SCENARIUSZ z PRZEGLĄDU MUZYKI
NIEKONWENCJONALNEJ
Miejsce: Przedszkole nr 25 w Koninie
Organizacja i prowadzenie: Lidia Tylak
4. Przygotowanie dzieci: Lidia Tylak
oraz pozostałe nauczycielki poszczególnych grup:
- Katarzyna Szymaniak (gr. I)
- Elżbieta Jaszczak (gr. III)
- Iwona Popławska (gr.III )
- Dorota Grzechowiak ( gr. IV)
5. Temat kompleksowy: „Bajkowe” muzykowanie.
6. Treści programowe:
Doskonalenie umiejętności słuchania i rozpoznawania dźwięków z otoczenia,
Tworzenie akompaniamentu do piosenek,
Improwizacje muzyczne - swobodne granie własnych , wymyślonych melodii,
Stosowanie instrumentów i pomocy akustycznych do ilustrowania zjawisk w przyrodzie,
Gra w orkiestrze perkusyjnej z „dyrygentem”,
7. Cele operacyjne:
Dzieci potrafią wydobywać różnorodne dźwięki za pomocą warg,
Dzieci znają różne sposoby dmuchania, mówienia i krzyku oraz wzmacniania siły dźwięku przez zastosowanie różnych przedmiotów,
Dzieci poszukują przedmioty mogące służyć jako instrumenty dęte i perkusyjne,
Dzieci potrafią skonstruować instrumenty perkusyjne, dęte z różnorodnych materiałów,
Dzieci wydobywają dźwięki przez uderzenie i potrząsanie różnymi przedmiotami,
Dzieci wydobywają tony w zależności od rozmiaru i formy wykorzystywanych przedmiotów,
Dzieci uczą się precyzji i kontrolowania intensywności gestu w celu uzyskania z tego samego przedmiotu dźwięków o różnym natężeniu,
Dzieci odkrywają, że woda może kryć w sobie wiele różnorodnych dźwięków,
Dzieci różnicują sposoby wdychania i wydychania wody poprzez pluskanie, potrząsanie i zabawy z rurkami,
Dzieci rozwijają twórcze możliwości,
Dzieci nieśmiałe pokonują lęk przed występami poprzez wspólne muzykowanie z kolegami,
Dzieci wytwarzają radosną , twórczą atmosferę,
Dzieci rozwijają pomysłowość.
8. Metody:
- aktywizujące i twórcze,
- pedagogiki zabawy,
- C. Orffa
9. Środki dydaktyczne:
- Dekoracja i przygotowanie sali gimnastycznej, sceny dla młodych artystów,
- papier , miękki karton,
- materiały odpadowe (tekturowe tuby, plastikowe rurki, plastikowe
butelki, obudowy długopisów),
- kubeczki po jogurtach,
- resztki okleiny, folia aluminiowa,
- grzebienie,
- kapsle , drut,
- różne naczynia kuchenne: łyżki drewniane, garnki, pokrywki, rondle,
półmiski,
- grzechotki dziecięce, dzwonki i dzwoneczki ,
- ryż, ziarno, makaron, groch, guziki, żwir,
- tarka do prania, stara „maglownica”,
- skarbonki z drobnymi monetami,
- żarówki , kawałki kolorowego papieru.
10. Wykorzystana literatura:
- „Zajęcia muzyczne w przedszkolu” - grupy młodsze
A. i J.M.Versini; M.N.Biguet,
- „Zabawy relaksujące dla przedszkolaków” D. Chanvel, Ch.Noret
- „250 pięciominutowych zabaw” J. Silberg,
- „Metody pedagogiki zabawy w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym”
R. Domań,
„Każde dziecko to potrafi” W. Kottke, I. Hubert-Kemink.
Realizacja imprezy możliwa była dzięki wcześniejszym przygotowaniom. W tym celu zorganizowałam kilka zajęć w celu przygotowania niekonwencjonalnych instrumentów.
