Scenariusz zajęć
z zakresu edukacji estetycznej
Data:
Grupa wiekowa: 3-6 latki
Treści programowe:
- uczestniczy w zabawach rytmicznych, ruchowych,
- rytmiczne poruszanie się przy muzyce,
- improwizowanie utworu ruchem,
- słuchanie utworu muzyki poważnej,
Temat zajęć: „Wiosna - wysłuchanie koncertu muzyki poważnej Cztery Pory Roku, wykonanie ilustracji ruchowej do muzyki, gra na instrumentach.
Cele edukacyjne (w formie zoperacjonalizowanej) - dziecko:
- potrafi poruszać się po sali w rytm słuchanej muzyki,
- potrafi wykonać głęboki wdech nosem i wydech ustami,
- potrafi improwizować ruch do słuchanej muzyki,
Metody nauczania:
- czynne
- słowne
- oglądowe
Formy organizacyjne:
- zbiorowe
- indywidualne
Środki dydaktyczne: płyta CD z utworem Vivaldi'ego „Cztery Pory Roku. Wiosna”, koła hula hop, instrumenty: grzechotki, dzwoneczki, koładki.
Szczegółowy przebieg zajęć:
Tok zajęć |
Czynności nauczyciela |
Czynności dzieci |
Wstęp
Rozwinięcie
Zakończenie |
Zaproszenie dzieci na dywan,
Marsz, bieg po sali do rytmu muzyki,
Ćwiczenia oddechowe - „wąchamy kwiatki” do muzyki
zabawa ruchowa „bociek i żaby”, s-tka wyjaśnia zasady zabawy,
improwizacja ruchowa do utworu Vivaldiego „Cztery pory roku” „Wiosna”. Nauczycielka pokazuje i kieruje improwizacją w formie opowieści ruchowej.
gra na instrumentach do piosenki „Wiosna tuż tuż”
Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciu. |
dzieci poruszają się po sali w rytm słyszanej muzyki,
wykonują wdech nosem, wydech ustami - kilka razy powtarzają,
Jedno dziecko jest bocianem, reszta to żabki, które kumkają w stawie, na hasło „bociek idzie” żabki uciekają do stawu - koło hula hop,
dzieci śpią, budzą się, wąchają kwiaty, idą na spacer do lasu, słuchają śpiewu ptaków, zrywają kwiaty, itp.
dzieci grają na grzechotkach, dzwonkach, kołatkach. |