Doświadczenia z wodą

Doświadczenia z wodą

Scenariusz zajęcia wychowawczo- dydaktycznego

Temat kompleksowy: Woda źródłem życia.

Temat zajęcia: Doświadczenia z wodą.

Forma organizacji pracy: grupowa, indywidualna.

Cele ogólne
Poznawanie różnych stanów wody, procesu zamiany płynu w ciało stałe. Topnienie lodu.

Cele operacyjne
- dziecko pozna sposób zachowania się niektórych przedmiotów w wodzie, ich zachowanie,
- określi właściwości wody oraz źródła jej zanieczyszczeń,
- dziecko potrafi określić, co pływa, a co tonie, co rozpuszcza się w wodzie.

Środki dydaktyczne
Zamrożony lód, soda, sól, cukier, proszek do prania, kasza, mąka, piasek, klocki plastikowe, drewniane, metalowe, nakrętki, śruby, gąbki, korki, kawałki folii, papieru itp.

Przebieg zajęcia:
1.Nauczycielka pokazuje dzieciom przezroczyste naczynie, do którego wysypuje kawałki lodu zamrożonego. Dzieci wiedzą, że jest to zamarznięta woda. Dotykają dłońmi naczynia. Stwierdzają, że jest zimne. Wyciągają wniosek: żeby woda zamarzła, musi być zimno, musi być niska temperatura. Wyjmują kawałki lodu. Trzymają je w dłoniach. Oglądają. Stwierdzają, że lód jest zimny, mokry, gładki, twardy, przezroczysty lub lekko biały. Wkładają kawałki lodu do naczynia i odstawiają je w nasłonecznione miejsce.

2.Dzieci oglądają masy sypkie. Rozpoznają je, wymieniają nazwy. Nauczycielka łączy je z wodą. Po wymieszaniu stwierdzają: soda, sól, cukier i proszek do prania rozpuszczają się w wodzie. Kasza, mąka, piasek czynią ją mętną. Woda z proszkiem pieni się. Proszek czyni wodę mętną, białawą.

3.Zabawa „ Co tonie, co pływa i jak się nazywa?” Dzieci umieszczają na powierzchni wody w misce różne przedmioty. Podczas obserwacji stwierdzają, które przedmioty toną, a które utrzymują się na powierzchni wody. Próbują wyciągnąć wnioski. Ważą w dłoniach po dwa przedmioty- taki, który utonął i taki, który nie utonął. Wniosek: toną przedmioty ciężkie, zaś lekkie nie.

4.Dzieci oglądają odstawione naczynie z lodem. Stwierdzają, że w pojemniku jest woda.

5.Zabawa ruchowa z elementem dramy: „ Wody, wody, wody”. Dzieci stają w swobodnej pozycji naśladującej „ zachowanie się” kwiatów w pogodny dzień, poruszają lekko całym ciałem, rękami, kołyszą się i kręcą główkami, głęboko nosem wciągają powietrze. Na słowa nauczycielki- susza, deszcz nie pada- słońce piecze, gleba sucha, dzieci- kwiaty pokazują, jak zmienia się ich wygląd: pochylają głowy, lekko uginają nogi, pochylają całe ciało, opuszczają ręce( każdy „ kwiat” zrobi to tak, jak będzie czuł).

 

 

 

 

 

 

Dziecko w swej naturze jest odkrywcą, poszukiwaczem. Lubi działać, odkrywać, eksperymentować i należy to wykorzystać. Nic tak nie zaciekawia przedszkolaka jak możliwość badania i przeprowadzania doświadczeń. Działania edukacyjne oparte na tej formie pracy mają szanse najskuteczniej zapaść w pamięć małych przedszkolaków. Wszak działając zapamiętujemy najwięcej. Przyroda jest tajemnicza dla dzieci i dostarcza im najwięcej tematów do badań i doświadczeń, a woda jest jednym z ciekawszych jej elementów.

