SCENARIUSZE ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II
OŚRODEK TEMATYCZNY: PRZYRODA WOKÓŁ NAS
TEMAT DNIA I: ZIELONO JEST WOKÓŁ
TEMAT DNIA II: KWIECIEŃ CAŁY W KWIATACH
TEMAT DNIA III: PTAKI - ZWIASTUNY WIOSNY
TEMAT DNIA I: ZIELONO JEST WOKÓŁ
CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
- potrafi zastosować się do reguł pracy w grupie
- dostrzega związek między porą roku a zmianami zachodzącymi w przyrodzie
- potrafi dokonać obserwacji i wyciągać wnioski
- potrafi wypowiadać się na temat wiersza
- rozpoznaje i nazywa drzewa liściaste i iglaste
- umie układać krótkie odpowiedzi na pytania
- zna kolejność czynności podczas dodawania i odejmowania z przekraczaniem progu w zakresie 100
- potrafi samodzielnie rozwiązać zadania z treścią
- potrafi wspólnie z kolegami zaprojektować „rzeźbę przyrodniczą” na zadany temat.
METODY:
swobodne wypowiedzi uczniów,
wypowiedzi ukierunkowane pytaniami nauczyciela,
pokaz,
drama,
obserwacja,
aktywności twórczej,
ćwiczenia praktyczne,
rozmowa z dziećmi.
ŚRODKI:
karty pracy,
test ekologiczny,
materiał przyrodniczy,
wiersz,
strój do dramy,
krzyżówka.
FORMA PRACY:
zespołowa,
grupowa - jednolita,
indywidualna.
Przebieg zajęć |
Rodzaj edukacji |
Wyjście do parku. Podczas wycieczki dzieci uczestniczą w zajęciach sportowych (bieg z przeszkodami, wyścigi itp.) W KLASIE
Dzieci otrzymują kartki z działaniami: dodawanie i odejmowanie z przekraczaniem progu. Po obliczeniu wyniku, dzieci szukają swoich wyników na kartkach leżących na stolikach. Tak powstają grupy. Każda grupa ma za zadanie ułożyć wyniki rosnąco i ułożyć hasło.
(DRZEWO) (KRZEW)
(BOCIAN) (ŻONKIL)
PRACA W GRUPACH
W parku rosło 67 drzew. Dosadzono jeszcze 9 drzew. Ile drzew rośnie teraz w parku?
W szkółce leśnej rosło 96 młodych sosen. 8 z niech uschło. Ile sosen rośnie teraz w szkółce leśnej?
8. Zapoznanie z wierszem J. Kulmowej „Zieleń w mieście”
Zieleń w mieście ledwie się mieści. Mało jej ogródków na przedmieściach. To ciasnota jej doskwiera na skwerach. To ją dusi dym. To bruk ją uwiera. Tyle- że zza płotu listek wytyka. Tyle- że wysunie się brzózką nad rynną. Tyle- że tam będzie, Gdzie jej być nie powinno. Otwórzmy jej drzwi i okna na przestrzał- Żeby mogła wejść swobodnie do mieszkań
Dlaczego należy chronić zieleń? N-l wywiesza na tablicy plakaty z napisami:
JAK JEST? JAK POWINNO BYĆ?
Uczniowie wypisują na kartkach odpowiedzi na pytania. Przyklejają kartki na poszczególnych plakatach. Omówienie propozycji dzieci. Na koniec n-l wraz z uczniami wyciąga wnioski i zapisuje je w ostatniej rubryce.