ZAJĘCIA PRZYGOTOWAWCZE PRZEPROWADZONE PRZEZ NAUCZYCIELKĘ LIDIĘ TYLAK
Poznajemy dźwięki wydawane za pomocą ruchu warg
Demonstracje dźwięków ,które można wydawać ustami :
- krzyk,
- gaworzenie,
- mruczenie,
- dmuchanie ( np.: naśladowanie szumu wiatru)
- naśladowanie odgłosów, np.: warkot silnika, klakson, stukot pociągu, syrena wozu strażackiego, okrzyk Indian.
b) wydawanie wybranego dźwięku przez dziecko, wspólne
przećwiczenie każdego rodzaju dźwięku,
demonstracja i przećwiczenie z dziećmi:
- zmiany natężenia dźwięku (usta otwarte: dźwięk czysty, zamknięte: przytłumiony) , poklepywanie ust dłonią,
- nawoływanie Indian,
- nagrywanie tych dźwięków na kasetę magnetofonową, odtwarzanie jej.
d) wykonywanie instrumentu „harmonijki ustnej” z grzebieni i folii
aluminiowej- improwizacje muzyczne.
Robimy instrumenty dęte:
Wykorzystywanie różnych przedmiotów jako instrumenty dęte:
- prezentacja przedmiotów przyniesionych przez dzieci z domu, które mogą posłużyć jako instrumenty dęte ( zwłaszcza odpadowe: rurki po papierze toaletowym , ręczniki jednorazowe, kolorowe gazety, brystol, itp.)
- prezentacja materiałów zgromadzonych przez nauczycielkę: plastikowe butelki, rurki, butelki po szamponach, olejkach aromatycznych, kubeczki,
- pokaz wydobywania dźwięków z w/w przedmiotów,
b) Wydobywanie dźwięków przez dzieci, np.:
Wszyscy, którzy mają tubę , mogą w nią dmuchać,
Wszyscy, którzy mają lejek, mogą mówić, przykładając go do ust,
Wszyscy , którzy mają rurkę, mogą udawać , że w nią trąbią.
wykonywanie instrumentów dętych:
fujarka lub flet ( zwijanie gazety lub brystolu, sklejenie go na końcach, rysowanie dziurek),
trąbka lub saksofon (spięcie kartonu w lejek, odcięcie polowy plastikowej butelki, dodanie tuby lub tulejki, która posłuży za ustnik, ozdabianie kawałkami kolorowej okleiny)
Robimy instrumenty perkusyjne:
nazywanie przedmiotów przyniesionych wcześniej przez dzieci z
domu , mogących służyć jako instrumenty perkusyjne (takie, w które można uderzać lub potrząsać, np.: grzechotki dziecięce),
prezentacja materiałów zgromadzonych przez nauczycielkę:
naczynia kuchenne, pudełka kartonowe, wiaderka po proszku do prania , artykułach spożywczych , metalowe pudełka, drewniane pałeczki i łyżki, itd. Nazywanie tych przedmiotów oraz ich „normalnego” przeznaczenia.
manipulowanie tymi przedmiotami,
podanie dzieciom przykładów wykorzystania niektórych zebranych przedmiotów do tworzenia ciągów rytmicznych,
uderzanie w wybrane przedmioty pałeczką, a potem jednym przedmiotem w drugi,
naśladowanie prawdziwego muzyka.
Wykonanie marakasów przez dzieci(wykorzystanie plastikowych butelek, kubeczków po jogurtach, kubeczków jednorazowych)
- do przygotowanych butelek i innych pojemników wsypujemy: różnorodne ziarna, kamyki, guziki, skorupki po orzechach,
- następnie butelki zakręcamy a kubeczki jednorazowe przykładamy do siebie i owijamy taśmą samoprzylepną,
- ozdabiamy wzorkami wyciętymi z kolorowej okleiny,
- stworzenie „kociej” orkiestry (bez dyrygenta i z dyrygentem. Początkowo jest nim nauczycielka, następnie chętne dzieci)
Muzyczne zabawy z wodą.
Zabawy w dmuchanie rurkami do wody,
Wprawianie w ruch gumowych , piszczących zabawek umieszczonych w misce wody, itd.
PRZEBIEG I PRZEGLĄDU MUZYKI NIEKONWENCJONALNEJ
Powitanie przez prowadzącą - Lidię Tylak.
Zabawa integrująca, rozwijająca zdolności dźwiękowe pt. „Dźwięk lub cisza”
Dzieci przy włączonej muzyce chodzą cichutko na palcach wokół Sali
zatrzymują się , kiedy muzyka milknie. Natomiast na dźwięk „brzękadła z kapsli” gromadzą się w wyznaczonym miejscu z dziećmi ze swojej grupy.
Prezentacja przygotowanego repertuaru przez dzieci z gr. II
I nauczycielkę z gr. II Lidię Tylak.