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

 

GRUPA: 6-latki

 

TEMAT: „Wędrówka Kropelki w przyrodzie – czyli doświadczenia z wodą”

 

CEL OGÓLNY:

- dziecko zna właściwości fizyczne wody i jej obieg w przyrodzie

CELE OPERACYJNE:

- dz. potrafi wyróżnić cechy wody
- dz. zna różne stany skupienia wody (lód, para wodna, ciecz) i związane z tym warunki (odpowiednia temperatura)
- dz. potrafi ułożyć we właściwej kolejności ilustracje obiegu wody
- dz. używa poprawnie określeń dotyczących następstwa czasowego
- dz. liczyć używając liczebników głównych i porządkowych
- dz. dobiera podpisy do ilustracji
- dz. potrafi werbalizować swoje myśli podczas identyfikacji personalnej

METODY PRACY:

Problemowe, aktywizujące, praktyczne

POMOCE DYDAKTYCZNE:
Utwór H. Bechlerowej „Jedna srebrna kropla”, sylwety do utworu (strumyk, morze, wierzba, motyl, jaskółka, kwiatek, mewa, statek, obłok, kropelka, śnieżynka)
Napisy: woda, para wodna, lód, strzałki
Miska z wodą, czajnik bezprzewodowy, butelka z zamarzniętą wodą, szklanka, talerzyk, gąbka, bębenek, trójkąt

Przebieg zajęcia:

 

1. Dzieci siedzą w kole, w środku miska z wodą, podchodzą kolejno i zanurzają w wodzie ręce, pluskają, dotykają kolegów w odkryte części ciała.

 

2. Dzieci podają cechy fizyczne, właściwości wody wykorzystując technikę twórczego myślenia: odnoszą się do wszystkich zmysłów; wzrok, słuch, smak, węch, dotyk,

 

3. Dzieci kończą zdania:

woda jest jak.....................
woda jest...........................
bez wody.............................
woda powinna......................
o wodę.................................
4. Zabawa ruchowa: dzieci opowiadają kiedy mają kontakt z wodą np. kąpiel w jeziorze, deszcz, mycie się, pranie, przedstawiają podane sytuacje ruchem i gestami.
5. Dzieci siadają przed tablicą i słuchają opowiadania H.Bechlerowej „Jedna srebrna kropla”- ilustrowanego sylwetami.
6. Omówienie treści opowiadania: Nauczycielka zadaje pytania dotyczące treści utworu używając określeń dotyczących następstwa czasowego: wcześniej, potem, później, najpierw.
7. Przeprowadzanie doświadczeń:
- Woda gotująca w czajniku – widoczna para wodna
- wlana do szklanki przykryta talerzykiem skrapla się – widoczne krople
- gąbka trzymana nad gotującą się wodą – robi się mokra
- pojemnik z zamarzniętą wodą – obserwacje lodu, jego cech fizycznych
- dzieci teraz wypowiadają się na temat kształtu wody (nie ma, ale lód ma formę pojemnika w jakim zamarzła woda)
8. Opowieść ruchowa: dzieci wcielają się w krople wody i zachowują się wg opowiadania nauczycielki:
Jesteś kropelką wody, leżysz na płatku kwiatka. Trawce, powoli spływasz na sąsiedni płatek, wygrzewasz się w słońcu, nagle czujesz, że jesteś lekka i unosisz się wysoko, wysoko, spotykasz inne kropelki, jesteście obłoczkiem, chmurką, jest was coraz więcej i płyniecie po niebie. Nagle robi się coraz chłodniej i spadasz w dół jako deszczyk, tańczysz w kałuży, w jeziorze, odbijasz się o parasole ludzi.
9. Zabawa słuchowo matematyczna: teraz policzymy spadające krople:
- nauczycielka uderza w bębenek – dzieci liczą (liczebniki główne)
- nauczycielka uderza w bębenek, a ostatni raz w trójkąt: która kropelka spadła na rynnę? (liczebniki porządkowe - piąta, siódma)
- nauczycielka uderza w różne instrumenty – dzieci liczą po cichu i wskazują odpowiednią cyfrę
10. Zabawa z elementem dramy: „Co mówi , o co prosi, czego się boi kropelka wody” : dzieci z emblematem kropli wody wypowiada się np. pływam sobie w morzu, wsiąkam w ziemię, aby napoić kwiatki itp.
11. Dzieci na tablicy umieszczają we właściwej kolejności ilustracje przedstawiające obieg wody w przyrodzie i zaznaczają właściwy kierunek krążenia wody strzałkami.
12. Dzieci przedstawiają w formie rysunku wiadomości, które zdobyły podczas zajęcia, po skończeniu wypowiadają się na temat własnego rysunku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 4-5 letnich.

