KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Temat zajęć: Pierzemy jak praczki – ilustracja ruchowa piosenki, pt: Praczki
Data: 07.01.2013r
Grupa: II, 3- latki
Prowadzący zajęcia: …
Cele ogólne:
doskonalenie orientacji w schemacie ciała i przestrzeni,
znajomość etapów prania.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
ćwiczy określanie kierunków: w prawo i w lewo,
naśladuje pracę pralki,
śpiewa i ilustruje piosenkę ruchem,
wie, jakie czynności obejmuje pranie.
Metody:
pedagogika zabawy,
słowna – objaśnienia,
oglądowa - pokaz, obserwacja
Formy pracy:
zbiorowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
trzy kubeczki, pacynka królika ubrana w koszulkę, ilustracja pralki automatycznej, ilustracja osoby piorącej na tarze, drewniany klocek, ilustracje ubrań – np. spodnie, koszulka, sukienka, odtwarzacz płyt CD, płyta z nagraniem piosenki,
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I Wprowadzenie do tematu zajęć
Dzieci wraz z nauczycielem powtarzają słowa:
Gdy przedszkolaki się witają,
to wszystkie razem HURA wołają.
Tekst powtarzamy cicho, głośno, szybko, wolno....
II Realizacja założonych celów
W rytm muzyki dzieci przekazują sobie klocek w koło z prawej ręki do prawej ręki kolegi, przerwa w muzyce oznacza zmianę kierunku ruchu. Następnie zmiana rąk.
Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustrację pralki automatycznej. Za ilustracją chowa ilustrację odzieży. Mówi dzieciom: Mama włożyła do pralki ubrania.
Włączamy pralkę – pip, pip…,
pralka pobiera wodę – sssss…,
pralka pracuje – wrr, wrr..,
pralka wiruje – plum, plum…,
pralka wypompowuje wodę – chlap, chlap… .
Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustrację ubrania, które „wyprały”. Powtarzamy kilkakrotnie.
Nauczyciel rozkłada przed dziećmi zdjęcie osoby piorącej na tarze: Czy wiecie, że kiedyś nie było pralek? Kiedyś wszystkie mamy prały na tarze. Spójrzcie, to jest tara, a kobieta która pierze to praczka. Teraz my zmieniamy się w praczki i będziemy ciężko pracować, żeby wyprać nasze ubrania.
Nauczyciel śpiewa i interpretuje ruchem słowa piosenki. Prosi dzieci, naśladowały jego czynności.
Tu lewą mam rączkę, tu prawą rączkę mam - dzieci pokazują ręce,
Jak praczki pracują pokażę ja wam!
Tak piorą tak piorą przez cały długi dzień - zaciskają dłonie w pięści i pocierają ręką o rękę,
Wieszają , wieszają przez cały długi dzień - podnoszą ręce do góry,
Prasują , prasują przez cały długi dzień - dłoń zwijają w pięść i poruszają ręką w poziomie,
Składają , składają przez cały długi dzień - wykonują ruchy naśladujące składanie bielizny,
Tańcują , tańcują przez cały wolny dzień – tańczą.
Pierzemy jak praczki – naśladowanie kolejnych etapów prania ręcznego.
Nauczyciel wyjmuje pacynkę: Zobaczcie kto nas odwiedził? To królik Tomek! Tomek wita się z dziećmi. Królik Tomek ma poplamioną koszulkę, czy pomożemy mu ją uprać? Nauczyciel przynosi kubki (bez wody), tłumaczy dzieciom, że zanim upierzemy koszulkę Tomka, trzeba ją namoczyć – wkłada koszulkę do pierwszego kubeczka. Teraz należy uprać ją ręcznie – wkładamy koszulkę do drugiego kubeczka i pocieramy materiał o siebie. Teraz płuczemy – ubranie wkładamy do trzeciego kubeczka, suszymy i prasujemy żelazkiem (przewijamy koszulkę na drugą, czystą stronę). Czy teraz koszulka Tomka jest czysta? Z pomocą nauczyciela chętne dzieci wykonują poszczególne etapy prania.
III Podsumowanie zajęć
Dzieci wraz z nauczycielem powtarzają słowa:
Gdy przedszkolaki się żegnają,
to wszystkie razem PA PA wołają.