„WODA”
Wykonanie utworu muzycznego „Woda” z użyciem instrumentów wykonanych własnoręcznie z butelek plastikowych napełnionych różną ilością wody , szklanych naczyń oraz wody nalanej do misek. Dzieci w określonym rytmie wydobywają dźwięki poprzez:
- uderzanie w słoiki metalowymi przedmiotami,
- pluskanie,
- potrząsanie plastikowymi butelkami napełnionymi wodą.
Na koniec dzieci wywołują „burzę” poprzez intensywne potrząsanie , wlewanie konewką wody do pustych misek, szybkie obracanie drewienek na turbinkach, nadmuchiwanie i przebijanie papierowych toreb.
„WESOLANDIA”
Tworzenie muzyki za pomocą „brzękadeł” z kapsli oraz kastanietów własnoręcznie wykonanych ( przygotowanych wcześniej na zajęciach) , grzechotek dziecięcych . Część dzieci stanowi „chórek” - wydobywa dźwięki za pomocą ust poprzez mruczenie i klaskanie. Dzieci wytwarzają radosną atmosferę , zachęcają publiczność do włączania się do zabawy. Następnie jedno dziecko wcześniej wyznaczone przez nauczycielkę pełni rolę dyrygenta.
„MAKULATUROWA MUZYKA”
Wykonanie utworu muzycznego poprzez rytmiczne darcie i zgniatanie gazet oraz uderzanie drewnianymi łyżkami w różnej wielkości tekturowe pudła. Część dzieci „przygrywa” na „fujarkach” i „trąbkach” wykonanych z rurek po papierze toaletowym i plastikowych pudełkach zakończonych gazetową tubą.
„W FABRYCE”
Tworzenie muzyki poprzez pocieranie o dawna tarę do prania , kawałki tektury falistej , pukanie drewienkami , dawną maglownicę, wbijanie drewnianym młotkiem elementów z zabawki „wbijanka”. Dwoje dzieci uderza w duże metalowe puszki.
„UFOLUDKI”
Tworzenie muzyki z „kosmosu”. Część dzieci gra na „harmonijkach ustnych wykonanych z grzebienia i folii aluminiowej, pozostałe dzieci pukają w płachtę folii aluminiowej , następnie zgniatają ja w kulki i pocierają o siebie. Na koniec wszystkie dzieci wydobywają dźwięki , które wyobrażają sobie jako śpiew przybyszów z kosmosu, a dzieci, które grały na grzebieniach uderzają rytmicznie w chochle i pokrywki.
4. Prezentacja niekonwencjonalnej muzyki przygotowanej przez dziecko i nauczycielkę z gr. I
,,MAŁA CYGANECZKA”
Tworzenie ,,cygańskiej muzyki'' poprzez granie na specjalnym instrumencie wykonanym przez nauczycielkę ( na tzw brzękadle). Dziecko ( Basia ) próbuje też wykonać cygański taniec. Chłopcy z gr. II ośmielają dziewczynkę poprzez wspólne muzykowanie na ,,gitarach'' z tektury falistej.
5.Prezentacja muzyki przygotowanej przez dzieci i nauczycielki z gr. III.
G) ,,NA LUDOWO”
Dzieci grają w rytm piosenki ludowej: ,,Miała baba koguta'' na różnorodnych instrumentach perkusyjnych, przygrywają na dziecięcej gitarze oraz dzwoneczkach. Nauczycielki pomagają dzieciom w utrzymaniu określonego rytmu.
6.Prezentacja materiału przygotowanego przez dzieci i nauczycielkę gr. IV.
,,SMERFNA MUZYKA”
Dzieci w czapkach smerfów wcielają się w role muzycznych niebieskich ludków. Jedna grupa wykonuje przygrywkę na głoskach: ,, la, la, lala, la, la, …'' -charakterystyczną dla tej bajki. Druga grupa improwizuje wesołe zabawy smerfów na łące- z użyciem zabawkowych trąbek i grzechotek. Wejście Gargamela- silne uderzanie pozostałych dzieci w bębenki.
7.ZAKOŃCZENIE PRZEGLĄDU- WRĘCZENIE DYPLOMÓW WSZYSTKIM UCZESTNIKOM PRZEZ PROWADZĄCĄ .
Opracowanie i przeprowadzenie: mgr LIDIA TYLAK
Nauczycielka Przedszkola nr. 25 w Koninie
1