|
Edukacja polonistyczna
Edukacja środowiskowa Edukacja ruchowa
Edukacja matematyczna
Edukacja środowiskowa
Edukacja matematyczna
Edukacja polonistyczna
Edukacja środowiskowa
Edukacja plastyczna
|
TEMAT DNIA II: KWIECIEŃ CAŁY W KWIATACH
CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
- czyta tekst ze zrozumieniem
- potrafi odpowiedzieć na postawione pytanie
- popiera wypowiedź fragmentami tekstu
- rozpoznaje i nazywa kwiaty wiosenne
- potrafi uzupełnić zdania przymiotnikami
- potrafi rozwinąć zdania o podane wyrazy
- potrafi dokonać oceny pozytywnego i negatywnego zachowania
- poprawnie analizuje i rozwiązuje zadania z treścią na porównywanie różnicowe
- umie dokonać samooceny
METODY:
swobodne wypowiedzi uczniów,
wypowiedzi ukierunkowane pytaniami nauczyciela,
pokaz,
drama,
obserwacja,
aktywności twórczej,
ćwiczenia praktyczne,
rozmowa z dziećmi.
ŚRODKI:
karty pracy,
materiał przyrodniczy,
wiersz,
zagadki,
krzyżówka.
FORMA PRACY:
zespołowa,
indywidualna.
Przebieg zajęć |
Rodzaj edukacji |
n-l umieszcza podpis pod prawdziwymi okazami lub rysunkami. W podsumowaniu należy podkreślić, że wszystkie te kwiaty są pod ochroną.
7. Wykonanie kwiatów z kolorowej bibuły. Dekoracja klasy kwiatami.
W ogródku zakwitły ……………. kwiaty. Kwitną ……………. tulipany i ……………. stokrotki. Nieśmiało wychylają się z zielonej trawy ……….fiołki i krokusy. Raźno śmieją się ………………narcyze i ………………. żonkile rosnące na klombach.
Kwiaty rosną. Motyle fruwają. Mama sieje.
- n-l wywiesza na tablicy rysunki kosza i walizeczki, zadaniem dzieci jest na kartkach samoprzylepnych wypisać pozytywne i negatywne zachowania dzieci, na hasło „start” dzieci przylepiają w koszu cechy negatywne, a w walizeczce te, które są pozytywne; odczytanie pozytywnych i negatywnych zachowań, wyciągnięcie wniosków.
13. Rozwiązywanie zadań z treścią na porównywanie różnicowe np.:
Na jednym klombie zakwitło 16 tulipanów, a na drugim o 9 więcej. Ile tulipanów zakwitło na drugim klombie? Ile tulipanów zakwitło na obu klombach?
Napisz, co wyrzuciłbyś do kosza z dzisiejszych zajęć. Zgnieć kartkę i wy rzuć do kosza. Rozdanie „koniczynek szczęścia”, w puste miejsce wpisz co ci najlepiej na lekcji wychodziło. Zakończenie zajęć - dokończ rozpoczęte zdanie: „ Lubię kwiaty , bo......................
|
Edukacja muzyczna
Edukacja polonistyczna
Edukacja środowiskowa
Edukacja techniczna
Edukacja polonistyczna
rodowiskowaonistyczna
Edukacja muzyczna
Edukacja matematyczna |
TEMAT DNIA III: PTAKI - ZWIASTUNY WIOSNY
CELE:
Uczeń:
- wypowiada się pełnymi zdaniami na zadane pytanie
- maluje farbami
- bogaci informacje o ptakach
- czyta tekst ze zrozumieniem
- uzupełnia zdania o podane wyrazy
- umie rozwiązać zadania z treścią
- kształtnie przepisuje tekst do zeszytu, zwracając uwagę na trudności ortograficzne
- potrafi zaśpiewać poznaną piosenkę z zachowaniem linii melodycznej
METODY:
swobodne wypowiedzi uczniów,
wypowiedzi ukierunkowane pytaniami nauczyciela,
pokaz,
drama,
obserwacja,
aktywności twórczej,
ćwiczenia praktyczne,
rozmowa z dziećmi.
ŚRODKI:
karty pracy,
teksty o ptakach,
ilustracje ptaków,,
wiersz,
zagadki
emblematy,
krzyżówka.
FORMA PRACY:
zespołowa,
grupowa - jednolita,
indywidualna.
Przebieg zajęć |
Rodzaj edukacji |
W podsumowaniu n-l przypomina ciekawostki o ptakach .
