KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Temat zajęć: Wietrzyk – ilustrowanie ruchem treści piosenki.
Data: 06.11.2012r
Grupa: II, 3- latki
Prowadzący zajęcia: …
Cele ogólne:
rozwijanie motoryki dużej,
rozwijanie sprawności narządów artykulacyjnych.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
poznaje tekst i melodię piosenki,
odtwarza ruchem treść piosenki,
rozwiązuje zagadkę,
potrafi dmuchać z różnym natężeniem,
doskonali bieg bez potrąceń,
zachowuje bezpieczeństwo swoje i swoich kolegów podczas zabaw ruchowych.
Metody:
słowna - rozmowa kierowana, rozwiązywanie zagadek,
czynna - metoda zadań stawianych dziecku,
opowieści ruchowej.
Formy pracy:
zbiorowa
w parach
Środki dydaktyczne:
płyta CD Wietrzyk (Entliczek Pentliczek), odtwarzacz CD, styropianowa kula,
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I Wprowadzenie do tematu zajęć
Zagadka na powitanie:
Nie ma ust – a dmucha,
Nie ma skrzydeł, a leci,
Czasem mrozi, czasem chucha.
Co to? Czy odgadną dzieci? (wiatr)
II Realizacja założonych celów
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel mówi: W rodzinie Wietrzyków było trzech braci. Gdy wiał najstarszy z nich i najsilniejszy, słychać było dźwięk: szszsz. Gdy wiał średni brat to słychać było: śśśś i nie był już tak silny. Gdy wiał najmłodszy wietrzyk słychać było: sssssss i był to lekki wietrzyk. Dzieci naśladują głos poszczególnych wietrzyków. Powtarzamy kilkakrotnie:
Szszsz – silny wiatr,
Śśśśś - średni wiatr,
sssss – lekki wietrzyk.
Dzieci otrzymują styropianową piłeczkę i ich zadaniem jest doprowadzenie jej do linii mety, bez użycia rąk. Dzieci dmuchają lekko, a późnij mocno.
Nauczyciel mówi, że za chwilę dzieci usłyszą historię lekkiego wietrzyka – sssss. Prosi, aby dzieci go naśladowały, a następnie recytuje słowa piosenki Wietrzyk.
Do ogrodu wietrzyk wpadł, zatańczył wesoło: - Jak tu ładnie, jak tu miło, dużo dzieci wkoło. Ref: Byłem tu, byłem tam latałem po świecie. Wiu, wiu, wiu, ram, tam, tam, dużo bajek znam. Zaraz strącę liście z drzew i pogonię chmurki, do zabawy w ganianego zaproszę wiewiórki. |
Ręce nad głową, jak u baletnicy. Jedna ręka do przodu, dłonią skierowaną do sufitu. Druga ręka do przodu, dłonią skierowaną do sufitu. Ręce nie zmieniając poprzedniego ustawienia, wskazują na dzieci w kole. Wskazuje kciukiem prawej i lewej dłoni odpowiednio w prawo i w lewo. Macha rękoma. Trzy klaśnięcia, Trzy uderzenia o uda. Otwartą dłoń zgina w nadgarstku, „strącając liście”. Rusza ramionami, jakby biegało. Podaje ręce sąsiadowi. |
---|
Włącza piosenkę, a dzieci starają się ilustrować ruchem treść piosenki.
III Podsumowanie zajęć
Zabawy ruchowe z wykorzystaniem tunelu – nauczyciel wyjaśnia, że do tunelu może wejść jedna osoba. Następne dziecko musi poczekać, aż tunel będzie pusty.
Dzieci biegają truchtem, na dźwięk swojego imienia wybrana osoba przechodzi przez tunel.
Dzieci dobierają cię parami. Nauczyciel wybiera jedną parę: jedna osoba jest kotem, druga myszką. Zadaniem myszki jest schować się w tunelu, zanim kot ją złapie.
Jedno dziecko zamyka oczy, a drugie dziecko wybrane przez nauczyciela chowa się w tunelu. Zadaniem pierwszego jest odgadnąć, kogo brakuje.