wiem co jem scenariusz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Grupa wiekowa: 6-latki. Prowadząca: Małgorzata Futro

Temat zajęcia: „Wiemy, co jemy” – propagowanie zdrowego odżywiania się.

Cel ogólny:

Cele operacyjne:

Metody:

Formy:

Środki dydaktyczne:
wiersz W. Karaszewskiego „Dla każdego coś zdrowego”, CD z nagraniem piosenki „Witaminki” (zespół Fasolki), sylweta klucza, skrzynia, koperty, zestaw obrazków z urządzeniami elektrycznymi (dla każdej grupy inny), obrazek przedstawiający „piramidę zdrowia”, obrazki owoców (jabłka, gruszki, winogrona, pomarańcze), obrazki warzyw (marchewki, ziemniaki, papryki), wycięte z szarego kartonu kamienie z obrazkami różnych produktów spożywczych (ciemny chleb, biały ser, jogurt, marchewka, jabłko, tort, lizak, czekolada, sok pomarańczowy, woda mineralna, cola). 

PRZEBIEG ZAJĘCIA

1. Zabawa „Poszukiwacze skarbu”.
- wyjaśnienie terminu skarb, 
- praca w grupach
Każda grupa otrzymuje zestaw obrazków przedstawiających urządzenia elektryczne. Zadanie dzieci polega na wybraniu z zestawu obrazków sprzętu wykorzystywanego do przygotowywania, przechowywania posiłków.
gr. I – kuchenka elektryczna, suszarka do włosów, magnetofon, mikser, lampka,
gr. II – sokowirówka, czajnik elektryczny, żelazko, telewizor, suszarka do włosów,
gr. III – komputer, lodówka, ekspres do kawy, lampka, pralka automatyczna,
gr. IV – mikser, sokowirówka, telewizor, żelazko, magnetofon,
gr. V – czajnik elektryczny, lodówka, pralka automatyczna, suszarka do włosów, komputer.
Każda grupa za poprawne wykonanie zadania dostaje „punkt” – fragment klucza, który otwiera skrzynię ze „skarbem” (w niej ukryty jest napis ZDROWIE TO SKARB).
- ustalenie znaczenia sformułowania „Zdrowie to skarb”.

2. Słuchanie wiersza W. Karaszewskiego „Dla każdego coś zdrowego”.

Jeśli chcesz się żywić zdrowo 
jadaj zawsze kolorowo!
Jedz owoce i jarzyny 
to najlepsze witaminy!
Jedz razowce z grubym ziarnem 
zdrowe jest pieczywo czarne!
Na kanapkę, prócz wędliny 
połóż listek zieleniny!
I kapusta, i sałata 
w witaminy jest bogata!
Oprócz klusek i kotleta 
niech się z jarzyn składa dieta!
Jedz surówki i sałatki, 
będziesz za to zdrowy, gładki.
Mleko, jogurt, ser, maślanka-
to jest twoja wyliczanka!
Sok warzywny, owocowy 
kolorowy jest i zdrowy!.

3. Wypowiedzi dzieci na temat treści utworu:
- Jak należy się odżywiać, żeby być zdrowym?
- Co powinno się znaleźć w naszej diecie? 

4. Omówienie wyglądu „piramidy zdrowia”.
Zwrócenie uwagi dzieci, których produktów powinny spożywać najwięcej, których najmniej. 
5. Zabawa ruchowa „Kolorowe witaminki”
Przy dźwiękach piosenki „Witaminki” dzieci tańczą swobodnie po sali. Na przerwę w grze nauczyciel podaje hasło – nazwę owocu/ warzywa. Zadanie dzieci polega na wyszukaniu w sali przedmiotu w takim samym kolorze, jak wymieniony przez nauczyciela owoc, warzywo.

6. Zabawa „Owocowo – warzywne rytmy”.
Zadanie dzieci polega na ułożeniu na tablicy obrazków przedstawiających owoce, warzywa według ustalonego rytmu (zaproponowanego przez nauczyciela).

7. Zabawa „Ścieżka zdrowia”.
Na dywanie są rozłożone wycięte z kartonu „kamienie” z obrazkami różnych produktów spożywczych. Dzieci dokonują klasyfikacji tych produktów na zdrowe/ szkodzące zdrowiu (wybierają taką drogę, żeby przejść po kamykach z obrazkami tego, co służy zdrowiu).

Opracowała: Małgorzata Futro