5. Każda grupa otrzymuje szkic jednego z ptaków (na dużej powierzchni )i maluje wspólnie farbami .
7. Prezentacja prac przez poszczególne grupy. 8. Nauka piosenki „Witaj nam bocianie”.
13.Głośne czytanie poszczególnych opisów . 14. Przepisanie zdań do zeszytu. 15. Rachunek pamięciowy. Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z wiosną, przylotami ptaków. Część zadań wykonujemy wspólnie, pozostałe dzieci wykonują indywidualnie na kartach pracy. Kontrola poprawności wykonania. 16. Ewaluacja - podsumowanie trzydniowych zajęć: „Lubię wiosnę za…………………..” |
Edukacja środowiskowa
Edukacja polonistyczna
Edukacja platyczna.
Edukacja środowiskowa
Edukacja polonistyczna
Edukacja muzyczna
Edukacja polonistyczna
Edukacja matematyczna
|
Opracowała: Sylwia Żych
75 W
24 D
84 O
29 R
53 Z
66 E
56 Z
89 W
43 R
23 K
67 E
61 C
98 N
72 A
63 I
54 O
44 B
38 Ż
82 L
48 N
65 I
39 O
55 K
DLACZEGO
NIE JEST TAK JAK POWINNO BYĆ?
WNIOSKI
wiosenne, w parkach, nad kwiatami, moja, w ogródku, na klombach, kolorowe, warzywa, marchewkę
Rano i wieczorem jest mi zimno, więc ubrałam fioletowy kubraczek. (sasanka)
Przebijam się przez śnieg. Mam dzwoneczki bielutkie jak zima.
(przebiśnieg)
Tam, w cienistym lesie, zakwitam niebiesko, tak jak niebo.
(przylaszczka)
Mam liście, jak dłonie - pięciopalczaste i sześć białych płatków.
(zawilec)
Pierwszy zakwitam na wiosennej łące. Mam żółte kwiatki.
(pierwiosnek)
Nim się przystroją góry zielenią, liliową barwą hale się zmienią. (krokus)
Każdy słyszy jej kukanie w ten wiosenny czas.Ocali nam od gąsienic cały las.
( kukułka )
Gniazdko lepi z błota, pod dachu okapem. Przylatuje wiosną, aby uciec z latem. (jaskółka)
Nogi ma czerwone, cienkie jak patyki, a po nasze żabki przybył aż z Afryki.
(bocian)
Przyleciał szary ptaszek, nad polem zaśpiewa jak dzwonek. Znają go dobrze dzieci - to jest..
(skowronek)
SKOWRONEK
mały ptaszek
szare upierzenie
brzegi ogona białe
dziobek brązowo - żółty
łapki jasnobrązowe
JASKÓŁKA
mały łepek
czarne pióra
widłowaty ogon
biały brzuszek
B O C I A N
ostry dziób
długie czerwone nogi
duży ptak
białe upierzenie
czarne skrzydła
KUKUŁKA
szary dziób
żółte nogi
ogon i skrzydła z białymi cętkami
oczy pomarańczowo - brązowe
biały brzuszek w ciemnoszare paski
Kukułka ma .............. dziób i ............. nogi .
Jej brzuszek jest biały w ...................paski .
Ogon i skrzydła z ............... cętkami .
Oczy ma ................. .
(białymi , pomarańczowo - brązowe ,szary, żółte, ciemnoszare)
Jaskółka ma ............ pióra Jej ogon jest ................... .Ma ................... brzuszek ,
mały .........i ........... łapki .
(widłowaty, biały, mały, krótkie, czarne)
Bocian to ............... ptak .Ma ....... dziób i ........ nogi . Jego skrzydła są ………. .
Upierzenie jest koloru……. .
(duży, czerwony, czarne, czerwone, białego)
Skowronek to …………ptaszek. Ma ………..
upierzenie. Brzegi ogona są ……. .Dziobek
jest koloru ……….., a łapki są ……………. .
(brązowo - żółtego, jasnobrązowe, mały, szare, białe)