 

Zadania programowe

 

Rozbudzenie ciekawości otaczającego świata, oraz nauczenie dzieci prowadzenia obserwacji i wyciągnięcie trafnych wniosków z doświadczeń i zjawisk przyrodniczych.

 

 

Temat:    „Co pływa, co tonie?

             

              Cel:

            Stwarzanie warunków do poznawania sposobów zachowania się niektórych przedmiotów w wodzie.

            Poszukiwanie przyczyn tonięcia i utrzymania się na powierzchni różnych przedmiotów.

Cel postawy:

            Dziecko jest aktywne w zajęciu, podejmuje działania, przestrzega zasad kontraktu.

Cel wiedzy:

            Dziecko wie jak wykonać zadanie, rozumie polecenia nauczyciela.

 

Cel umiejętności:

            Dziecko potrafi wykonać polecenie nauczyciela.

 

Cele operacyjne:

            Dziecko potrafi nawiązać kontakt z kolegą przez podanie kropelki wody.

            Dzieci wybierają przedmioty, które utrzymują się na powierzchni wody i te które toną.

            Dzieci wybierają prawidłową odpowiedź za pomocą plakietki ( łezka- niebieska-prawda, a czerwona fałsz).

            Dziecko odkrywa właściwości wody wykonując doświadczenia.

            Dzieci znają zastosowanie wody.

            Dzieci tworzą własne inspiracje słowne kończąc zdanie.

            Dzieci rozpoznają po smaku ( słona, słodka, kwaśna woda).

            Dzieci wiedzą jak zachowuje w wodzie miód i olej.

            Dziecko naśladuje odgłosy deszczu z wykorzystaniem gazet.

            Dziecko wykorzystuje w różnorodny sposób gazetę.

 

Metody:

              Poszukujące:

            Rozmowa, samodzielne doświadczenia, zadania otwarte.

Ekspresywne:

            Społeczne porozumienie, zadania inspirujące.

Praktyczne:

            Działanie.

Forma:

            Zbiorowa, indywidualna.

Pomoce:

            Szklanki, miseczki, sól, miód, olej, woda, folia malarska, basen, przedmioty służące do tonięcia (kamień, nakrętka metalowa, łyżka, itp.) oraz przedmioty które nie toną ( piórka, zapałki, puszki itp.) pipety, gazety. Radioodtwarzacz, płyta CD n nagraną piosenką, woda mineralna.

 

Przebieg zajęcia:

1.     Powitanie i zabawy integracyjne z gośćmi. Kropelka przyjaźni przy muzyce – dzieci kropelką wody witają się z kolegami i gośćmi.

 

Woda życiodajna substancja - bezbarwna, bezwonna, pozbawiona smaku i kalorii jest niezbędna do życia wszystkim organizmom na ziemi. Bez niej nie przetrwałby żaden człowiek, żadne zwierzę, żadna roślina.

 

 

2.     Zagadki o wodzie: - 

                         Służy do picia                      Jest w rzece

                         Służy do mycia                   W jeziorze i stawi

                        Bez niej na ziemi                 Jest także w herbacie

                       Nie było by życia                  Zupie albo w kawie.

 

 

3.     Do czego służy woda: (picia, pływania, mycia)

Kto potrzebuje wody:  (rośliny, zwierzęta, człowiek)

Gdzie w przyrodzie występuje woda? (rzeka, morze, staw) i pytanie - czy wolno wchodzić na zamarzniętą rzekę lub staw?

 

4.     Mamy teraz dokończyć zdanie:

Gdy pada deszcz to ...........

Lubię kropelki deszczu gdyż .........

Woda w przedszkolu jest w ...........

 

Dzieci siedzą w kole każde z nich otrzymało szklankę z wodą mineralną. Dzieci próbują wodę i określają jej smak. Po określeniu smaku czystej wody mineralnej, dzieci otrzymują do spróbowania wodę z solą, cukrem oraz kwaskiem cytrynowym. Po spróbowaniu określają poszczególne smaki.

