KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Temat zajęć: Zabiorę brata na koniec świata – słuchanie piosenki.
Data: 11.03.2013r
Grupa: II, 3- latki
Prowadzący zajęcia: …
Cele ogólne:
ćwiczenie motoryki dużej i małej,
kształtowanie umiejętności współdziałania w parze.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
wie, co znaczy słowo rodzeństwo,
słucha tekstu i melodii piosenki,
dba o bezpieczeństwo własne i swoich kolegów podczas zabaw,
potrafi zgodnie współpracować w parze.
Metody:
pedagogika zabawy,
słowna – objaśnienia,
oglądowa - pokaz, obserwacja,
twórcza - opowieści ruchowej.
Formy pracy:
zbiorowa,
indywidualna,
w parach.
Środki dydaktyczne:
obręcze, opaska na oczy, plansza z tekstem piosenki, trzy butelki, chusta Klanzy, odtwarzacz CD, płyta z dźwiękami morza, płyta z piosenką Zabiorę brata na koniec świata – Fasolki, płyta ze skoczną muzyką, np. kaczuchy, ilustracje, piłka.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I Wprowadzenie do tematu zajęć
Dzieci siadają w kole. Nauczyciel wyjaśnia, że za chwilę pójdziemy na spacer razem z Anią i jej braciszkiem, prosi żeby wszystkie dzieci obserwowały nauczyciela.
Na dworze jest ładna pogoda. Świeci słońce i wieje ciepły wietrzyk. Ania z braciszkiem idą na spacer do parku. |
- dzieci pokazują pogodę słoneczną i wietrzną, - dzieci idą w rozsypce za prowadzącą, |
---|---|
Podczas spaceru słuchają jak śpiewają ptaki. | - dzieci zatrzymują się, spoglądają w górę, słuchają, |
Postanowili zjeść lody. | - naśladują lizanie lodów, |
Kiedy tak spacerowali, rozbolały ich nogi i postanowili odpocząć. Usiedli na ławce. | - dzieci siadają, |
Wtedy przybiegła do nich wiewiórka. Dzieci dały jej orzeszki. | - dzieci przechodzą do przysiadu i naśladują wiewiórki jedzące orzechy. |
II Realizacja założonych celów
Nauczyciel pokazuje ilustracje Jasia i Małgosi, Bolka i Lolka, Franklina z siostrą, Hello Kitty z siostrą, świnka Peppa z bratem. Nauczyciel przypomina, ze należy podnieść rękę, żeby odpowiedzieć na pytanie. Kto jest przedstawiony na ilustracji? Jaś jest bratem Małgosi, Małgosia jest siostrą Jasia. Oni są rodzeństwem. Podobnie omawia pozostałe ilustracje.
Nauczyciel podaje piłkę pierwszej osobie i zapytuje: Czy ty masz rodzeństwo? Piłka jest podawana z rąk do rąk, dzieci po kolei udzielają odpowiedzi. Co możemy robić z bratem lub siostrą? My dziś wyruszymy na wyspę na którą zabierzemy brata czy siostrę. Wyjmuję pierwszą część planszy z refrenem piosenki Zabiorę brata na koniec świata. Informuje, że dzieci za chwilę usłyszą refren piosenki i mają zapamiętać jak najwięcej słów. Następnie uzupełniają planszę o rzeczowniki.
Wyruszamy na poszukiwanie pierwszego listu w butelce. Nauczyciel włącza pierwszą zwrotkę piosenki, dzieci ustawione w rzędzie idą za nauczycielem. Kiedy dzieci znajdują butelkę z tekstem pierwszej piosenki uzupełniają ją o brakujące słowa. Czynności powtarzają się, aż wszystkie kartki zostaną odnalezione. Nauczycielka śpiewa zwrotki, prosi dzieci aby dołączyły do niej podczas refrenu.
Wyprawa na wyspę – zabawa orientacyjno – porządkowa.
Nauczyciel rozkłada chustę Klanza i robi ścieżkę. Mówi dzieciom, że ruszamy na wyspę z naszym bratem lub siostrą. Muszą dbać szczególnie o bezpieczeństwo swojego rodzeństwa podczas podróży na wyspę, ponieważ będzie miało zawiązane oczy. Nauczyciel włącza dźwięki morza.
Znajdź swoje rodzeństwo - zabawa ruchowa.
Nauczyciel prosi dzieci, aby usiadły w kole. Pokazuje pary zwierząt, np. dwa słonie, dwie kaczki, dwie rybki. Zwierzęta też mają rodzeństwo. Niestety, zwierzątka się zgubiły, muszą się odnaleźć i wrócić razem do domu. Nauczyciel rozkłada jedną obręcz na parę, informując że to jest domek. Dzieci poruszają się po sali przy skocznej muzyce, kiedy muzyka przestaje grać dzieci dobierają się w pary i stają wewnątrz obręczy. Zabawa jest powtarzana kilkakrotnie.
III Podsumowanie zajęć
Myszka – masażyk dla dzieci.
Dzieci dobierają się parami, jedno dziecko siedzi za drugim. Nauczyciel mówi tekst i pokazuje, dzieci wykonują te same ruchy na plecach swojej pary.
Idzie myszka do braciszka. Tu zajrzała, tu wskoczyła, A na koniec tam się skryła! |
- chodzenie palcami po plecach - wkładanie ręki pod jedną i drugą pachę - wkładanie paluszka za kołnierzyk. |
---|