie dla obciążenia nr 3 na kierunku y

Zestawienie obciążeń:

Obciążenia zewnętrzne od konstrukcji zredukowane do środka podstawy stopy:

siła pionowa: Nr = 657 kN,

momenty: Mxr = 0,00 kNm, Myr = 82,30 kNm.

Mimośrody siły względem środka podstawy:

exr = |Myr/Nr| = 0,13 m, eyr = |Mxr/Nr| = 0,00 m.

Zginanie stopy w przekroju 1:

Moment zginający:

MSd = [(b+3·B)·q1 + (b+B)·qs]·s2/12 = [(0,70+3·1,80)·228+(0,70+1,80)·228]·0,33/12 = 54 kNm.

Konieczna powierzchnia przekroju zbrojenia: As = 4,3 cm2.

Wniosek: warunek na zginanie jest spełniony.

9. Zbrojenie stopy

Zbrojenie główne na kierunku x:

Obliczona powierzchnia przekroju poprzecznego Axs = 4,7 cm2.

Średnica prętów: φ = 16 mm, rozstaw prętów: s = 28 cm.

Zbrojenie główne na kierunku y:

Obliczona powierzchnia przekroju poprzecznego Ays = 7,1 cm2.

Średnica prętów: φ = 16 mm, rozstaw prętów: s = 27 cm.

Ilość stali: 30 kg.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
zarzadzanie projektami opracowanie, Studia mgr, Koncepcje - cwiczenia opracowania
PROJEK~3, budownictwo sem3, Budownictwo Ogólne, Budownictwo ogólne#, Budownictwo ogólne, Budownictw
projekt gotowy, FIZJOTERAPIA Mgr UM, dyd, PROJEKT
prędkośc projektowa i miarodajna, Studia Mgr, III semestr mgr, Autostrady
czołówka do projektów, budownictwo sem3, Budownictwo Ogólne, Budownictwo ogólne#, Budownictwo ogóln
ZESTAWIENIE STALI 11 01 15, Polibuda mgr, SEM III, konst. metalowe, Konstrukcje metalowe, stale proj
Beton projekt RN, budownictwo pk, sem3, beton
CWICZENIE PROJEKTOWE 11 01 15, Polibuda mgr, SEM III, konst. metalowe, Konstrukcje metalowe, stale p
Wytyczne odnośnie projektu, Ogrodnictwo, Magisterskie, Semestr II mgr, Infrastruktura ekologiczna
spis tresci, Polibuda mgr, SEM III, konst. metalowe, Konstrukcje metalowe, stale projekt 11 01 15
ZADANIE PROJEKTOWE. 1 Madejski Grzegorz & Michalski Paweł, Elektrotechnika, SEM3, Metody numeryczne
materiały dla studentów, mgr, od wojta, mag sem II, kula, projekt
projekt sily od kogoś, Energetyka I stopień PŚk, sem3 Instalacje Elektryczne, sem3 IE Projekt
projekt zgodności, lesnictwo, rok I mgr, Urządzanie lasu
obciazenia WARTOŚCI, budownictwo sem3, Budownictwo Ogólne, Budownictwo ogólne#, Budownictwo ogólne,
Budownictwo domek adamka ver 1 3, budownictwo sem3, Budownictwo Ogólne, Budownictwo ogólne#, Budown
CWICZENIE PROJEKTOWE 10 11 13, Polibuda mgr, SEM III, konst. metalowe, Konstrukcje metalowe
18 Blad projektowy przyczyna wzmocnienia stalowych belek podsuwnicowych
1 punkt, mgr, 1 Cel i zakres projektu

więcej podobnych podstron