 

5.     Mam problem do rozwiązania;

Co pływa, co tonie?

Basen z wodą, najpierw się pobawimy wodą w basenie, chlapanie, mieszanie.

6.     Przygotowanie rzeczy ( piórko, klucz, kostka, puszka metalowa, klocek drewniany, kamień)

7.     Dzieci ważą najpierw w ręce sprawdzają czy dany przedmiot jest lekki czy ciężki. Wspólnie segregujemy przedmioty przy swojej tablicy co tonie co pływa.

8.     Podział dzieci na grupy.

 

DOŚWIADCZENIE 1

             

                            Każde dziecko otrzymuje taką samą ilość plasteliny lepią z nich łódkę i umieszczają ją na wodzie (tafla plasteliny pływa) następnie z niej robią kulkę i ponownie wrzucają do wody kulka tonie.

                            Wnioski z doświadczenia – prawda czy fałsz.

1.     Pływa kulka z plasteliny? (fałsz)

2.     Pływa łódka z plasteliny? (prawda)

 

DOŚWIADCZENIE 2

 

Każde dziecko samo przygotowuje roztwór soli w jednej z dwóch szklanek i umieściło w niej plaster ziemniaka. Dzieci zauważyły że w szklance z solą ziemniak pływa, a w samej wodzie tonie.

 

Wnioski z doświadczenia – prawda czy fałsz.

1.     W słonej wodzie ziemniak pływa? (prawda)

2.     W wodzie bez soli ziemniak tonie? (prawda)

 

DOŚWIADCZENIE 3

 

Dzieci dostały szklankę do której wlewały wodę, miód, i olej. Następnie umieściły w niej orzech, zapałkę, nakrętka i winogrono. Każdy z tych przedmiotów pływa w innej warstwie płynu. Wyjaśniliśmy że  tonięcie i pływanie przedmiotów zależy nie tylko od ciężaru ale i od gęstości płynu.

 

Wnioski z doświadczenia – prawda czy fałsz.

1.     Winogrono pływa po wodzie? ( fałsz)

2.     Orzech pływa po wodzie? ( prawda)

3.     Zapałka pływa po wodzie? ( fałsz)

 

 

DOŚWIADCZENIE 4

 

Połączenie wody i oleju i dodawanie kroplomierzem zabarwionej wody. Kolorowe kropelki pływały w oleju, dzieci próbują wpychać je ołówkiem do wody. W momencie zetknięcia się z powierzchnią wody, kolorowe krople pękały i zabarwiały wodę.

 

              Wnioski z doświadczenia – prawda czy fałsz.

1.     Kropelka rozpuszcza się w oleju? (fałsz)

2.     Woda rozpuszcza kropelkę? (prawda)

 

NA KONIEC ZABAWY GAZETOWE

 

            Spacer pod parasolem z gazety.

            Wiejący wiatr.

            Spadający deszcz – uderzamy paluszkami o gazetę.

            Gazetowa kałuża.

            Gniecenie gazety w kulki gradowe.

            Drzemy gazetę na drobne kawałeczki i rozdmuchujemy symulując opady deszczu.

            Zgarniamy podarte gazety i wyrzucamy do kosza.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Temat: Zabawy z wodą

 

Cel:

- utrwalenie podstawowych wiadomości o wodzie ( powstawanie deszczu,

  kwaśne deszcze, skąd pochodzi woda pitna)

- przeprowadzenie doświadczeń z wodą z pomocą rodziców

- uświadomienie dzieciom roli, jaką pełni woda w przyrodzie

- kształtowanie analizatora słuchowego

- rozwijanie inwencji twórczej

- uświadomienie dzieciom konieczności oszczędzania wody

 

Przebieg:

 

1.Zabawa w „Zaklinaczy deszczu”- dzieci samodzielnie dobierają się w zespoły, wybierają jedną osobę, która pokazuje ruch do słyszanej muzyki.

 

2.Pogadanka o wodzie – nauczyciel zadaje dzieciom pytania.

•        Gdzie jest woda?

•        Komu jest potrzebna woda?

•        Jak powstaje deszcz?

•...

