Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie łaganfinicyjny, W Szymborska,

Dominika Kozikowska

Konspekt lekcji języka polskiego w III klasie gimnazjum

Temat: „Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie” – bałagan definicyjny, W. Szymborska, „Niebo”.

  1. Cele

  1. Ogólne

- kształtowanie umiejętności pracy z tekstem

- kształtowanie umiejętności logicznego myślenia i wnioskowania

- kształtowanie umiejętności analizy i interpretacji utworu literackiego

  1. Szczegółowe

- uczeń sprawnie korzysta ze Słownika Języka Polskiego, odszukuje odpowiednie hasła

- uczeń podaje co najmniej dwa utwory (literackie, filmowe, muzyczne), w których wykorzystany był motyw nieba i zna odniesienia do tradycji chrześcijańskiej i filozoficznej

- uczeń podaje najważniejsze informacje związane z Wisławą Szymborską

- uczeń rozumie i wyjaśnia czym jest typ liryki filozoficzno-refleksyjnej

  1. Metody pracy

- skojarzenia
- praca ze słownikiem

- dyskusja

- mapa myśli

- praca z tekstem

  1. Formy pracy

- indywidualna

- zbiorowa

- w grupach

  1. Środki dydaktyczne

- karteczki na skojarzenia uczniów

- Słowniki Języka Polskiego

- zdjęcie Wisławy Szymborskiej

- kartki z wyciętymi zwrotkami wiersza

- piosenki: Emade feat. O.S.T.R. – „Niebo”, Grzegorz Bukała – „Mała piosenka o niebie”, Republika – „Tu jestem w niebie”, Robert Kasprzycki – „Niebo do wynajęcia”

  1. Przebieg lekcji

- uczniowie samodzielnie wypisują na otrzymanych karteczkach po jednym skojarzeniu związanym z niebem

- odczytanie wszystkich odpowiedzi, stworzenie definicji nieba wg uczniów w formie słoneczka

- praca w grupach, uczniowie otrzymują Słowniki Języka Polskiego, odszukują hasło ‘niebo’; głośne odczytanie, zapisanie definicji słownikowej

- zapisanie tematu

- dyskusja: Jakie utwory, które poznaliście na lekcjach (lub samodzielnie) wykorzystywały motyw nieba? Mogą to być książki, wiersze, obrazy, filmy. W jakiej tradycji niebo odgrywa znaczącą rolę i dlaczego? (przypomnienie tradycji chrześcijańskiej i filozoficznej – nawiązanie do słów Kanta z tematu)

- zapoznanie ze zdjęciem i odczytanie informacji o Wisławie Szymborskiej z podręcznika (s.277), utworzenie na tablicy mapy myśli z najważniejszymi informacjami dotyczącymi poetki

- głośnie odczytanie wiersza

- praca w 6 grupach – każda grupa otrzymuje wyciętą zwrotkę wiersza, musi ją przeczytać, zastanowić się nad znaczeniem słów, które tam padły, prezentacja wyników pracy, podsumowanie, wyciągnięcie ogólnych wniosków dotyczących całego wiersza

- uczniowie samodzielnie wypisują z wiersza informacje na temat nieba i tworzą tabelę:

Obraz nieba w wierszu Przestrzeń (gdzie znajduje się niebo?)
- okno bez parapetu - wszędzie wokół mnie….
- otwór otwarty szeroko….

- dyskusja: Czym różni się niebo z wiersza od definicji nieba, którą sami stworzyliście i od definicji słownikowej? Jaki charakter ma ten wiersz? Naukowy, religijny, filozoficzny? Co na to wskazuje?

- wprowadzenie pojęcia: typ liryki filozoficzno-refleksyjnej, zapisanie notatki w zeszycie

- prezentacja piosenek dotyczących nieba

- dyskusja: Jak muzycy ukazują niebo? Czym ono dla nich jest? Skąd tak różne ujęcia tego motywu?

- podsumowanie, zakończenie zajęć

