SCENARIUSZ ZAJĘĆ W ŚWIELICY SZKOLNEJ
Temat: Karteczki uśmiechu
Cele operacyjne:
Integracja grupy
Nauka wyrażania swojego zdania
Nauka umiejętnego nazywania cech
Czas zajęć: 15-20 min
Uczestnicy: dzieci z 5 klasy przebywające w świetlicy szkolnej
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
Zapoznanie grupy z tematem zajęć
Wyjaśnienie na czym będzie polegała zabawa
Część właściwa:
Rozdanie kolorowych karteczek
Każde dziecko otrzymuje kopertę, na której pisze swoje imię
Na kolorowej kartce dziecko zapisuje cechę, która wg niego odpowiada koledze/koleżance i wkłada do koperty z imieniem kolegi/koleżanki
Zabawa trwa 15-20 min
Potrzebne materiały:
-koperty
-kolorowe karteczki
-długopisy
Część końcowa:
Każde dziecko czyta otrzymane karteczki
Dzieci odpowiadają na pytania:
-Czy podobała im się taka zabawa?
-Czego się dowiedzieli od kolegów/koleżanek?
SCENARIUSZ ZABAWY W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Temat: Nasze wspólne opowiadanie
Cele operacyjne:
Pobudzenie fantazji u dzieci
Budowanie prostych zdań.
Współpraca grupy
Czas zajęć: 15 min
Uczestnicy: grupa dzieci przebywająca na świetlicy
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
Prezentacja tematu zajęć
Omówienie celów proponowanego tematu
Ustalenie zasad współpracy
Część właściwa:
Dzieci siedzą w kółku. Rozpoczyna dziecko, które dostaje kartkę z napisem: „Kiedy były wakacje…”
Zadaniem dziecka jest dopisanie 2 wyrazów w ten sposób, aby powstawało logiczne zdanie.
Po wykonaniu tego, dziecko przekazuje kartkę dalej i kolejna osoba dopisuje 2 wyrazy.
Powstaje opowiadanie.
Czas zadania: 15 min
Potrzebne materiały:
-kartka
-długopis
Część końcowa:
Pogadanka na temat zabawy:
-Czego nas to nauczyło?
-Czy umiemy razem coś stworzyć?
-Czy potrzebna nam jest fantazja?
METODYKA PRACY OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZEJ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Temat: Po co nam świetlica i co można tutaj robić?
Cele operacyjne:
przekazanie wiedzy o świetlicy szkolnej
integracja grupy
Czas zajęć: 90 minut
Uczestnicy: grupa przebywająca w świetlicy szkolnej
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
Przedstawienie siebie i wyjaśnienie grupie, co każda z nas zamierza dzisiaj zrealizować
Przedstawienie zadań i funkcjonowania świetlicy szkolnej
Przeprowadzenie zabaw w celu integracji grupy
Pogadanka końcowa.
Część właściwa:
Omówienie funkcjonowania świetlicy szkolnej
Przeprowadzenie zabawy: „Być szkolnym rycerzem”-dołączony scenariusz
Przeprowadzenie zabawy: „ Karteczki uśmiechu” –dołączony scenariusz
Przeprowadzenie zabawy: „
Przeprowadzenie zabawy: „ Nasze wspólne opowiadanie”-dołączony scenariusz
Część końcowa:
Pogadanka o dzisiejszych zajęciach
Wnioski końcowe:
Czy zajęcia się podobały?
Czego grupa się dzisiaj nauczyła?